Γυμναστική/αθλητισμός & διατροφή

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Κοίτα, εγώ ξέρω ένα που κάνω τα καλοκαίρια, αλλα θέλει χωράφια :D

Βασικά πολύ τρέξιμο για μένα είναι η λύση. Μισάωρα-45λεπτα.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Manuel Jimenez 21 wrote:Κοίτα, εγώ ξέρω ένα που κάνω τα καλοκαίρια, αλλα θέλει χωράφια :D

Βασικά πολύ τρέξιμο για μένα είναι η λύση. Μισάωρα-45λεπτα.
Κοίτα επειδή δε μπορώ να ακολουθήσω το πρόγραμμα της ομάδας*,πρέπει να δουλεύω στο μεγαλύτερο μέρος μόνος μου.Ευτυχώς,μας ανοίγουν το κλειστό 1 ώρα πριν για όποιον θέλει να κάνει βάρη ή ατομικό.Οπότε για ένα διάστημα έλεγα να τρέχω εκείνη τη 1 ώρα και μετά να βλέπω την προπόνηση.

*Το μόνο που έχω καταφέρει μέχρι στιγμής είναι να κάνω τους αρχικούς 10 γύρους με την ομάδα (πάντα τελευταίος στη σειρά :D ) και τις αρχικές διατάσεις.Μετά ψοφάω,κάθε γόνατο=45 κιλά και η ανάσα ανύπαρκτη.Γι'αυτό μου φαίνεται άσχημο απλά να τρέχω μαζί τους και μετά να αράζω στον πάγκο με τους τραυματίες.Θεωρώ καλύτερο το να δουλέψω κάνα μήνα μόνος μου και να βλέπω τις προπονήσεις για να μπαίνω στο κλίμα σιγά σιγά και να γνωρίζω και τα υπόλοιπα παιδιά.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γυμναστή δεν έχει η ομάδα να σου βγάλει κάποιο ατομικό πρόγραμμα?Γενικά μπορούμε να σου πούμε,αλλά θα πρέπει να δουλέψεις φυσική κατάσταση για handball.
Χωρίς να ξέρω πολλά για το άθλημα,για μένα θα πρέπει να δουλέψεις συνδιασμό τεχνικής handball και φυσικής κατάστασης που χρειάζεται το άθλημα όσο πιο πολύ γίνεται.
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5898
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Το θεμα ειναι οτι αμα τρεχεις μαζι τους θα σε τραβανε και εσενα, μονος σου μπορει να μην εχεις την ιδια πειθαρχια, και θα εχεις καλυτερο μετρο συγκρισης για το ποσο προπονηση εβγαλες. Επισης σαν παρατηρητης απ'εξω νομιζεις θα ειναι το ιδιο το να μπεις στο κλιμα και να γνωριζεις τον κοσμο, απο το να ιδρωσεις μαζι τους?
Εξαρταται ποσες προπονησεις ειναι η εβδομαδα, κανε με την ομαδα και κανε και μονος σου καποιες μερες που δεν εχετε προπονηση. Προσεχε μην το παρακανεις ομως και σου βγει υποτροπη.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Akyla wrote:Γυμναστή δεν έχει η ομάδα να σου βγάλει κάποιο ατομικό πρόγραμμα?Γενικά μπορούμε να σου πούμε,αλλά θα πρέπει να δουλέψεις φυσική κατάσταση για handball.
Χωρίς να ξέρω πολλά για το άθλημα,για μένα θα πρέπει να δουλέψεις συνδιασμό τεχνικής handball και φυσικής κατάστασης που χρειάζεται το άθλημα όσο πιο πολύ γίνεται.
Γενικά,η φυσική κατάσταση για handball απαιτεί τη δυνατότητα να κάνεις πολλά sprints,ανάμεσα σε έναν γρήγορο ρυθμό τρεξίματος.Χρειάζεται κυρίως δηλαδή έκρηξη και ένα σταθερό υψηλό pace τρεξίματος.Δυστυχώς,είμαι σε τόσο τραγική κατάσταση που ακόμα δε μπορώ να συνδυάσω προπόνηση τεχνικής και φυσικής κατάστασης μαζί,το προσπάθησα με τραγικά αποτελέσματα,παρά τις ενδελεχείς διατάσεις μου πάθαινα πολλά τραβήγματα στους τετρακεφάλους και τις γάμπες,λόγω των extra κιλών. (1.84 ύψος,77 κιλά από 60)
mitsosvd wrote:Το θεμα ειναι οτι αμα τρεχεις μαζι τους θα σε τραβανε και εσενα, μονος σου μπορει να μην εχεις την ιδια πειθαρχια, και θα εχεις καλυτερο μετρο συγκρισης για το ποσο προπονηση εβγαλες. Επισης σαν παρατηρητης απ'εξω νομιζεις θα ειναι το ιδιο το να μπεις στο κλιμα και να γνωριζεις τον κοσμο, απο το να ιδρωσεις μαζι τους?
Εξαρταται ποσες προπονησεις ειναι η εβδομαδα, κανε με την ομαδα και κανε και μονος σου καποιες μερες που δεν εχετε προπονηση. Προσεχε μην το παρακανεις ομως και σου βγει υποτροπη.
Δεν έχω θέμα πειθαρχίας,δεν λουφάρω ποτέ,παρά μόνο αν νιώσω ενοχλήσεις που μπορεί να προκαλέσουν υποτροπή.Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες,αλλά στην κατάσταση που είμαι τώρα δε μπορώ να τους ακολουθήσω καθόλου,ούτε καν στο ζέσταμα,ας μη μιλήσουμε για ασκήσεις με μπάλα σε όλο το γήπεδο και 7v7.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
chelseafan
Manager
Manager
Posts: 4961
Joined: Thu Oct 16, 2008 9:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK, Chelsea, Bayern M, Juve
Status: Αμπαλαέα-ing...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρχικά, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, μίλα στον προπονητή/γυμναστή/υπεύθυνο προπόνησης ώστε να ξέρει το πρόβλημα σου πλήρως.
Μετά, κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είσαι μαζι με την ομάδα, κι ας μένεις πίσω, δεν είναι ντροπή, σε φάση αποκατάστασης είσαι.

Απλά, ψυχολογικά, δε νομίζω να σε βοηθάει να κάθεσαι με τους τραυματίες. Σήκω, κάνε καμιά διάταση ακόμα, κάνα μικρό σπριντάκι, βάρα την μπάλα στον τοίχο ξερω γω(αν δεν ενοχλείς). Ταυτόχρονα, σε κενές μέρες, δούλεψε και μόνος σου(με την απαραίτητη προσοχή που λετε και πάνω).

Και σε κάνα-δυο μήνες, προσπάθησε σιγά-σιγά να βγάλεις ένα 10λεπτο από την κανονική προπόνηση. 'Η όσο μπορείς.
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
_____________________________________
Coach Ventouza wrote: Τσελσιφαν > μπαλντανφαν
Recognized
the_showstopper
Indispensible
Indispensible
Posts: 1839
Joined: Sun Nov 16, 2008 12:40 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε Μπιλ εχασα λιγο το τοπικ αλλα θα μπορουσες να μας πεις τι τραυματισμο ειχες και πως προεκυψε?
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13703
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

22:56 σήμερα τα 5χιλιόμετρα και κάααααπως φαίνεται να επανερχόμαστε...
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

chelseafan wrote:Αρχικά, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, μίλα στον προπονητή/γυμναστή/υπεύθυνο προπόνησης ώστε να ξέρει το πρόβλημα σου πλήρως.
Μετά, κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είσαι μαζι με την ομάδα, κι ας μένεις πίσω, δεν είναι ντροπή, σε φάση αποκατάστασης είσαι.

Απλά, ψυχολογικά, δε νομίζω να σε βοηθάει να κάθεσαι με τους τραυματίες. Σήκω, κάνε καμιά διάταση ακόμα, κάνα μικρό σπριντάκι, βάρα την μπάλα στον τοίχο ξερω γω(αν δεν ενοχλείς). Ταυτόχρονα, σε κενές μέρες, δούλεψε και μόνος σου(με την απαραίτητη προσοχή που λετε και πάνω).

Και σε κάνα-δυο μήνες, προσπάθησε σιγά-σιγά να βγάλεις ένα 10λεπτο από την κανονική προπόνηση. 'Η όσο μπορείς.
Έχω μιλήσει με τον προπονητή και τον αρχηγό της ομάδας και μου είπαν να κάνω ό,τι μου λέει ο φυσικοθεραπευτής μου αναφορικά με την αποκατάσταση και την επανένταξη.Δε με πιέζουν πολύ γιατί ξέρουν ότι κάθε πρωί έχω 2 ώρες φυσικοθεραπεία στα γόνατα.

Κάνω πάντα extra δουλειά,πηγαίνω νωρίτερα μια ώρα για βάρη και το ατομικό μου πρόγραμμα.Μέρα με τη μέρα νιώθω και πιο άνετα.Η ψυχολογία δεν είναι και η καλύτερη γιατί όπως είπε και πιο πάνω ο Akyla μπήκα κατευθείαν σε επίπεδο Α2 αντρών από εφηβικό κουβαλώντας και 2 χρόνια off.
the_showstopper wrote:Ρε Μπιλ εχασα λιγο το τοπικ αλλα θα μπορουσες να μας πεις τι τραυματισμο ειχες και πως προεκυψε?
Πριν 2 χρόνια έπαθα σπονδυλόλυση από κακή και κυρίως εντονότατη προπόνηση.Ο doc είχε πει 2 χρόνια εκτός από κάθε τι αγωνιστικό για να σταθεροποιηθεί ο σπόνδυλος.Πριν 3 μήνες οι ακτινογραφίες βγήκαν καθαρές και ξεκίνησα σιγά σιγά επανένταξη.Όμως τα 17 κιλά παραπάνω που είχα πάρει σε συνδυασμό με την πλήρη αποχή μου δημιούργησαν ελαφριά χονδροπάθεια στα γόνατα,κυρίως στο αριστερό.Τώρα η μέση είναι καλά,τα γόνατα μέρα με τη μέρα καλύτερα,αλλά η ψυχολογία not so much,όπως έχω ήδη πει παραπάνω.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
the_showstopper
Indispensible
Indispensible
Posts: 1839
Joined: Sun Nov 16, 2008 12:40 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πω πω τι λες ρε φιλε...τι 2 χρονια...2 βδομαδες μενουμε εκτος και χτυπαμε καταθλα....ενταξει παει τωρα κοιτα μπροστα αισιοδοξια και θα γινεις καλυτερος απο πριν.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επίσης είσαι σε ηλικία που μπορείς να κάνεις το σώμα σου ό,τι γουστάρεις.Tα επίπεδα τεστοστερόνης χτυπάνε κόκκινο και ο μεταβολισμός σου είναι στην καλύτερη κατάσταση.Εκμεταλεύσου τα :wink: .
Στη θέση σου με τα μυαλά που έχω τώρα δεν θα με έπαιρνε από κάτω για κανένα λόγο!
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Παίδες πριν και μετά το γυμναστήριο υπάρχει κάτι που θα ηταν καλό να τρώω/πίνω ωστε να αποδίδει περισσότερο η γυμναστική?
Μου χαν πει για μπανάνα πριν.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Και μετά.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

post zidane οτι τρως μπανάνες γενικά εσυ σε 3..2..1..

:D

(κατι αλλο εκτός απο μπανάνες γιατί δεν εχουμε απειρες σπιτι :P )
User avatar
OtiNaNAi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7424
Joined: Sun Jun 22, 2008 10:56 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ-Real Madrid-Arsenal-Milan
facebook προφίλ: manolo.vasiliadoff
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για πριν θες κατι που να σου δωσει ενεργεια... ξηροι καρποι, μελι, ταχινι, καφες και φυσικα η energy bar της φυσης η μπανανα. αν βεβαια εισαι στο "κοψιμο/γραμμωση" τοτε δεν τρως σχεδον τπτ

για μετα θες κατι που να εχει πολυ πρωτεινη κυριως κ οσο το δυνατον λιγοτερο απο ολα τα υπολοιπα... τονος, κοτοπουλο, γαλοπουλα (προφανως ολα αυτα σκετα χωρις φρου φρου κ συνοδευτικα)... αν βεβαια εισαι στον ογκο μπορεις να φας κ πιο "βρωμικα"
Þ ★ ᾶ ★ ǿ ★ κ
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”