Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Είναι λίγο πιο περίπλοκο το θέμα της αστυνομίας εδώ. Προφανώς αυτό που κάνει ο αστυνομικός στο video δεν δικαιολογείται για κανένα λόγο, αλλά δεν πρέπει να το βλέπετε με τα δεδομένα της Ελλάδας την γενική κατάσταση.
Στην Ελλάδα η οπλοκατοχή δεν είναι νόμιμη, εδώ είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη. Αυτό επηρεάζει όλη την στάση της αστυνομίας και την εγκληματικότητα της χώρας. Για την ακρίβεια, έχει γίνει ανάλυση που δείχνει ξεκάθαρο correlation μεταξύ police shootings και πιο χαλαρών κανόνων οπλοκατοχής (i.e. σε πολιτείες που η οπλοκατοχή είναι πιο ελεύθερη, η αστυνομία σκοτώνει πιο συχνά). Αντίστοιχες αναλύσεις έχουν δείξει ότι οι ΗΠΑ παρότι έχουν παρόμοιο ποσοστό εγκληματικότητας με άλλες χώρες, το ποσοστό των θανατηφόρων εγκλημάτων είναι τριπλάσιο. Επίσης, το ποσοστό των θανάτων των αστυνομικών είναι πάνω από 7πλάσιο στις ΗΠΑ σε σχέση με το ΗΒ (δεν έχω βρει στοιχεία για άλλες χώρες).
Βάζοντας στα παραπάνω την στρατοκαυλέ στάση πολλών όπως αυτού που ανέφερε ο equi, γίνεται αρκετά ξεκάθαρο το τι οδηγεί σε τέτοια περιστατικά και γιατί δεν έχουν την κατακραυγή που θα είχαν αν συνέβαιναν π.χ. στην Ελλάδα.

Edit: @laugh το προηγούμενο θανατηφόρο περιστατικό που είχε εμπλακεί αυτός ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο δράστης είχε μαχαιρώσει 2 ανθρώπους και είχε γυρίσει όπλο προς τους αστυνομικούς (λέει τουλάχιστον το report της αστυνομίας). Επίσης δεν είναι ξεκάθαρο αν τον είχε σκοτώσει ο ίδιος. Όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο για το χθεσινό περιστατικό και το τι έκανε, αλλά μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι.
Last edited by johndoe on Wed May 27, 2020 6:34 pm, edited 1 time in total.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9907
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Ναι αλλά που θα βρει Bruce Springsteen και Bon Jovi στο Texas
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

johndoe wrote: Wed May 27, 2020 6:05 pm Edit: @laugh το προηγούμενο θανατηφόρο περιστατικό που είχε εμπλακεί αυτός ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο δράστης είχε μαχαιρώσει 2 ανθρώπους και είχε γυρίσει όπλο προς τους αστυνομικούς (λέει τουλάχιστον το report της αστυνομίας). Επίσης δεν είναι ξεκάθαρο αν τον είχε σκοτώσει ο ίδιος. Όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο για το χθεσινό περιστατικό και το τι έκανε, αλλά μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι.
Έχει δέκα παράπονα εναντίον του (για χρήση βίας, κατάχρηση κλπ) τα οποία είναι κλειστά προς το κοινό. Ήταν παρών σε δύο άλλα θανατηφόρα περιστατικά όπου δεν τράβηξε αυτός τη σκανδάλη (το ένα αυτό που λες), και πυροβόλησε και έναν Ινδιάνο άλλη φορά αλλά επέζησε. Επίσης έχει φώτο με καπελάκι Make Whites Great Again κλπ.. Το τελευταίο και μόνο τον κάνει ακατάλληλο. Τα δέκα παράπονα εναντίον του πιθανολογώ επίσης. Δεν είναι τραβηγμένο να μπουν όλα στο ίδιο καζάνι, το πιο πιθανό είναι. Παίζει ρόλο για το χθεσινό περιστατικό γιατί ίσως έπρεπε να μην είναι καν ενεργός αστυνόμος. Όπως και οι άλλοι τρεις αστυνομικοί που δεν τον σταμάτησαν.

Τα στατιστικά που λες σαφώς εξηγούν την κατάσταση όσον αφορά την οπλοκατοχή, αλλά από την άλλη όταν βρίσκουν μαύρο ύποπτο για μικροεγκλήματα του πατάνε το λαιμό, όταν είναι λευκός mass shooter η σύλληψή του είναι συνήθως χεράκι χεράκι (όταν παραδίνεται). Πέρα από την οπλοκατοχή, το βασικό είναι ο ρατσισμός που μαστίζει διαχρονικά τους κύκλους της αστυνομίας.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Η φωτό είναι άλλου κόπανου, όχι του ίδιου. Τα παράπονα και οι άλλοι πυροβολισμοί πρεπει να εξεταστούν ξεχωριστά για τις συνθήκες που έγιναν και αν όντως είναι κατακριτέα να οδηγήσουν σε απολύσεις κι άλλων (των ανωτερων του που δεν τον μάζεψαν). Ακόμα βέβαια και να μην υπάρχει κάτι το μεμπτό (π.χ. τα παράπονα να είναι ψευδή και η άλλη περίπτωση με τον Ινδιάνο να δικαιολογούσε τον πυροβολισμό) το ότι δεν μπόρεσε η αστυνομία να καταλάβει ότι σε τέτοια φάση θα αντιδρούσε έτσι, θα έπρεπε να οδηγήσει σε πιο δομικές αλλαγές (εξτρά ψυχολογικά τεστ, εξτρά εκπαίδευση, πιο αυστηρές καταδίκες κλπ). Φυσικά με τον Trump πάνω και τους ρεπουμπλικανούς να ελέγχουν γερουσία τέτοια πράγματα δεν θα γίνουν.

Αυτό που λες για τον ρατσισμό είναι επίσης πολύ πιο περίπλοκο. Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει αρκετές έρευνες για το θέμα και δεν υπάρχουν ξεκάθαρα συμπεράσματα. Οι μαύροι όντως σκοτώνονται από αστυνομικούς σε σημαντικά μεγαλύτερο ποσοστό από τους λευκούς, αλλά στις περιοχές που η πλειοψηφία των εγκλημάτων γίνονται από μαύρους. Σε περιοχές που η πλειοψηφία των εγκλημάτων γίνεται από λευκούς, οι λευκοί σκοτώνονται σε μεγαλύτερο ποσοστό από τους αστυνομικούς. Επίσης, πρέπει να υπολογίσεις το ποσοστό εγκληματικότητας (οι μαύροι ποσοστιαία είναι πιο συχνό να κάνουν κάποιο έγκλημα σε σχέση με τους λευκούς, αποτέλεσμα του ότι έχουν μεγαλύτερο ποσοστό φτώχιας από τους λευκούς), ότι (surprisingly) μεγάλο ποσοστό πυροβολισμών από αστυνομικούς είναι αποτέλεσμα του ότι το θύμα έχει προβλήματα ψυχικής υγείας, το ότι δεν υπάρχει correlation μεταξύ της φυλής του αστυνομικού και της φυλής του θύματος σε περίπτωση πυροβολισμού κλπ. Και μέσα σε όλα αυτά, το ότι όλα τα στοιχεία που έχουμε έρχονται από την αστυνομία και είναι ελλιπή (δυνητικά και πειραγμένα, αν και πλέον με τις κάμερες που κουβαλάνε οιαστυνομικοί φαντάζομαι είναι δυσκολότερο). Σίγουρα πάντως τα στοιχεία που έχουμε ούτε επιβεβαιώνουν, αλλά ούτε και καταρρίπτουν το συμπέρασμά σου.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Όχι άλλοι μπατσοι. Όχι άλλοι στρατόκαΥλοι . Με κουράζει η βία όσο μεγαλώνω. Αλλά και συ πολίτη, με το παραμικρό κορναρεις. Δηλ λειτουργείς σαν μπάτσος χωρίς όπλο... Οοολοι έχουμε έναν μπάτσο μέσα μας ε? Ότι και να λέει ο βιλχελμ ο ραιχ

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Περίμενα στα γενικευμένα στοιχεία που παρέθεσες να βάλεις και το κλασσικό επιχείρημα "μα οι μαύροι σκοτώνονται μεταξύ τους σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό".
johndoe wrote: Wed May 27, 2020 7:44 pmΣίγουρα πάντως τα στοιχεία που έχουμε ούτε επιβεβαιώνουν, αλλά ούτε και καταρρίπτουν το συμπέρασμά σου.
Δηλαδή δεν μπορείς να πεις με σιγουριά ότι υπάρχει σοβαρό θέμα ρατσισμού στις τάξεις της αστυνομίας (για να μην πω της κοινωνίας, της δικαιοσύνης* και της οικονομίας (π.χ. έγκριση δανείων) και το ανοίξουμε); Αυτό το συμπέρασμα βγάζεις με τα στοιχεία που έχουμε και με τα παραδείγματα αντιμετώπισης των διαφόρων ομάδων από τα ίδια αστυνομικά τμήματα για τα ίδια εγκλήματα και παραβάσεις; Δεν μπορείς να το πεις κατηγορηματικά ότι υπάρχει θέμα ρατσισμού; Κάτι το οποίο έχουν παραδεχτεί ακόμα και αρκετά αστυνομικά τμήματα μετά από παραβάσεις; Κοιτώντας τα στοιχεία μπορούμε να βάλουμε σε μία καμπύλη και το Α.Τ. Ομονοίας, δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει θεσμικό πρόβλημα.

*όπου εκεί δεν υπάρχει ο παράγοντας οπλοκατοχή και είναι ακόμα πιο εμφανές ότι υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια για τις μειονότητες, όπως και το ότι υπάρχει ένα σύστημα σχεδιασμένο στο να υπάρχουν όσο το δυνατό περισσότεροι κρατούμενοι (που συχνά αποτελούν φθηνή εργασία), οι οποίοι λόγω των συνθηκών και των άλλων παραγόντων που αναφέραμε και μη, είναι μαύροι κατά πολύ μεγαλύτερο ποσοστό, ξεπερνώντας δραματικά τις συγκρίσεις με άλλα δυτικά κράτη. Το σύστημα αυτό φυσικά οικοδομήθηκε και από Ρεπουμπλικάνους και από Δημοκρατικούς.

Οι δομικές αλλαγές στην αστυνομία συμφωνώ ότι στην προκειμένη περίπτωση είναι ουτοπικό να γίνουν, αλλά θα μπορούσαν να γίνουν βασικά πράγματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων που υποτίθεται τα συμφωνήσαμε τον περασμένο αιώνα. Και φυσικά μπορεί να βελτιωθεί η επάνδρωση της αστυνομίας (με τις αλεπάλληλες αυξήσεις αποδοχών να έχουν ήδη γίνει σε αντίθεση με άλλα δημόσια επαγγέλματα), και να μην έχουμε π.χ. το ενδεικτικό φαινόμενο έως και το 40% των οικογενείων αστυνομικών να κάνουν αναφορά για περιστατικά οικιακής βίας.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εδώ και χρόνια έχω την απορία πως ανέχονται οι αφροαμερικανοί αστυνομικοί τέτοιους συναδέλφους στα τμήματα τους και προς έκπληξη μου ο διοικητής του Μινεαπολις δεν είναι λευκός , αλλά mexican-american

Με ένα σύντομο search , η αστυνομία της Μινεαπολις είναι μεγάλο διαμάντι . Αφρικανικής καταγωγής αστυνομικός πυροβόλησε 40χρονη Αυτστραλοαμερικανα γυναίκα , Λατινος αστυνομικός πυροβόλησε αφροαμερικάνο . Τα τελευταία 4 χρόνια

προφανώς ο ρατσισμός καλά κρατεί στη land of opportunity , πλην όμως έχουμε να κάνουμε και με αγνή αστυνομική βία στην Αμερική σε γενικευμένη κλίμακα με το ρητό shoot first ask questions later να δεσπόζει και κατά την ταπεινή μου άποψη ο κύριος λόγος γι αυτό είναι η ανεξέλεγκτη οπλοκατοχή
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Με τον ίδιο τρόπο που ανέχτηκε και ο προηγούμενος προεδρος των ΗΠΑ τα ρατσιστικά εγκλήματα των αστυνομικων της χώρας που προέδρευε.
Δεν σημαίνει ότι επειδή έχουν το ιδιο χρώμα καποιοι έχουν και το ιδιο συμφέρον ή την ιδια εγνοια να λυθει ένα θέμα.


Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk


Last edited by Geologos on Thu May 28, 2020 12:15 am, edited 1 time in total.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62651
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Των* ΗΠΑ

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Ωπ χωρις πλακα ματι εβγαζε

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

tiziano wrote: Περίμενα στα γενικευμένα στοιχεία που παρέθεσες να βάλεις και το κλασσικό επιχείρημα "μα οι μαύροι σκοτώνονται μεταξύ τους σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό".
johndoe wrote: Wed May 27, 2020 7:44 pmΣίγουρα πάντως τα στοιχεία που έχουμε ούτε επιβεβαιώνουν, αλλά ούτε και καταρρίπτουν το συμπέρασμά σου.
Δηλαδή δεν μπορείς να πεις με σιγουριά ότι υπάρχει σοβαρό θέμα ρατσισμού στις τάξεις της αστυνομίας (για να μην πω της κοινωνίας, της δικαιοσύνης* και της οικονομίας (π.χ. έγκριση δανείων) και το ανοίξουμε); Αυτό το συμπέρασμα βγάζεις με τα στοιχεία που έχουμε και με τα παραδείγματα αντιμετώπισης των διαφόρων ομάδων από τα ίδια αστυνομικά τμήματα για τα ίδια εγκλήματα και παραβάσεις; Δεν μπορείς να το πεις κατηγορηματικά ότι υπάρχει θέμα ρατσισμού; Κάτι το οποίο έχουν παραδεχτεί ακόμα και αρκετά αστυνομικά τμήματα μετά από παραβάσεις; Κοιτώντας τα στοιχεία μπορούμε να βάλουμε σε μία καμπύλη και το Α.Τ. Ομονοίας, δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει θεσμικό πρόβλημα.

*όπου εκεί δεν υπάρχει ο παράγοντας οπλοκατοχή και είναι ακόμα πιο εμφανές ότι υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια για τις μειονότητες, όπως και το ότι υπάρχει ένα σύστημα σχεδιασμένο στο να υπάρχουν όσο το δυνατό περισσότεροι κρατούμενοι (που συχνά αποτελούν φθηνή εργασία), οι οποίοι λόγω των συνθηκών και των άλλων παραγόντων που αναφέραμε και μη, είναι μαύροι κατά πολύ μεγαλύτερο ποσοστό, ξεπερνώντας δραματικά τις συγκρίσεις με άλλα δυτικά κράτη. Το σύστημα αυτό φυσικά οικοδομήθηκε και από Ρεπουμπλικάνους και από Δημοκρατικούς.

Οι δομικές αλλαγές στην αστυνομία συμφωνώ ότι στην προκειμένη περίπτωση είναι ουτοπικό να γίνουν, αλλά θα μπορούσαν να γίνουν βασικά πράγματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων που υποτίθεται τα συμφωνήσαμε τον περασμένο αιώνα. Και φυσικά μπορεί να βελτιωθεί η επάνδρωση της αστυνομίας (με τις αλεπάλληλες αυξήσεις αποδοχών να έχουν ήδη γίνει σε αντίθεση με άλλα δημόσια επαγγέλματα), και να μην έχουμε π.χ. το ενδεικτικό φαινόμενο έως και το 40% των οικογενείων αστυνομικών να κάνουν αναφορά για περιστατικά οικιακής βίας.
Αρχικά δεν παρέθεσα κανένα γενικευμένο στοιχείο, όλα όσα έβαλα είναι δεδομένα που κάθε σοβαρή επιστημονική ανάλυση πρέπει να λάβει υπόψη πριν εξάγει συμπέρασμα. Είναι δικαίωμά σου να είσαι πεπεισμένος ότι ο ρατσισμός είναι ο βασικότερος λόγος που οδηγεί σε θανάτους από αστυνομικούς (μαζί/μετά την οπλοκατοχή). Είναι δικαίωμά μου να θέλω να επιβεβαιωθεί με στατιστική ανάλυση αυτή η άποψη πριν πειστώ. Θα αφήσω ασχολίαστη την πρώτη σου ατάκα για το επιχείρημα που περίμενες να χρησιμοποιήσω για να μην γίνω επιθετικός. Δεν με ξέρεις, μείνε στο τι γράφω και όχι στο τι υπολογίζεις ότι είμαι με βάση άλλους που διαφωνούν με εσένα.
Από κει και πέρα, είτε εγώ δεν το εξήγησα σωστά, είτε εσύ δεν το διάβασες σωστά. Η συζήτηση δεν γίνεται στο αν υπάρχει θέμα ρατσισμού στην αστυνομία. Φυσικά και υπάρχει. Το ποσοστό στο οποίο υπάρχει και το αν είναι ο λόγος για τους θανάτους από αστυνομικούς είναι που δεν γνωρίζω και δεν είμαι διατεθειμένος να δεχτώ ως "το βασικό, πέρα από την οπλοκατοχή". Αν βγουν περισσότερα στοιχεία που να το στοιχειωθετούν φυσικά και θα καταλήξω εκεί, μέχρι τότε είναι ερωτηματικό για εμένα και γι'αυτό και παρακολουθώ τις δημοσιεύσεις και αναλύσεις που γίνονται στην περιοχή.
Τα υπόλοιπα που πρόσθεσες είναι εξτρά και δεν ξέρω που κολλάνε. Απλά για να μην φανεί ότι δεν θέλω να απαντήσω:
α) Ναι υπάρχει θέμα ρατσισμού και στην αστυνομία, και στην κοινωνία, και στην δικαιοσύνη και στην οικονομία. Δεν είμαι σίγουρος για τον βαθμό που υπάρχει γιατί οι περισσότερες αναλύσεις που έχω διαβάσει δεν είναι επιστημονικά ακριβείς (κατανοητό γιατί είναι δύσκολο να αποδείξεις causality σε αυτό το scale, αλλά δεν παύει να μειώνει σημαντικά την σιγουριά των ευρημάτων). Δεν ξέρω ποια παραδείγματα έχουμε από τα ίδια αστυνομικά τμήματα για τα ίδια εγκλήματα και παραβάσεις, αν υπάρχει κάποια ανάλυση που να το εξετάζει την έχω χάσει και please πόσταρέ την να την διαβάσω. Δεν έχω ιδέα τι θες να πεις με το κομμάτι του ΑΤ Ομονοιας.
β) Σίγουρα το κομμάτι της δικαιοσύνης έχει μεγάλα προβλήματα. Δεν έχω διαβάσει κάπου ότι υπήρχε σχεδίαση να υπάρχουν όσο το δυνατόν περισσότεροι κρατούμενοι, αλλά όντως εκεί έχει καταλήξει. Δεν έχω ασχοληθεί στον ίδιο βαθμό με το θέμα, αλλά από τα λίγα που έχω κοιτάξει φαίνεται να υπάρχουν περισσότερα στοιχεία που να οδηγούν σε ρατσιστικά κριτήρια.
γ) Δεν διαφωνώ σε κάτι από την τελευταία σου παράγραφο (δεν ξέρω το στατιστικό που γράφεις στο τέλος, αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση να ισχύει).
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Γενικά η αμερικα είναι μια χώρα που ο ρατσισμός και η γκετοποίηση είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό ριζομένα στο dna τους..

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

johndoe wrote: Thu May 28, 2020 1:05 am Από κει και πέρα, είτε εγώ δεν το εξήγησα σωστά, είτε εσύ δεν το διάβασες σωστά.
Δεν ανέφερες πουθενά τον ρατσισμό στο ποστ σου, και έδωσες εξήγηση με κύριο γνώμονα την οπλοκατοχή και την "στρατοκαυλίαση". Η απάντησή μου ήταν σε αυτό. Τα "εξτρά" που λες δεν ξέρεις που κολλάνε είναι στο γενικότερο πλαίσιο του έκδηλου ρατσισμού, απλή αναφορά για να μην απομονώνεται στατιστικά το θέμα της αστυνομίας και βγαίνει λάθος συμπέρασμα.
Η συζήτηση δεν γίνεται στο αν υπάρχει θέμα ρατσισμού στην αστυνομία.
H συζήτηση έγινε για τον ρατσισμό και την αστυνομία εξ αρχής, όχι για την οπλοκατοχή, αυτό συζητάγαμε, το θύμα ήταν μαύρος και άοπλος. Επίσης η δολοφονία του έγινε χωρίς όπλο, και χωρίς ιδιαίτερες συνθήκες (π.χ. riots).

Ναι, έκανες γενίκευση με τις έρευνες που ανέφερες, γιατί (αναγκαστικά και λόγω φόρουμ/χώρου) δεν γίνεται να παρατεθούν ολόκληρες βιβλιογραφίες ούτε η κριτική σε αυτές. Για παράδειγμα:

-Δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα για τα θανατηφόρα περιστατικά και δεν υπάρχει κοινά αποδεκτή μεθοδολογία για την ανάλυσή τους. Π.χ. πρέπει να υπάρχουν πλήρη στατιστικά για τα μη θανατηφόρα περιστατικά καθώς και για τις διαδράσεις όπου δεν συνέβη τίποτα, μαζί με τα πλήρη στοιχεία αστυνόμων, κοινότητας και υπόπτων για όλα αυτά
-Σε αυτά που λες δεν λαμβάνεις υπ'όψιν τα στατιστικά που λένε ότι οι λευκοί που πεθαίνουν είναι πιο πιθανό να οπλοφορούν ή να επιτίθενται σε αστυνομικούς. Δεν αναφέρεις ότι από τα θύματα, οι άοπλοι μαύροι είναι περισσότεροι από τους άοπλους λευκούς.
-Δεν αναφέρεις επίσης ότι οι μαύροι είναι πολλαπλάσιες φορές πιο πιθανό να τους σταματήσουν οι μπάτσοι

Για να μην πολυλογώ, διαφώνησα άμεσα στο ότι δεν ανέφερες καν το racial profiling (έστω φευγαλέα). Επίσης δεν μπορείς να παρακάμπτεις την ομόφωνη στάση μίας ολόκληρης κοινότητας που είναι άμεσα εμπλεκόμενη και χάρις στις ειδήσεις, τα κοινωνικά μέσα, γνωστούς, φίλους, και θέλω να ελπίζω επίσης στην καθημερινότητά σου στην Αμερική, βλέπουμε ότι είναι ξεκάθαρη στη θέση της περί ρατσισμού που δέχεται. Πόσω μάλλον όταν αυτές οι έρευνες επιδέχονται συζήτησης όπως ανέφερα πιο πάνω, ή όταν υπάρχουν δεκάδες έρευνες που δείχνουν αντίθετα συμπεράσματα όταν βάλεις διαφορετικά κριτήρια. Αν ακόμα είναι ερωτηματικό για εσένα με αυτά που βλέπεις κυριολεκτικά κάθε μέρα, τότε κρίμα. Δυστυχώς εδώ θα είμαστε και στα επόμενα περιστατικά.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

tiziano wrote: H συζήτηση έγινε για τον ρατσισμό και την αστυνομία εξ αρχής, όχι για την οπλοκατοχή, αυτό συζητάγαμε, το θύμα ήταν μαύρος και άοπλος. Επίσης η δολοφονία του έγινε χωρίς όπλο, και χωρίς ιδιαίτερες συνθήκες (π.χ. riots).
Στα ποστ πριν το δικό μου, η μόνη αναφορά σε κάτι σχετικό με ρατσισμό είναι η παρένθεση "(προφανώς μη λευκό)" του laugh. Όλα τα υπόλοιπα μιλούσαν για την αστυνομική βία, την μη κατακραυγή και κάποιες παράνοιες της Αμερικής.
tiziano wrote: Δεν ανέφερες πουθενά τον ρατσισμό στο ποστ σου, και έδωσες εξήγηση με κύριο γνώμονα την οπλοκατοχή και την "στρατοκαυλίαση". Η απάντησή μου ήταν σε αυτό. Τα "εξτρά" που λες δεν ξέρεις που κολλάνε είναι στο γενικότερο πλαίσιο του έκδηλου ρατσισμού, απλή αναφορά για να μην απομονώνεται στατιστικά το θέμα της αστυνομίας και βγαίνει λάθος συμπέρασμα.
Το πρώτο ποστ μου ήταν με στόχο να εξηγήσει γιατί συμβαίνουν πιο συχνά και δεν υπάρχει τόσο μεγάλη κατακραυγή σε σχέση π.χ. με την Ελλάδα. Και η απάντηση σε αυτό είναι ότι η κατάσταση εδώ είναι πιο extreme σε σχέση με την Ελλάδα λόγω της οπλοκατοχής με αποτέλεσμα η αστυνομία να είναι πιο επιθετική και συνεπώς φαινόμενα αστυνομικής βίας/σκοτωμών είναι πιο συχνά (και συνεπώς σοκάρουν το κόσμο λιγότερο). Δεν ξέρω που μπαίνει ο ρατσισμός σε αυτό και γιατί θα έπρεπε να τον αναφέρω.
Στην απάντησή σου έκανες το assertion ότι ο ρατσισμός, πέρα από την οπλοκατοχή, είναι το βασικό πρόβλημα. Σου απάντησα ότι υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν τους σκοτωμούς και είναι correlated με τους θανάτους αφροαμερικανών. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το ότι υπάρχει γενικά ρατσισμός πρέπει να ληφθεί υπόψη όταν εξετάζουμε τα στατιστικά στοιχεία που έχουμε για το συγκεκριμένο θέμα. Δεν είναι ότι επειδή υπάρχει σε διάφορους τομείς ρατσισμός πρέπει αναγκαστικά να είναι ο βασικός λόγος (ή δεύτερος πιο βασικός λόγος) και σε αυτό.

Από κει και πέρα:
tiziano wrote: -Δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα για τα θανατηφόρα περιστατικά και δεν υπάρχει κοινά αποδεκτή μεθοδολογία για την ανάλυσή τους. Π.χ. πρέπει να υπάρχουν πλήρη στατιστικά για τα μη θανατηφόρα περιστατικά καθώς και για τις διαδράσεις όπου δεν συνέβη τίποτα, μαζί με τα πλήρη στοιχεία αστυνόμων, κοινότητας και υπόπτων για όλα αυτά
Αν αυτό, που το γράφεις μόνος σου πρώτο-πρώτο, δεν σου δημιουργεί αμφιβολίες για την σιγουριά του assertion σου, τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να σε πείσει. Έχουμε ελλιπή στοιχεία και αυτά τα όποια στοιχεία έχουμε δεν παραπέμπουν σε ξεκάθαρο smoking gun (pun unintended) αλλά σε μια πιο σύνθετη εικόνα με πολλαπλά correlations. Εμένα αυτό με κάνει να μένω με ερωτηματικό και να περιμένω εξτρά στοιχεία και ανάλυση για να καταλήξω σε συμπέρασμα. Αν εσένα σε οδηγεί σε συγκεκριμένο συμπέρασμα, δικαίωμά σου. Μπορεί μάλιστα να έχεις καταλήξει και στο σωστό συμπέρασμα. Μέχρι να έχουμε τα στοιχεία που χρειάζονται, δεν μπορώ να συμφωνήσω όμως.
tiziano wrote: -Σε αυτά που λες δεν λαμβάνεις υπ'όψιν τα στατιστικά που λένε ότι οι λευκοί που πεθαίνουν είναι πιο πιθανό να οπλοφορούν ή να επιτίθενται σε αστυνομικούς. Δεν αναφέρεις ότι από τα θύματα, οι άοπλοι μαύροι είναι περισσότεροι από τους άοπλους λευκούς.
-Δεν αναφέρεις επίσης ότι οι μαύροι είναι πολλαπλάσιες φορές πιο πιθανό να τους σταματήσουν οι μπάτσοι
Και τα 2 είναι αλήθεια (για την ακρίβεια οι άοπλοι μαύροι είναι ποσοστιαία πολύ περισσότεροι από τους λευκούς, όχι σε απόλυτο αριθμό) αλλά αυτά που έγραψα ήταν για να δείξω ότι υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που συνδέονται με τους σκοτωμούς πέρα από τον ρατσισμό. Δεν έγραψα κάπου ότι αναφέρω όλα τα στατιστικά στοιχεία σχετικά με τους σκοτωμούς γιατί δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.
tiziano wrote: Για να μην πολυλογώ, διαφώνησα άμεσα στο ότι δεν ανέφερες καν το racial profiling (έστω φευγαλέα). Επίσης δεν μπορείς να παρακάμπτεις την ομόφωνη στάση μίας ολόκληρης κοινότητας που είναι άμεσα εμπλεκόμενη και χάρις στις ειδήσεις, τα κοινωνικά μέσα, γνωστούς, φίλους, και θέλω να ελπίζω επίσης στην καθημερινότητά σου στην Αμερική, βλέπουμε ότι είναι ξεκάθαρη στη θέση της περί ρατσισμού που δέχεται. Πόσω μάλλον όταν αυτές οι έρευνες επιδέχονται συζήτησης όπως ανέφερα πιο πάνω, ή όταν υπάρχουν δεκάδες έρευνες που δείχνουν αντίθετα συμπεράσματα όταν βάλεις διαφορετικά κριτήρια. Αν ακόμα είναι ερωτηματικό για εσένα με αυτά που βλέπεις κυριολεκτικά κάθε μέρα, τότε κρίμα. Δυστυχώς εδώ θα είμαστε και στα επόμενα περιστατικά.
Οι παρατηρήσεις και τα παράπονα μιας ομάδας ανθρώπων είναι σημαντικές για να διαπιστωθεί η ύπαρξη του προβλήματος. Η εξέταση της έκτασης του προβλήματος, των συσχετιζόμενων παραμέτρων και της αντίδρασης/λύσης που θα (πρέπει να) δοθεί, πρέπει να έρχεται από την ανάλυση των στατιστικών στοιχείων. Ερωτηματικό είναι και θα είναι όσα επόμενα περιστατικά και να ακολουθήσουν (μέχρι να γίνουν στατιστικά σημαντικά, κάτι που απεύχομαι). Και κάθε ένα από αυτά τα περιστατικά, σε εμένα θα υποδεικνύει ακόμα παραπάνω ότι η αστυνομία δεν μαζεύει αρκετά στοιχεία ώστε να μπορέσουν να βγουν ακριβή συμπεράσματα για την πρόληψή τους.

Αυτά και τέλος γιατί νομίζω το κουράσαμε :)
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Αλήθεια... Το Τ9 autocorrector προς τιμην του Ζιναδινενιου να γίνει Ζ9.

Αξυζοι των κωπο πηστεβο

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”