Παρελάσεις

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

My 2 cents:
Δυστυχώς, οι ηχηρές μειοψηφίες (κακό)χαρακτηρίζουν τις ήσυχες πλειοψηφίες. Δεν νομίζω ότι ο smtmk εννοεί ότι τα παιδιά ή οι γονείς τους είναι φασίστες. Λέει ότι μια εικόνα παιδιών να πετάνε συνθήματα για την Ελλάδα και να ακολουθούν παραγγέλματα, είναι μια εικόνα από τα όνειρα των φασιστών.
Από την άλλη, είναι σωστό αυτό που λέει ο to nou sou για το να μην πέφτουν αβέρτα χαρακτηρισμοί. Το είχα ξαναγράψει στο παρελθόν αυτή η ευκολία των χαρακτηρισμών —μαζί με μια σειρά άλλων λόγων— είναι ένας από τους βασικούς λόγους έχουμε τον μπαμπουίνο στον Λευκό Οίκο. Πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων αντέδρασε όταν μετά από 1-2 επιχειρήματα κατά της Χίλαρι έτρωγε την ταμπέλα σεξιστή.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Βέβαια εκεί είναι άλλο, γιατί είναι όντως σεξισταράς του κερατά.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9907
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

smtmk wrote: Mon Mar 25, 2019 2:35 pm Καλησπερα μετα απο παρελαση. Τι ακουσα ο κακομοιρος. Ειχε λυσσαξει ο κοσμος με τη Μακεδονια. Μιλαμε για λυσσα. Μαθητες να φωναζουν Ελλας. Παμε κατα διαολου, εχουμε φασιστεψει πολυ επικινδυνα σαν κοινωνια. Και μην ακουσω τιποτα "νετι πατριωτικο ειναι" γιατι και πριν 10 χρονια πατριωτες ηταν οι περισσοτεροι χωρις να λενε πιπες. Μιλαμε καμια ελπιδα, μακαρι να αλλαξουν τα πραγματα.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
ΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧ να σαι καλά smtmk μου έφτιαξες το βράδυ
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2128
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

https://www.facebook.com/10000928995727 ... 326772244/
Παρε και αυτο να γελασεις αλλο λιγο.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Βασικά γιατι ακριβώς υπάρχουν παρελάσεις????? Και δη των μαθητών??? Και εφόσον υπάρχουν γιατί είναι υποχρεωτικές???


Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Manuel Jimenez 21 wrote: Mon Mar 25, 2019 11:23 pm Βέβαια εκεί είναι άλλο, γιατί είναι όντως σεξισταράς του κερατά.

Off Topic:
Μα δεν αναφέρομαι σε αυτόν, αυτός προφανώς και είναι. Αναφέρομαι στον υπόλοιπο κόσμο (μεγάλο ποσοστό του οποίου ήταν δημοκρατικοί) που όταν έλεγε ότι η Χίλαρι έχει κάποιο αρνητικό ή ότι δεν την γούσταραν, άκουγαν "sexism creeps in the conversation". Ακόμα και τον Bernie είχαν κατηγορήσει για σεξιστή επειδή δεν έκανε drop out από τα primaries πριν η Χίλαρι κερδίσει μαθηματικά το χρίσμα.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Nαι αυτο ηθελα να πω, οτι αλλη υποσταση εχει η κουβεντα αυτη οταν γινεται πχ για τον Bernie, και αλλη οταν γινεται για τον Trump. Ειναι παντα σχετικη με το ατομο,το οποιο ειναι το υποκειμενο της εκαστοτε συζητησης .
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9907
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Πράγματι, πολύ υπερβολικό να φωνάζει κάποιος Ζήτω η Ελλάδα. Φασίστες λέμε, χουντικοί
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Το πρόβλημα είναι στις συνειδήσεις των παιδιών που φωνάζουν κάτι, δεν είναι το ζήτω η Ελλάδα, αλλά το μίσος που δημιουργείται σε κάποια από αυτά τα μυαλά για αλλά έθνη ή διαφορετικές συμπεριφορές. Πιστεύεις ότι τα παιδιά γυμνασίου /λυκείου μπορούν να φιλτράρουν την ιστορία?
Ότι άλλο να φωνάζει ζητώ η Ελλάδα αντάρτης το 43, και άλλο ο καράφλας της ΧΑ, αλλο να καίει τη σημαία και να σπάει αυτοκίνητα πιτσιρικάς στον δρόμο και άλλο ο Πάμπλο να είναι στα χωριά των ζαπατα.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γίνε μαντέμι πρώτα
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όλα αυτά τα συμπεράσματα ( ή μάλλον εικασίες ) από τα " ζήτω η Ελλάδα" των παιδιών ;;;

Δημιουργεί μίσος μια παρέλαση και τέτοιου είδους απλά συνθήματα σε μια εθνική εορτή ;;
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9564
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

peritri wrote: Mon Mar 25, 2019 10:41 pm
Off Topic:
Παιδιά, παρακαλώ να μην προσβάλλετε τους συνφορουμίτες σας, διαφορετικά θα κλείσει το topic.

Από παλιά είχαμε απαγορέψει τις πολιτικές συζητήσεις γιατί η κατάσταση ξέφευγε αλλά πλέον είμαστε πάνω κάτω μεταξύ μας, οπότε ας σεβόμαστε ο ένας την άποψη του άλλου και ας τοποθετούμαστε ψύχραιμα, όπως ο tonousou. Ευχαριστώ ;)

Off Topic:
Μηπως τοτε (και για αυτους λογους) να ξανανοιγαμε την πολιτικη? Εχουν γινει τοσα πραγματα την τελευταια δεκαετια στην Ελλαδα και αν δε μπορουμε ουτε σε ενα φορουμ σαν κι αυτο (με σοβαρα παιδια στην πλειονοτητα τους εδω μεσα) να συζηταμε για 5 πραγματα χωρις να μπινελικιαζομαστε, εχουμε σοβαρο προβλημα.

Το να ανεβουν οι τονοι καμια φορα, δεν ειναι κακο. Αρκει να μην προσβαλλει ο ενας τον αλλον ασφαλως. Το να πουμε 5 πραγματα παραπανω με αλλη ενταση ειναι αποδεκτο για μενα, και σε λιβε συζητησεις το ιδιο γινεται.

Ξερω οτι ειναι δικια σας επιλογη και ξερω οτι βαριεστε ωρες ωρες να τρεχετε σε τοπικ να κανετε αστυφυλακες, αλλα just sayin.
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Νοουπ. Απομονώνεις λέξεις από την πρόταση μου. Η ουσία έχει να κάνει με το τι λέγεται στα παιδιά αυτά και πως αντιλαμβάνονται κάποια από τα παιδιά αυτά την γιορτή και την παρέλαση.
(Και ναι θεωρώ τις παρελάσεις μαθητών αποληθωματα διδακτοριων (απο οποία πλευρά και αν προέρχονται) και μοναρχιων, και Είμαι κάθετα εναντίον τους))
Δεν είναι εικασίες όμως το 10% της ΧΑ.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2128
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Πιαστηκες απο το αρχικο μου ποστ το οποιο ηταν βιαστικα γραμμενο, αγνοησες ολα τα υπολοιπα και ηρθες και εισαι ειρωνικος. Μονο ο νους μου απαντησε κανονικα. Ισως επειδη ειναι απολυτο το αρχικο μου ποστ αλλα θεωρουσα οτι μοιραζομουν μια ανησυχια που δεδομενα ηταν αντιληπτη απο τους περισσοτερους.Αν σου φαινεται κομπλε η κυρια που νιωθει την αναγκη να ξελαρυγγιαστει φωναζοντας για την Ελλαδα(καλυτερα απο το να λεει περι μακεδονιας και αλεξανδρου) οκ. Εμενα μου φαινεται ας το πουμε γραφικη. Και επειδη ειδα παρελαυνοντας ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ σημερα να φωναζουν ετσι για τη μακεδονια λεω ξανα οτι ο κοσμος χαζεψε κατ εμε και θα κανει ζημια στις εκλογες που ερχεται.


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2128
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Περικλη την κινητοποιηση των νεοναζι στα λυκεια με αφορμη το Μακεδονικο την ειδες? Πώς σου φανηκε που ενα ναζιστικο κομμα δηλητηριαζει τα μυαλα της επομενης γενιας σε μια ηλικια που η κριτικη τους σκεψη δεν ειναι διαμορφωμενη?

Ειναι σωστη αντιμετωπιση το να πεις "σιγα δεν κανουν και τιποτα" στο οτι βαρανε προσοχες, φωναζουν Ελλας και Μακεδονια κατοπιν παραγγελματος συμμαθητη και γενικα μιμουνται τον στρατο οσο μπορουν? Στα 17 τους που θα δουν οτι καποιοι φαλακροι κυριοι κανουν κατι αντιστοιχο μαζι με αλλους φαλακρους κυριους θα τους φανει πολυ ενδιαφερον και θα μπουν και αυτοι. Λεω εγω τωρα κατι τραβηγμενο που εβλεπα να γινεται μπροστα στα ματια μου οταν εγω ημουν μαθητης και η ΧΑ δεν ειχε εξαπλωθει καν οσο τωρα.

Ως προς την υπαρξη της ιδιας της παρελασης προσωπικα δε βλεπω κατι κακο αν και το νοημα για το οποιο γινεται ξεχνιεται στο ολο νταβαντουρι.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Μια παρακληση, γραφτε οτι θελετε χωρις ειρωνια για να υπαρχει αυτο το τοπικ και ακομα καλυτερα αν υπάρχει και πιο γενικο τοπικ.
Μια δευτερη παρακληση, πριν τσιτώσετε με αυτο που θα διαβασετε απο καποιον σκεφτειτε οτι ισως ο γραπτος λογος να μην αποτυπωσε τι ηθελε να πει ο ποιητης exactly. Επισης μπορούμε όλοι να προσπαθήσουμε να βρούμε το νοημα στην κουβέντα του αλλου, αν προσπερασουμε καποιες φράσεις που μπορει να γραφτουν απο ενθουσιασμο ή πορωση.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”