Σχολείου Ιστορίες...

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εννοείται,αν και γενικότερα ακούω ότι θα πέσουν..θα δειξει!
Ας μείνουν εστω εκει που ειναι..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

υπαρχει κανας αλλος που να δινει πανελληνιες εδω μεσα ή ειμαι το μοναδικο σχολιαροπαιδο φετος; :D
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Ειμαι και εγω της γενιάς του 99.. :P
Μέχρι στιγμής όλα καλα.. Με 2-3 ώρες διάβασμα την μερα μ.ο. και χωρίς να κλείνομαι σπιτι γράφω αρκετά καλα στα διαγωνίσματα. Βέβαια δεν ξερω αν θα ειναι αρκετό στο τελος για να περάσω στην σχολή που θελω (οδοντιατρική).
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

ωραιος, και γω τετοια φαση ειμαι, αν και θεωρητικη. τωρα γερα επαναληψεις για να γραψω τα 16000 που θελει το ιστορικο :D
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

fmaras wrote:Ειμαι και εγω της γενιάς του 99.. Image
Μέχρι στιγμής όλα καλα.. Με 2-3 ώρες διάβασμα την μερα μ.ο. και χωρίς να κλείνομαι σπιτι γράφω αρκετά καλα στα διαγωνίσματα. Βέβαια δεν ξερω αν θα ειναι αρκετό στο τελος για να περάσω στην σχολή που θελω (οδοντιατρική).
Έλα να γινόμαστε πολλοί Image

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Fmara ελπιζω να παρακολουθείς τις εξελιξεις της οδοντιατρικής και να μην πολυ βιαστεις

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
Chiron
National Manager
National Manager
Posts: 9514
Joined: Tue Oct 28, 2008 12:55 pm
Football Manager της ομάδας: Bologna
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ.Ολυμπιακός Β.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

fmaras wrote:Ειμαι και εγω της γενιάς του 99.. :P
Μέχρι στιγμής όλα καλα.. Με 2-3 ώρες διάβασμα την μερα μ.ο. και χωρίς να κλείνομαι σπιτι γράφω αρκετά καλα στα διαγωνίσματα. Βέβαια δεν ξερω αν θα ειναι αρκετό στο τελος για να περάσω στην σχολή που θελω (οδοντιατρική).
Μέχρι την προτελευταία λέξη θα σου έλεγα να χαλαρώσεις κι ότι όλα θα πάνε καλά. Θέλω να πω όλοι οι μαθητές πέρα από τους εντελώς χάλια περνάνε. Αλλά μετά είδα το "οδιοντιατρική". Αν έχεις στόχο τόσο υψηλόβαθμη σχολή είναι δύσκολο. Βέβαια είναι και πως θα σου κάτσει καθώς συνήθως κάτι τέτοια κρίνονται στις λεπτομέρειες. Δηλαδή μπορείς να χτυπάς 20άρια συνέχεια και να σου κάτσει μια στραβή στις πανελλήνιες. Ή να μην χτυπάς 20άρια συνέχεια και να χτυπήσεις στις πανελλήνιες
Πάντως γενικώς παιδιά μην αγχώνεστε πολύ(λίγο άγχος είναι καλό, πολύ άγχος είναι κακό). Μπορεί η σχολή που στοχεύετε να μην είναι η ιδανική. Επίσης, μπορείτε να ξαναδοκιμάσετε αργότερα. Ξέρω κόσμο που έδωσε πανελλήνιες στα 40φεύγα. Χώρια ότι σε πολλές σχολές μπαίνετε και με κατατακτήριες αν έχετε αποφοιτήσει από κάποια άλλη. Εγώ πχ τώρα (30αρης) σπουδάζω για δεύτερο (παντελώς άσχετου τομέα) πτυχίο ενώ έχω δουλειά χάρη στο πρώτο πτυχίο. Έχω κι ένα φίλο που μπήκε φέτος κι αυτός αλλά για τρίτο πτυχίο ενώ έχει και μεταπτυχιακό. Όλα γίνονται αν έχετε όρεξη. Οι επιλογές της ζωής σας δεν τελειώνουν στα 18 αλλά απλούστατα αρχίζουν.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Το καλο ειναι οτι μέχρι τωρα δεν εχω καθόλου άγχος για τις εξετάσεις.. Επίσης ξερω οτι ειναι δύσκολο να φτάσω τόσο ψηλά και εχω ψιλοσυμβιβαστεί και στην ιδέα να περάσω σε χαμηλότερες σχολές (πχ χημικό, διατροφολόγιας). Τελος πάντων ελπίζω για το καλύτερο.. :P
Το μοναδικό μου πρόβλημα μέχρι τωρα ειναι λιγο η αποστήθιση στη βιολογία που ειναι αρκετά θεωρητικό μάθημα (πρέπει να γράφουμε όπως ειναι στο βιβλίο για το άριστα κτλ) και ελπίζω με την επανάληψη να το ξεπεράσω. Χημεία, φυσική που ειναι περισσότερο πρακτικά τα παω πολυ καλα, όπως και με τις ασκησεις στη βιολογία.
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Εγώ αυτό που λένε για τη βιολογία πραγματικά δεν το κατάλαβα ποτέ. Επειδή πέταγα χαρταετό σε χημεία και βιολογία όλη τη χρονιά, με αποτέλεσμα να τρέχω στο τέλος να τα μαζέψω, οι απαντήσεις μου στη θεωρία της βιολογίας ήταν με δικά μου λόγια και πήρα 19,4. Οπότε θεωρώ πως είναι μύθος.

Πάντως fmαρα αν έχεις θέμα με αποστήθιση και θεωρία, να ξέρεις ότι η οδοντιατρική είναι αυτό το πράγμα. 5 χρόνια θεωρία, ζήτημα να υπήρξαν 5-6 μαθήματα που ήθελαν το κάτι παραπάνω. Αν θέλεις κάποια άλλη πληροφορία για τη σχολή ενημέρωσε με και καλή επιτυχία

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Θεενξ
Παντως παρόμοιες οι περιπτώσεις μας.. Και εγω βιολογία σπάνια καθόμουν να διαβάσω θεωρία συγκεντρωμένος μέχρι τέλη Μαρτίου (ίσως για αυτο να φταίει και η καθηγήτρια μου που δεν έδινε καθόλου σημασία) και τωρα θελω να κανω όλο το βιβλίο μεσα στο Πάσχα.. Ευτυχώς δεν εχω πρόβλημα στην αποστήθιση απλα θέληση να υπάρχει. :D
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Εγώ δεν είχα θέμα με καθηγητές κλπ. Αλλά πιστεύω είναι στον καθένα. Μου άρεσε περισσοτερο να λύνω ασκήσεις έχοντας μάθει μεθοδολογίες και βάζοντας το μυαλό μου να σκεφτει. Όπως και στη βιολογία, στις ασκήσεις πέταγα, τα έλυνα όλα. Αλλά να κάτσω να μάθω θεωρία με τίποτα. Τελευταίο μήνα έβγαλα το βιβλίο μόνος μου σπίτι και αυτό μέτρια σχετικά, απλά ήξερα να τα πω όλα με δικά μου λόγια. Μου έκατσε και λίγο γιατί πριν αποκοιμηθω είχα βγάλει το 70% της ύλης, χωρίς να έχω διαβάσει τα πιο σος κεφάλαια και τελικά δεν έπεσαν ερωτήσεις απο αυτά. Μόνο πολλαπλής τα οποία έγραψα. Ακόμα θυμάμαι να ξυπνάω το πρωί, να συνειδητοποιώ ότι αποκοιμηθηκα και ότι αυτό ήταν, ο,τι διάβασα διάβασα και με έλουσε κρύος ιδρώτας. Ωραίες ιστορίες.


Γενικά η οδοντιατρική και η ιατρική θέλουν άπειρη υπομονή. Τώρα εχεις θέμα με 70 σελίδες Βιολογία. Περίμενε να βρέχει 500 σελίδες βιολογία, γενετική, ιστολογία, εμβρυολογία και πάει λέγοντας. Να σου πω εγώ τι θέληση θα υπάρχει Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω όλα αυτά

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
User avatar
samkos
Rotation
Rotation
Posts: 1060
Joined: Mon Mar 02, 2009 7:17 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναΐκός, Λίβερπουλ
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έλα ρε μην το αγχώνεις το παιδί, έτσι και αλλιώς όπου και να περάσει τα πρώτα δύο χρόνια δεν θα πατάει σχολή

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
Chiron
National Manager
National Manager
Posts: 9514
Joined: Tue Oct 28, 2008 12:55 pm
Football Manager της ομάδας: Bologna
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ.Ολυμπιακός Β.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aν κάποιος είναι καλός σε μαθήματα με ασκήσεις, θετικές επιστήμες βρε παιδί μου, καλύτερα να πάει(αν δεν έχει ιδιαίτερο λόγο για το αντίθετο) σε πολυτεχνική σχολή. Ανέφερε ήδη το παλικάρι και σχολή θετικών επιστημών(χημείας) αλλά ακόμη και να γουστάρεις Χημεία νομίζω είναι καλύτερα να πας Χημικός Μηχανικός. Παρομοίως για Φυσική-Μαθηματικά καλύτερα Ηλεκτρολόγος ή Μηχανολόγος ή έστω -άντε- Πολιτικός Μηχανικός. Όχι ότι υπάρχουν πολλές σχετικές δουλειές στην Ελλάδα αλλά όπως και να'χει γιατί να παιδευτείς σε εξίσου -αν όχι περισσότερο- δύσκολη σχολή όπως Φυσικό, Χημικό, Μαθηματικό που έχει ακόμη χειρότερη επαγγελματική αποκατάσταση;

Μαθήματα με πολλή θεωρία το καλό είναι ότι αν στρωθείς βγαίνουν ακόμη κι αν χρωστάς πολλά. Αντιθέτως μαθηματικοφυσικοτέτοια πρέπει να τα πάρεις και κάπως με τη σειρά, οπότε αναγκαστικά τα περνάς λίγα λίγα. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να μην έχεις ιδέα πχ από Ανάλυση/Άλγεβρα/Κβαντομηχανική 1 και να παιδεύεσαι να περάσεις το αντίστοιχο 2 ή 3, ακόμη κι αν το επιτρέπει το πρόγραμμα σπουδών.
Το λέω και με βάση την εμπειρία μου τόσο σε σχολή θετικών όσο και ανθρωπιστικών(κάργα θεωρητική) επιστημών.
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2363
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Παρών κι εγώ ο υποψήφιος :-P
Στόχος αρχικά οι ΗΜΜΥ, εναλλακτική σχολές πληροφορικής, που ευτυχώς μπήκαν από φέτος και στο 2ο πεδίο.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Μόλις προχθές έμαθα πως έκοψαν θέσεις στα πανεπιστήμια, και αρκετές μαλιστα, 2 μήνες πριν τις πανελληνιες! Ελλαδάρα ρε φίλε...


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”