Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Οι σπηλιές με την υγρασία που έχουν είναι το ιδανικότερο περιβάλλον για του ιούς.
Τα μπουζούκια και τα μπαρς θα κλείσουν ή εκεί δεν κολλάει λόγο επειδή ουίσκι;
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62649
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Οι σπηλιές στην Αφρική δεν έχουν. Επίσης για να επωαφθει ένας ιός πρέπει να φτάσει εκεί.

Η κατάσταση μου μοιάζει λίγο αστεία.

Είναι ένας ιός. Θα τον κολλήσουμε. Θα τον ξεπεράσουμε. Κάποιος είδα (Εκι) είπε ότι τελείωσε στην Κίνα η κάτι τέτοιο υπονοησε επειδή χθές δεν είχαν κρούσματα. Ο ιός αυτός έχει μέσο όρο 6+ μέρες ενώ υπάρχουν περιπτώσεις που έχει πάνω από 14 μέρες. Δεν υπάρχει κανένας λόγος αν το πάμε έτσι εφυσηχασμου για 1-2-3-4 μέρες με 0 νέα κρούσματα.

Μιλάμε για "ξάδερφο" του SARS. Τα ποσοστά θανάτου με το ξάδερφο του είναι ΠΟΛΥ μικρότερα. Ο ηλικιακος μέσος όρος θνησιμότητας είναι οβερ 65.

Ίσως μου κάνει εμένα υπερβολή η ίσως απλά να θέλω ξανά να πάω κόντρα ειδικά όταν όλος ο κόσμος τρέχει πανικόβλητος απλά νομίζω ότι η φάση είναι λίγο φήμη-τρεντ.

Ναι οκ έχουν πει επιστήμονες σκατα φατα...δε θα πεθάνουμε όλοι, δε θα είναι εύκολα αλλά εδώ μιλάμε ότι έχει ένα είδος ξεφύγει εντελώς. Και τα λέω αυτά περιμένοντας τις εξετάσεις του πατέρα της κοπέλας μου στο Βόλο ο οποίος έμεινε και 29 μέρες μαζί μας ξέρω γω-MJ θα σε ειδοποιήσω αν είναι να πεθάνεις.

Δεν λέω ότι είναι false alarm αλλά έχω την εντύπωση ότι τα media έχουν δημιουργήσει ένα τρομακτικό περιβάλλον ακριβώς υπονοώντας"θα πεθάνουμε".

Ίσως από την άλλη αν όντως γεμίσουμε με αυτό το πράγμα και πάρει τρομακτικές διαστάσεις να μην μπορούν να σώσουν λαό και αυτό ακριβώς να προσπαθούν να κάνουν να το περιορίσουν ώστε να μπορούν να ασχοληθούν με το πληθυσμό που ήδη έχει πρόβλημα πιο αποτελεσματικά.



Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Ζιντάν, ο ιος έχει χαρακτηριστικά και συμπώματα ανάλογα με μια κοινή γρίπη. Ωστόσο μεταδίδεται πολύ πιο εύκολα και αυτό είναι το πρόβλημα.
Αν μια κοινή γρίπη μπορεί να σκοτώσει ένα χ ποσοστό ατόμων που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, ο συγκεκριμένος ιός μπορεί να αποδειχθεί πολύ πιο θανατηφόρος εφόσον λόγω μεταδοτικότητας, θα πλήξει περισσότερο κόσμο των ομάδων αυτών.
Αν κολλήσω εγώ θα κάνω λίγο πυρετό, θα τρέξει λίγη μύξα και κλάην, αν όμως κολλήσει ο ξάδερφος μου που πάει σε ειδικό σχολείο, και μεταδώσει την ασθένεια στον αδερφό του που αναπνέει με μηχανική υποστήριξη, θα τον σκοτώσει, όπως θα έκανε και η απλή γρίπη. Στην περίπτωση του COVID όμως έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να νοσήσει.

Το ανάλογο θα συμβεί με ένα παιδάκι που θα κολλήσει στο σχολείο και θα κολλήσει πχ τον καρκινοπαθή του περίγυρου του, ή τον παππού με αναπνευστική ανεπάρκεια.
:liverpool:
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62649
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ναι ρε παιδιά αλλά αυτό λέω ότι είναι ιός ο οποίος-οπως και κάθε άλλος ιός-εχει τον ίδιο βαθμό επικινδυνότητας με την σημείωση ότι είναι πολύ πιο δύσκολα ανιχνευσιμος.

Δεν είναι κάτι το οποίο σε σκοτώνει άμεσα, όχι σε φάση να επιστρέψουμε στην εποχή των παγετώνων.

Διότι με αυτά που διαβάζω στο Μιλάνο μόνο φωτιά που δεν έχουν βάλει να κάψουν όσους έχουν βρεθεί να κουβαλάνε τον ιό.

Ίσως να μην το θέτω/γράφω σωστά πάνω δεν είναι ότι δεν είναι επικίνδυνο-αλλα δεν είναι λιγότερο επικίνδυνο από άλλους ιούς της εποχής μας ούτε πιο θανατηφόρος. Αυτά έχω καταλάβει βέβαια εγώ πίσης από ένα πισι που διαβάζω 10 σαιτ και δύο γιατρούς του Τουίτερ. Μπορεί όντως να πρέπει να κλείσουμε σπίτια μας για 20 μέρες και να μην βρισκόμαστε σε επαφή με κόσμο.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

το πρόβλημα δεν είναι τόσο ότι δεν ανιχνεύεται εύκολα όσο το ότι μεταδίδεται πανεύκολα.
:liverpool:
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ένας από τους λόγους του πανικού από πλευράς κάθε κράτους είναι η τελευταία παράγραφος του Ζιντάν, ότι εγκυμονεί κίνδυνος να γονατίσει το εθνικό σύστημα υγείας και να μην μπορούν να διαχειριστούν τον μεγάλο όγκο ασθενών / περιστατικών

Φανταστείτε το τρομακτικό σενάριο για Ελλάδα ( αλλά ισχύει σε όλα τα κράτη πλην ίσως Κίνας που έκανε το αδιανότητο να φτιάξει προκατ νοσοκομείο σε λίγες μέρες ) να έχεις 100+ ασθενείς στην κατάσταση του 66 στην Πάτρα που την βγάζει - δεν την βγάζει και παράλληλα να έχεις άλλα 50 π.χ. περιστατικά πνευμονολογικής φύσεως άσχετα με τον ιό ( καρκινοπαθείς , άσθμα , αλλεργικό σοκ , κάθε μορφής πνευμονοπάθειας τέλος πάντων )

Κι εγώ θεωρούσα υπερβολικά τα μέτρα και τον τρόμο των ΜΜΕ αλλά μετά σκέφτηκα ότι ένας τόσο μεταδοτικός ιός σε συνδυασμό με το πραγματικά μεγάλο ποσοστό ηλικιωμένων ατόμων και ατόμων με χρόνια προβλήματα μπορεί να καταρρεύσει τον ήδη επιβαρυμένο τομέα υγείας
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Επίσης η δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα με το οτι γεμίζουν οι εντατικές, όπως έγινε στην Ιταλία, αυξάνοντας την θνησιμότητα ατόμων μη νοσούντων, αλλα σε ανάγκη εντατικής.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62649
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Απλά αυτά που λέτε είναι αποτέλεσμα του άκρατου πανικού. Η λογική λέει ότι κάθε γρίπη πρέπει να καθίσεις σπίτι σου να κάνει το κύκλο της. Όταν πηγαίνουν μέσα άτομα που στη πραγματικότητα δε θα έπρεπε να βρίσκονται στην εντατική γιατί ουσιαστικά δεν έχουν τον ίδιο κίνδυνο με άλλους προφανώς και κάθε σύστημα υγείας είναι ευάλωτο και δε μπορείς να εξασφαλίσεις σε όλους την απαραίτητη προσοχή (πόσο μάλλον στο ελληνικό εθνικό σύστημα υγείας). Μιλάμε ότι στη Κίνα εμφανίστηκε κυρίως κόσμος (πάνω από 80%?)με μέτρια συμπτώματα. Μιλάμε για θνησιμότητα κοντά στο 1%.

Anyway ξαναλέω απλά γιατί και εδώ φτάνει σιγά σιγά (ειδικά Λονδίνο εταιρείες λένε σε κόσμο καθίστε δουλέψτε από τα σπίτια σας μην έρχεστε δω"ΔΕ ΣΑΣ ΘΕΜΕ"), ίσως απλά εγώ το βρίσκω λίγο υπερβολικό ενώ παρουσιάζεται σε σωστή διάσταση και λαμβάνονται σωστά μέτρα.

Επίσης είναι απορίας άξιο πώς μπορεί κάποιος να λέει ότι ένας ιός κολλάει πολύ πιο γρήγορα από άλλους όταν θέλει 6(+μιας και φαίνεται να είναι το μίνιμουμ) μέρες για να εμφανιστεί(αν και λογικά θα υπάρχουν εργαστηριακές μελέτες-και πάλι). Εγώ διάβαζα ότι το κυριότερο πρόβλημα είναι τα μη εμφανή σημάδια του ιού.

Αναλύσαμε και για σήμερα το θεματακι του κορωνοιου. Όποιος έχει πάει Σίφνο έχω κάνει μια ερώτηση στο σωστό νήμα-μπηκε ο άλλος λέει καλύτερες διακοπές σηκώθηκε και έφυγε δίχως μια λεπτομέρεια.

Να σου έρθει ο Αλαφούζος να διοικήσει την επιχείρηση σου ρε

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το πρώτο είναι όπως λέτε η κατάρρευση ενός συστήματος υγείας. Στη Λομβαρδία χθες είπαν ότι κάνουν αξιολόγηση περιστατικών γιατί δεν έχουν τόσες ΜΕΘ άρα δεν μπορούν να τους σώσουν όλους. Τραγικό για 2020 αλλά είναι η πραγματικότητα. Σε αυτά βάλε και τα έκτακτα όπως πχ τροχαία και άλλα τέτοια περιστατικά που αν έχουν τιγκάρει οι ΜΕΘ δεν έχω ιδέα πως θα αντιμετωπιστούν.

Το δεύτερο κομμάτι έχει να κάνει με την οικονομία. Στην Πάτρα από χθες το βλέπουμε live. Τεράστιο πλήγμα με πρώτο κλάδο την εστίαση και δεύτερο τα τουριστικά επαγγέλματα. Σε παγκόσμιο επίπεδο είναι τεράστια η ζημιά. Πόσες mid-range αεροπορικές αλλά και Κινέζικες θα ρίξουν κανόνι με ότι αυτό συνεπάγεται με τον τουρισμό και ειδικά στη χώρα μας που είναι ο κλάδος που δίνει ζωή στην οικονομία.
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3905
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Ρε σεις κόλλησε και ο Βαγγελας
User avatar
Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 27181
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:02 pm
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Αγνοήστε κάθε φωνή εφησυχασμού, σταματήσετε φιλιά, χειραψίες, ενημερωθείτε, κρατήστε τα χέρια σας καθαρά, προφυλαχθείτε και προφυλάξτε τους αγαπημένους σας (που όλοι δυστυχως έχετε/έχουμε λιγότερο ή περισσότερο) σε ομάδες υψηλού κινδύνου.


Αφιερώστε επίσης 9 λεπτά στο παρακάτω βίντεο όσοι νιώθετε λίγο μαθηματικά και μείνετε pls και μετά το 8ο λεπτό (είναι σημαντικό) για να καταλάβετε τι συμβαίνει και πως και πόσο διαφορετικά μπορεί να εξελιχθεί η ιστορία ανάλογα με το δικό μας contribution....


https://youtu.be/Kas0tIxDvrg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13700
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Να ενημερώσω εδώ ότι η εταιρεία σούπερ μάρκετ που εργαζομαιμας ενημέρωσε ότι δεν θα αντιμετωπίσουμε ελλείψεις στα προϊόντα αν τυχόν γίνει ντου πελατών λόγω μέτρων ή πανικου


Edit μου αρέσει που λένε στα ΜΜΕ για Έλληνα που ταξίδεψε πρόσφατα στον Λονδίνο... Ρε τον Βαγγελα θα τον λέτε με το όνομα του
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 27181
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:02 pm
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Σε περίπτωση lock down της χώρας, κακή ώρα σαν την γείτονα χώρα, υπάρχει ρεαλιστικό Business Continuity plan συνέχισης της τροφοδοσίας σας Θάνο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62649
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Εδώ δες μαλακες. Μαλακες δες που ακύρωσαν το coffee festival του Λονδίνου γαμω τη μάνα τους και το κορωνογιο τους μπασταρδοι.

ΑΛΛΑ ΤΗ ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΥΡΏΝΕΤΕ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Last edited by zidane72003 on Tue Mar 10, 2020 2:16 pm, edited 1 time in total.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13700
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Απ' ότι ξέρω και μας έχουν ενημερώσει ναι... Ήδη έχουν υπερφορτωθει οι αποθήκες (πολύ παραπάνω απ' ότι είναι στα φυσιολογικά επίπεδα) ενώ ήδη άρχισαν να καταφτάνουν πάλι αντισηπτικά και των ήδη υπαρχόντων εταιρειών αλλά και νέα είδη από άλλες εταιρείες... Επίσης και οι προμηθευτές έχουν αυξήσει τις παραγωγές των προϊόντων τους...

Επίσης παρά το lock down της Ιταλίας , εισαγωμενα προϊόντα από Ιταλία τα παραλαμβάνουμε κανονικά τουλάχιστον ακόμα...
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”