Πανελλήνιες εξετάσεις 2012

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Sapsalomenos
Coach
Coach
Posts: 2740
Joined: Sat Mar 29, 2008 4:19 pm
Status: Believe it or not, I was not always as awesome as I am today.
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω προσωπικά έχω κουραστεί τόσο,που ακόμα και να μην περάσω στη σχολή που θέλω πραγματικά δε με νοιάζει....
"Even if there was a hand, it was the hand of God."

Mαγικές στιγμές...

Μαραντόνα: «Ο καλύτερος μετά από εμένα ο Πελέ!»

Image
Brujitas wrote: Επίσης αναρωτιεμαι πως σκατα τοσο καιρο βγαινουμε με ελληνιδες. Ρε. Η διαφορά στον χαρακτηρα, στην ευγενια, στο κεφι, στην πλακα, ειναι ΧΑΩΔΗΣ.
kokkinos
Rotation
Rotation
Posts: 1063
Joined: Wed Jun 22, 2011 11:36 am
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη επιτυχια σε ολους και ευχομαι να περασετε οπου επιθυμειτε :-)
User avatar
chelseafan
Manager
Manager
Posts: 4961
Joined: Thu Oct 16, 2008 9:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK, Chelsea, Bayern M, Juve
Status: Αμπαλαέα-ing...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sapsalomenos wrote:Εγω προσωπικά έχω κουραστεί τόσο,που ακόμα και να μην περάσω στη σχολή που θέλω πραγματικά δε με νοιάζει....
Αυτό ακριβώς. Είμαστε σε εκείνο το σημείο που συνήθως έρχεται 1,5-2 μήνες πριν τις εξετάσεις όπου ενώ όλη τη χρονιά μοναδικός σκοπός ήταν να πάμε καλά και να περάσουμε εκεί που θέλουμε, τώρα θέλουμε απλά να τελειώνει η ιστορία. Κουράστηκα και γω και μπούχτισα αλλά λίγο έμεινε. Άιντε γερά. -kavala
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
_____________________________________
Coach Ventouza wrote: Τσελσιφαν > μπαλντανφαν
Recognized
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σοβαρευτείτε ρεεεε

Ο στόχος σας δεν πρέπει να είναι η δουλειά
Αλλα να διαβάζετε, να μαθαίνετε, να γίνετε καλύτεροι εντέλει

Το διάβασμα και ο αγώνας δεν θα σταματήσουν τον Ιούνιο αλλα θα συνεχιστούν για όλη σας την ζωή αν θέλετε να μην μείνετε ίδιοι ...

Γερά

και κάτι τελευταίο που λέω και στους μαθητές με
ο 2ος καλύτερος τρόπος να αποτύχετε στις εξετάσεις είναι το άγχος
ο 1ος είναι να μην πάτε να δώσετε ... -mathima
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

chelseafan wrote:
Sapsalomenos wrote:Εγω προσωπικά έχω κουραστεί τόσο,που ακόμα και να μην περάσω στη σχολή που θέλω πραγματικά δε με νοιάζει....
Αυτό ακριβώς. Είμαστε σε εκείνο το σημείο που συνήθως έρχεται 1,5-2 μήνες πριν τις εξετάσεις όπου ενώ όλη τη χρονιά μοναδικός σκοπός ήταν να πάμε καλά και να περάσουμε εκεί που θέλουμε, τώρα θέλουμε απλά να τελειώνει η ιστορία. Κουράστηκα και γω και μπούχτισα αλλά λίγο έμεινε. Άιντε γερά. -kavala
Μάγκες χαλαρά.Όλοι μας τα ίδια λέγαμε τέτοια εποχή.Απλά να τελειώνει όλο αυτό.Χαλαρά.Δεν υπάρχει θέμα.Οι γνώσεις μέχρι στιγμής υπάρχουν στα κεφάλια σας.Τώρα σημασία έχει ποιος θα είναι πιο συγκεντρωμένος και χαλαρός.
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diant wrote:Σοβαρευτείτε ρεεεε

Ο στόχος σας δεν πρέπει να είναι η δουλειά
Αλλα να διαβάζετε, να μαθαίνετε, να γίνετε καλύτεροι εντέλει

μεγαλη αληθεια ετσι και αλλιως δουλεια δεν θα βρουν οι περισσοτεροι
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
Bilyk_13
Banned
Banned
Posts: 8496
Joined: Tue Jun 10, 2008 3:46 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθήναϊκος
Status: χαλαρααααααααααααα
Location: Αθηνα/Μυτιληνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα γινομασταν καλυτεροι, αν αποκτουσαμε μια πιο γενικη γνωση και οχι ολη την χρονια να ειαμστε αναγκασμενοι να διαβαζουμε ΜΟΝΟ 6 μαθηματα και απο αυτα ορισμενα πραγματα(την υλη). ας μην αρχισουμε βεβαια θεμα για τα λαθη του συστηματος
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ...
Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος: ο μεγαλύτερος σύλλογος στην Ελλάδα και ένας από τους μεγαλύτερους στην Ευρώπη
Image
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτή την γνώση θα την αποκτήσεις στο πανεπιστήμιο
και σε ολη σου τη ζωή
Δεν θα σε πιέσει κανείς γι αυτό
Θα πρέπει να το θέλεις εσύ
Αλλιώς γιατί διαβάζεις και τώρα?
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Bilyk_13
Banned
Banned
Posts: 8496
Joined: Tue Jun 10, 2008 3:46 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθήναϊκος
Status: χαλαρααααααααααααα
Location: Αθηνα/Μυτιληνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλα συμφωνω πως την γνωση αν θες εσυ την αποκτας, απλα πιστευω θα ηταν καλυτερο ενα πιο γενικευμενο συστημα χωρις αυτο το τοσο αγχοτικο στυλ. τεσπα αν ξαθησουμε μπορουμε να βγαλουμε αρνητικα της παιδεις μεχρι αυριο, ας μεινουμε στα των πανελληνιων.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ...
Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος: ο μεγαλύτερος σύλλογος στην Ελλάδα και ένας από τους μεγαλύτερους στην Ευρώπη
Image
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Διαβασε εσύ και άσε σε άλλους, πιο έμπειρους, πιο ικανούς και πιο μορφωμένους να λύσουν το πρόβλημα της παιδείας στη χώρα
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το σύστημα των Πανελληνίων είναι από τα λίγα σημεία στην παιδεία μας που είναι σωστά σε γενικές γραμμές!

Προσφέρονται κάποιες θέσεις στα Πανεπιστήμια.
Τι πιο σωστό και δίκαιο από έναν διαγωνισμό για να μοιραστούν οι θέσεις αυτές στους ενδιαφερόμενους;
Το ότι κάποιοι το θεωρούν αγχωτική διαδικασία δεν είναι θέμα συστήματος αλλά θέμα εξεταζόμενου.
Εγώ προσωπικά στις Πανελλήνιες δεν είχα ιδιαίτερο άγχος. Ήξερα ότι διάβασα όσο μπόρεσα και αν το άξιζα θα έγραφα καλύτερα από τους άλλους που στόχευαν ίδια σχολή με εμένα. Είχα όμως συμμαθήτρια που στο πρώτο μάθημα (στην Έκθεση!!!) κόντεψε να λιποθυμήσει μέχρι να μοιραστούν τα θέματα..

Και προφανώς και πρέπει να εστιάζουν σε συγκεκριμένα μαθήματα στις Πανελλήνιες.
Είναι λογικό να περνάει π.χ. Μηχανολόγων Μηχανικών κάποιος που έγραψε καλά σε Λατινικά και Αρχαία και να παίρνει τη θέση ενός παιδιού που έγραψε καλά σε Φυσική και Μαθηματικά;

Οι γενικές γνώσεις είναι κάτι που δε σε βοηθάει σχεδόν σε καμία εργασία. Γιατί είναι γενικές. Το Πανεπιστήμιο δεν έχει στην ουσία σκοπό να σε μορφώσει, αλλά να σε ετοιμάσει να βγεις στην αγορά εργασίας και να σε ετοιμάσει να κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά. Η τουλάχιστον δουλειές από μια συγκεκριμένη κατηγορία.
Τις γενικές γνώσεις που (πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου) ζητάς, θα τις μαζέψεις μόνος σου στη ζωή σου διαβάζοντας βιβλία (κυρίως) που σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο γιατί θα το κάνεις για σένα, θα είναι δική σου επιλογή και δε θα σε πιέζει σε καμία περίπτωση ο χρόνος. :wink:
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
sirkostas777
Coach
Coach
Posts: 2580
Joined: Thu Apr 24, 2008 4:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος ,Liverpool
Location: Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mα το πρόβλημα δεν είναι οι πανελλήνιες αυτές καθαυτές ,imo.Ο τρόπος που λειτουργεί τα προηγούμενα 11 χρόνια βρωμάει σκατά.

Επίσης βλέπουμε βιβλία όπως του ΑΟΔΕ,των Μαθηματικών κατ.,της φυσικής κατ.,μαθηματικά γενικής παιδείας κ.α να είναι επιεικώς κακογραμμένα.Εγώ ήμουν απ'τους τυχερούς που είχαν βοηθήματα,(εκτός ΑΟΔΕ και έκθεσης),δεν ξέρω τι κάνουν/έκαναν όσοι δεν έχουν.
“I often warn people: "Somewhere along the way, someone is going to tell you, 'There is no "I" in team.' What you should tell them is, 'Maybe not. But there is an "I" in independence, individuality and integrity.”
-George Carlin

"An intelligent man is sometimes forced to be drunk to spend time with his fools."
Ernest Hemingway

“Great art is horseshit, buy tacos.”
-Charles Bukowski
User avatar
Erevis Cale
Coach
Coach
Posts: 2718
Joined: Thu Sep 24, 2009 1:36 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Μπανάθα , Man Utd, Valencia
Status: C, κρασί και AC/DC
Location: London, UK
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

dgn8 wrote:Εγώ πάντως πιστεύω ότι το σύστημα των Πανελληνίων είναι από τα λίγα σημεία στην παιδεία μας που είναι σωστά σε γενικές γραμμές!

Προσφέρονται κάποιες θέσεις στα Πανεπιστήμια.
Τι πιο σωστό και δίκαιο από έναν διαγωνισμό για να μοιραστούν οι θέσεις αυτές στους ενδιαφερόμενους;
Το ότι κάποιοι το θεωρούν αγχωτική διαδικασία δεν είναι θέμα συστήματος αλλά θέμα εξεταζόμενου.
Εγώ προσωπικά στις Πανελλήνιες δεν είχα ιδιαίτερο άγχος. Ήξερα ότι διάβασα όσο μπόρεσα και αν το άξιζα θα έγραφα καλύτερα από τους άλλους που στόχευαν ίδια σχολή με εμένα. Είχα όμως συμμαθήτρια που στο πρώτο μάθημα (στην Έκθεση!!!) κόντεψε να λιποθυμήσει μέχρι να μοιραστούν τα θέματα..

Και προφανώς και πρέπει να εστιάζουν σε συγκεκριμένα μαθήματα στις Πανελλήνιες.
Είναι λογικό να περνάει π.χ. Μηχανολόγων Μηχανικών κάποιος που έγραψε καλά σε Λατινικά και Αρχαία και να παίρνει τη θέση ενός παιδιού που έγραψε καλά σε Φυσική και Μαθηματικά;

Οι γενικές γνώσεις είναι κάτι που δε σε βοηθάει σχεδόν σε καμία εργασία. Γιατί είναι γενικές. Το Πανεπιστήμιο δεν έχει στην ουσία σκοπό να σε μορφώσει, αλλά να σε ετοιμάσει να βγεις στην αγορά εργασίας και να σε ετοιμάσει να κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά. Η τουλάχιστον δουλειές από μια συγκεκριμένη κατηγορία.
Τις γενικές γνώσεις που (πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου) ζητάς, θα τις μαζέψεις μόνος σου στη ζωή σου διαβάζοντας βιβλία (κυρίως) που σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο γιατί θα το κάνεις για σένα, θα είναι δική σου επιλογή και δε θα σε πιέζει σε καμία περίπτωση ο χρόνος. :wink:
Το ότι αγχώνονται οι μαθητές είναι επακόλουθο του ότι οι καθηγητές, και κυρίως οι γονείς, πιπιλούν το μυαλό τους με το ότι είναι τόσο σημαντικές που αν αποτύχεις ή πετύχεις θα καθορίσει για πάντα τη ζωή σου. Προσοχή, δε λέω ότι δεν επηρεάζουν οι Πανελλήνιες την εξέλιξη της ζωής κάποιου, ίσα-ίσα που το κάνουν σε μεγάλο βαθμό, απλά δε σημαίνει το ότι πέτυχες στις Πανελλήνες θα πετύχεις και στη μετέπειτα ζωή ή το αντίθετο. Η πραγματική πάλη ξεκινάει όταν μπεις στη σχολή, όποια και να είναι αυτή. Η νοοτροπία του "Μπαίνουμε στο Πανεπιστήμιο και πιάσαμε τον Πάπα απ'τ' @@" είναι εντελώς λανθασμένη και προσωπικά την έβλεπα παντού.

Τώρα στο ότι το Πανεπιστήμιο δεν έχει σκοπό να σε μορφώσει θα διαφωνήσω κάθετα. Σκοπός του Πανεπιστημίου είναι να σε κάνει επιστήμονα, να βγεις και να μπορείς να κάνεις έρευνα και να εξελίξεις την επιστήμη. Το να σε προετοιμάσει για μια δουλειά είναι δευτερεύον και δε γίνεται ΠΟΤΕ. Γι'αυτό υπάρχουν τα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης.
I think Supernatural is a pretty cool guy. eh has secs with Demons and doesnt afraid of anything!
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Erevis Cale wrote:Το ότι αγχώνονται οι μαθητές είναι επακόλουθο του ότι οι καθηγητές, και κυρίως οι γονείς, πιπιλούν το μυαλό τους με το ότι είναι τόσο σημαντικές που αν αποτύχεις ή πετύχεις θα καθορίσει για πάντα τη ζωή σου.
Αυτό όμως δεν είναι λάθος στο σύστημα. Είναι λάθος της νοοτροπίας των περισσότερων εξεταζόμενων και πολλών γονέων και καθηγητών των πρώτων.

Erevis Cale wrote:Τώρα στο ότι το Πανεπιστήμιο δεν έχει σκοπό να σε μορφώσει θα διαφωνήσω κάθετα. Σκοπός του Πανεπιστημίου είναι να σε κάνει επιστήμονα, να βγεις και να μπορείς να κάνεις έρευνα και να εξελίξεις την επιστήμη. Το να σε προετοιμάσει για μια δουλειά είναι δευτερεύον και δε γίνεται ΠΟΤΕ. Γι'αυτό υπάρχουν τα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης.
Όταν λέω "μορφώσει" εννοώ να σου δώσει γενικές γνώσεις για τα πάντα.. Δε θα σου μάθει Ιστορία των θρησκειών η των πολιτισμών μια σχολή Μηχανολόγων η Φαρμακευτικής.
Αλλά εδώ η διαφωνία μας προφανώς προέρχεται από τη λάθος ερμηνεία που έδωσα στη λέξη μόρφωση.
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
Erevis Cale
Coach
Coach
Posts: 2718
Joined: Thu Sep 24, 2009 1:36 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Μπανάθα , Man Utd, Valencia
Status: C, κρασί και AC/DC
Location: London, UK
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

dgn8 wrote:
Erevis Cale wrote:Το ότι αγχώνονται οι μαθητές είναι επακόλουθο του ότι οι καθηγητές, και κυρίως οι γονείς, πιπιλούν το μυαλό τους με το ότι είναι τόσο σημαντικές που αν αποτύχεις ή πετύχεις θα καθορίσει για πάντα τη ζωή σου.
Αυτό όμως δεν είναι λάθος στο σύστημα. Είναι λάθος της νοοτροπίας των περισσότερων εξεταζόμενων και πολλών γονέων και καθηγητών των πρώτων.

Erevis Cale wrote:Τώρα στο ότι το Πανεπιστήμιο δεν έχει σκοπό να σε μορφώσει θα διαφωνήσω κάθετα. Σκοπός του Πανεπιστημίου είναι να σε κάνει επιστήμονα, να βγεις και να μπορείς να κάνεις έρευνα και να εξελίξεις την επιστήμη. Το να σε προετοιμάσει για μια δουλειά είναι δευτερεύον και δε γίνεται ΠΟΤΕ. Γι'αυτό υπάρχουν τα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης.
Όταν λέω "μορφώσει" εννοώ να σου δώσει γενικές γνώσεις για τα πάντα.. Δε θα σου μάθει Ιστορία των θρησκειών η των πολιτισμών μια σχολή Μηχανολόγων η Φαρμακευτικής.
Αλλά εδώ η διαφωνία μας προφανώς προέρχεται από τη λάθος ερμηνεία που έδωσα στη λέξη μόρφωση.
Καλά εννοείται ότι δε φταίει το σύστημα των εξετάσεων και ότι φταίει η νοοτροπία μας. Το σύστημα είναι αρκετά αξιοκρατικό, ειδικά στην Θετική και την Τεχνολογική κατεύθυνση...γιατί στη Θεωρητική απ'όσο έχω ακούσει , σε κάποια μαθήματα, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο σε τι διορθωτές θα πέσουν τα γραπτά σου.

Πάντως απόλυτα λογικό μια σχολή Πανεπιστημίου να μη μπορεί να σου προσφέρει μόρφωση σε πολλές επιστήμες ταυτόχρονα, θα χρειαζόσουν 100 ζωές για να γίνει αυτό. Εδώ σε 4 χρόνια που είναι τα περισσότερα προγράμματα, σου δίνει γενικές γνώσεις από τους διάφορους κλάδους της μοναδικής επιστήμης που σπουδάζεις και πρέπει να εντρυφήσεις μόνος σου σε αυτά που σ'ενδιαφέρουν για να μάθεις κάτι. Ειδικά πχ. στη Πληροφορική που σπουδάζω, είναι ανθρωπίνως αδύνατο να ξέρεις σε βάθος τα πάντα γύρω από αυτή. Δε θέλω καν να φαντάζομαι τι γίνεται στα Μαθηματικά που είναι και 4000+ χρονών επιστήμη, αντί για 100 σκάρτα.
I think Supernatural is a pretty cool guy. eh has secs with Demons and doesnt afraid of anything!
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”