Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17748
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

zoulou72003 wrote that post. :D
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

όσοι δε βλέπετε SL καλοδεχούμενοι στο στριμ μας που το σύνθημα είναι ΤΙΤΛΟΣ ή ΤΕΦΡΑ. ΤΩΡΑ https://www.twitch.tv/sponis76
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μια μεγάλη καλησπέρα σε όλο το ντουνιά και ένα μεγάλο εύγε στον Σπόνη που πήγε τον τίτλο ζνάρτα!
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
orestis_95
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Wed Jun 03, 2020 11:23 am
Football Manager της ομάδας: BvB, Hibernian
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Location: Νεα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σπόνης καθάρισε χτες, να μην είχε και την κατάρα με την Αεκ στους τελικούς θα σήκωνε και δεύτερο κατσαρολικό...
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10060
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Καλημέρες! Να πω κι εγώ τα φμικα μου νέα. Απέκλεισα την πελάτισσα Σίτι από ημιτελικά Λιγκ Καπ και Κύπελλο μέσα σε 4 μέρες. Στο Λιγκ Καπ και τα δύο ματς έληξαν 1-1 και πήρα την πρόκριση στα πέναλτι. Να πω εδώ πως έχω φτάσει τελικό Λιγκ Καπ περνώντας όλες τις φάσεις στα πέναλτι! :D Στο Κύπελλο η φάση ήταν πολύ πιο απλή αφού καθαρίσαμε με 1-2 μες στο Etihad και δεν χρειάστηκε καν δεύτερο παιχνίδι.

Καλά όλα αυτά, αλλά στο πρωτάθλημα κάναμε 2 συνεχόμενες ήττες με Λέστερ και Νιουκάστλ κι εκεί που χτυπάγαμε τις θέσεις του Τσου Λου πέσαμε στην 9η θέση. Το καλό είναι πως έχω φτιάξει την ομάδα όπως τη θέλω και πλέον μένουν λίγα πράγματα ώστε να έρθει η εκτόξευση.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Λιγκ Καπ και Κύπελλο Αγγλίας δεν πρέπει να χω κατακτήσει ποτέ. Βασικά ανάθεμα κι αν φτάνω 8αδα.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10060
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Κι εγώ στο Λιγκ Καπ έκανα φουλ ροτέισον γιατί τα παιχνίδια είναι άπειρα. Αλλά η ομάδα έχει βάθος και πέρναγα στα πέναλτι. :D E και επειδή έφτασα ημιτελικό, είναι το πρώτο (σοβαρό) κύπελλο που μπορώ να κατακτήσω ως ομάδα, και, αν δεν κάνω λάθος, εξασφαλίζει και θέση στην Ευρωπη είπα να το χτυπήσω.
I LOVE THIS SITE!!!
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Εγώ με την τρέλα που με διακατέχει για τον Παναθηναϊκό ξαναξεκίνησα και πάλι save αυτή τη φορά με το πρόγραμμα προπόνησης που κατέβασα από το fmgreece.Στο πρωτάθλημα κάναμε πολύ καλή χρονιά τερματίζοντας 3οι πίσω από Ολυμπιακό(που πήρε το πρωτάθλημα τελευταία αγωνιστική) και ΠΑΟΚ.Στο κύπελλο φτάσαμε στον τελικό και θα παίξουμε με τον Δικέφαλο του Βορρά.Του χρόνου χρειαζόμαστε σίγουρα ενίσχυση στα χαφ(Box to Box γιατί ανέβασα Αλεξανδρόπουλο απο Κ19 για μπακ-απ του Κουρμπέλη),δεύτερο δεκάρι για αντικαταστάτη του Ζαχίντ,αναπληρωματικό του Κολοβού γιατί δεν υπολογίζω για του χρόνου τον Μολό και ίσως σέντερ φορ...

ΥΓ:Οποιαδήποτε συμβουλή σε ότι έχει να κάνει με retrain position είναι ευπρόσδεκτη!!!
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9909
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Πάμε για round 2?
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Οχι τωρα που βρηκα δουλεια ρε μαλακες.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10060
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Θέλει προσοχή ρε γαμωτο. Τρέχουν οι άλλοι στα κλαμπ το τριήμερο. Γενικά δεν αυξήθηκαν τόσο τα κρούσματα (97/4 είναι λίγο πάνω από 24, τη στιγμή που ο μέσος όρος καθημερινά είναι γύρω στα 16, αλλά δε θέλει και πολύ να ξεφύγει πάλι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Αν δείτε τα νούμερα τα 30 είναι Ξάνθη και τα άλλα 30 από εξωτερικό.
Όλα καλά.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9568
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Οποιος εχει παιξει μικρες Αγγλιας (αλλα πολυ μικρες εννοω, <8) ας πει καμια συμβουλη/εμπειρια. Παλευονται ή θα πεθανω πριν της ωρας μου? Γενικα Αγγλια ενω παντα θελω save, το μονο που εχω καταφερει ειναι ενα πρωταθλημα με Κοβεντρι (ξεκινωντας απο League One) και μια ανοδο Premier (και επιτοπου βουτα) με Εbbsfleet (ξεκινωντας απο Conference South).
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Αρχικά..
1) Θα πρέπει να έχεις όρεξη για πολλά trials.. Κι όταν λέμε πολλά εννοώ σχεδόν ότι παίχτη μένει ελεύθερος κάθε χρονιά από τις 2 παραπάνω κατηγορίες μιας και δεν θα παίζει μπάτζετ για μεταγραφές και με το trial θα δεις τα atts ενός παίχτη χωρίς να περιμένεις scouting reports..
2) Συμβόλαια μαξ 2 χρόνων γτ αν ανέβεις οι πιο πολλοί παίχτες θα είναι είτε για πάγκο είτε για rotation..! Αν έχουν συμβόλαια 3-4-5 χρόνια θα σου μένουν στην ομάδα και δεν θα μπορείς να τους διώξεις γτ και οι άλλες ομάδες ανάλογου επιπέδου δεν θα έχουν λεφτά για μεταγραφές, οπότε οι πωλήσεις είναι δύσκολες..
3) Σε καλές προτάσεις λες πάντα ναι.. Ο παίχτης όσο καλός και να είναι τώρα, θα είναι καλός μόνο για την κατηγορία που παίζεις και στην επόμενη θα είναι στην καλύτερη μέτριος.. Επίσης, όσο καλός και να είναι τώρα, θα υπάρχουν σίγουρα παίχτες ελεύθεροι (μιας και το 99% των μεταγραφών θα είναι μεταγραφές ελεύθερων) εξίσου καλοί μπορεί και καλύτεροι..
4) Στις πιο μικρές κατηγορίες παίζουν πολύ περισσότερο ρόλο τα physical..! Πάρε παίχτες γρήγορους..
5) Να προτιμάς παίχτες που είναι καλοί τώρα παρά να έχουν potential στα αστέρια.. Προφανώς αν συνδυάζουν και τα δύο τον τσιμπάς αλλά από την εμπειρία μου, 1/1000 και συνήθως θα σου βγει σαν regen αν έχεις καλές ακαδημίες..
6) Να πάρεις καλούς δανεικούς.. Θα κάνουν τη διαφορά.. Και συνήθως μπορείς να δανειστείς τρομερούς παίχτες από τις ακαδημίες/ρεζέρβες των μεγάλων ομάδων πληρώνοντας είτε ελάχιστο ποσοστό είτε καθόλου από το συμβόλαιο.. Γενικά και στις πιο μεγάλες κατηγορίες θα βρεις καλούς δανεικούς σε ρεζέρβες/ακαδημίες..
7) Ψάξε κύριο συνεργαζόμενο σύλλογο οπωσδήποτε για να βγάλεις και λίγο ρευστό και μπορεί να πάρεις κανένα πολύ καλό δανεικό τσάμπα..
8) Θα έχεις ένα πρόγραμμα πολύ φορτωμένο οπότε ψάξε και για παίχτες που να παίζουν σε διάφορες θέσεις ώστε να μπορείς να είσαι πιο ευέλικτος σε περιπτώσεις τραυματισμών κτλ.. Είναι τόσο σάπιοι ποιοτικά οι παίχτες που για λίγα παιχνίδια δεν έχουν τεράστια διαφορά ένας παίχτης που παίζει τη θέση ολοκληρωμένα με κάποιον που την παίζει φυσικά..
9) Αν δεν έχει κορυφαίες ακαδημίες, κόψε από το μπάτζετ των ακαδημιών για να εξοικονομείς χρήμα.. Και στο τιμ σου πάρε πιο καλούς fitness coaches παρά ας πούμε καλύτερους coaches για άμυνα..
10) Βάλε τους scout να ψάχνουν μόνο για ελεύθερους παίχτες καθώς δεν θα έχεις ιδιαίτερο μπάτζετ για μεταγραφές οπότε θα κινείσαι σχεδόν αποκλειστικά στην αγορά των ελεύθερων..
11) Generally να μην χρησιμοποιείς πολύπλοκες τακτικές με ιδιαίτερα πολλές οδηγίες..! Επίσης μην χρησιμοποιείς περίεργους ρόλους ( trequartista κτλ).. Για να σου δώσω ένα πιο απλό παράδειγμα αντί για προωθημένος οργανωτής βάλε μεσοεπιθετικός.. Το 99% έχουν χάλια mentals και χάλια technicals οπότε θα είναι δύσκολο να εφαρμόσουν σωστά πολύπλοκα πράγματα.. Keep it simple..!

Έξτρα τιπ: Στην προετοιμασία είναι προτιμότερο να διοργανώνεις leagues.. Όπως και να έχει, είτε θες απλά φιλικά είτε leagues, να ψάχνεις τις ημερομηνίες για να σου δίνει επιλογή για φιλικά με πολύ μεγαλύτερους συλλόγους..! Κι αν κάνεις league, 3 αγώνες σερί 4-5 μέρες κενό και άλλοι 3 σερί κοκ.. Δεν φαντάζεσαι πόσο ρευστό θα μπει στα ταμεία της ομάδας και πόσο θα ανέβει το balance με τα leagues..


Αυτά τα ολίγα..! Νομίζω πως έγραψα όσα πρέπει να ξέρεις.. :)

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα σε ολους.

Γκεο πως και πηρες τετοια αποφαση...;Σπιτι δικο σου η στο νοικι;

Και θες να πας και φανταρος...Καλη τυχη σου ευχομαι οτι και να κανεις...

Οπως καλη τυχη ευχομαι και στο Equi εκει στα χωραφια της Αγλλιας.Τζιοβανι πολυ καλος οδηγος συμφωνω σε ολα μεχρι το 2018 που επαιζα ετσι οπως τα λες ηταν...Equi δεν ξερω ποια εχεις στο νου σου να παρεις αλλα γενικα και τα predictions δεν παιζουν και πολυ μεγαλο ρολο σε αυτες τις κατηγοριες.Γηπεδο να εχει σχετικα μεγαλο γιατι θα βοηθαει οταν ανεβεις κατηγοριες.

Σπωνη τα συγχαρητηρια μου για το κατσαρολικο.

Οσο για τον κορονιο,ακομα ειμαστε safe πιστευω αλλα αν υπαρχουν φαινομενα Μυκονου και ξεφυγει εστω ενας την πατησαμε...Και για αυτο τον 1 μπορει να βρεθουμε παλι κλεισμενοι μεσα στο σπιτι...Δεν θα την παλεψω...
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”