Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3905
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Παιδια ο Τσιορδας κοιταει τα χαρτιά του μονο το πρωτο 5 λεπτο που λεει τα νούμερα και το ποιηματάκι! Μετα στις ερωτήσεις μιλάει κανονικα, παίρνει τον λογο απο μονος του αν θελει να προσθεσει κατι και τα λεει σε απλη γλώσσα! Μέχρι και μια μίνι ανάλυση της δομής του ιου μας εκανε σήμερα οταν τον ρώτησαν αν με την αύξηση της θερμοκρασίας θα μειωθεί η εξάπλωση του!
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9563
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

ΑΠΕΙΘΑΡΧΟΙ.

Στα σοβαρα, αλλο τα καραγκιοζιλικια των ΜΜΕ κι αλλο το να ακυρωνουμε οτι το μετρο της απομονωσης ειναι το πιο αποτελεσματικο atm. Λαθος συλλογισμος.Image

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

κανεις δεν ακυρωνει τιποτα. Τα ΜΜΕ ακυρωνουν ολη την προσπαθεια που κανει, οσο κανει η κοινωνια, και εχεις και τον Χαρδαλια να βγαινει στα καναλια και στην ενημερωση με υφος πολλα βαρυ να λεει ποσο απειθαρχοι ειμαστε, καλλιεργωντας το κλιμα ωστε αν σκασει καποια στιγμη υγειονομικη βομβα λογω της υποστελεχωσης και καταστασης του ΕΣΥ, να ειναι ετοιμο το ''εσεις ησασταν απειθαρχοι, καθιστε πανω στον γαντζο τωρα''
Last edited by Manuel Jimenez 21 on Tue Mar 31, 2020 9:18 pm, edited 1 time in total.
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Το βίντεο με τον δημοτικό αστυνομο να κάνει κεφαλοκλειδωμα σε παππού για ένα μπλοκ κλήσεων, μόνο εγω το βρίσκω ενοχλητικό μέχρι αηδιας ή μόνο εγώ το έχω δει?
Καλά για το τι ψέμα έχουν πλασάρει εδώ κ μέρες τα κανάλια, δεν πρέπει να το είχε πλασάρει ούτε ο Γκέμπελς...

Συμφωνω μέχρι κεραίας σε ότι λέει ο αποπανω

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι απόψεις διίστανται για το συγκεκριμένο θέμα.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλά κάνει και έχει αυτό το ύφος ο Χαρδαλιάς. Δεν με ενδιαφέρει ούτε το παρελθόν του, ούτε σε ποια παράταξη ανήκει. Ναι, η πλειοψηφία του κόσμου προσέχει. Υπάρχει και ένα ποσοστό που είναι στον κόσμο του. Δεν μπορεί να πηγαίνω στο συνεργείο και να μου λέει ο ιδιοκτήτης ότι δεν ασχολείται με τον ιό, δεν βάζει γάντια/ αντισηπτικά και δεν τον ενδιαφέρει αν θα έχει 1, 5,10 πελάτες ταυτόχρονα. Πως απαντάς σε ένα τέτοιο άτομο?Να του πάω καμιά πάστα να τον γλυκάνω?
Τι σχέση έχει η υποστελέχωση του ΕΣΥ με τον συγκεκριμένο? Η κατάσταση στο συγκεκριμένο χώρο είναι σε αυτή την κατάσταση εδώ και πολλά χρόνια. Επίσης, ο κύριος λόγος που έγινε άμεσα το lockdown είναι η (μη) δυναμική του ΕΣΥ.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

εχει να κανει με το οτι οταν παντου απαντανε με ενδυναμωση του συστηματος υγειας και εδω πεταμε αιτο, ζηταμε εθελοντες και δινουμε μυρια σε διαφημιστικες καμπανιες, πονταροντας τα παντα στο lockdown. το οποιο λεω και ξαναλεω εγινε σωστα, το τηρουμε ευλαβικα, αλλα εδω μιλαμε για μια προσπαθεια να παρουσιαστει η πλειονοτητα της κοινωνιας ως απειθαρχοι. οι αλλοι ειχανε στο πρωτο θεμα αρθρο με φεικ φωτογραφιες ''ξεχυθηκαν οι αθηναιοι στις παραλιες'', τι να πουμε; και προφανως δεν ειναι θεμα παραταξης ή αντιπαθειας μου για την ΝΔ ολο αυτο.

εμεις βαζουμε πλατη, τηρουμε τους κανονες και καλα κανουμε, το κρατος θα βαλει καθολου πλατη;
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

MJ σε ποια περίπτωση θα έλεγες ότι το κράτος βάζει πλάτη;
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

να παρει αμεσα μετρα ενισχυσης του συστηματος υγειας εστω, ας μην παμε σε αλλα εκτακτα μετρα λογω κορονοιου. ας ξεκινησουμε απο τα πολυ βασικα

εδω λολ, υπηρχαν αρθρα ''35 νεα περιπολικα στην μαχη εναντιον του κορονοιου'', προφανως θεωρω οτι δεν βαζει καθολου πλατη το κρατος.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ναι βρε, το κατάλαβα από πάνω αυτό :P Πιο συγκεκριμένα, τι μέτρα πιστεύεις ότι θα έπρεπε να παρθούν και δεν έχουν γίνει;
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

προσληψεις γιατρων και υγειονομικων με συμβασεις αοριστου και οχι ετησιες/διετεις, καλυψη των αναγκων σε υλικα ατομικης προστασιας, επιταξη καθε ιδιωτικης μοναδας στα προτυπα Ισπανιας και Ιρλανδιας, οχι να τα νοικιαζουμε με υπερτιμολογηση, απο 800->1600 ευρω την μερα.
User avatar
michael1
Manager
Manager
Posts: 4754
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Κίτρινη Τούμπα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κριθηκε σημαντικοτερο να δωθουν 11εκ επιχορηγηση σε ΜΜΕ για να μας δειχνουν ρεπορταζ τυπου οπεν, και αλλα 14εκ στα πολιτικα κομματα, παρα σε γιατρους, νοσηλευτες και υλικα
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62639
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Το γεγονός ότι κανάλια παίζουν συγκεκριμένα πράγματα πρέπει να κυνηγηθεί από εισαγγελέα. Είναι παράνομο.

Το γεγονός ότι το κράτος επίσης δεν κάνει τα απαραίτητα προφανώς λόγω υποστελέχωσης είναι προφανές. Ίσως και λόγω οικονομικής ανικανότητας.

Δε ξέρω αν, σε περίπτωση που δε δοθούν στα κανάλια λεφτά δε θα παίζεται το σποτακι και θα υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που θα μείνουν άνεργοι για 800€(και ουσιαστικά επιμερίζονται το κόστος κράτος και κανάλια για τους συγκεκριμένους), και αυτό δεν είναι δική μου δουλειά. Το να κατηγορείς το κόσμο πάντως για κρατικες ευθύνες απλά είναι εξευτελιστικο.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να επιταχθουν οι κλινικές. Πχ έγινε στην Ιρλανδία αλλά είναι η μειοψηφία οπότε θεωρώ ότι το μέτρο είναι μια πίπα. Ούτε θεωρώ ότι αν ένας γιατρός υπογράψει για δύο χρόνια είναι λιγότερο χρήσιμος από ένα γιατρό για πάντα.

Με ενδιαφέρει κυρίως το τώρα. Τώρα (τελευταίες δύο εβδομάδες), το κράτος δεν λειτουργεί ορθολογικά. Και αν πήρε σωστά πρώτα μέτρα, δε δείχνει να μπορεί να ακολουθήσει και να εξοπλιστεί το ίδιο με τα απαραίτητα εργαλεία είτε αυτό είναι σε επίπεδο προσωπικού, είτε σε επίπεδο εργαλείων. Δε μπορεί στα μισό να λένε οι γιατροί δεν έχουμε προφύλαξη. Είναι ντροπιαστικό.

Αυτό πάει για τις εικόνες που έδειξαν θέσ/κη. Στο Βόλο ξέρω ότι κόσμος περπατάει έξω(πολύ κόσμος στη παραλία). Στην Αθήνα ο κόσμος όντως στέκεται σε σουπερμάρκετ και σε ουρές. Δε ξέρω τι διάλο κάνει η αστυνομία στις δύο πόλεις η αν όλοι ψάχνουν τρόπο να αθληθουν, αλλά πλέον δε ξέρεις τι να πιστέψεις και όταν βγαίνει κυβερνητικός εκπρόσωπος και λέει:

"Η τηλεόραση μεγέθυνε ελάχιστες μειοψηφίες στις παραλίες και στα άλση. Καλά έκανε γιατί η πειθαρχία πρέπει να είναι απόλυτη", εμένα μου βγαίνει η αίσθηση να πάρω ένα όπλο και αν κάποιος μου πει κάτι από τις δυνάμεις καταστολής να αρχίζω να ρίχνω μέχρι να με φάνε.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Last edited by zidane72003 on Tue Mar 31, 2020 11:09 pm, edited 1 time in total.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Καλώς ή κακώς, το όλο θέμα του Ιου θα αξιοποιηθει από την καθε πλευρά για το πολιτικο της συμφέρον. Όχι μονο εγχώρια, αλλά και διεθνώς, αυτό γίνεται, με το narrative να αλλάζει συνεχώς. Αυτή την στιγμή η κυβέρνηση πήρε καποιες αποφάσεις και χάραξε μι αστρατηγική που πιστεύει ότι θα της δώσει το καλύτερο θετικό αντίκρισμα στην κοινωνία μετά την κρίση. Το σενάριο απείθαρχοι δεν καθονται σπίτι - παίρνω αυστηρά μέτρα - συνεχίζουν απείθαρχοι - παίρνω ακόμα αυστηρότερα μέτρα και δε φοβάμαι το πολιτικό κόστος, πιστεύουν ότι θα κερδίσει τους παραπάνω πόντους. Τα πρόσωπα που έβγαλαν μπροστά ταιριάζουν στο ρόλο τους (Τσιόδρας-Χαρδαλιας), και τους κουλούς τους έκρυψαν γρήγορα (Κικίλιας, Αρκουδαμανεας).

Προφανώς και πιστεύουν ότι θα έχουν λίγα θύματα σχετικά με άλλες χώρες, για αυτό ποντάρανε σε αυτή τη στρατηγική. Είναι η καλύτερη? Σίγουρα θέλει βελτιώσεις. η πορεία θα δειξει αν χαθει και αλλος κόσμος, και αν χαθεί λόγω υπερκορεσμού του ΕΣΥ. Επίσης μπορεί να υπάρξουν και πιο μακροπρόθεσμες επιπτώσεις λόγω των ελλειψεων σε προσωπικό και ΜΕΘ κτλ, αλλα δύσκολα να χάσει πόντους από αυτό η κυβέρνηση -δεν είναι "ποντοι" που τους είχε και ποτέ.

Αν το πήγαινε σε άλλο δρόμο, με προσλήψεις, ανοιγμα ΜΕΘ, τεστ και σκληρή ιχνηλάτηση, ακόμα και κλείσιμο συνόρων, θα μπορούσε να έχει πιο λίγα θύματα. Αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά ούτε εγώ και πιθανώς ούτε οι άνθρωποι που καλούνται να παρουν αποφάσεις. Ίσως όμως θα είχε και μικρότερο πολιτικό κέρδος, λιγότερη θετική προβολή, ποιος θα θυμάται σε 4 χρόνια ότι πήρες 2000 υπαλληλους πέρα από τους ίδιους και τα σόγια τους.

Είναι η κακιά μας ώρα που μας έκατσε τετοια κυβέρνηση στο τιμονι σε μια τέτοια δύσκολη στιγμή? Εγώ λέω όχι. Αν όχι όλες, η συντριπτική πλειοψηφία των πιθανών κυβερνήσεων, στην συντριπτική πλειοψηφία των χωρών, λαμβανει/θα λαμβανε αποφάσεις με τον ίδιο συλλογισμό και τις ίδιες προτεραιότητες. Όχι πως θα σώσουμε πέντε ανθρώπους παραπάνω, αλλά πως θα κερδίσουμε περισσότερο τον κοσμο με το μέρος μας.

Δεν μιλάω για ανθρωποθυσίες ή συνωμοσιολογικα πράγματα. Εννοείται θέλουν τους λιγότερο δυνατούς νεκρούς. Απλά για τους λάθος λόγους. και επειδή το θέλουν για τους λάθος λόγους, αν υπάρχει ένας τρόπος να έχουν παρόμοιο ή έστω λίγο παραπάνω αριθμό θυμάτων, που θα τους αποφέρει μεγαλύτερο πολιτικό κέρδος, αυτόν θα επιλέξουν. Και από αυτό το τελευταίο νομίζω είναι που πηγάζει αυτό το αίσθημα δυσπιστίας με τ ανέα μετρα και το μενουμεσπιτι. Ναι, είναι απαραίτητο να μένουμε σπίτι, αλλα το ξέρουμε ότι στα [System Interruption: Μη βρίζεις!] τους αν πεθάνουμε. είναι οι ίδιοι που δεν τους νιάζει αν ζούμε. και μέσα σε όλη την κλεισούρα, η κατάσταση είναι όλο και πιο δύσκολο να τη διαχειριστείς.

Υπομονή.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημα ένα σύστημα που κοιτάει το συμφέρον του ατόμου και όχι συνολικά της κοινωνίας.
Δεν γίνεται από τη μια να επιδιώκεις τη μέγιστοποιηση του κέρδους και από την άλλη να να ψάχνεις για λύσεις που απαιτούν θυσίες οικονομικές.
Γενικά πρέπει να δούμε συνολικά τη σχέση μας με το κράτος. Δεν μιλάω για Ελλάδα ή Κύπρο που ζω συγκεκριμένα, αλλά συνολικά.
Γιατί σε κάθε δυσκολία οι φωνές είναι ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. Σε όλες τις υπόλοιπες εκφάνσεις της ζωής μας είναι να πα να γα το κράτος με τις φορολογικές του. Μόνο αυτό τον νοιάζει.

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”