Το καλό και το κακό του 2020

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ενα τόπικ που στην προ social media explosion εποχή ήταν must αυτές τις ημέρες... Το επαναφέρω και θα έρθει η ώρα να τοποθετηθώ...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Ουφ. Πάμε.

Καλά:
-Μέχρι να σκάσει ο κοβιντ, πήγα και είδα εξωτερικό. 2 μήνες μέχρι τέλη Φλεβάρη ήμουν Βουλγαρία, πήγα Γλασκωβάρα που φιλοξενήθηκα από τον μάστερ των εμπρηστικών απόψεων του fmgreece, είδα και λίγο Εδιμβούργο.
-Άρχισα νέα εργασιακά κεφάλαια, τόσο στην καλοκαιρινή δουλειά που πήρα προαγωγή σε Teaching Assistant, όσο και στα year-round πράγματα, που άρχισα να χτίζω το δίκτυό μου.
-Το πιο σημαντικό, μετακόμισα μόνος. Μπορεί να είναι 5 τετράγωνα από το πατρικό μου, μπορεί να είναι ημιυπόγεια γκαρσονιέρα, αλλά είνια ο χώρος μου. Και επίσης συντηρούμαι με τα 3/4 του μηνιαίου εισοδήματος να είναι δικά μου, με μια μικρή βοήθεια από γονείς.
-Πιθανότατα η όλη φάση με online εξεταστική Ιούλη-Σεπτέμβρη (και σίγουρα η επερχόμενη), με βοήθησε να φτάσω πιο κοντά στο να πάρω πτυχίο στα 4 χρόνια το καλοκαίρι που μας έρχεται. Χωρίς να σημαίνει ότι γαμήθηκα στην αντιγραφή, το να γράφεις με ανοιχτές σημειώσεις ήταν κάτι που με βόλεψε σαν σύστημα εξέτασης.
-Πέρασα τον covid ανώδυνα.

Κακά:
-Η πανδημία με έχει βαρέσει άσχημα στο ψυχολογικό κομμάτι, γιατί η κοινωνική συναναστροφή είναι κάτι πολύ σημαντικό για μένα. Φίλοι, φλέρτ, νορμάλ κοινωνικοποίηση, όλα είναι κομμένα. Και ειδικά από την στιγμή που έχω φίλους στην Θεσσαλονίκη που έχω να δω ένα 6μηνο, ή ακόμα περισσότερο φίλους στο εξωτερικό που περιμένω να πάω να τους δω, χωρίς timeline και ορίζοντα.
-Η όλη φάση μου στέρησε 1μισι χρόνο φοιτητικής ζωής, ίσως του τελευταίου προπυργίου αθωότητας πριν βγει κανείς με τα χίλια σε αυτό που διαμορφώνεται πλέον ως εργασιακή κόλαση, και δη με ένα πτυχίο σαν το δικό μου. Μπορεί να είναι ασήμαντο σε σχέση με άλλα ζητήματα, αλλά πραγματικά νιώθω ότι όταν βγούμε από την τωρινή δυστοπία της πανδημίας, θα μπω σε μια εργασιακή δυστοπία.

Αν έπρεπε να τα ζυγίσω, θα πω πως η χρονιά μου ήταν καλή, κρινόμενη στα πλαίσια της πανδημίας και συγκρινόμενη με δυσκολίες άλλων. Παρ'ολ'αυτά, σίγουρα δεν ήταν ευχάριστη, και ειδικά το δεύτερο lockdown με έχει ξεζουμίσει πολύ άσχημα σε θέμα ψυχικής υγείας.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10055
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Καλά:
- Το θετικό του κοβιντ και της τηλεργασίας για μένα είναι ότι είδα την κόρη μου να μεγαλώνει.
- Έστω κι έτσι καταφέραμε να κάνουμε τις μεγαλύτερες σε διάρκεια διακοπές οι οποίες ήταν και οι πρώτες μας με το μωρό και ήταν αρκετά καλές.
- Νέες αρμοδιότητες σε δουλειά πιστεύοντας ότι είναι προς τη σωστή κατεύθυνση.
- Γνωρισα προσωπικά Ζιντάν και Αντόνιο που ίσως ήταν και οι μοναδικές "γνωριμίες" μου το 2020.

Κακά:
- Καλά τα θετικά του κόβιντ που αναφέρθηκαν πιο πάνω, αλλά τα αρνητικά στο τέλος υπερισχύουν νομίζω. Η ρουτίνα στην καθημερινότητά μου δεν έχει αλλάξει πολύ, αλλά έχουν αλλάξει όλα τα υπόλοιπα. Δεν μπορείς να πας πουθενά ουσιαστικά, πρέπει να προσέχεις και ουσιαστικά να μη ζεις. Αν δεν υπήρχαν οι διακοπές του καλοκαιριού το έτος χαρακτηριζόταν εύκολα ως κενό από όλες τις απόψεις.
- Η τηλεργασία και το τρύπακι που αυτή σε βάζει είναι περίεργο. Από τη μία πολύ θετικό το γεγονός ότι μπορείς να ξυπνάς αργότερα, να κάνεις τα πραγματα με το δικό σου ρυθμό, αλλά από ένα σημείο και μετά εγώ προσωπικά βάλτωσα. Δεν είχα όρεξη για δουλειά, έγινα αρκετά περισσότερο αναβλητικός (που ήμουν έτσι κι αλλιώς), έχανα συγκέντρωση. Κι όταν πήρα απόφαση να αρχίσω να πηγαίνω γραφείο, ώστε να αλλάξω αυτή τη λούπα που είχα πέσει, άρχισα να βρίσκω ένα κάρο δικαιολογίες για να μην το κάνω. Δεν είναι απλό. Ψυχολογικό καθαρά που πρέπει να δουλευτεί μόλις λήξει επιτέλους η καραντίνα.

Γενικά κι εγώ θα τη χαρακτήριζα με καλές και κακές στιγμές, αλλά αρκετά βαρετή στη μεγαλύτερη διάρκειά της. Μια ευθεία γραμμή και ένα μονότονο καθημερινό πράγμα που επαναλαμβανόταν για 250 μέρες πάνω κάτω.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
dimitris2000
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Sat Jun 06, 2015 2:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περίεργη η χρονιά που σε λίγο καιρό θα μας αφήσει.

Στα καλά, μπορώ να πω ότι άρχισα επιτέλους να αποκτάω έναν ρυθμό στην σχολή πάρα τις αντίξοες συνθήκες και να αρχίσω να σκέφτομαι επαγγελματικά το μέλλον, από κάποιες γνωριμίες που μου παρουσιάστηκαν. Υγεία είχα και εγώ και οι δικοί μου, που είναι το κυριότερο θεωρώ..

Στα κακά η πανδημία του covid έφερε κάποιες μεγάλες αλλαγές στην ζωή μου, μια από αυτή ήταν να βγω πριν ένα μήνα από την μακροχρόνια σχέση μου..
Στην αρχή με πήρα αρκετά από κάτω, με τον καιρό όμως το ξεπέρασα.
Επιπλέον όλος αυτός ο "έλεγχος" και τα μέτρα, με έχουν κάνει να ξενερώσω ακόμα και να βγω μια βόλτα με τους φίλους μου..
Δεν ξέρω τι θα κάνω μόλις τελειώσει όλο αυτό, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω μείνει αρκετά πίσω κοινωνικά..

Εύχομαι από καρδιάς να ζήσουμε ένα πολύ καλύτερο έτος, του χρόνου τέτοια εποχή να μην αναγκαζόμαστε να στείλουμε SMS για να βγούμε απ το σπίτι μας, και σύντομα να ξαναειμαστε κοντά με τους αγαπημένους μας!
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8420
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Μόνο θετικό το 2020 το οτι πήρα το γαμήδι το πτυχίο επιτέλους, τερματίζοντας βέβαια σαν εκείνους τους, ζαλισμένους και ανίκανους να πάρουν τα πόδια τους μέχρι τον τερματισμο από την κούραση, μαραθωνοδρόμους που κυκλοφορούν σε διάφορα βίντεο.

Από την άλλη, πολλά τα στραβά κι ανάποδα, κυρίως με υγεία και ψυχολογία, ας ελπίσουμε το 2021 να είναι καλύτερα τα πράγματα για όλους μας
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Όπως και για τον περισσότερο κόσμο έτσι και για μένα το 2020 ήταν μια λίγο-πολύ περίεργη χρονιά.Από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω...από το στραπάτσο που έφαγα στις πανελλήνιες και δεν πέρασα πουθενά μέχρι το ότι κατάφερα έστω και δια της πλαγίας οδού να διεκδικήσω το όνειρο μου που είναι να γίνω αθλητικός δημοσιογράφος.Μεγάλο αρνητικό είναι ότι με όλα αυτά τα μέτρα που έχουν πάρει δεν στέλνω ούτε ένα 6...παντού αστυνομία λες και κουβαλάμε 500 κιλά κόκα πάνω μας.Σε καμία μα καμία περίπτωση δεν αντιπαθώ το επάγγελμα αυτό για να μην παρεξηγηθώ.Είναι μια μεταβατική περίοδος για μένα που εκεί που έπρεπε να έχω βάλει πέμπτη και να τη ζω έντονα την όλη φάση ήρθε η πανδημία και τα γκρέμισε.Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα γίνει με το εμβόλιο και αν θα επιστρέψουμε στην κανονικότητα το 2021 αλλά αισθάνομαι βαθύτατα αβέβαιος το τι θα φέρει η νέα χρονιά και το αν θα είναι καλύτερη από το 2020 η όχι.Ένα πράγμα όμως που θα το υπολόγιζα σαν θετικό είναι πως επιτέλους βρήκα χρόνο για τον εαυτό μου και κάνω πράγματα που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα τα έκανα η θα τα έκανα σε πολύ μικρότερη συχνότητα απ'ότι τώρα.Βλέπω μπάλα σχεδόν καθημερινά καίγομαι στο FM επίσης και πολλά πολλά άλλα.Εύχομαι από καρδιάς καλές γιορτές και σύντομα να ξαναδούμε τους αγαπημένους μας και τους φίλους μας χωρίς να πλανιέται το φάντασμα του κορονοιού και του 13033 πάνω από τα κεφάλια μας...
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

στα καλα δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερα αξιοσημειωτο νομιζω, εκτος του οτι εμαθα οτι θα γινω θειος τον γεναρη!
αντε να βαλω οτι αλλαξαμε σπιτι κ πηγαμε σε ενα πολυ ομορφοτερο, με θεα θαλασσα.

στα ασχημα, μας προλαβε στην στροφη το 2020 και μας πηρε την γιαγια πριν 2 βδομαδες περιπου, αφου προηγηθηκε εγκεφαλικο πριν εναμιση μηνα.
στα 88, πηγε να βρει τον παππου, που καθε μερα τον γυρευε, οπως ελεγε. τουλαχιστον δεν ταλαιπωρηθηκε καθολου, ηταν ηρεμη μεχρι το τελος.

προφανως πηγαν κ αλλα πραγματα σκατα με την ολη φαση, αλλα η αληθεια ειναι οτι προσωπικα δεν με επηρέασαν ιδιαιτερα. κυριως οικονομικο ειναι το παλουκι.
User avatar
Snk
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6539
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Parma, Liverpool
twitter: Snk013
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Κακά
- Πολλά θέματα υγείας. Και για μένα και κυρίως για την μάνα μου και τον πατέρα μου. Ολο τον χρόνο μπαινοβγαίνουμε νοσοκομεία με επεμβάσεις. Μια παίρνει σειρά ο ένας, μια ο άλλος και μετά άντε πάλι από την αρχή. Και εννοείται δεν τελειώσαμε, έχουμε εκκρεμότητες και για το 2021
- Πολλά οικονομικά προβλήματα. Πήγαινε που πήγαινε χάλια η κατάσταση, ήρθε και ο κορονοιος και η πρώτη καραντίνα και φτιάσαμε σε κατάσταση κάποιες μέρες με το ζόρι να υπάρχει φαγητό στο σπίτι
- Θάνατος της γιαγιάς η οποια ηταν και η τελευταία που είχε μείνει από τους παππούδες. Είχα να την δω πάνω απο 10 χρόνια, γιατί λογο οικονομικών δυσκολίων δεν μπορούσαμε να παμε να την δούμε Κερκυρα. Ομως επειδή ήταν στα τελευταία της και μας ζήταγε, τα καταφέραμε και πήγαμε. Φτάσαμε Κέρκυρα μεσημέρι, τρέξαμε κατευθείαν σπίτι να την δούμε, μας κατάλαβε μας έσφιξε το χέρι και μας χαμογέλασε. Και μετα απο 2 ωρες αφου μας ειχε δει, εφυγε για πάντα
- Πολλές εντάσεις με συγγενικά πρόσωπα. Εντάσεις συχνές, πολύ συχνές, και υπερβολικά δυνατές, σε μορφή πυρηνικής έκρηξης ένα πράγμα
- Η κατάθλιψη μου ψιλοχτύπησε την πορτα....

Καλά
- ....δεν της άνοιξα όμως
- Γέννηση του 3ου ανιψιού -doublekiss
- Τα οικονομικά τους τελευταίους 3 μήνες κάπως παλεύονται, δεν πετάμε και απο την χαρά μας, αλλά παλεύονται

Το 2020 γενικά ήταν απίστευτα κακή χρονιά, η χειρότερη της ζωής μου θα έλεγα
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Τα άσχημα...
Δυο από τις δουλειές που είχα, μου τελείωσαν. Ο κύκλος μεταδόσεων των εντός έδρας αγώνων από το PAOK TV με είχε φέρει στον αγωνιστικό χώρο. Τουλάχιστον έκλεισα τον κύκλο μου, έχοντας πλέον δει αγώνες στην Τούμπα από όλες τις θύρες ως φίλαθλος, από τρεις διαφορετικές θύρες ως δημοσιογράφος και από τη θέση δίπλα στον προπονητή. Μου τελείωσε επίσης η παρουσία μου στο Έθνος λόγω εκτεταμένων περικοπών. Το μόνο παρήγορο στις δυο υποθέσεις είναι πως δεν έχασα τη δουλειά μου λόγω ικανοτήτων αλλά λόγω συνθηκών.
Πολλά νεύρα και προστριβές εντός σπιτιού, σε σημείο χωρισμού. Βασικά δε νιώθω παντρεμένος αλλά εγκλωβισμένος σε συγκατοίκηση που άλλες φορές δεν υποφέρεται και άλλες φορές παλεύεται. Και φυσικά όπως όλες οι παρόμοιες καταστάσεις, οι δέκα μέρες νεύρων και εντάσεων σου φαίνονται εκατό και οι δέκα ήρεμες μέρες σου φαίνονται δέκα ώρες.

Τα καλά
Έχω πλέον το δικό μου σάιτ ως owner. Βέβαια μέχρι στιγμής δεν μου μένει ούτε σεντ με το ισοζύγιο εξόδων - εσόδων καθώς το έχω ξεκινήσει με κάθε επισημότητα (ίδρυση εταιρίας, γραφεία, λογιστές, ε-φο-ρι-α) και ουσιαστικά μου τρώει όλη τη μέρα. Παράλληλα, μέσα στις γιορτές μου έγινε πρόταση να συνεργαστώ και σε ένα άλλο σάιτ. Και το καλό δεν είναι τα λεφτά αλλά το οτι για μια ακόμα φορά δεν την έψαξα εγώ τη δουλειά, με βρήκε εκείνη. Είναι αυτή τη ικανοποίηση που νιώθω στο χώρο που εργάζομαι το να σε παίρνει κάποιος και να σου λέει «σε εκτιμώ, θέλω να συνεργαστούμε».


Σίγουρα κάτι ξεχνάω. Κυριακή πρωί, με τη τσίμπλα στο μάτι, είχα όλο το χρόνο να σκεφτώ και να γράψω και αράδιασα όσα μου τριβέλιζαν το μυαλό όσο η Βιολέτα με κοιτάει και με το βλέμμα της μου λέει «κατουριέμαι ρε 'συ, θες να πλένεις το πατάκι πρωινιάτικα, όπως την περασμένη Κυριακή;»
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”