Το καλό και το κακό της χρονιάς [2014 edition]

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Μια μίνι ανασκόπηση της χρονιάς που πέρασε
κάποια καλά σημεία κ κάποια κακά που μας έμειναν
κάτι που θα θυμόμαστε ή που θα θέλουμε να στείλουμε στα τσακίδια κ να μη ξανάρθει


δικό σας
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Kαλό 1: 2η θέση με την ομάδα στην Ελλάδα, και ήμασταν πολύ κοντά στο χρυσό.
Καλό 2: Αποκτώ σιγά-σιγά κοινωνική ζωή, κατι ειναι και αυτό.

Κακό 1: Τα προσωπικά μου είναι πιο ξερά και από τσιγαρόβηχα :evil:
Κακό 2: Well, το 1.
Κακό 3: Είμαι ο μόνος παρθένος στην παρέα :oops:

Καλή χρονιά η φετινή. Αν σκοράραμε κιολας, ακόμα και να μην ηταν ολοκληρωμενο, θα ηταν καλυτερα :D
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

+Tέλος με το 1ο πτυχίο.
+Ξεκίνησα Αγγλικά.Λογικά Νοέμβρη του 15' θα έχω proficiency.
+Πήγα πιο συχνά γυμναστήριο και με μια περίοδο προσέχοντας τι τρώω,είδα λίγο διαφορά στη δύναμη στο σώμα μου.(Βέβαια εδώ και κάτι μέρες τρώω κάτι μελομακάρονα,άλλο πράμα :D )
+Ελεύθερος μετά από σχεδόν 5 χρόνια.Φοβερή αίσθηση να μην δίνεις ριπόρτο πουθενά.
+Πάντρεψα τον καλύτερο μου φίλο.Τα παιδιά είναι το τέλειο ζευγάρι στα μάτια μου.

-Ένα ατύχημα ενός πιτσιρικά τον Ιούνιο.Το παιδάκι μια χαρά είναι,αλλά θα έχουμε δικαστήρια μέσα στο 15'.
-Αρχίζω και κουράζομαι πιο εύκολα.Και επειδή δουλεύω περισσότερο,και επειδή μεγαλώνω.
-Σταμάτησα το ποδόσφαιρο.Τώρα μόνο κάτι Τετάρτες με κάτι άμπαλους από δω μέσα.Μου λείπει.
-Πολλά έξοδα,και μαζεύονται δύσκολα.


Γενικά η χειρότερη χρονιά της ζωής μου το 14'.Λογικά το 15' θα είναι λιγότερο σκατά,αλλά πάλι σκατά.
Την υγεία μας να έχουμε,και όλα τα άλλα περνάνε.
tommot
Manager
Manager
Posts: 4536
Joined: Thu Apr 07, 2005 12:29 am
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Bayern,Barca,Roma,L'pool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΘΕΤΙΚΑ
  • Μετακόμισα μαζί με τη μέλλουσα κα Tommot :D
  • Προαγωγή στη δουλειά (χωρίς αύξηση ofc)
ΑΡΝΗΤΙΚΑ
Είτε δεν έγινε κάτι τρομερό, ή τα έχω ξεχάσει. Ό,τι και να ισχύει καλό είναι. :D
Νταξ πέρα απ'το οικονομικό που λίγο-πολύ το έχουμε όλοι.
Image
Spoiler: show
  • Uefa Champions League/European Cup Winners : 5
  • Uefa Europa League/Uefa Cup winners : 1
  • Intercontinental Cup Winners : 2
  • Bundesliga Winners : 28
  • DFB-Pokal Winners : 18
  • DFB-Liga Pokal Winners : 6
  • DFB Supercup Winners : 5
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Ελπίζω να μην μπει και άλλο κακό πριν το τέλος της χρονιάς. :D

Να τα γράψω με χρονική σειρά.

Κακά:
-Τραμπολίνο η διάθεση και οι σκέψεις για το πρώτο 4μηνο της χρονιάς.Καθημερινό ζύγισμα των καταστάσεων λόγω της πρώην σχέσης που έφθινε συνεχώς.Γενικότερα μια πολύ ψυχοφθόρα κατάσταση που με χαλούσε πολύ.
-Χωρισμός.Βαρύς και πρώτος.Ένα καλοκαίρι στα πρόθυρα του χάλια.Η επόμενη σχέση εντελώς κακή και σε πολύ κακό timing,κάτι το οποίο κατάλαβα μετά.Φυσικά η συναισθηματική αστάθεια και η κακή ψυχολογία συνεχίστηκε.
-Το καλοκαίρι εκτός από 4 μέρες στο Ποσείδι και ένα 3ήμερο φεστιβάλ,ήταν ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ.
-Έμφραγμα ο πατέρας και παραλίγο να τον χάσουμε από το πουθενά.ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ τύχη το ότι ζει από ότι μας είπαν οι γιατροί.Δυστυχώς μυαλό δεν έβαλε μετά και ανά τακτά χρονικά διαστήματα περνάμε πολύ σουρεάλ καταστάσεις.Ως συνέπεια,για 2 μήνες,καθημερινή δουλειά,χρόνος για σχεδόν τίποτα,η ψυχολογία ακόμα πιο κάτω.
-Κυνήγησα ερωτικές φάσεις μετά,χωρίς όμως αποτέλεσμα,για διάφορους λόγους.Έκανα να ξεπεράσω και συναισθηματικά τον χωρισμό μέχρι τον Νοέμβρη.
-Συνειδητοποίησα ότι έφτασα 4ο έτος και σε λίγο καιρό λογικά παίρνω πτυχίο και χάνω την όλη φοιτητική φάση που εδώ και κάναν χρόνο πάει πολύ καλύτερα από πριν.Η πολύ εύκολη σκέψη του να φύγω κατευθείαν στο εξωτερικό μετά την απόκτηση του πτυχίου,άρχισε να φαντάζει δύσκολη.
-Στεναχώρια για την όλη κατάσταση.

Καλά:
-Η σχολή πάει ΤΕΛΕΙΑ.Ο στόχος που είχα θέσει πάει όπως τον ήθελα so far.12 μαθήματα για πτυχίο,η βαθμολογία ανεβάινει.
-Ταξίδι στο Παρίσι να δω την πρώην(τότε νυν) και περάσαμε ΥΠΕΡΟΧΑ.
-Οι μουσικές μου πάνε καλά μετά από καιρό.Έμπνευση από το πουθενά μετά από αρκετό καιρό.Πήρα και τρίχορδο μπουζούκι. :D
-Αδυνάτισα μετά το καλοκαίρι.Έφτασα σε ένα ποσό λίγο πάνω από τα κανονικά μου κιλά.
-Το κοτ κοτ σχεδόν έφυγε τελείως.
-Γνώρισα νέα άτομα,νέες παρέες.
-Κατάλαβα τώρα στα τέλη της χρονιάς ότι ξεπέρασα την φάση του χωρισμού.Ξεπέρασα τις καταστάσεις,τις θεωρώ πλέον παρελθόν.Κάτι που με χαροποίησε πολύ.
-Μου κάναν δώρο αυτοκίνητο οι γονείς.Δεν ήθελα αμάξι αλλά το πήραμε πραγματικά σε τιμή ξευτίλα οπότε ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ. :D.Οπότε εχω και αμάξι πλέον ρε haters.Toyota Corolla 99' 1.4 Hatchback. :D
-Σε μερικές φάσεις είχα τύχη και δεν είχα παραπάνω μπλεξίματα.


Αν το έγραφα πριν κάνα μήνα το ποστ,θα έλεγα "ΜΠΟΥΛΟ ΡΕ ΓΑΜΗΜΕΝΟ 14".Μέσα στον Δεκέμβρη όμως,η γενικότερη ψυχολογία καλύτερεψε και μικροπράγματα με κάνανε καλύτερα.Μπορεί τα καλά να είναι περισσότερα ποσοτικά αλλα ποιοτικά η χρονιά νομίζω ότι είναι είναι μάλλον η χειρότερη για εμένα so far.Γενικότερα,πιστεύω ότι από κάθε κατάσταση κάτι παίρνεις οπότε το 14 νομίζω πως με ωρίμασε πολύ λόγω καταστάσεων.Πολύ κακή χρονιά γενικά.ΜΠΟΥΛΟ ΡΕ ΣΚΕΤΟ 14.
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14771
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ελα πες την αληθεια η ζωη σου εγινε καλυτερη απο τη μερα που με συναντησες

Κακα
Μαιο-Ιουνιο περασα δυσκολα στο Ρεθυμνο απο πλευρα μοναξιας
Η ελλειψη χρηματων φερνει μικροπροβληματα κυριως στη μητερα μου
Δεν βρηκα κοπελα,παρολο που εκανα βηματα προοδου στο πως μιλαω σε μια κοπελα
Καλα
Οσο υπαρχει υγεια υπαρχει και ελπιδα
Οσο εχω τους φιλους μου ολα καλα
Τα 2 ταξιδια στη Κομοτηνη και ολη η κατασταση οταν ειμαστε σαν παρεα στα Χανια
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62575
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

To 2014 τελείωσε προχθες...Οπότε ας κάνουμε απολογισμό:
α)Ταξίδια...Γιατί τί είναι ο άνθρωπος τί είναι η ζωή του χωρίς προορισμούς;Άνοιξη,Καλοκαίρι και Φθινώπορο
β)Γνώρισα μια κοπέλα η οποία μου αρέσει τόσο πολύ που το να ζήσω μαζί της δεν είναι δύσκολο.
γ)Πτυχίο.Aπίστευτο.Σαν όνειρο.Ένα χαρτί που μου προσφέρει τόσα λίγα σε οποιοδήποτε τομέα,με ξελάφρωσε τόσο πολύ.
δ)Μας έσκασε από το πουθενά μια εξαιρετικά καλή φάση οικονομικά.Να μαστε καλά.
ε)Το σκυλί μου.Όνειρο ζωής που εκπληρώθηκε.
στ)Η απόφαση του να επισκεφτώ την Σουηδία και πλέον η προσπάθεια για μετανάστευση.Ένα κράτος τόσο οργανωμένο που σε εκπλήσει.

Στα κακά:
α)Το αμάξι μου...Δε θα τη ξεχάσω αυτή τη χρονιά.Ξόδεψα πάνω από 2500 για το αμάξι το οποίο το αγόρασα το 2010 του κουτιού.
β)Η δουλειά.Όλα χάλια...Από το 4ωρο του καλοκαιριού μέχρι και τη μείωση μισθού(δίχως πριν να ενημερωθώ)από τον Οκτώβρη και μετά.
γ)Ο λιγότερος χρόνος που έχω για προπονήσεις.
δ)Η διαιτησία στην οποία έχω αφιερώσει τόσα πολλά και μου έχει αποδώσει τόσα λίγα.

Γενικά το 2014(αν και ο Δεκέμβρης τα γάμησε όλα)ήταν μια χρονιά που με στιγμάτησε θετικά.Εύχομαι το 2015 να με βρει σε μια νέα χώρα(που φτάσαμε),και με νέους ορίζοντες και να έχω από το Μάϊο και μετά περισσότερο ελεύθερο χρόνο για να βλέπω άτομα από τη παρέα μου τα οποία σίγουρα θα μου λείψουν μετά το καλοκαίρι μιας και δε θα μπορώ να έχω καθημερινή επαφή μαζί τους(όχι ότι τώρα έχω καθημερινή αλλά anyway ξέρω ότι είναι "εδώ" και ξέρουν και εκείνοι το ίδιο).

Καλό 2015...
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρνητικά 2014:

· Άσχημη εμπειρία οι 40 μέρες στη Σαντορίνη. Όσο και να ήθελα να μείνω απο τη στιγμή που άλλα μου είχανε πει και άλλα έγιναν αποφάσισα να αποχωρήσω και να κάνω το καλύτερο για την οικογένεια μου.

·Μικροτσακωμοί και τριβές στο σπίτι κυρίως λόγω κούρασης και πίεσης αλλα οκ το ξεπερνάμε κι αυτό σιγά σιγά.

· Ξεκίνησε δουλειά η γυναίκα απο τον Οκτώβρη, πράγμα που σημαίνει οτι βλεπόμαστε λίγο και σπάνια έχουμε ελεύθερο χρόνο για μας.

Θετικά 2014:

· Υγεία, αγάπη, οικογένεια. Πραγματικά απίστευτο πως ένα ανθρωπάκι μπορεί να σε κάνει να τα ξεχνάς όλα. Νιώθω πως ερωτεύομαι κάθε μέρα ξανά.

· Νέα δουλειά απο το καλοκαίρι, σε ωραίο περιβαλλον, καλά αφεντικά (για τα δεδομένα μου), γαμάτοι συνάδελφοι & φίλοι.

· Η γυναίκα ξεκίνησε δουλειά οπότε ασχολείται με το αντικείμενο της και πήραμε μια ανάσα στα οικονομικά.

· Ξεκίνησα πάλι να παίζω μπάλα έστω και σε 7*7.

Σε γενικές γραμμές ήταν μια ωραία χρονιά, με τα στραβά της αλλά ευτυχώς τα ξεπεράσαμε.

Καλή χρονιά, μακάρι το 2015 να είναι καλύτερο για όλους.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”