Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

zidane72003 wrote:Εγώ δεν έχω καταλάβει από το πολιτικό σύστημα της χώρας ποιός είναι ο πιθανότερος που με τις συνθήκες της Ελλάδας σήμερα θα ήταν καλύτερα.

Μη μου πείτε ο Πουτιν με δεδομένα οικονομίας 2006 γιατί θα βριστουμε γαμω τον αντιχριστουλη σας που δε μιλάτε σοβαρά.

Όταν αντί για πολιτικές [System Interruption: Μη βρίζεις!] κατανοήσουμε ότι το θέμα δεν είναι αποκλειστικα πολιτικό (και ΙΜΗΟ προφανώς και είναι και καλή στιγμή για να κράζεις όταν κάτι έχει αναφερθεί ΑΠΌ ΤΗΝ ΊΔΙΑ ΤΗ ΚΥΒΈΡΝΗΣΗ αλλά πάνε να το περάσουν-αν ισχύει-με τανζανιες)και προσπαθήσουμε να καταλάβουμε αν όντως σήμερα υπήρχαν κάποιες διαφορετικές πολιτικές ίσως πάμε καλύτερα.

Όχι με το πόσο καλύτερα θα ήμασταν το 2008. Η το 2014 αν η κυβέρνηση δεν διέλυε την δημοσια υγεία και οι σημερινές είναι συνεχιστές αυτής της ιδεολογίας.

Σήμερα ο τάδε με τα δεδομένα Χ θα έκανε ήδη αυτό ως πράξη με αποτελέσματα Ψ.

Ποιός είναι ο τάδε, ποιο προτείνουμε το αυτό ως πράξη και ποια τα αποτελέσματα Ψ που θα λέγαμε'αυτα είναι αποδεκτά' αποτελέσματα.

Εν ολίγοις ναι να βρίζουμε τις σημερινές παλινωδίες της κυβέρνησης όχι (τώρα)να βρίζουμε τις παλινωδίες προηγούμενων που μας έφτασαν εδώ, γιατί χάνεται χρόνος στο σήμερα.

Και για όνομα ρε παιδιά τέλος η ΧΑ. Πήρε στον Έλληνα 8 χρόνια να καταλάβει και δε ξέρω πόσες εκλογικές διαδικασίες. Έχουμε να θυμίσω εδώ στην βουλή βελο και γιανη...για να καταλάβουμε λίγο και για το τι εκλογικό σώμα υπάρχει και τις πιθανές εναλλακτικές ας πούμε.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Ναι εχουμε πει. Ανοιξε ΜΕΘ/κανε προσλήψεις γιατρών και νοσηλευτικου προσωπικού ΜΟΝΙΜΟΥ και όχι διετείας ή 4μηνα με μπλοκακι. Αγορασε τεστ και αγόρασε εξοπλισμο. Επιταξε ιδιωτικλες κλινικές και αντιδραστήρια αν είναι αναγκαίο.


Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3905
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

To nou sou... wrote: Mon Mar 23, 2020 3:39 pm
jasonas wrote: Sun Mar 22, 2020 9:02 pm προστηματακι εχει εδω?



Image
Ψάχνοντας το άρθρο του johndoe, που το είχα αφήσει στη μέση, έπεσα σ'αυτό. Χωρίς να ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν, η φώτο είναι από την Ιερά Σύνοδο που είχε γίνει μία βδομάδα πριν για να πείσει ο Τσίοδρας να σταματήσουν οι εκκλησίες τις λειτουργίες. Δεν προκαλεί καμία εντύπωση ότι τη φώτο δημοσιοποίησε ο Βαξεβάνης.,,

Πριν κλείσουν και οι εκκλησίες δεν απαγορευόταν οι συναθροίσεις των 10 ατόμων ήδη μια εβδομαδα πριν?
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 470
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Για τα 10+ άτομα βγήκε πριν 4-5 μέρες αν δεν κάνω λάθος... Παραμένει περιττό βεβαίως να πας να ψαλεις, δεν είναι "απαραίτητη μετακίνηση"...

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13703
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Μα εδω 10 ατομα ειναι.... ο καμεραμαν ειναι πανω απο 2 μετρα σιγουρα... :P
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε [System Interruption: Μη βρίζεις!] τι παίρνετε ; για να πάω να πάρω την γυναίκα μου από τη δουλειά θέλω βεβαίωση από τον εργοδότη της ;;

ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13703
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Έτσι οπως τα έχουν / εχουμε κανει δυστυχως θα τα φαμε ολα...
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times


Geologos wrote:.

Ναι εχουμε πει. Ανοιξε ΜΕΘ/κανε προσλήψεις γιατρών και νοσηλευτικου προσωπικού ΜΟΝΙΜΟΥ και όχι διετείας ή 4μηνα με μπλοκακι. Αγορασε τεστ και αγόρασε εξοπλισμο. Επιταξε ιδιωτικλες κλινικές και αντιδραστήρια αν είναι αναγκαίο.


Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk
Συμφωνώ αλλά ας δούμε ΤΩΡΑ και φωνάζουμε για το μετά. Εδώ βγήκε ο άλλος λέει στο επόμενο 10ημερο προσλαμβάνουν αυτούς τους 2000. Να σώσουμε το τώρα; και κράζουμε έπειτα,γιατί έπρεπε να φτάσουμε εδώ σήμερα, και γιατί έγινε πρόσληψη μόνο για 2χρονια.

Τεστ δεν είναι εύκολο (?). Δεν είναι η Ελλάδα που τα ζητάει.



Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Για το τωρα κραζουμε. Τωρα θέλουμε ΜΕΘ. Επιταξη κλινων ΜΕΘ παντου, επιταξη όλων των ιδιωτικων εργαστηριων που κανουν τεστ επι πληρωμη.
Οι 2000 ειναι νοσηλευτικο προσωπικο, οχι γιατροι. Θελουμε και γιατρους.

Αυτά επειγουν αμεσα. Αν ειμαστε καλα μετα, εχουμε πολλά να πουμε.

Και όχι, επειδή τρομπάρει όλη η ΕΕ και σε σχεση με τους άλλους πραγματικά δρούμε γρήγορα, δε σημαινει οτι θα το βουλώσουμε μπροστά σε αμεσες αναγκες του τώρα. Αλλα ενα συν για την ταχύτητα το πήρε και απο μένα.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9568
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Geologos wrote:
equi_gonzalez wrote: Mon Mar 23, 2020 3:23 pm Πως οι κινησεις που πρεπει να κανει ο καθε πολιτης ατομικα (εξ ου και το "ατομικη ευθυνη") σχετιζονται με τις κινησεις που πρεπει να κανει η κυβερνηση? Ή ειναι ωρα τωρα θεωρειτε για αποδοση ευθυνων?

Δηλ αν ας πουμε ειχαμε ΧΑ για κυβερνηση και οι τυποι ψαχναν ακομα στα λεξικα τη λεξη "πανδημια", να φανταστω θα επρεπε να ειμαστε ολοι εξω μεχρι να παρουν μετρα.
Ξερω, whataboutism και ισαποστακιας.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk
αν δεν είναι τώρα ώρα αποδοσης ευθυνών για την κυβέρνηση, δεν είναι ωρα απόδοσης ευθυνών για κανέναν. αρα μενουμε σπίτι, προσέχουμε, δεν κράζουμε την κυβέρνηση αλλά και κανέναν άλλον. Σωστά? αν θες δώσε το καλό παράδειγμα κανοντας εντιτ στο ποστ που κράζεις την κοπελια για την μαλακια που έγραψε στο φουμπου, και που ούτε καν εκρυψες το όνομά της.

εκει που λες για το αν ειχαμε ΧΑ κυβέρνηση, δεν είναι whataboutism, αλλα ρίχνουμε τον πήχυ τόσο χαμηλά για να μπορεί να τον περάσει μεχρι και ο Κούλης.
Ρε συ, μην παιζουμε με τις λεξεις τωρα. Οταν λεω δεν ειναι ωρα αποδοσης ευθυνων, εννοω δεν ειναι ωρα να αποδοθουν ευθυνες (σε κυβερνησεις/διοικητες νοσοκομειων κτλ κτλ) για λαθη των τελευταιων 30 ετων. Ο καθενας απο το μετεριζι του (κυβερνηση, γιατροι, νοσηλευτικο προσωπικο, πολιτες) κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ τωρα και μετα τα συζηταμε ολα. Γιατι εχετε τρελαθει να το πολιτικοποιησουμε (και) αυτο το ζητημα?

1ον, δεν τραβηξα εγω το σκρινσοτ, ετοιμο το πηρα. 2ον, στο Facebook τα εγραφε οχι σε καποιο email. Γιατι να κρυψω το ονομα της?

Για το αποπανω: δεν εχει ξεκινησει η επιταξη ξενοδοχειακων μοναδων? Και ιδιωτικων κλινικων? Εχουν γινει ολα σε 3 βδομαδες μεσα ετσι.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk


pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

ΜΕΘ μόλις δεν δηλωσαν ότι επιταχτηκαν; Και γιατρούς δεν είπαν ότι πήραν μόλις???

Γαιβτη ταχύτητα προφανώς απλά διαφωνούμε εκτός και αν ξέρει κάποιος τον χάρη τον ποττερ και κυρίως την Ερμιόνη την Γκρέιντζερ και μπορούμε να φτιάξουμε.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10060
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

[tweet]https://twitter.com/Fiorella_im/status/ ... 50625?s=20[/tweet]

Συγκλονιστικός...

Πάντως όσοι γιατροί κι αν προσληφθούν, όσες ΜΕΘ και να ετοιμαστούν, το κύριο μέτρο προστασίας για τον συγκεκριμένο ιό είναι να μη διαδωθεί. Γιατί αν κολλήσει το 50% ούτε αυτές θα είναι αρκετές, και στο τέλος θα κατηγορούμε το κράτος ότι δεν είχε ΜΕΘ για κάθε πολίτη ξέρω γω. Αυτό φυσικά και δεν αποποιεί τις ευθύνες της κυβέρνησης, ειδικά από τη στιγμή που ανακοίνωσε το πλάνο για 2.000 προσλήψεις γιατρών και νοσηλευτών.
I LOVE THIS SITE!!!
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2 βδομαδες τωρα λεει οτι δρομολογηθηκαν προσληψεις, σημερα λεει σε 10 μερες. Που ως προσληψεις αναφερει τις 2ετεις συμβασεις, και καμια δεν αφορά γιατρό. Ανέφερε μονο ποσες ΜΕΘ εχει ξανανοιξει και ποσες θα παρουν απο ιδ. νοσοκομεια. Επιταξε τα όλα, οχι 20 κρεβατια ΜΕΘ. Τις συμβασεις που έληξαν ανανεωσε τες. Τα σκουπιδια της παραταξης τους ολα αυτα τα χρονια φωναζαν στα καναλια και στις εφημεριδες για ιδιωτικοποιηση της υγειας, περικοπες, τους κηφηνες των νοσοκομειων, ενω ο ίδιος ο τωρινος υπουργος υγειας εχει κανει εικονικη ειδικευση στο ΓΝΑ. Τι παρακαλας για εθελοντες γιατρους?!?!?!? Λινκ για την κατασταση πριν λιγους μηνες εδω Εριξε στις προηγουμενες κυβερνησεις την κατασταση στο ΕΣΥ, οτι ετσι τις βρηκαν. Πριν απο 1 μήνα ελεγε στις καμερες οτι το συστημα υγειας ειναι ετοιμο για καθε σεναριο, και απο τη στιγμή που αρχισαν να υπαρχουν κρουσματα κοιταζουν πώς θα ελαχιστοποιησουν τις πολιτικές συνεπειες της κρισης, λεγοντας συνεχεια οτι το κρατος εχει κανει τα παντα και ριχνοντας το μπαλακι στους πολιτες και την ατομική ευθύνη. Σήμερα έγινε και στην κυριολεξία συνεντευξη τύπου με ερωτήσεις απο χαρτάκι. Στην τελευταια ερωτηση, το σκελος που αφορουσε την νοσοκομειακη ετοιμοτητα του κρατους δεν το απαντησε ποτέ. Τί εννοείτε να μην ριχνουμε ευθυνες???
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Ελα ΟΚ να προσεχετε παιδια καλα να μαστε και προσεκτικα

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Σου γαμησω ρε [System Interruption: Μη βρίζεις!] τνς. Έλεος. Έπεσε ένας ΧΥΤΑ στο μάτι μου.


Beorn wrote:2 βδομαδες τωρα λεει οτι δρομολογηθηκαν προσληψεις, σημερα λεει σε 10 μερες. Που ως προσληψεις αναφερει τις 2ετεις συμβασεις, και καμια δεν αφορά γιατρό. Ανέφερε μονο ποσες ΜΕΘ εχει ξανανοιξει και ποσες θα παρουν απο ιδ. νοσοκομεια. Επιταξε τα όλα, οχι 20 κρεβατια ΜΕΘ. Τις συμβασεις που έληξαν ανανεωσε τες. Τα σκουπιδια της παραταξης τους ολα αυτα τα χρονια φωναζαν στα καναλια και στις εφημεριδες για ιδιωτικοποιηση της υγειας, περικοπες, τους κηφηνες των νοσοκομειων, ενω ο ίδιος ο τωρινος υπουργος υγειας εχει κανει εικονικη ειδικευση στο ΓΝΑ. Τι παρακαλας για εθελοντες γιατρους?!?!?!? Λινκ για την κατασταση πριν λιγους μηνες εδω Εριξε στις προηγουμενες κυβερνησεις την κατασταση στο ΕΣΥ, οτι ετσι τις βρηκαν. Πριν απο 1 μήνα ελεγε στις καμερες οτι το συστημα υγειας ειναι ετοιμο για καθε σεναριο, και απο τη στιγμή που αρχισαν να υπαρχουν κρουσματα κοιταζουν πώς θα ελαχιστοποιησουν τις πολιτικές συνεπειες της κρισης, λεγοντας συνεχεια οτι το κρατος εχει κανει τα παντα και ριχνοντας το μπαλακι στους πολιτες και την ατομική ευθύνη. Σήμερα έγινε και στην κυριολεξία συνεντευξη τύπου με ερωτήσεις απο χαρτάκι. Στην τελευταια ερωτηση, το σκελος που αφορουσε την νοσοκομειακη ετοιμοτητα του κρατους δεν το απαντησε ποτέ. Τί εννοείτε να μην ριχνουμε ευθυνες???
Β σόρρυ θα επιταχθουν όσες μπορούν όταν νομίζουν. Το ότι έχουν επιταχθει τόσες για τον ιό θεωρώ σημαίνει ότι μένουν και διαθέσιμες για άλλα θέματα οι υπόλοιπες.

Για τα υπόλοιπα δε ξέρω. Εμένα πρόσληψη μου μοιάζει το 2 χρόνια εγώ όταν έχω διετές σύμβαση το λέω προσωρινή πρόσληψη τώρα αν είναι λάθος τα Ελληνικά μου και η αντίληψη μου πάσο.

Προφανώς και το καλύτερο θα είναι μονιμότητα προφανώς και φέρουν οι κυβερνώντες οι σημερινοί ευθύνη για το ΕΣΥ.

Από εκεί και πέρα για εμένα αυτά τα να προσληφθούν 50Κ γιατροί να πάρουν 3Μ κλίνες η οτιδήποτε παραπάνω από ότι ίσως έχεις γίνει μου φαίνεται ουτοπικό. Ναι γίνεται ότι μπορεί άντε να μπορούν+10-15% παραπάνω (δύσκολο). Έτσι καταλαβαίνω.

Τώρα ξαναλέω και εγώ θέλω κλίνες χθές, γιατρούς προχθές, υλικό αντιπροχθες. Θεωρώ Ουτοπικό να τα περιμένω, καλά κάνουν άνθρωποι και έχουν ελπίδα ότι γίνεται οκ.

Και προφανώς ΓΑΜΩ τη κάθε κυβέρνηση όταν σε 2Κ άτομα δεν φροντίζεις να προσλάβει και ιατρούς.

Sent from my GM1913 using Tapatalk



Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

My 2 cents, από αυτά που έχω καταλάβει μετά από κάποιες συζητήσεις με φίλους γιατρούς τις τελευταίες μέρες:
  • Αυτή την στιγμή, αυτό που λείπει περισσότερο από όλα είναι υλικά, υποδομές και οργάνωση, όχι προσωπικό. Με άλλα λόγια, η γνώμη τους είναι ότι είναι προτιμότερο να ασχοληθούν με το πως θα φέρουν μάσκες και άλλα αναλώσιμα, όπως και το πως θα βρουν περισσότερα κρεβάτια ΜΕΘ, παρά το να προσλάβουν νέους γιατρούς (btw, είναι σε αναμονή οι ίδιοι, οπότε δεν το είπαν από κάποια συντεχνειακή λογική). Επίσης μου είπαν ότι οι οδηγίες που δίνει το υπουργείο είναι προβληματικές γιατί δεν είναι συγκεκριμένες. Για παράδειγμα, είπε το υπουργείο ότι μπορείς να πας να εργαστείς 4μηνο με βασικό μισθό στο νοσοκομείο που έχεις βάλει για ειδικότητα. Δεν εξήγησε όμως υπο ποιο καθεστώς θα γίνει αυτό, σε ποια θέση κλπ με αποτέλεσμα κάποια νοσοκομεία να μην προσλαμβάνουν μέχρι να ξεκαθαριστούν. Αντίστοιχα, για την εθελοντική εργασία που βγήκε χθες, κανείς δεν ξέρει που θα πας, τι θα κάνεις κλπ. Μόνο ότι θα σε περάσουν κάποια συνέντευξη τους έχουν πει.
  • Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έκανε η Κίνα για τον ιο. Συγκεκριμένα, μου είπαν ότι μέχρι και τον Φεβρουάριο τα στοιχεία που έπαιρνε η δύση από την Κίνα (είτε επειδή τα απέκρυπταν οι Κινέζοι, είτε γιατί δεν τα κατέγραφαν) ήταν παρόμοια με απλή γρίπη οπότε ορθολογικά ήταν αυτά που έλεγαν μέχρι τότε. Στην συνέχεια θα έπρεπε να ήταν πιο γρήγοροι στο να έπαιρναν μέτρα οι κυβερνήσεις (και προφανώς έκραζαν φουλ UK που μου έλεγαν ότι σύντομα υπολογίζουν ότι θα πεθάνει πολύς κόσμος).
  • Σύμφωνα με αυτούς, υπολογίζουν περίπου ένα 2μηνο μέχρι να αρχίσει σταδιακή χαλάρωση μέτρων και μετά τα μέσα Αυγούστου να επανερχόμαστε σχεδόν φουλ (πάνω κάτω αυτά που έλεγε και το άρθρο που είχα βάλει πριν κάποιες σελίδες). Κατά την γνώμη τους, αν υπάρξει χαλάρωση νωρίτερα θα είναι πολιτική απόφαση για να μην υπάρξει εντελώς κατάρρευση της οικονομίας. Φυσικά, οι άνθρωποι είναι απλά γιατροί και διαβάζουν ότι στοιχεία μπορούν (δεν είναι σε κάποια θέση που να έχουν απορρητη πληροφόρηση) οπότε οι εκτιμήσεις τους είναι απλά μάλλον λίγο καλύτερες από τις δικές μας.
  • Με δεδομένο ότι υπάρχει εξάπλωση στο νότιο ημισφαίριο που έχει καλοκαίρι τώρα, δεν ήταν πολύ αισιόδοξοι ότι θα βοηθήσει σημαντικά η αλλαγή καιρού τους επόμενους μήνες. Επίσης δεν ήταν αισιόδοξοι ότι θα βγει εμβόλιο πολύ σύντομα.
  • Φαντάζομαι ότι το ξέρουμε οι εδώ, αλλά μου επιβεβαίωσαν ότι οι μάσκες τους υγιείς πολίτες δεν τους βοηθάνε. Ούτε τις φοράει ο κόσμος σωστά, πολλοί την φοράνε και σε κάποια φάση την κατεβάζουν για να ξύσουν την μύτη τους ξέρω γω ενώ ακόμα και τα προηγούμενα να μην κάνεις και να την φοράς σωστά, μπορεί να κολλήσεις από τα αγγεία στα μάτια.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”