Ειδήσεις και Νέα άξια σχολιασμού

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Locked
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Ειδήσεις και νέα που μπορούν να σχολιαστούν αλλά δεν ανήκουν στο τοπικ της πολίτικης, θα σχολιάζονται εδώ
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Σήμερα πήγα φαρμακείο για κάτι κρέμες κλπ κλπ. (αυτός που σκέφτηκε gay να έρθει να το πει μπροστά μου)

Και τεσπα, ήταν ένα γεροντάκι μπροστά μου που έπαιρνε τα φάρμακά του. Και όπως έμαθα κατόπιν, επειδή το κράτος έχει εδώ και κανένα 15μηνο να δώσει τις προβλεπόμενες απολαβές στους φαρμακοποιούς (από κρατήσεις πχ για φάρμακα - νομίζω 3% κάθε μήνα), από αρχές Μάρτη πληρώνει ο πολίτης για τα φάρμακά του. Δίνει δλδ το 100%.

Οπότε μόλις λοιπόν ακούει το γεροντάκι μπροστά μου ότι έπρεπε να δώσει 300€ για τα φάρμακα τα δικά του και της γυναίκας του, μόνο που δε λιποθύμησε. Κιτρίνισε και έφυγε λέγοντας ότι δεν έχει τόσα χρήματα μαζί του (για να επανέλθει αργότερα θέλω να πιστεύω).


Και οκ, είναι τραγική η κατάσταση δλδ. Τεράστια ασυδοσία. Μιλάμε για τρελά ποσά που ο μέσος συνταξιούχος δεν έχει την πολυτέλεια να δίνει σε μηνιαία βάση. Και κατέληξα ότι θα πεθαίνει κόσμος γιατί δε θα παίρνει τα φάρμακά του. Απίστευτες κατατάσεις εν έτει 2011.
I fart in your general direction.Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

νομιζω και κατι αντιστοιχο ισχυει με τις εξετασεις στα νοσοκομεια οπου πλεον πληρωνει ο πολιτης επειδη τα ασφαλιστικα ταμεια δεν μπορουν να καλυψουν το κοστος
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Gay. :D

Μα μη το βλεπεις περιεργο να υπαρχει και μια τετοια προθεση (να πεθανουν ανθρωποι για να γλυτωσουν λεφτα.). Δεν θελω να φανω υπερβολικος αλλα they don't give a shit για τα γεροντακια.

Αλλωστε αυτο το δειχνουν καθε μερα. Eιναι επικινδυνοι και καθε μερα γινονται ολο και χειροτερα πραγματα. Αν καποιοι τολμησουν να με πουν υπερβολικο εγω θα τους πω να βγουν μια βολτα εξω να δουνε τι παιζει. Μεσα στο σπιτι ολοι τελεια τα βρισκουμε.

Τ Ρ Α Γ Ι Κ Α τα πραγματα και το κακο ειναι οτι το μεγαλυτερο φεσι στην αγορα ειναι το δημοσιο. Καναν ουσιαστικα "σταση πληρωμων" στο δημοσιο για το εσωτερικο αλλα οχι για το εξωτερικο. Εμ θα μου πεις χρειαζονται λεφτα απο εξω για αυτο. Εχουν κλεισει ΠΑΡΑ πολλες επιχειρησεις για οφειλες απο το δημοσιο (γιατι ουσιαστικα κυκλος ειναι. Π.χ εδωσε ενα εργο στην κατασκευαστικη δεν πληρωθηκε η εταιρια , αφησε τογκα στο μαγαζι που πηρε τα υλικια , αφησε τογκα στους υπαλληλους , αφησε απληρωτο ΙΚΑ,ΟΑΕΕ και τα σχετικα αρα παπαλα.)
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Το "έχεις; ζεις..." αρχίζει και ισχύει πιο έντονα από ποτέ...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια απο τις τραγικότερες ειδήσεις που άκουσα αυτές τις μέρες έχουν να κάνουν με τις συγχωνευσεις των σχολείων.Οκ σε κάποιες περιπτωσεις χρειάζεται δεν αντιλέγω, Αλλά ρε φιλε όταν έχεις ένα σχολείο στην Α κομωπολη που έχει 30 παιδιά και το καταργεις αναγκάζοντας τα παιδιά να πηγαίνουν πλέον στο σχολείο 60 χιλιομετρα μακριά χωρις να τους προσφέρεις ένα σχολικο, εισαι λάθος.
Μια ακομα προσπάθεια κατ εμέ, να πεθάνει η περιφέρεια...
nemo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5829
Joined: Sun Dec 09, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: Braga
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Run Theo Run
Location: Εδώ κι εκεί και παραπέρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

WAT?

Απ'όσο ξέρω, και ξέρω καλά, μισθώνονται λεωφορεία για τη μεταφορά μαθητών και αυτό προβλέπεται από τον νόμο. Το πότε παίρνουν τα λεφτά οι λεωφοριούχοι είναι άλλο θέμα. 60 χλμ είναι μεγάλη απόσταση, σε αρκετά μέρη της Ελλάδας αλλάζεις νομό. Μιλάμε για συγκεκριμένη περίπτωση ή υποθετικά; Κι αν μιλάμε συγκεκριμένα, από περιέργεια, ποια είναι αυτή;

Ξαναλέω ο νόμος υποχρεώνει το κράτος να μεριμνά για τις μετακινήσεις των μαθητών.
Dilbert wrote:Never argue with an idiot, they will drag you down to their level, and defeat you with experience!
http://dendurent.com/Humor/dilb.htm
sindarta wrote:Ψάξε πως «εμείς» θα σώσουμε την Ελλάδα και όχι πως θα την σώσουν οι «άλλοι».
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ενα παράδειγμα που τυχαίνει να γνωριζω είναι σε χωριό της Λακωνίας όπου συγχωνεύτηκε το σχολείο πέρσι και τα παιδιά αναγκάζονται πλέον να πηγαίνουν στη Σπάρτη. Μιλάμε για σχολείο στο οποιο πήγαιναν παιδιά 5 χωριών. Σαφως και δεν υπάρχει λεωφορείο. Μονο το κλασικό ΚΤΕΛ όπου τα παιδιά απλά δε πληρωνουν αλλά περνάει ανα 5 ώρες!!!
Νομιζω οτι οπως και να χει, ειδικά οταν μιλάμε για παιδιά δημοτικου, ειναι διαφορετικο να πηγαίνει σε ένα σχολειο που ειναι διπλα σου, με ένα άλλο που είναι πολυ μακριά και χρειάζεσαι μέσο.
Να σου πω επειδη και εγω τυχαίνει να γνωρίζω καλά, στο Ρέθυμνο, υπάρχουν παιδιά που έρχονται στα σχολεία του Ρεθύμνου απο Δαριβιανά γιατι το σχολείο στο Σπηλί έκλεισε.

Δε θα πω τιποτε για τα ΑΜΕΑ που κάνουν καθημερινά χιλιόμετρα των χιλιομετρων οι γονεις ακόμα και μέσα στις μεγαλουπόλεις για να πάνε στα σχολεία τους.
Εκεί βέβαια υπάρχει η κατ οίκον διδασκαλία οπου πάει ο καθηγητής να διδάξει το παιδί στο σπίτι αλλά οπως φαίνεται ειναι ασύμφορο στο Παιδείας και τείνει να εξαφανιστεί. Οι γονεις και καλά δε κάνουν αιτήματα!!!! Πως στο καλό εμφανιζονται ομως τοσα παιδιά κάπου τον Μάρτιο να θέλουν καθηγητές στο σπιτι και δε τους ηθελαν απο το Σεπτέβρη ειναι απορίας άξιον. Δηλαδη ολα τα ΑΜΕΑ τον Σεπτέβρη μέχρι τον Μάρτιο πηγαιναν σχολειο και ξαφνικά, έτυχε ολα μαζι να μη μπορούνε!!!

Απο του χρόνου, λιγότεροι καθηγητές στα σχολεία παρεμπιπτόντως, κομμένο το επιδομα εξωδιδακτικης διδασκαλίας, μειωση του μισθου των καθηγητων στα ειδικής αγωγης κτλ κτλ....

Υ.Γ- Νέμο μιας που ξέρεις απο πρωτο χέρι, πες μου πως στο καλό ο μαθητής του δημοτικου του οικισμού Πέπλου, στον Εβρο, θα πήγαινε πλέον το χειμώνα στο σχολείο του στην Αλεξανδρούπολη!!!
Επίσης θα ήθελα να μάθω πως ο μαθητής του Βωλάκα στη Δράμα θα πρέπει να διανυει 36 χιλιόμετρα καθημερινά για να πάει στο σχολείο του στη πόλη της Δράμας....Ναι ο χιονισμένος Βώλακας είχε μονο 5 μαθητές αλλά ψυχη δεν έχουν?Γιατι πιο λεωφορείο θα πάει να πάρει τα παιδιά εκει που εχει συνέχεια χιονια?
Ευτυχως στις παραπάνω περιπτωσεις επικράτησε η λογικη και οι σχολικές μονάδες δεν συγχωνεύτηκαν βάση της προτασης που έγινε ακουσον ακουσον απλά υποβιβάστηκαν σε διθέσιες κτλ.
Απλά σε πολλές περιπτωσεις δεν υπάρχει πάντα η λογικη:-)
Last edited by kkostas on Wed Mar 16, 2011 12:23 am, edited 3 times in total.
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μειωση του μισθου των καθηγητων στα ειδικής αγωγης κτλ κτλ....

Κατι περασε απο τα αυτακι μου οτι εξεταζετε ενδεχομενως και εισοδος των παιδιων με ειδικες αναγκες σε κανονικα σχολεια. Και οχι για μειωσεις μισθων. Πραγμα ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολυ κακο. Ενδεχομενως να ειναι και καλο (λογω οτι τα παιδια με ειδικες αναγκες θα συναναστρεφονται καθε μερα με "κανονικα" παιδια.) αλλα με την συμπεριφορα & την καφριλα μερικων φοβαμαι οτι δεν θα βγει σε καλο.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eιλικρινά οποιος έχει δουλέψει με ΑΜΕΑ ξέρει αρκετά καλά οτι σε καμία περιπτωση δε μπορουν να συνηπάρξουν σε καθημερινη βάση με κανονικά παιδιά. Ειδικά τα αυτιστικά.
Το χειρότερο για μένα δεν ειναι αυτο.
Ειναι το οτι έχουν σκοπό να στέλνουν πλέον καθηγητές απο κανονικά σχολεία στα ειδικης αγωγης με ένα απλο σεμηναριάκι!!!Δηλαδη μια 3μηνη επιμορφωση θα τους κάνει να μπορουν να διδάξουν και να αντέξουν τέτοια παιδιά.
Πίστευα πως μέχρι τωρα το χειρότερο ήταν που αντι να μονιμοποιουν τους καθηγητές σε συγκεκριμένα ειδικά σχολεία, κάθε χρονο στέλνουν νέους αναπληρωτές με αποτέλεσμα μέχρι να μάθει ο αναπληρωτης τις αναγκες του παιδιου να έχει ηδη φυγει, αλλά τελικά έχουμε ακομα χειρότερα.

Κάτι τελευταίο επειδη το τελευταίο καιρό ακουστηκαν και γράφτηκαν πολλά για τους καθηγητές και κάποιοι ακουμπησαν και αυτους της ειδικης αγωγης. Ειλικρινά παιδιά, οποιος δεν έχει διδάξει σε τέτοια σχολεία ή αν δεν έχει δικό του άνθρωπο να διδάσκει, απλά δε μπορει να ξέρει.
Αν 25 κανονικά παιδιά με τις χαζομάρες τους μπορουν να βγάλουν έξω απ τα ρουχα του έναν απλο εκπαιδευτικο (διοτι ολοι ξεσπάνε καποια στιγμη, ανθρωποι ειναι ) που να δειτε πως ειναι να έχεις οχι 25, αλλά 5 αυτιστικά......
Να μου πειτε ο καθένας επιλέγει να κάνει μια δουλειά. Πολυ σωστά. Ομως η επιλογη αυτη γινεται με ένα συγκεκριμένο μισθολογιο. Οταν ξανφικά το μισθολογιο αυτο, απο τα 1400 ευρο έγινε 1250 και τωρα θα γινει 950 για τους αναπληρωτές γιατι για τους μονιμους πέφτει πιο κάτω, ειναι υπερβολη και θα οδηγησει στο τέλος στην εξαφάνιση των εκπαιδευτικων αυτης της κατηγορίας....


Και επειδη βγηκα offtopic ας πάμε σε μια ειδηση..

Κάθειρξη σε 40χρονο παιδονόμο για ασέλγεια σε βάρος ανηλίκων
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_arti ... 011_383064
Everest
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2137
Joined: Thu Dec 15, 2005 12:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κώστα, πέρυσι "αναγκάστηκα" στο κυνήγι για τα μοριάκια να πάω και σε ένα ειδικό σχολείο.
Χωρίς καμία κατάρτιση στην ειδική αγωγή, ούτε καν στην απλή, απλά είχε εξαντληθεί ο πίνακας ειδ. αγωγής και επιλέχθηκα.
Μιλάμε για κάτι που αν με ρώταγες την προηγούμενη μέρα, θα σου έλεγα ότι εγώ δεν είμαι αυτά, παρατήστε με και δεν μπορώ κτλ κτλ.
Τελικά πήγα, δεν είχα πρόβλημα, οι συνάδερφοι ήταν εξαιρετικοί και έτσι θεωρώ ότι είναι θέμα ανθρώπου. Με στοιχειώδη ευγένεια, υπομονή και ενίοτε χιούμορ, όχι απλά άντεξα, αλλά ήμουν ταυτόχρονα χαλαρός, έλεγχα την κατάσταση και περνάγαμε καλά. Ιδιαιτερότητες υπήρχαν όπως είναι φυσικό, αλλά με καλή θέληση ξεπεράστηκαν.
Ίσως έτυχε ο τύπος μου σαν άτομο να είναι κατάλληλος για κάτι τέτοιο έστω και χωρίς κατάρτιση (ναι κι εμένα μου ακούγεται κάπως εγωιστικό αυτό).
Λοιπές λεπτομέρειες είτε σχετικές με το μάθημα, είτε γενικότερων συμπεριφορών και επειδή τείνουν να είναι μέχρι και συγκινητικές για'μένα, δεν μπορώ να τις γράψω παραμένοντας κουλ.

Σαφώς και θα ήθελα να έχω κι εγώ τις γνώσεις (μαζί και το χαρτί) από τα διάφορα σεμινάρια ειδικής αγωγής του παρελθόντος (τα γνωστά κατάπτυστα που γίνονταν μέχρι και πέρσι, χωρίς να αναφέρομαι σε όλα!), αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία. Κάθε γνώση για ένα τομέα, έστω και θεωρητική, είναι σαφέστατα χρήσιμη.
Επίσης, θα συμφωνήσω ότι δεν μπορούν να συνυπάρξουν παιδιά κανονικά και ΑΜΕΑ, τουλάχιστον από όσα βίωσα.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

nemo wrote:WAT?

Απ'όσο ξέρω, και ξέρω καλά, μισθώνονται λεωφορεία για τη μεταφορά μαθητών και αυτό προβλέπεται από τον νόμο.
NEVAH gonna happen.

Και στο χωριο το δικο μου(και στου Σταρ)υπαρχει μεχρι Γυμνασιο και μετα αναγκαζονται και παιρνουν κτελ για να πανε ΘΗΒΑ(wtf).

ΥΓ:Το κινημα δε πληρωνω δε το ξεκινησε κανενας ιδιωτης.

Το ξεκινησε το κρατος που δε πληρωνε ποτε κανεναν στη ωρα του σπαταλοντας λεφτα και χρηματα ταμειων και ΕΕ
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Αυτο με τα φαρμακα που εθιξε ο γκεκαμ ειναι τραγικο.Ειναι απο τις περιπτωσεις που πρεπει να κοψουν το κεφαλι τους και να βρουνε λυση,εστω και μονο για τους συνταξιουχους.Να συμφωνησουν οτι για να μην πεθανει κοσμος,να βρουνε λεφτα να τους πληρωνουν τουλαχιστον τις καινουργιες συνταγες,και κανονηζουν τα χρωστουμενα αργοτερα.Να εχεις αναγκη ενα φαρμακο και να μην εχεις την δυνατοτητα να το παρεις?Αφρικη σε ολο της το μεγαλειο.Παππουλη διαλεξε,ή δεν θα τρως,ή θα κρυωνεις,ή δεν θα παρεις φαρμακα,που ολο καθεσαι,πληρωνεσαι και δεν πεθαινεις και τα θελεις και ολα!
nemo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5829
Joined: Sun Dec 09, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: Braga
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Run Theo Run
Location: Εδώ κι εκεί και παραπέρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

zidane72003 wrote:
nemo wrote:WAT?

Απ'όσο ξέρω, και ξέρω καλά, μισθώνονται λεωφορεία για τη μεταφορά μαθητών και αυτό προβλέπεται από τον νόμο.
NEVAH gonna happen.
Nevah gonna happen? Really?

Για να μη γράφω σεντόνια, πάρτε λινκς, και πριν πάτε να μου την πείτε σε θέματα που ξέρω, και το δηλώνω κιόλας, καλά, πάρτε λινκς, διαβάστε τους νόμους στους οποίους παραπέμπουν και τις αναφορές στις εφημερίδες. Διαβάστε τις μελέτες του ινστιτούτου μεταφορών και μετά ελάτε πείτε μου πώς πήγαινα σχολείο ή τι δουλειά κάνει συγγενικό μου πρόσωπο.[Ζιζού έχω νεύρα από το γραφείο και την πληρώνεις εσύ, σόρρυ]

http://leoforeia.gr/forum2/archive/inde ... -1841.html
http://www.alterthess.gr/content/%CE%BA ... F%8E%CE%BD
http://www.ktel.org/legalunits_details.asp?issue_id=120
http://www.google.com/search?sourceid=c ... 98e5a0f890

Πάρε και βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=ztNcRi1F ... re=related

Μέχρι και ταξί μπορεί, και έχει, εκμισθωθεί.

@ Κκώστα

Αφού δεν πληρώνουν τα παιδιά για να πάρουν το ΚΤΕΛ, το λεωφορείο είναι εκμισθωμένο. Καλό θα ήταν να υπήρχε σχολείο δίπλα στο σπίτι τους και να μην ταλαιπωρούνταν. Δεν υπάρχει όμως και δεν υπάρχουν τα λεφτά για να υπάρξει αυτή την στιγμή. Το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι να μεταφέρονται δωρεάν. Επίσης άλλο 16 χιλιόμετρα, που είναι απόσταση ενός τετάρτου με το λεωφορείο και άλλο 60 που αναφέρθηκαν στην αρχή, που είναι μία ώρα. Στη δεύτερη περίπτωση, θα έπρεπε να υπάρχει σχολείο πιο κοντά στον τόπο διαμονής τους. Το Σπήλι που αναφέρεις, απέχει 27χλμ από το Ρέθυμνο, σύμφωνα με το σάιτ του Δήμου Λάμπης. Κάπου μισή ώρα με το λεωφορείο δηλαδή. Στο όριο του επιτρεπτού χρόνου μετάβασης, αλλά όχι τραγικά μεγάλη απόσταση.

Τα σχολεία ειδικών αναγκών μην τα μπλέκεις, δεν ξέρω τι γίνεται. Τα επικολυρικά του υστερογράφου, από τη στιγμή που δεν αφορούν την πραγματικότητα, αλλά ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ, δεν με ενδιαφέρουν και δεν τα σχολιάζω.
Last edited by nemo on Wed Mar 16, 2011 5:54 pm, edited 1 time in total.
Dilbert wrote:Never argue with an idiot, they will drag you down to their level, and defeat you with experience!
http://dendurent.com/Humor/dilb.htm
sindarta wrote:Ψάξε πως «εμείς» θα σώσουμε την Ελλάδα και όχι πως θα την σώσουν οι «άλλοι».
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

E καλα...

Αυτα να πας στη Θισβη Βοιωτοιας και να τα πεις στα παιδια που τα πηγαινει ο πατερας τους με το αγροτικο η πληρωνουν ΚΤΕΛ οπως προειπα.

Τωρα τι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΝΑ ισχυει κτλ ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.Βαση νομου το κρατος δε θα επρεπε να χρωσταει σε 1000000 ιδιωτες και να εχει κυρηξει σταση πληρωμων στους μεσα ωστε να πληρωνει τα του εξω

ΥΓ:Νο hard feelings αλλα ειναι η αληθεια Τεο
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Locked

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”