Escape Rooms!

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Το ειπε ο Περι και γινεται πραγματικοτητα! παμε να συζητησουμε για τις εμπειριες μας σε escape rooms, διακριτικα, χωρις spoilers παρακαλω.
κανεις δεν θελει να παει σε escape room και να ξερει τι τον περιμενει.

για αρχη, υπαρχει αυτο το site http://www.escapology.gr/ το οποιο, απο οτι εχω ακουσει, δεν το τρεχουν και τιποτα ειδικοι επι του θεματος, αλλα σιγουρα ειναι χρησιμο κυριως για τις βαθμολογιες του κοινου για καθε δωματιο, αλλα και γιατι εχει μαζεμενα παρα πολλα rooms για να διαλεξεις.

προσωπικα δεν εχω μεγαλη εμπειρια, εχω παει μολις σε 3 rooms.
στο http://www.houseofriddles.gr/ στο περιστερι, στο δωματιο Matrix, και
στο http://www.sherlockedhomes.gr/ στον κολωνο, στα δωματια Sherlock Maze και Hangover
απο τα οποια δεν τα καταφεραμε στο Sherlock Maze, που ειναι και το πιο δυσκολο του συγκεκριμενου καταστηματος.

το Matrix ηταν πολυ καλη επιλογη για πρωταρηδες, και πολυ διασκεδαστικο. σιγουρα το προτεινω σε καποιον που εχει περιεργεια να εχει την εμπειρια των escape rooms για πρωτη φορα.
οι γριφοι ειχαν λογικη, κατι που ειναι αρκετα σημαντικο.

το Sherlock Maze ηταν πιο πολυπλοκο, και ισως καποιοι γριφοι να μην ηταν τοσο λογικοι στην λυση τους. δηλαδη, πολυ δυσκολα θα σκεφτοσουν την λυση, αν δεν ειχες μια βοηθεια απο τους Game Masters. παντως και αυτο ηταν αρκετα διασκεδαστικο, λιγακι πιο δυσκολο, για τον λογο που προανεφερα.

τελος, το Hangover, ειναι το πιο δυσκολο του καταστηματος με ποσοστα επιτυχιας 13%!, και δεν το προτεινω σε πρωταρηδες. ηθελα να παω σε ενα δυσκολο, αλλα τελικα καταλαβα πως αν ειχα περισσοτερη εμπειρια, και πηγαινα αργοτερα στο συγκεκριμενο, δεν ξερω αν θα το βγαζαμε, αλλα σιγουρα θα τα πηγαιναμε καλυτερα, και με λιγοτερες βοηθειες απο τους GM. θελει συγκεντρωση και παρα πολυ παρατηρητικότητα, για να τα καταφερεις. λιγακι υπερβολικο στους γριφους, τοσο σε ποσοτητα οσο και σε πολυπλοκοτητα, για την μια ωρα που διαθετεις.

γενικα τωρα, κλεινεις ραντεβου τηλεφωνικα η μεσω ιντερνετ στο δωματιο που επελεξες, οταν πας εκει, ο GM σου λεει την ιστορια του δωματιου και τι μπορεις η δεν μπορεις να κανεις μεσα σε αυτα. δηλαδη τι μπορεις να 'πειραζεις' και τι να μην πειραζεις γιατι ειναι διακοσμητικα..! σε προετοιμαζει με ενα background story και σε πετανε μεσα! εχεις ενα σημειωματαριο που σου δινουν για να γραφεις διαφορα που βρισκεις μεσα στο δωματιο η να αποκρυπτογραφεις κωδικους κλπ. ξεκινας και ψαχνεις για το παραμικρο στοιχειο, ανακαλυπτεις κωδικους μεσα απο κρυμενα συμβολα, βρισκεις κρυμενα δωματια, κλπ! η παρατηρητικοτητα ειναι το πιο σημαντικο. και η ομαδικη δουλεια. να υπαρχει συννενοηση και οχι τσακωμοι! με τον καιρο, αν μια ομαδα ειναι σταθερη και δεν αλλαζουν τα μελη, μαθαινει να λειτουργει πιο μηχανικα.

στα περισσοτερα εχεις 60 λεπτα για να λυσεις το μυστηριο. υπαρχουν παρα πολλα ειδη δωματιων. αυτα που ειστε ολοι μια ομαδα, αλλα που χωριζεστε σε ομαδες και η καθε ομαδα 'δουλευει' στο δικο της δωματιο, αλλα που εχουν μεσα ηθοποιους με ρολους , αλλα που σου δινεται σε εσενα ενας ρολος και πρεπει να τον ακολουθησεις μεσα στο παιχνιδι κλπ. δωματια μυστηριου, δρασεις, τρομου και αλλα. αξιζει να ψαξετε πιστευω. ειναι κατι που πραγματικα, στην μια ωρα που διαρκει, ξεφευγεις απο οτιδηποτε σε απασχολει και περνας πολυ διασκεδαστικα την ωρα σου με τους φιλους σου.

οι τιμες στα rooms ειναι αναλογες με τα ατομα που συμμετεχουν. στα 5 ατομα βγαινει γυρω στα 10-12 ευρω. οσο λιγοτερα ατομα, τοσο πιο ακριβα.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

να κάνουμε μία fmgreece εφόρμηση;
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62635
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ψήνομαι

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Theo156
Indispensible
Indispensible
Posts: 1950
Joined: Sun Aug 19, 2007 10:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United
facebook προφίλ: thodoris.ball
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ έχω πάει σε 2/4 δωμάτια εδώ: http://greatescape.gr/ . (στο Circus και το Perfect Crime). Το Circus είναι απλά για να σε μυήσει στο τι είναι escape room, αλλά παρόλα αυτά έχει ωραίους γρίφους. Το άλλο μου φάνηκε το κάτι άλλο. Πολύ επαγγελματίες εκεί, σίγουρα το μυρίζουν.
Image
Image[url=steam://friends/add/76561198098056614]Image[/url]
User avatar
Oranje
Manager
Manager
Posts: 4272
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
facebook προφίλ: katsavrias.elias
twitter: EliasOranje
Location: Ν Ψυχικο- Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pao-Roma-Real-Tottenham-Holland
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Μπραβο για το thread παιδια γιατι με ενδιαφερει
markos92
Football Legend
Football Legend
Posts: 10192
Joined: Tue Jul 08, 2008 11:53 pm
twitter: markosv92
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίοι ρε! Μπράβο για το θρεντ :-D

Έχουμε γνώμες για το Mister. E στο Μοναστηράκι;

Tapatalk
Η ιστορία της Γιουβέντους επιτάσσει να έχουμε πάντα το κεφάλι ψηλά και να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με θάρρος, με κουράγιο. Εγώ, εσείς, όλοι οι Γιουβεντίνοι το κάναμε και το κάνουμε πάντα αυτό. Μια συναρπαστική ιστορία, με εσάς πάντα στο πλευρό μας. - Alessandro Del Piero
User avatar
Oranje
Manager
Manager
Posts: 4272
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
facebook προφίλ: katsavrias.elias
twitter: EliasOranje
Location: Ν Ψυχικο- Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Διαφορετικο απο τα συνηθη escape room μια και ηταν το πρωτο που εβαλε ηθοποιους και ηταν πιο διαδραστικο απο τα υπολοιπα.

η "καταρα" ειναι πιο ευκολη οι γριφοι ειναι μετριοι, το αλλο πιο δυσκολο.

Προσωπικα δεν μου αρεσε γιατι ειχα συνηθισει διαφορετικα συν οτι ηθελα και θελω τα δωματια να ειναι πιο γεματα και χωρις παραταιρα πραγματα που δεν κολλανε με το σεναριο.
Για να ειμαι δικαιος ομως το εχουν κανει για καθαρα πρακτικους λογους.
Επισης δεν μου αρεσε καθολου και ενα "plot twist" που υπαρχει και στα δυο δωματια, πιο πολυ στο ενα απο οτι στο αλλο και για αυτο δεν προκειται να παιξω το δευτερο.
Αν αποφασισεις να πας, να φροντισετε να εχετε ντυθει ελαφρα και να φορατε αθλητικα παπουτσια ολοι.
Pao-Roma-Real-Tottenham-Holland
User avatar
kalitzaros
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5269
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

The Lockwood Manor - Lockhill

Κατά την γνώμη μου το πιο ωραιο δωμάτιο που έχω πάει. ( Εχω πάει σε 10 συνολικά)
Πάρα πολύ ατμοσφαιρικό ωραίοι γρίφοι και γενικά έχουν κάνει άριστη δουλειά εκεί. Πρόσβαση ευκολη, είναι κοντα στο μετρό Μεταξουργείο.
Είναι σχετικά σκοτεινό. από άποcη δυσκολίας μέτριο. ήταν το 2ο δωματιο που πήγα , βγήκαμε μεν αλλά δύσκολα δε. χρειαστηκε να χρησιμοποιησουμε τα +10 λεπτά. (Για αυτό στο σαιτ αναφέρει διαρκεια 60 - 70 λεπτά.)

Ιδανικός αριθμός ατόμων 4 άτομα (όπως και στα περισότερα escape rooms). σε κάποιο σημεία ίσως από κάποιους να χαρακτηριστεί τρομακτικό. εμένα δεν μου φάνηκε αλλά η γυναίκα τρόμαξε.

Το perfect crime που αναφέρει ένας φίλος πιο πάνω είναι πολύ κοντά σε ποιότητα στο Manor. Είναι όντως κάτι διαφορετικό στην φύση των γρίφων . έχει κάποιους γρίφους που θέλουν (και) επιδεξιότητα.

Στο Amnesia έχει παει κανείς;

edit :
Τα δωμάτια που έχω πάει κατα σειρά προτίμησης. Προσοχή, τα κάτω κάτω δεν σημαίνει ότι δεν ήταν καλά. απλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μου αρέσαν λιιιγο περισσότερο τα από πάνω τους

1. Lockhiill - Manor (Μεταξουργείο)
2. Perfect Crime (Ψυρρη)
3. Sherlock Maze ( Μεταξουργείο)
4. Voodoο Shop (Μεταξουργείο)
5. Cube 2 (Μεταξουργείο)
6. Bank Robery (Κολλωνακι)
7. Forbiden Tomb (Δαφνη)
8. John Monroe Office (Κοντα΄στο Χίλτον)
9. The orphan (Δαφνη)
10. Murder at Bakery street. ( Εξάρχεια)
Hoc est simplicisimum —contestó él—: porque estoy loco
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Πως μου κολησε εμενα ο κολωνος αντι μεταξουργειο δεν ξερω..

Το lockhill ειναι το επομενο που θελουμε να παμε. Εχουμε ακουσει τα καλυτερα. Και το perfect crime με εψησε.
User avatar
kalitzaros
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5269
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για κανένα από τα παραπάνω που έγραψα δεν το μετανιωσα. όλα καλά ήταν. απλά το Mansion kai to Perfect crime τα ξεχωρισα. Σήμερα έχω κλείσει το Abbyss στο Γκαζι
Hoc est simplicisimum —contestó él—: porque estoy loco
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχει παει κανεις στου Χαλανδριου ή του Αμαρουσιου;;

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
BuLLs3y3
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3015
Joined: Mon Jun 26, 2006 10:25 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Φιορεντινα Αρσεναλ
Status: Loading ...
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Έχω πάει στο mindtrap στο Μοναστηράκι σε 2 δωμάτια (Lost Kingdom & Prisoners) στο Athens Clue στον John Monroe και στο Sir Lock's House (Titanic).

Έχω περάσει εξαιρετικά σε όλα, αλλά κορυφαία στιγμή στο Lost Kingdom, στο οποίο βγήκαμε στα 2 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει ο χρόνος.. Κορυφαία στιγμή!!
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για 1η επισκεψη απο 4αδα τι προτεινετε;
Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Matrix στο house of riddle στο περιστέρι. 4 ατομα, θα ειναι πολυ καλα. Θα χρειαστετε ολοι για κατι συγκεκριμενο..! (οκ γινεται και απο εναν η δυο, αλλα με ατομα ειναι πολυ πιο διασκεδαστικο)

Εκτος αν εννοεις να σου δωσουμε 4 επιλογες...! Σιγουρα παντως το matrix ειναι η δικια μου.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”