FMGreece Abroad

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αντε με τα tips να φτάσεις 30Κ £ δηλαδή.

Οκ με καλύψατε, θεωρητική ήταν η ερώτηση πιο πολύ, δεν το σκέφτομαι να μεταναστεύσω (ακόμα).

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

27K στο λονδίνο :yao:
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένας από τους κολλητούς μου φεύγει για Λονδίνο σε μερικούς μήνες έχοντας ήδη κάνει επαφές εκεί και απ'όσα μου είπε κατάλαβα ότι για να είσαι άνετος στο Λονδίνο χωρίς να μοιράζεσαι τα έξοδα στο σπίτι θες τουλάχιστον 45k το χρόνο, ειδικά αν ζεις πολύ κεντρικά.

Ήταν ο βασικότερος ρόλος που άρχισα να ψάχνομαι για Ολλανδία, πέρα από το ακαδημαϊκό κομμάτι.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σοβαρά είναι τόσο ακριβή η ζωή; Δηλαδή θες 3,5-4Κ £ τον μήνα;

Ελλάδα και πάλι Ελλάδα αδέρφια, με 2Κ είσαι άρχοντας

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Ναι ναι, πανάκριβο Λονδίνο. Αν είχε μισελενακι σε κάνα ψαροχώρι θα ήσουν αρχοντας

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 27169
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:02 pm
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Jordi_7 wrote:Σοβαρά είναι τόσο ακριβή η ζωή; Δηλαδή θες 3,5-4Κ £ τον μήνα;

Ελλάδα και πάλι Ελλάδα αδέρφια, με 2Κ είσαι άρχοντας Image
Σε λίγα χρόνια που θα δίνεις τα μισά σε φροντιστήρια τα ξαναλέμε...ImageImage

Όταν δε με το καλό, οι κοράκλες γίνουν πιστοί θαμώνες των εμπορικών κέντρων με την μαεστρική καθοδήγηση της μητέρας, εκεί να δεις άπλες... ImageImageImage




Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62569
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Νταξ δε ξέρω για πόσο κέντρο αλλά λίγο υπερβολή. Με 35-37.000 είσαι οκ. Τώρα αν θες να πάς να ζήσεις Angel,Πικαντιλι και ΝοτινγκΧιλ ε τα θέλει ο οπίσθιος μηριαιος. Δλδ δύο άτομα με 27.000 εκαστος καραειναι τζετ. Δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες τις εταιρείες αλλά όλα τα payslip που βλέπω έχουν και London allowances ενώ κάποιες δίνουν incentives(προνόμια και κίνητρα-στοχους εν ολίγοις). Στη Σκωτία αν μένεις μόνος σου πληρώνεις και μικρότερο council tax και είμαι και σίγουρος και για Σαουθάμπτον(νομίζω έχεις έκπτωση 25%).45Κ ρε φίλε νταξ...καραυπερβολη.

Εντιτ: Μπιλ εχει πολλά και καλύτερα πανεπιστήμια από το να πάς στο Λονδίνο. Γουορικ πχ πρόγραμμα(για οικονομικά). Ψάξου και αν θες βοήθεια στείλε. Απλά η Ολλανδία είναι πολύ καλύτερη συνολικά. Να ξέρεις ότι το μάστερ του UK μετράνε περισσότερο από του εξωτερικού σε περίπτωση που θες να έρθεις εδώ μετά (και μετράει πολύ περισσότερο το προπτυχιακό σου και πολύ περισσότερο οι πιστοποιήσεις).

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Last edited by zidane72003 on Tue Oct 30, 2018 12:00 pm, edited 1 time in total.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αυτά που λέει ο από πάνω δεν ισχύουν. Μην τον πάρετε στα σοβαρά και τραβάτε τα βυζάς σας μετά.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62569
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ποιό δεν ισχύει;

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ότι με 27 έκαστος στο Λονδίνο είσαι τζετ. Τα 25-35Κ (μεικτά πάντα για καθαρά δείτε εδώ) είναι ο βασικός μισθός για λονδίνο. Που άμα έχεις τελειώσει την σχολή από το να μείνεις Ελλάδα με τους γονείς και να δουλεύεις 12ωρα για 500 ευρώ το μήνα, τότε ναι τα 27Κ έκαστος είναι καλύτερα γιατί βασικά έχεις καλύτερες προοπτικές. Ακόμα και μόνος είναι καλύτερα γιατί έχεις προοπτικές. Αν δεν είσαι τελειόφοιτος, δηλαδή έχεις ήδη 3-4 χρόνια εμπειρία, οτιδήποτε κάτω από 35 είναι χάλια για Λονδίνο. Δεν θα κερδίσεις τίποτα ως ποιότητα ζωής στο Λονδίνο με 27Κ αν στην Ελλάδα και οι 2 πληρώνεστε κοντά στο 1000άρικο (ναι αφήστε τις κλάψες τα βρήσκεις αυτά τα λεφτά, να επιβεβαιώσει ο μπουγάτας).
Τέλος όταν μια δουλειά λέει Χ ποσό, να υπολογίζεται περίπου Χ- 3Κ γιατί το Χ είναι κράχτης. Αν τελικά δίνουν το μέγιστο πάει να πει ότι είστε overqualified οπότε μπορείτε να πάτε για δουλειά που δίνει Χ+10Κ.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

zidane72003 wrote: Tue Oct 30, 2018 12:00 pm Εντιτ: Μπιλ εχει πολλά και καλύτερα πανεπιστήμια από το να πάς στο Λονδίνο. Γουορικ πχ πρόγραμμα(για οικονομικά). Ψάξου και αν θες βοήθεια στείλε. Απλά η Ολλανδία είναι πολύ καλύτερη συνολικά. Να ξέρεις ότι το μάστερ του UK μετράνε περισσότερο από του εξωτερικού σε περίπτωση που θες να έρθεις εδώ μετά (και μετράει πολύ περισσότερο το προπτυχιακό σου και πολύ περισσότερο οι πιστοποιήσεις).
Αυτή τη στιγμή λόγω κλάδου το ζητούμενο είναι να πάω σε χώρα που γίνονται σοβαρές επενδύσεις στην εκπαίδευση και ιδιαίτερα στην τριτοβάθμια, μιας και θέλω να γίνω ακαδημαϊκός. Αγγλία, Τσεχία, Ολλανδία, Σκανδιναβία, Γερμανία, Γαλλία από Ευρώπη είναι χώρες που πληρούν αυτό το κριτήριο, συν εννοείται ότι παρέχουν καλύτερες συνθήκες ζωής. Απλά αυτή τη στιγμή μιλάω Αγγλικά, Γαλλικά, Ρωσικά, οπότε δε θα ήθελα να βρεθώ σε χώρα που η καθημερινότητα απαιτεί την εκμάθηση άλλης γλώσσας. (πχ Γερμανία-Τσεχία)

Πες με καβαλημένο, αλλά δε θέλω να φάω τα χρόνια μου σπουδάζοντας, να φιλήσω κατουρημένες ποδιές του εκάστοτε κυβερνώντα μπας και διοριστώ εδώ και όλα αυτά για 900-1000 ευρώ το μήνα και αυτά με συνεχείς καθυστερήσεις. Τους καθηγητές μου στο ΕΚΠΑ ακόμα να τους πληρώσουν τα περσινά.

Με αυτά υπόψιν κατέληξα στην Ολλανδία, καθώς είχα μία επαφή με ανθρώπους του πανεπιστημίου του Groningen πέρσι και μου είπαν ότι το πανεπιστήμιο προτίθεται να με πληρώνει από το διδακτορικό κιόλας, με χρήματα που αυτή τη στιγμή ούτε να τα φανταστώ δε μπορώ. Μου είπε και ο mojo ορισμένα πράγματα κυρίως οικονομικού/πρακτικού χαρακτήρα και είδα ότι με τα χρήματα που δίνουν σε διδακτορικούς και μετά σε καθηγητές όχι απλά ζεις εκεί, αλλά είσαι και άνετος.

Σε ένα γενικότερο πλαίσιο, προσπαθώ να χτίσω τη ζωή μου με πρώτη προτεραιότητα να μην έχω το μηνιαίο άγχος της επιβίωσης και τη μιζέρια του να μετράς τα φραγκοδίφραγκα. Θέλω να με απασχολεί μόνο η δουλειά μου και η μουσική μου. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, φέτος αποφοιτώ από τη σχολή Σλαβικών Σπουδών του ΕΚΠΑ και ψάχνω μεταπτυχιακό σε Διεθνείς Σχέσεις/Διεθνή Ασφάλεια/Γεωπολιτική. Το Groningen έχει και τα 3, σε πολύ υψηλό επίπεδο και με δυνατότητα ανέλιξης από τον πρώτο χρόνο ως διδακτορικός. Αν έχετε υπόψιν σας τέτοιου τύπου μεταπτυχιακά ρίξτε μου ένα pm. Όχι ότι δεν τα έχω ψάξει, αλλά αν υπάρχει κάποιο feedback θα το εκτιμούσα. Sorry για το σεντόνι.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62569
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

[System Interruption: Μη βρίζεις!] ο αδερφός μου με δύο χρόνια προϋπηρεσία(2 UK έτσι) και μάστερ μαξ που έχει χτυπήσει Λονδίνο σε εταιρεία με κακό rep σε γκλασντορ είναι 33-35Κ μέσω ατζεντηδων-αντιστοιχα Μπράιτον χτυπάει 26-28Κ. Δε του βρίσκεις καμιά δουλειά στο μαρκετινγκ με πάνω από 37Κ εσύ που μπορείς; ImageImageImage.

Μπιλ όλα τα διδακτορικά ρισερτς πληρώνουνε. Και της κοπέλας μου Εδιμβούργο το ποσό ήταν 1500 που της δίνανε κάθε μήνα. Στην Ολλανδία όμως το διδακτορικό που της έλεγαν Έλληνες καθηγητές πλήρωνε καλύτερα (1800-1900 per month)και ζεις πολύ πιο άνετα. Καλή επιτυχία(θα πήγαινα Σκανδιναβία :) ). Καλά το σκέφτεσαι.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk





Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δεν σας φταίω εγώ αν κάνετε δουλειές που δεν πληρώνουν καλά. Και με 2 χρόνια ακόμα τζούνιορ είναι, μετά τα 4 αρχίζει να ανεβαίνει ο μισθός, στα σοβαρά επαγγέλματα τουλάχιστον :P
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62569
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ρε φίλε. Αν το δικό σου επάγγελμα είναι overpaid μη κρίνεις εξ ιδίων. Και μη κρίνεις από τις δικές σου ανάγκες. Τουλάχιστο μη κρίνεις και λές υπερβολές φάση"θα τραβάτε τα βυζιά σας"για όταν λέω 35Κ μισθό μιας που έχω άτομα που ζούσαν τζετ κοντά στο Χίθροου με αυτά τα χρήματα.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Φίλε αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι το Λονδίνο είναι ΓΕΜΑΤΟ overpaid ανθρώπους που ανεβάζουν τρελά το κόστος. Δεν είναι Κερατσίνι το Λονδίνο καρδιά μου, τι να σε κάνω;
Το ζούνε τζετ είναι σχετικό. Κι εγώ ξέρω έναν βραζιλιάνο που ζούσε τζετ στο Ολνταμ αλλά πριν έμενε στις φαβέλες (Επιβεβαιώνει ο Σόφο)
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”