Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Geologos wrote:
PavelNedved wrote:και εγω αυτό έχω καταλάβει ότι περιμετρικά ελέγχουν οπως στην βουλγαρη ας πουμε ώστε να μην μπαίνουν άσκοπα κέντρο....το θέμα για μένα είναι να είναι κ γύρω σε στενά με σουπερ.. παιδιά καθημερινά είναι οι ίδιοι και πολλές φορές 2 κ3 φορές πραγματικά χωρίς λόγο και μιλάμε για ένα μέρος που στοιβαζεται κόσμο...κα επειδή τώρα όλοι έχουν φορτώσει πολλή μαγκιά επειδή δεν έχουν τι να κάνουν και καθημερινά έχουμε φασαρίες μόλις τους λεμε δείξε μνμ χαρτί η οτιδήποτε τρέχουν να φύγουν...δλδ τρομοκρατία θελετε ρε π...η δεν σας κόβει...
Εσυ ζητάς να σου δειξει καποιος χαρτί? Είσαι αρμόδιος?

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk
Μ'αρεσει που φοβόμουν κατάχρηση εξουσίας από τους αστυνομικούς...

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Trapezitis wrote:Διαβάστε αυτό το long read όποτε ευκαιρήσετε. Δίνει μια αρκετά ρεαλιστική προσέγγιση για το τι πιθανότατα θα ακολουθήσει μετά από αυτό το πρώτο lockdown worldwide. Όλα τα implications σε ζωή, εργασία, φάρμακα, εμβολιασμούς κλπ.

Περιστρέφεται σε ένα βαθμό γύρω από US αλλά αυτό δεν αλλοιώνει τις παρατηρήσεις/συμπεράσματα.

Δώστε προσοχή στα section ii)the endgame (κυρίως) και iii) the aftermath.

Επίσης έχει πληθος από references σε μια σειρά από άλλα άρθρα αν θέλετε να εμβαθύνετε περεταίρω.


https://www.theatlantic.com/health/arch ... nd/608719/


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αρα, σε ενα τελειως γενικο πλαισιο, το πιθανοτερο σεναριο ειναι: παμε σε μια καποια χαλαρωση μετρων προς Ιουνιο φαση, αναμενουμε νεο (μικροτερο) peak κ ξανα lockdown το επομενο φθινοπωρο και οριστικη λυση απο τελη του 2021 κ μετα.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δε νομίζω με ποσοστά 2-3% θνησιμότητα(μη πώ ότι θα σκεφτούν ακόμα και το 5%) να υπάρχει ξανά λοκνταουν σε τέτοιο βαθμό.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

To 2-3% ειναι υπο ΚΣ. Υπο συνθηκες Ιταλιας, αυτο παει ευκολα στο 10%. Επισης το 2-3% ειναι κι αυτο μεγαλο νουμερο. Η ισπανικη γριπη σκοτωσε το 1% του παγκοσμιου πληθυσμου.

Στα αθλητικα, αν δεν εχουμε καποια ευχαριστη εξελιξη με φαρμακα κτλ, προβλεπω ολη η επομενη σεζον παντου κεκλεισμενων.
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
PavelNedved
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 260
Joined: Thu Jul 05, 2018 6:58 pm
Football Manager της ομάδας: ajax
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: #finoalafine#
Location: Ν.Μηχανιωνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι εγώ προσωπικά...αλλα καθημερινά έχουμε φασαρίες μέσα στο σούπερ...γτ δεν έχει ταμεία που δεν επιτρέπονται όλοι μπαίνουν 2 2 λες και δεν μπορεί να ρθει 1 και εε πουλάν κ τρέλα. .αζεύεται κόσμος στα ταμεία όλοι είναι μέσα στην μαγκιά και τις φωνές λες και μεις θέλουμε να μαζεύονται...οποτε όταν φτάνει στα ακρα η κατάσταση Ρωτάς ποιος από όλους τους έξυπνους έχει κάνει αυτό που πρέπει και τότε βλέπεις όλοι να κάνουν μοκο...μας έχουν παρατήσει να βγάλουμε το φιδιωαπο ην τρύπα σε όλα τα θέματα...αμα εσείς το βλέπετε εξουσία κτλ ελάτε να κάτσετε απλά καναδυωρο μα βλέπετε οχι να δούλευε ρε κιολας και άμα βγάλεις άκρη με την τρέλα του καθενός και εννοω φάε ότι αφορά τις συνθήκες τις τωρινές γτψολοι έχουμε τρέλα κι σκαλωματα.και όλοι γκρινιάζουμε σαν υπάλληλοι...
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δεν είναι θέμα κανονικών συνθηκών είναι ότι ο ιός μέχρι τότε θα έχει κάνει ένα κύκλο. Γερμανία Ολλανδία Σουηδία(τελευταίοι μακράν οι χειρότεροι) κτλ που φωναζουν ο Γεωργιάδης για κάποιο τρελό Ελληνικό επίτευγμα που έχει καταφέρει έχουν κάτω από 10% critical και οι τρείς. Θνησιμότητα σε χώρες Νοτίου ημισφαιρίου (ζέστη) είναι "αστεία"(Βραζιλία, Αυστραλία, Αργεντινή κτλ). Καλά για UK που άργησε και όλας οι critical είναι 1%... λογικά θα ανέβει αλλά αντικειμενικά οι περισσότερες critical είναι από Λονδίνο. Για κάθε Ισπανία και Ιταλία υπάρχει στην Ευρώπη Τσεχία, Πολωνία, Πορτογαλία με κάτω από 4% critical. Πάντα σε όσους έχουν μετρηθεί υπάρχει τεράστια πιθανότητα (UK σιγουριά) ότι κόσμος το έχει ήδη ξεπεράσει (άρα τα ποσοστά θνησιμότητας είναι μικρότερα ακόμα και όχι το 2-3% ΚΣ που λες).

(Source:https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries).

Δεν πιστεύω ότι η υγεία θα είναι στο ίδιο βαθμό ανέτοιμη με αυτόν τον ιό και δε πιστεύω ότι θα είναι το ίδιο θανατηφόρος(αντισώματα-φαρμακα). Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι οι κυβερνήσεις και οι οικονομίες θα αντέξουν δεύτερο πάγο.

Δεν είχε σχέση η εποχή και η παγκόσμια οικονομία με την περίοδο της ισπανικής γρίπη. Δεν είναι μικρό ποσοστό το 2-3% προφανώς(πάντα σε μετρήσιμα νούμερα είπαμε και όχι πραγματικά που είναι αρκετά μικρότερο), αλλά σε παγκόσμια κλίμακα απλά θα αποκλειστούν κυρίως οι χώρες με αποκλεισμό αερομεταφορών.

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι οι ΗΠΑ θα κλείσουν με νεκρούς οβερ 40Κ.

Βτς: κάποιοι επιστήμονες διαβάζω ότι προσλήφθηκαν. Δεν έχω ιδέα αν ισχύει... αλλά καιρός ήταν έχουν περάσει 7+ μέρες αποκλεισμού.

Πρέπει η Ελλάδα να κλείσει λαϊκές και κάποια στιγμή να παρθούν σωστά μέτρα για κάθε τηλεπερφορμανς με αποστάσεις για κάθε εργαζόμενο & rotation.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
kalitzaros
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5269
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι λαϊκές αποσυμπιεζουν κάπως τα σούπερ μάρκετ

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Hoc est simplicisimum —contestó él—: porque estoy loco
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

zidane72003 wrote:Δεν είναι θέμα κανονικών συνθηκών είναι ότι ο ιός μέχρι τότε θα έχει κάνει ένα κύκλο. Γερμανία Ολλανδία Σουηδία(τελευταίοι μακράν οι χειρότεροι) κτλ που φωναζουν ο Γεωργιάδης για κάποιο τρελό Ελληνικό επίτευγμα που έχει καταφέρει έχουν κάτω από 10% critical και οι τρείς. Θνησιμότητα σε χώρες Νοτίου ημισφαιρίου (ζέστη) είναι "αστεία"(Βραζιλία, Αυστραλία, Αργεντινή κτλ). Καλά για UK που άργησε και όλας οι critical είναι 1%... λογικά θα ανέβει αλλά αντικειμενικά οι περισσότερες critical είναι από Λονδίνο. Για κάθε Ισπανία και Ιταλία υπάρχει στην Ευρώπη Τσεχία, Πολωνία, Πορτογαλία με κάτω από 4% critical. Πάντα σε όσους έχουν μετρηθεί υπάρχει τεράστια πιθανότητα (UK σιγουριά) ότι κόσμος το έχει ήδη ξεπεράσει (άρα τα ποσοστά θνησιμότητας είναι μικρότερα ακόμα και όχι το 2-3% ΚΣ που λες).

(Source:https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries).

Δεν πιστεύω ότι η υγεία θα είναι στο ίδιο βαθμό ανέτοιμη με αυτόν τον ιό και δε πιστεύω ότι θα είναι το ίδιο θανατηφόρος(αντισώματα-φαρμακα). Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι οι κυβερνήσεις και οι οικονομίες θα αντέξουν δεύτερο πάγο.

Δεν είχε σχέση η εποχή και η παγκόσμια οικονομία με την περίοδο της ισπανικής γρίπη. Δεν είναι μικρό ποσοστό το 2-3% προφανώς(πάντα σε μετρήσιμα νούμερα είπαμε και όχι πραγματικά που είναι αρκετά μικρότερο), αλλά σε παγκόσμια κλίμακα απλά θα αποκλειστούν κυρίως οι χώρες με αποκλεισμό αερομεταφορών.

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι οι ΗΠΑ θα κλείσουν με νεκρούς οβερ 40Κ.

Βτς: κάποιοι επιστήμονες διαβάζω ότι προσλήφθηκαν. Δεν έχω ιδέα αν ισχύει... αλλά καιρός ήταν έχουν περάσει 7+ μέρες αποκλεισμού.

Πρέπει η Ελλάδα να κλείσει λαϊκές και κάποια στιγμή να παρθούν σωστά μέτρα για κάθε τηλεπερφορμανς με αποστάσεις για κάθε εργαζόμενο & rotation.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Ζιντάν, πως υπολογίζεις τη θνησιμότητα? Αν λες πχ έχω μεχρι σήμερα 100 κρούσματα πεθάναν 2 πήραν εξιτήριο 5 αρα θνησιμότητα 2 τα εκατό, είσαι λάθος, γιατι είναι 93 ακόμα κρούσματα που δεν ξες πως θα πάνε.
Το ίδιο ισχύει και στο πως υπολογίζεις τα κρίσιμα κρούσματα.


Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Καλά δεν λέω ότι είμαι 100% σωστός.

Η λογική είναι:Βλέπω σημερινά crucial/critical από το σαιτ παραπάνω που έβαλα που παίρνει στοιχεία του ΠΟΥ και λέω ότι 70-80% θα πεθάνουν. Αν υπάρχει 7-8% critical πχ στην Ιταλία το 75% είναι 5% θάνατοι. Προσθέτω ένα ποσοστό *2 πλυθησμου (λένε*5 το θεωρώ πολύ ειδικά για Ιταλία)που είναι είτε ασυμπτωματικοί είτε δεν υπάρχει καταμέτρηση(άρα στην Ιταλία αντί για 92 οι πραγματικοί που έχουν "περάσει" τον ιό, είναι 185κ). Ανάλογα τι μοντέλο έχεις βάλει βγαίνει και ανάλογη θνησιμότητα.

Aν γενικά πάρεις 4.5-5.5 συνολικά ότι τα ποσοστά είναι critical (δεν έχω average)-βαζω ένα .8(80%) ότι θα φύγουν.

https://twitter.com/paulkrugman/status/ ... 76897?s=19

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kalitzaros wrote: Sun Mar 29, 2020 4:41 pm Οι λαϊκές αποσυμπιεζουν κάπως τα σούπερ μάρκετ

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είμαι υπερ του κλεισίματος. Σε διαφορετική περίπτωση 10 φορές πιο αυστηρά μέτρα από τα sm
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Εδώ στην Κύπρο ήταν σταθερά τις τελευταίες 5 ημέρες 12-17 κρούσματα. Σήμερα χτύπησε 35, κανουννηχνιλατηση και ο άλλος που ξέρει ότι έχει συμπτώματα είχε επαφή με 15 άτομα σε φάση συγκέντρωσης οικογενειακής και με φίλους να φάμε να τα πούμε, και γω ο δαλακας κάθομαι έξω από s/m και καθαρίζω τις συσκευασίες πριν τα βάλω στο αμάξι και η γυναίκα μόλις επιστρέψει από τη δουλειά πάει αλλάζει ρούχα κάνει μπάνιο απολυμαίνει ότι έχει ακουμπήσει μέχρι να μπει στο σπίτι.
Προτιμώ την υπερβολη μας από την ανευθυνότητα των άλλων

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3883
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

μακάρι αλτερ και οαεδ.... -wall


Image
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

αν καταλαβα καλα, στην αμερικη εχουν γινει περιπου 900.000 τεστ μεχρι τωρα, με 140.000 κρουσματα.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Στην Κολομβία κανανε σημερα μονο 15000 τεστ
Εμεις τόσα περιπου καναμε ως τωρα.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

φανταζομαι οτι γιαυτο ο τσιορδας ελεγε οτι υπολογιζουμε 3000 κρουσματα, γιατι δεν κανουμε πολλα τεστ.
αυτο το ελεγε εδω κ καμμια βδομαδα βεβαια αρα μιλαμε για ακομα περισοτερα.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”