Σχολείου Ιστορίες...

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Skoufalis
Backup
Backup
Posts: 761
Joined: Mon Jan 26, 2009 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Nottigham Forest ρε
Αγαπημένη Ομάδα: Πανάθαααα
Location: Αθήνα, Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλα Ταζ, δεν εχω δωσει εγω και δεν ξερω :P
Θελω να ελπιζω ομως οτι και Βιολογια ΓΠ καλα θα παω...
Image
Image
User avatar
Sapsalomenos
Coach
Coach
Posts: 2740
Joined: Sat Mar 29, 2008 4:19 pm
Status: Believe it or not, I was not always as awesome as I am today.
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και για μένα ήταν πολύ εύκολο το 20αρι αφού δεν υπήρχε διαγώνισμα είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο που να μην γράψω πάνω απο 19 και στις πανελλήνιες έγραψα 14.9 :D

Γενικά,όσο εύκολα και να φαίνονται είναι μαθηματικά και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα γράψεις όσο θες...
"Even if there was a hand, it was the hand of God."

Mαγικές στιγμές...

Μαραντόνα: «Ο καλύτερος μετά από εμένα ο Πελέ!»

Image
Brujitas wrote: Επίσης αναρωτιεμαι πως σκατα τοσο καιρο βγαινουμε με ελληνιδες. Ρε. Η διαφορά στον χαρακτηρα, στην ευγενια, στο κεφι, στην πλακα, ειναι ΧΑΩΔΗΣ.
Bilyk_13
Banned
Banned
Posts: 8496
Joined: Tue Jun 10, 2008 3:46 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθήναϊκος
Status: χαλαρααααααααααααα
Location: Αθηνα/Μυτιληνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αυτο ισχυει ταζ, και οποιος συμμαθητης μου εκανε το λαθος απο τεχνολογικη/θετικη να παρει βιολογια γ.π αντι μαθ. γ.π το μετανιωσε τελικα εκ του αποτελεσματος.


η βιολογια γ.π ειναι για την θεωρητικη κυριως, διοτι πολυ απλα οι αλλοι εχουν να κανουν πιο ευκολη επιλογη... :wink:
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ...
Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος: ο μεγαλύτερος σύλλογος στην Ελλάδα και ένας από τους μεγαλύτερους στην Ευρώπη
Image
stavros_skala
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2207
Joined: Fri Dec 17, 2010 3:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Blackburn, ΑΕΚ Λάρνακας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Skoufalis wrote:Ξερεις αποπανε τιποτα για το πανεπιστημιο Κυπρου; Αξιζει;
Σκεφτομουν να του κανω μερικες επισκεψεις του χρονου :D
μπα, για το επίπεδο του πανεπιστημίου δεν έχω ακούσει κάτι, δεν το έψαξα βασικά μιας και ο στόχος μου είναι το Μετσόβιο.
πάντως είναι εύκολα προσβάσιμο και υπάρχουν αρκετά διαμερίσματα με φτηνό ενοίκιο τριγύρω
User avatar
Skoufalis
Backup
Backup
Posts: 761
Joined: Mon Jan 26, 2009 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Nottigham Forest ρε
Αγαπημένη Ομάδα: Πανάθαααα
Location: Αθήνα, Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νταξει, δεν εχω θεμα με το που να μεινω, ειμαι μισος Κυπριος ετσι κι αλλιως :)
Για το ποσο καλο μπορει να ειναι ψαχνομαι μιας και ειναι καινουριο...
Image
Image
dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

theogfilis wrote:Mιας και μόλις τελειώσαμε τα θερινά για την Γ' Λυκείου, ας ρίξουμε ένα report.

Σαν γενικό συμπέρασμα, αν και είναι νωρίς, λαμβάνοντας υπόψην την έκταση της ύλης, τον σταθερά αυαξανόμενο βαθμός δυσκολίας και τις ικανότητές μου, θέλω να πιστεύω πως με σοβαρό διάβασμα μέσα στην χρονιά θα καταφέρε να προσεγγίσω-αν όχι να "πιάσω"- το στόχο μου (ΜΜΕ).

Ειδικότερα, για κάθε μάθημα, τώρα:

Βιολογία ΓΠ: Έχουμε, σχεδόν, ολοκληρώσει το πρώτο κεφάλαιο και όλα πάνε καλά. Η αποστήθιση βγαίνει εύκολα, το ίδιο το μάθημα είναι εύκολο και, αν και περιμένω με περιέργεια τις ασκήσεις στα επόμενα κεφάλαια, πιστεύω ότι θα πάμε καλά. Να μην επαναπαυτώ και να μην πιστέψω ότι, επειδή είναι εύκολο μάθημα, έχω το περιθώριο να το αφήσω στον αυτόματο.

Έκθεση: Προβλέψεις για το πού θα κυμανθεί ο βαθμός δεν μπορώ να κάνω, αλλά νομίζω πως είναι πόλυ fair το 60 (ασκήσεις)-40 (έκθεση) που έχει θεσπιστεί τα τελευταία χρόνια. Μέχρι στιγμής όλα καλά, με πολύ δυνατό σημείο τις περιλήψεις.

Λατινικά: Πέρσι δεν έκανα μάθημα και φοβόμουν ότι θα προκύψουν μεγάλα κενά. Προς έκπληξη μου, συνειδητοποίησα ότι -στο συγκεκριμένο μάθημα- τα "πιάνω" πολυ έυκολα. Το 97,3 στο διαγώνισμα (σε ύλη μόνο 5 κειμένων, βέβαια) με έκανε να το πιστέψω περισσότερο. Όσο και να δυσκολεύει στην συνέχεια, πόσο δύσκολο μπορεί να έρχεται ο βαθμός σε ένα τέτοιο μάθημα; Ελπίζω να πάμε ψηλα.

Ιστορία: Ξεκινήσαμε απ' τα κόμματα. Απ' ότι ακούω από άλλα παιδιά, είμαστε το μόνο φροντιστήριο. Φοβάμαι τις πηγές (βέβαια είναι και θέμα εξάσκησης), ενώ με την "παπαγαλία" έχω αρχίσει να εξοικειώνομαι. Ισχύει ότι το μεγαλύτερο "μανίκι" είναι το προσφυγικό;

Αρχαία: Το αγαπημένο και καλύτερό μου μάθημα. Όσον αφορά στο γνωστό, η έκταση της εισαγωγής είναι τέτοια, ώστε μαθαίνεται με σωστός διάβασμα, οι μεταφράσεις μέχρι στιγμής βγαίνους, ενώ με τα ερμηνευτικά είμαστε οκ. Το άγνωστο είναι μεγάλη αδυναμία. Έκανα και πέρσι ιδιαίτερα και τα είχα πάρει με πολύ καλό μάτι. Τα πηγαίνω πολύ καλά με γραμματική. Το μόνο μου θέμα είναι ότι στην μετάφραση, σε σημεία που δεν μπορώ να την βγάλω, φοβάμαι να αυτοσχεδιάσω (παραμένοντας, βέβαια, κοντά σε αυτό που λέει το κείμενο) και προτιμώ είτε να αφήσω κενό είτε, απ' την ταραχή μου, να γράψω ο, τι να 'ναι.

Λογοτεχνία: Τελειώσαμε τον "Κρητικό". Πολύ με άρεσε, αν και δεν νομίζω να πέσει, αφού έπεσε το '11. Anima, Jung, αρχέτυπη μορφή και τέτοια πράγματα. :D Σήμερα γράψαμε και διαγώνισμα. Καλά πήγα, νομίζω, αν και είχα ένα θεματάκι με τον χρόνο. Θέλω να πιστεύω ότι θα διορθωθεί με τον καιρό.

Να κλείσω με μια ερώτηση προς τους "παλιούς" θεωρητικούς. United θα προλαβαίνω να βλέπω τον χειμώνα; :D
Θα προλαβαίνεις και μάλιστα με άνεση αρκεί να διαβάζεις σε καθημερινή βάση. Ξέρω, αυτό το καθημερινή βάση ακούγεται σκληρό, αλλά αν μπεις σε μία σταθερή πορεία στην αρχή, μετά δεν θα έχεις θέμα. Αν διαβάζεις συστηματικά, τότε δεν έχεις να φοβάσαι τπτ. Το προσφυγικό είναι τεραστίων διαστάσεων κλαρίνο, αλλά είναι και μικρό σε έκταση.

Κλειδί για εμένα ήταν το γεγονός ότι διάβαζα καθημερινά, χωρίς όμως υπερβολές. Και τα Σ/Κ, αν δεν είχα διαγωνίσματα (στο σχολείο κυρίως) είχα πολύ ελεύθερο χρόνο. Υπομονή, επιμονή και όλα θα πάνε καλά. Α, και στα μαθήματα γενικής παιδείας να κάνεις κανένα άγνωστο κείμενο, ειδικά σε κάτι μαθηματικά εγώ το είχα ξεσκίσει. :D
Kwstas12345
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7330
Joined: Wed Nov 14, 2007 4:09 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός, Man Utd,Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περισσότερη μπάλα από κάθε άλλη χρονιά είδα στις πανελλήνιες,γιατι έβγαινα λιγότερο και τα διαλείμματα
από το διάβασμα ήταν πολλά. :D

Στο αγνωστο να αυτοσχεδιάζεις σε αυτές τις περιπτώσεις,σε κακό δεν πρόκειται να σου βγει.

Το προσφυγικό είναι πράγματι το πιο δύσκολο κομμάτι,αλλά αν δεν αφήσεις κενά,θα το βγάλεις σχετικά εύκολα.
Αλλά θέλει περισσότερη συνέπεια από τα υπόλοιπα.

Και γενικά μην ακούς τι κάνουν οι άλλοι στα φρονιστήριά τους,δε σε αφορά και δεν σε επηρεάζει.
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.”

Tyrion Lannister
User avatar
dem0nhunter
Backup
Backup
Posts: 895
Joined: Mon Feb 27, 2012 6:00 pm
Football Manager της ομάδας: Botswana U20
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Σ.Φ.Π., Arsenal
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλή χρονιά παίδες :-D
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Επίσης μεγάλε...
User avatar
StergosX
Rotation
Rotation
Posts: 1171
Joined: Sat Aug 27, 2011 8:27 am
Football Manager της ομάδας: Paris Saint - Germen
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Liverpool, Valencia, PSG
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή σχολική χρονιά μάγκες
User avatar
eukarpioths
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2001
Joined: Sat Apr 11, 2009 1:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Sapsalomenos wrote:Και για μένα ήταν πολύ εύκολο το 20αρι αφού δεν υπήρχε διαγώνισμα είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο που να μην γράψω πάνω απο 19 και στις πανελλήνιες έγραψα 14.9 :D

Γενικά,όσο εύκολα και να φαίνονται είναι μαθηματικά και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα γράψεις όσο θες...
+1
User avatar
theogfilis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 481
Joined: Wed Oct 19, 2011 12:20 pm
twitter: theoGfilis
Status: Legen -wait for it- dary
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Άντε, καλή χρονιά να έχουμε και καλό κουράγιο εμείς που τελειώνουμε φέτος.

Επίσης, να διατυπώσω μια απορία που προέκυψε από μια συζήτηση. Στις σχολές που απαιτούν ειδικό μαθημα ισχύει ότι αν δεν γράψεις πάνω απο 10 στο εκάστοτε ειδικό μάθημα δεν γίνεται να περάσεις, όσο κι αν έχεις γράψει χωρίς αυτο; Για παράδειγμα, εγώ που ενδιαφέρομαι για Επικοινωνίας και ΜΜΕ Αθήνας (18400 μαζι με το ειδικό μαθημα που είναι τα Αγγλικά) αν γράψω πχ 8 στα Αγγλικά, δεν περνάω στη σχολή ακόμη κι αν έχω γράψει, ας πούμε, 18600 στα υπόλοιπα μαθήματα;

Νταξει, προφανώς είναι κομματάκι απίθανο να γράψεις <10, ειδικά αν έχεις ένα καλο επίπεδο, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν ισχύει.
Euroleague GR blog

Cool. Cool. Cool. Cool.

So what else do you need to know? Stuff about my family, or where I'm from? None of that matters.
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισχυει .
Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
User avatar
chelseafan
Manager
Manager
Posts: 4961
Joined: Thu Oct 16, 2008 9:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK, Chelsea, Bayern M, Juve
Status: Αμπαλαέα-ing...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απ' όσο ξέρω ισχύει. Φίλος μου έδωσε τα δύο μουσικά ειδικά μαθήματα. Στο ένα έμεινε κάτω απο τη βάση και θεωρήθηκε αποτυχία. Και ακριβώς όπως είπες, κατά πάσα πιθανότητα θα περνούσε στη σχολή που ήθελε αν δεν υπήρχε αυτός ο περιορισμός.
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
_____________________________________
Coach Ventouza wrote: Τσελσιφαν > μπαλντανφαν
Recognized
User avatar
pirovatis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7325
Joined: Tue Jan 18, 2005 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: NK Gospic '91
Αγαπημένη Ομάδα: Rayo Vallecano
Status: Ίδια είναι τα αφέντικα, πράσινα πορτοκαλιά...
Location: Vanuatu
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Kj4nY9g-A6M[/youtube]

Καλή χρονιά κύριοι.
Το σύστημα σας 3-5-2, το σύστημα που παίζω παγκό.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”