Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

equi_gonzalez wrote: Tue Feb 25, 2020 6:07 pm Και που θα πας vdv?
Έχω 27 επιλογές, σε μια από αυτές. Καλημέρες.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θεωρείς ότι το brexit μπορεί να κάνει τόσο κακό σε μια υπερδύναμη σαν το ΗΕ που έχει και ένα τόσο ισχυρό νόμισμα?

Γιατί εγώ πιστεύω πως στο τέλος θα είναι σαν μην έφυγε ποτέ (τουλάχιστον για τον απλό κόσμο). Το εμπορικό κομμάτι πχ θα λυθεί με επιμέρους συμφωνίες κ.ο.κ. γιατί κανέναν δεν συμφέρει στην τελική.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Καλημέρες.

Εγώ πάντως βλέπω αρκετά θετικά την εξάπλωση του coronavirus στην χώρα. Και εξηγούμαι...

Αρχικά ζούμε στην χώρα του υπαρκτού σουρεαλισμού και της παράνοιας, οπότε σίγουρα θα έχει γέλιο η αντιμετώπιση της κατάστασης και από πλευράς κράτους αλλά και από πλευράς πολιτών. Θα κλείσουν τα πάντα, οπότε θα πάρω και εγώ την πολυπόθητη άδεια για να κάτσω σπίτι μου σαν άνθρωπος να λιώνω στο μάνατζερ και στο νετφλιξ όλη μέρα χωρίς να με ενοχλεί κανένας.

Το πιο σημαντικό, θα τα τινάξουν αρκετοί γεράκοι οπότε θα γλυτώσει το κράτος συντάξεις από τα ήδη χρεωμένα δημόσια ταμεία, όπως θα τα τινάξει και κάνας χαραμοφάης τεμπελχανάς με χρόνια προβλήματα υγείας που επιβαρρύνει τον κρατικό προϋπολογισμό.

Για όσους θα πούνε ότι πάνε οι δουλειές πίσω, τα φράγκα δεν φτάνουν, οικονομικό πλήγμα, έχω να πλερώσω λογαριασμούς, να σας πω παιδιά ότι δεν γίνονται όλα για τα λεφτά σε αυτήν την ζωή και δεν πρέπει να μας καθορίζει το χρήμα. Τσιλάρετε.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

alex-gate-7-1925 wrote: Wed Feb 26, 2020 10:39 am Θεωρείς ότι το brexit μπορεί να κάνει τόσο κακό σε μια υπερδύναμη σαν το ΗΕ που έχει και ένα τόσο ισχυρό νόμισμα?

Γιατί εγώ πιστεύω πως στο τέλος θα είναι σαν μην έφυγε ποτέ (τουλάχιστον για τον απλό κόσμο). Το εμπορικό κομμάτι πχ θα λυθεί με επιμέρους συμφωνίες κ.ο.κ. γιατί κανέναν δεν συμφέρει στην τελική.
Προφανώς η απόφαση τους να φύγουν είναι βλακώδης και η καλύτερη επιλογή τους είναι να καταλήξουν σε μια συμφωνία στην οποία θα είναι σε χειρότερη θέση από πριν. Δεν ξέρω πως θα καταφέρουν το αντίθετο. Ισχυροί, ισχυρό νόμισμα αλλά έχουν ΟΛΗ την ευρώπη απέναντι τους. Δεν το λες και ευκολάκι. Η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι ότι για τον μέσο άνθρωπο δεν θα έχει άμεσο αντίκτυπο. Έμμεσο ναι καθώς ας πούμε θα μειωθούν τα μπατζετ για την υγεία, παιδεία κτλ. Αλλά ο μέσος άνθρωπος είναι υπερβολικά χαζός για να τα καταλάβει αυτά. Οπότε όλα καλά με το πιο πιθανό σενάριο.

ΑΛΛΑ μην ξεχνάμε ποιοι είναι κυβέρνηση τώρα. Τι προσωπικό κέρδος θα έχουν; Ματαιοδοξία. Που για να πετύχουν αυτό που θέλουν μπορεί να καταλήξουν σε hard brexit μόνο και μόνο για να σοκάρουν τον αντίπαλο. Το αποκλείεις το σενάριο; Εγώ όχι. Μικρές πιθανότητες, αλλά παίζει. Δηλαδή σε περίπτωση μη συμφωνίας θα επικρατήσει παράνοια εδώ έστω και για μερικές εβδομάδες. Ναι τα σουπερ μαρκετ θα αδειάσουν, ναι ο κόσμος θα είναι πανικόβλητος. Αλλά εγώ λέω YOLΟ, γιατί να τα ζήσω αυτά;
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όσο αφορά το μπατζετ μην ξεχνάς ότι το ΗΕ έδινε και μάλιστα ένα πολύ μεγάλο ποσό στον προυπολογισμό της ΕΕ. Δεν ξέρω αν με αυτά που έπαιρνε είναι + ή - αλλά δεν νομίζω ότι θα πάθει τόσο μεγάλη ζημιά.

Η ΕΕ δεν είναι απέναντι, είναι απλά σε θέση ισχύος. Είδαμε πρόσφατα στις συζητήσεις για τον προυπολογισμό των επόμενων χρόνων ότι η ΕΕ έχει πρόβλημα να βρει τα δις που χάθηκαν από την συνεισφορά του ΗΕ. Επίσης μην ξεχνάς ότι το ΗΕ πρόκειται για παγκόσμιο οικονομικό κέντρο καθώς και εμπορικό, όντας η χώρα με τις καλύτερες σχέσεις και συμφωνίες με τις ΗΠΑ. Οπότε και η Ευρώπη δεν θα το τραβήξει μέχρι τέλους (Olympiacos BC dislikes this).

Την τελευταία δεκαετία έχει αποδειχθεί ουκ ο λίγες φορές ότι πλέον τα οικονομικά συμφέροντα εταιρειών έχουν ξεπεράσει κατά πολύ την «πολιτική», ειδικά στην ΕΕ. Εκτιμώ ότι για το καλό όλων στην ΕΕ θα καταλήξουν σε μία ή σε επιμέρους συμφωνίες κυρίως για το οικονομικό και εμπορικό κομμάτι και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Όμως πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο «πτνα όλα» ειδικά με τον ΠΘ που έχει, απλά το θεωρώ πολύ ακραίο σενάριο.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Είπα εγώ ότι δεν είναι ακραίο; Μα για το ακραίο σενάριο μιλάω. Όπως λες κι εσύ με τον προθυπουργό που έχει το ακραίο σενάριο έχει μερικές ακόμα πιθανότητες. Και λέω εγώ αν γίνει το κακό YOLO. Διαφωνείς με αυτό;

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε ότι θα βρουν μια μη ακραία λύση, διαφωνούμε για το πόσο ισχυρή είναι η θέση της Αγγλίας αλλά οκ πάω πάσο γιατί δεν είναι ο τομέας μου κι έτσι κι αλλιώς πολλά από αυτά είναι θεωρητικά.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62657
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times


vandervaggos wrote: κι έτσι κι αλλιώς πολλά από αυτά είναι θεωρητικά.
Βαριέμαι πάρα πολύ να βάλω πικ"μπράβο ρε [System Interruption: Μη βρίζεις!]"από το παρακάτω τηλεοπτικό παπαρι που απεικονίζεται στη παρακάτω φώτο οπότε βάζω ένα που έχω έτοιμο από παλιά.
Image

Ένα από τα αρκετά πράγματα που δε καταλαβαίνω στους UKιτες εδώ στη Γλασκώβη είναι η κατανάλωση για πρωινό κοκακολας. Μιλάμε έχω εδώ τουλάχιστον 3-4 που έχουν 2-3 κουτάκια για όλη τη μέρα και ξεκινάνε 10 το πρωί η νωρίτερα. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν παραπανω αλλά δεν έχω κάτσει να κάνω έρευνα εις βάθος. Ξέρω ότι το ίδιο γίνεται και σε άλλη τράπεζα/κεντρικά. Τι να πω... είναι που είναι αηδία το να τη πίνεις για πρωινό παραπαει.


Sent from my GM1913 using Tapatalk





Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Καλα εδω πινουν και irn bru.
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3905
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Σε άλλα νεα, 1ο κρούσμα κοροναιου στην Ελλάδα και στην Θεσσαλονίκη!

Επίσης πέθανε ο Κώστας Βουτσάς... Κρίμα, λυπήθηκα πολυ! Δεν προλαβε να μπει και στο γηπεδο.... Καλο ταξιδι!
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9119
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Θεσσαλονίκη πρώτο κρούσμα. άμα μπήκε και στο μετρό αυτές τις μέρες θα κολλήσουν όλοι!!
Spoiler: show
Image
User avatar
ballistic
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3397
Joined: Tue Jul 02, 2013 9:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Αρχίζει η τρομοκρατία :smw:
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9119
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

ΤΡΕΧΑΤΕ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ!!!11!ENA!!1
Spoiler: show
Image
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3610
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Συζητάνε ήδη στη δουλειά να με στείλοθνε να δουλεύω από το σπίτι για κανα μήνα κι εγώ κάνω ότι βήχω για να ενισχύσω τη φάση. Καλύτερο timing για ταξίδι Ιταλία δεν νομίζω να υπήρξε ποτέ :P
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κανονίστε από τον φόβο σας να παραλυσετε τη χώρα και να χάσουμε τους Riverside και τους Atlantean Kodex

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Κοροναβαηρους γουελκαμ του μπηουτηφουλ γκρης.

Εγώ που ήμουν και Λομβαρδία εχω τον αρρωστοφοβικο κολλητό μου να με ρωτάει κάθε μέρα αν είμαι καλά και αν έχω συμπτώματα.

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”