Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

*τον :-p

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3610
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Για να μιλήσεις για στατιστικά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι τα στοιχεία που έχεις για να ξεκινήσεις τον συλλογισμό σου δεν είναι biased.

Αν δεχτούμε ότι υπάρχει συστημικό πρόβλημα ρατσισμού στην Αμερικάνικη αστυνομία και δικαιοσύνη προφανώς τα βασικά σου στοιχεια είναι tainted. Δεν μου λέει κάτι πχ. ότι "οι μαύροι είναι περισσότερο πιθανό να κάνουν κάποια έγκλημα" από τη στιγμή που για να στοιχειοθετηθεί έγκλημα πρέπει να εμπλακεί η αστυνομία και η δικαιοσύνη και μπορεί, αν είναι ρατσιστές, στην ίδια κατάσταση να στείλει τον έναν στο δικαστήριο και τον άλλον σπίτι του κατά το δοκούν. Το ίδιο και για τα στοιχεία, που δίνει προφανώς η ίδια η αστυνομία, για το κατα πόσο τα περιστατικά θανάτων έχουν να κάνουν με επιθετική συμπεριφορά ή οπλοκατοχή. Πόσες φορές τα τελευταία χρόνια έχουν κυκλοφορήσει βίντεο με αστυνομικούς που σκοτώνουν ανθρώπους που έχουν ήδη ακινητοποιηθεί και μέχρι να βγει το βίντεο είχανε περάσει σαν να μην είχε συμβεί τίποτα?
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Καλημέρα σε όλους. Με αυτά και αυτά τα σημαντικά που αναφέρουν τα παιδιά και ότι κάποιος (Τιζι) αν κατάλαβα βασίζεται αρκετά σε(πολύ βάσιμα) indication κυρίως ενώ άλλος (Johndoe) θέλει στατιστικά evidence για να πειστεί (ουσιαστικά ενδείξεις και αποδείξεις είναι η συζήτηση νομίζω)είναι ένα σημαντικό πρόβλημα το οποίο οδηγεί σε ωραίες συζητήσεις οι οποίες ίσως θα ήταν καλύτερα να αποτυπωθουν σε ενα διάλογο αντί ποστ ανα 4ωρο.

Σε προσωπικά νέα δυστυχώς κανένας ακόμα δεν μπορεί να με εξηγήσει τι θα συμβεί στις 19/6 όταν σκοπεύω να κατέβω Ελλάδα. Δεν γνωρίζουμε τι γίνεται με καραντινα κτλ. Σκέφτομαι ως μέτρο να σταματήσω για 2-3 μέρες στον ενδιάμεσο σταθμό και να επιστρέψω μετά από Γερμανία (η να πάω Βρυξέλλες) Ελλάδα.

Τρομακτικό άγχος κυρίως για το θέμα του δοντιού (και στο τι πιθανά θέματα να μου έχει δημιουργήσει το 3μηνο καθυστέρηση και το τι γίνεται αν κατέβω και δεν μπορώ να το φτιάξω)



Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα σε ολους...

Δηλαδη ρε Ζιζου να μην γραψουν οι ανθρωποι αυτο που πιστευουν;Να κοψουμε και τις ενδοφορουμικες συζητησεις;
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Γενικά όταν διαβάζω νέα για Αμερική ότι βρέθηκε κάπου ένα βίντεο του...1800 και δείχνει ότι ο Φάλον κάνει κάποιο αστείο για τον Τζ.Φοξ και έχουν (?)βγει στα κάγκελα για κάτι τέτοιο (με τον ίδιο τον Φοξ να λέει"κουλαρετε κλαιν")ε δεν μπορώ να καταλάβω πλέον τι είναι υπερβολή στη χώρα αυτή και απλά αδιαφορώ. Έχουν κάποιες δικές τους αντιλήψεις του τι είναι σημαντικό. Γράφτηκαν και πριν παραδείγματα με νέους.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3610
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

zidane72003 wrote: Thu May 28, 2020 10:39 am Καλημέρα σε όλους. Με αυτά και αυτά τα σημαντικά που αναφέρουν τα παιδιά και ότι κάποιος (Τιζι) αν κατάλαβα βασίζεται αρκετά σε(πολύ βάσιμα) indication κυρίως ενώ άλλος (Johndoe) θέλει στατιστικά evidence για να πειστεί (ουσιαστικά ενδείξεις και αποδείξεις είναι η συζήτηση νομίζω)είναι ένα σημαντικό πρόβλημα το οποίο οδηγεί σε ωραίες συζητήσεις οι οποίες ίσως θα ήταν καλύτερα να αποτυπωθουν σε ενα διάλογο αντί ποστ ανα 4ωρο.

Σε προσωπικά νέα δυστυχώς κανένας ακόμα δεν μπορεί να με εξηγήσει τι θα συμβεί στις 19/6 όταν σκοπεύω να κατέβω Ελλάδα. Δεν γνωρίζουμε τι γίνεται με καραντινα κτλ. Σκέφτομαι ως μέτρο να σταματήσω για 2-3 μέρες στον ενδιάμεσο σταθμό και να επιστρέψω μετά από Γερμανία (η να πάω Βρυξέλλες) Ελλάδα.

Τρομακτικό άγχος κυρίως για το θέμα του δοντιού (και στο τι πιθανά θέματα να μου έχει δημιουργήσει το 3μηνο καθυστέρηση και το τι γίνεται αν κατέβω και δεν μπορώ να το φτιάξω)



Sent from my GM1913 using Tapatalk


Από Δευτέρα 01/06 δεν υπάρχει υποχρεωτική καραντίνα στην είσοδο στην Ελλάδα, υπάρχει σύσταση για καραντίνα στο σπίτι σου για 14 μέρες. Μέχρι 31/5 σε μαζεύουν από αεροδρόμιο, σε πάνε ξενοδοχείο, σε τεστάρουν και αν είσαι οκ σε στέλουν σπίτι σου την επόμενη μέρα για καραντίνα (αρκετά ελαστική, σε καμιά 10αριά συναδέλφους που ήρθαν τις τελευταίες 2 εβδομάδες ούτε τηλέφωνο δεν έχει χτυπήσει). Αν δεν γίνει κανέναν μεγάλο μπαμ στα κρούσματα μέχρι να έρθεις δεν θα έχεις θέμα λογικά.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

ΣΕ ΧΙΛΙΟΕΥΧΑΡΙΣΤΩ(έχεις σχέση η απλά το έχεις διαβάσει κάπου). Και σε φίλο της κοπέλας μου είπανε ότι να μείνει έως 31/5 σε καραντινα αλλά μετά δεν θα γίνεται έλεγχος. Επίσης μέχρι 31/5 το προξενείο δίνει χαρτί transit μέσω 3ης χώρας (για εμένα πού ταξιδεύω μέσω Φρανκφούρτης αν ταξίδευα μέχρι τότε θα μου δίνανε πχ).

Θα προτιμούσα είναι η αλήθεια για ασφάλεια και για το κράτος και για φίλους,να πληρώσω και δύο τεστ ανά 7 μέρες (με την και να τα στείλω με κάποιο application. Θα ήταν πολύ πιο ασφαλή η διαδικασία και μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω(απλά δεν θα τα στείλω σε κάποιον).

Μακάρι να ανακοινωθεί και επίσημα αν και για να ανοίγουν πτήσεις στις 15/6 μου κάνει τρελό.

Απλά άκουσα ΚΑΙ διάβασα τον υφυπουργό τουρισμού ο οποίος ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΆ ανέφερε δε θα δέχονται τουρίστες από Αγγλία Γαλλία ΗΠΑ(Σκωτία εν το μεταξύ έχουμε καλύτερο R και είμαστε ακόμα σε καραντινα σε σχέση με Γερμανία που "θα δέχεται" με Ρ-0.9 που τσεκαρα σήμερα).

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Last edited by zidane72003 on Thu May 28, 2020 11:40 am, edited 1 time in total.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

johndoe wrote: Thu May 28, 2020 4:02 am την μη κατακραυγή
Φυσικά και υπάρχει κατακραυγή, έγιναν και επεισόδια αλά Ελλάδα (μιας και τη χρησιμοποίησες ως παράδειγμα). Και βγαίνουν και μιλάνε για το πρόβλημα αυτό (του ρατσισμού και της πρακτικής της αστυνομίας) προσωπικότητες και ΜΜΕ σε βαθμό που δεν γίνεται για κανένα κοινωνικό θέμα στην Ελλάδα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το ότι υπάρχει γενικά ρατσισμός πρέπει να ληφθεί υπόψη όταν εξετάζουμε τα στατιστικά στοιχεία που έχουμε για το συγκεκριμένο θέμα.
Όπως είπες κουράσαμε, αν δεν καταλαβαίνεις ότι πρέπει να ληφθεί υπ'όψιν αυτός ο παράγοντας σε αυτό το θέμα και σε αυτή την κοινωνία τότε ας το αφήσουμε. Δεν είναι μαθηματικό πρόβλημα, αλλά ακόμα και να ήταν είναι αδύνατο να αγνοήσεις το correlation. Όπως αναφέραμε και συμφώνησες, στατιστικά οι μαύροι πυροβολούνται περισσότερο ως άοπλοι/ακίνδυνοι (ποσοστιαία), και σταματιούνται περισσότερο γενικά από την αστυνομία. Ταυτόχρονα, υπάρχουν ξεκάθαρα δεδομένα που δείχνουν ότι υπάρχει racial bias γενικά.
Δεν είναι ότι επειδή υπάρχει σε διάφορους τομείς ρατσισμός πρέπει αναγκαστικά να είναι ο βασικός λόγος (ή δεύτερος πιο βασικός λόγος) και σε αυτό.
Άρα στατιστικά αφήνεις το ενδεχόμενο ο ρατσισμός να μην είναι καν ο δεύτερος πιο βασικός λόγος σε υποθέσεις όπως των George Floyd, Eric Garner, Tamir Rice, Philando Castile, Michael Brown, Walter Scott, και άλλες πολλές υποθέσεις (ακόμα και εκτός υπηρεσίας, όπως η υπόθεση Botham Jean). Γιατί με εφαλτήριο τέτοιες υποθέσεις συζητάω. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες σε όλο αυτό το φαινόμενο. Αλλά οι προκαταλήψεις είναι εμφανείς στον τρόπο αντιμετώπισης αυτών των θυμάτων. Ειδικά όταν βλέπεις (είτε σε πολιτείες όπου επιτρέπεται η ανοιχτή οπλοφορία είτε όχι) το πώς αντιμετωπίζουν λευκούς που κυκλοφοράνε κουβαλώντας δέκα αυτόματα όπλα έως και grenade launcher στο δρόμο, πόσω μάλλον σε διαμαρτυρίες. Αλλά ακόμα και σε απλό confrontation του μέσου άοπλου λευκού με αστυνόμους.
αι κάθε ένα από αυτά τα περιστατικά, σε εμένα θα υποδεικνύει ακόμα παραπάνω ότι η αστυνομία δεν μαζεύει αρκετά στοιχεία ώστε να μπορέσουν να βγουν ακριβή συμπεράσματα για την πρόληψή τους.
Αυτό που υποδεικνύει σε μένα είναι ότι η αστυνομία (και το πειθαρχικό) δεν τιμωρεί (ή δεν απαγγέλει κατηγορίες) τους δράστες αστυνόμους (τα στατιστικά εδώ είναι overwhelming), δεν ενθαρρύνει την αποσυμπίεση τέτοιων καταστάσεων, δεν αποθαρρύνει τη χρήση φονικής βίας, και δεν ενθαρρύνει την λύση του προβλήματος σε κοινότητες που διαμαρτύρονται για άνιση μεταχείριση. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη διαιώνιση του προβλήματος. Η πρόληψη μπορεί να γίνει χωρίς να περιμένεις να πεθάνουν άλλοι άνθρωποι.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

zidane72003 wrote: Thu May 28, 2020 10:39 am (ουσιαστικά ενδείξεις και αποδείξεις είναι η συζήτηση νομίζω)
Δεν θα το έλεγα. Το προχθεσινό βίντεο δεν είναι ένδειξη.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η οπλοκατοχή δεν τα εξηγεί όλα. Σόρρυ κιόλας.
Μιλάμε για μία χώρα που έχει για πρόεδρό της μία μιντιακή περσόνα της alt right και της λευκής υπεροχής. Έχει ρατσιστικό υπόβαθρο η χώρα από τότε που δημιουργήθηκε σίγουρα, αλλά ποτέ ξανά δεν είχε ρατσιστικά συνθήματα προερχόμενα από το ίδιο το επίπεδο του προέδρου -εννοώ ποτέ ξανά, δηλαδή από τότε που υποτίθεται πως έχουν κατακτηθεί κάποια βασικά ανθρώπινα δικαιώματα στην Δύση.

Δεν νομίζω ότι είναι αλήθεια πως δεν σοκάρονται στις ΗΠΑ από τις δολοφονίες των αφροαμερικανών από την αστυνομία. Δεν σοκάρονται οι λευκοί και αυτό λέει πολλά. Κάτι περίεργο συμβαίνει στην αμερικανική κοινωνία, από την οποία προέρχονται άλλωστε οι αστυνομικοί, μιλάμε για ένα εκρηκτικό μείγμα ρατσισμού, φόβου, φτώχειας, ανασφάλειας, παραπληροφόρησης.

Αν είναι να μιλήσουμε με στοιχεία, η εγκληματικότητα τα τελευταία 35 χρόνια δεν έχει αυξηθεί στις ΗΠΑ. Έχει μείνει στάσιμη ή σε κάποιες περιπτώσεις έχει μειωθεί κιόλας. Παρόλα αυτά οι κρατούμενοι στις αμερικανικές φυλακές έχουν αυξηθεί κατά 700%, 1/15 μαύρους και 1/30 ισπανόφωνους είναι στις φυλακές. Σε ποσοστό φυλακισμένων οι ΗΠΑ είναι ΜΑΚΡΑΝ μπροστά χωρίς να είναι τόσο μπροστά σε ποσοστά εγκληματικότητας. Αυτό γιατί η σωφρονιστική μπίζνα χρειάζεται πελάτες και οι πελάτες αντλούνται από τις φτωχές μειονότητες.
Όταν υπάρχει ένα τέτοιο πλαίσιο σχεδόν θεσμοθετημένο, καταλαβαίνεις αρκετά για τα όσα συμβαίνουν από την εκτελεστική εξουσία και την δικαιοσύνη στις ΗΠΑ.Τα βλέπεις από μακριά και σε πιάνει ασφυξία από το μέγεθος της αδικίας, της ανικανότητας να κάνεις κάτι απέναντι σε αυτό το τερατώδες σύστημα.
Δεν εξηγούνται όλα από την οπλοκατοχή, ειδικά εφόσον οι μαύροι δεν οπλοφορούν σε μεγαλύτερα ποσοστά από τους λευκούς. Η οπλοκατοχή είναι ελεύθερη και στον Καναδά και μάλιστα ποσοστιαία οπλοφορούν περισσότεροι άνθρωποι σε σχέση με τις ΗΠΑ. Εκεί όμως δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα σε τέτοιο βαθμό.
ok οι ΗΠΑ είναι ασφαλώς η χειρότερη δυτική χώρα για να ζήσεις αν ανήκεις σε μειονότητα ή έστω σε κατώτερη τάξη. Άντε να βρείς το δίκιο σου.
Last edited by KosKarVen on Thu May 28, 2020 12:33 pm, edited 2 times in total.
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Είναι "απόδειξη" ρατσισμού για όλο τον κόσμο εννοείς ένα βίντεο ενός ημιτρελου λευκου αστυνόμου (για τα δικά μου δεδομένα)και 3 συναδέλφων του(καθίκια για τα δικά μου δεδομένα) για όλο το σύστημα/αστυνομία κτλ?

Επίσης πρέπει νομίζω να βάλουμε στη συζήτηση ότι κάτι που για εμάς εδώ είναι παράλογο εκεί δεν είναι και κάτι που εδώ δεν θεωρείται ρατσιστικό (βίντεο Φάλον) εκεί ξεσηκώνει συζητήσεις. Είναι θέμα αντιλήψεων.

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ με κάποιον από τους δύο νομίζω ούτε οι δύο σας διαφωνείτε αν έχω καταλάβει καλά. Τον βαθμό "αλήθειας" συζητάτε και τι στοιχεία σας πείθουν (που είναι τελείως biased. Μιλάμε αν έχω καταλάβει ότι ο ένας χρησιμοποιεί stochastic & ο άλλος θέλει deterministic arguments(?)).

Εντιτ:ο από πάνω νομίζω εξηγεί πολύ καλύτερα ότι θέλω να πω. Είναι μια περίεργη κοινωνία με διαφορετικά δεδομένα που χρησιμοποιούν σε εκφάνσεις όπως ρατσισμός και harassment. Η οπλοκατοχή δίνει δικαίωμα να συμπεριφέρεται ο αστυνομικός στο us διαφορετικά από eu.

Το πρόβλημα είναι προφανώς αν ο αστυνομικός πραττει τα ίδια σε λευκούς και μαύρους.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk



Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είναι ένα περιστατικό με βίντεο, είναι αρκετά, αυτό είναι απλά το πιο πρόσφατο και δυστυχώς καταλαβαίνεις τί γίνεται στις περιπτώσεις που δεν υπάρχουν κάμερες και δημοσιότητα και λογικά θα είναι εκθετικά περισσότερες.
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Παιδιά δε διαφωνώ μαζί σας στο ότι υπάρχει ρατσισμός. Την αντίληψη μου στο θέμα "που υπάρχει" διαφωνία και το arguments κάθε πλευρά "που απαιτεί" ανέφερα.

Εδώ διαφωνούμε στο αν του Σούλη είναι σεξιστικό διαφημιστικό τι να λεμε. Αν δεν χρησιμοποιούνται ίδια μέτρα αντίληψης είναι διαφορετικά τα αποτελέσματα. Και λέει αν κατάλαβα ο Τζοντο αν δεν έχουμε όλα τα βίντεο να αντιπαραυεσουμε αριθμητικά ότι αυτά γίνονται μόνο σε ανθρώπους με χρωματικές διαφορες δε μπορούμε να μιλήσουμε για αποδείξεις (?) αλλά για ενδείξεις.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Last edited by zidane72003 on Thu May 28, 2020 12:06 pm, edited 1 time in total.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2128
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Υπηρχε μια περιοδος μεσα στην καραντινα οπου μπορουσες δωρεαν να εχεις προσβαση σε εφημεριδες που φτανουν μεχρι το 1800. Καθομουν και εψαχνα και στην Αμερικη και εβρισκα παντου εμετικα αρθρα κατα μαυρων μεχρι τα μεσα του 20ου αιωνα. Να αναφερονται σε αυτους σα να ειναι σκυλια. Το αναφερω επειδη μου ηρθε τωρα.

Δε γινεται να λεμε οτι δεν υπαρχει θεμα ρατσισμου σημερα οταν για τοοοσα χρονια οι ανθρωποι ηταν σκλαβοι, και μεχρι 60 χρονια πριν παλευαν για το δικαιωμα τους να κατσουν σε ενα λεωφορειο διπλα σε λευκο.

Δεν ξερω περι στοιχειων αλλα δε γινεται να μη νομιζουμε οτι οι μπατσοι εκει αντιμετωπιζουν το ιδιο λευκους και μαυρους. Μπορει να το δει αυτο καποιος και γενικα απο τα high profile cases εξαφανισμενων παιδιων ή γυναικων που συνηθως παιρνουν εκτασεις οταν τα θυματα ειναι λευκοι και γενικα τους πορους και τη δημοσιοτητα που παιρνουν εγκληματα κατα λευκων σε σχεση με μαυρους.

Το οτι φτανουμε στο 2020 καποιες φορες να ξεφευγουμε με το political correctness οπως λεει ο Ζινταν ειναι νομιζω θεμα υπερδιορθωσης για παρα πολλες δεκαετιες αδικιας. Ουτε εμενα μαρεσει και εμεις που δε ζουμε Αμερικη δε νομιζω οτι το καταλαβαινουμε κι ευκολα.

Επειτα, σιγουρα ειναι και θεμα των μηδαμινων backround checks και ψυχολογικων τεστ που γινονται σε ατομα που πανε να γινουν αστυνομικοι κλπ. Εβλεπα ενα εμετικο βιντεο τις προαλλες με εναν μπατσο που ουρλιαζε σε εναν ανθρωπο που ηταν ακινητοποιημενος στο πατωμα μπρουμυτα λεγοντας του να κανει κατι κινησεις φυσικως αδυνατες( να μπλεξει τα ποδια του, να σηκωσει τα χερια του και να συρθει προς το μερος του ενω ο κακομοιρος ηταν μπρουμυτα στο πατωμα). Το θυμα προσπαθησε, εχασε την ισορροπια του και ο μπατσος απλα τον σκοτωσε. Ετυχε να βρεθει το θυμα απεναντι σε μπατσο που στην ουσια τον ειχε καταδικασει σε θανατο εκ των προτερων. Σκεφτειτε να βρεθειτε σε τετοια θεση.

Προσωπικη εμπειρια με τρελους με στολη ειχα στο στρατο. Εκανα πολλες υπηρεσιες στην πυλη με εναν εποπ ο οποιος ηταν κλινικα τρελος, τις νυχτες ειδικα ιδρωνε απο το αγχος του και ειχε το οπλο του στο χερι του. Βαριεμαι να σας πω ποσο τρελος ηταν αλλα σε καθε υπηρεσια μαζι του ειχα πραγματικα φοβο οτι μπορει ανα πασα στιγμη να του στριψει και να με σκοτωσει. Οταν το ανεφερα αυτο ξανα και ξανα σε ανωτερους γελαγαν και ελεγαν "χαχα ρε τον Χ". Επρεπε να ο τυπος να παει σε παιδικη χαρα και να τον παιξει σε παιδακια για να περασει απο ψυχιατρικη κλινικη και να κριθει τελικα ακαταλληλος.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

zidane72003 wrote: Thu May 28, 2020 12:06 pm Εδώ διαφωνούμε στο αν του Σούλη είναι σεξιστικό διαφημιστικό τι να λεμε.
Δεν υπάρχει διαφωνία, ήταν σεξιστικό γι' αυτό το απέσυραν άλλωστε σχετικά άμεσα.
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”