Απ'τα αλώνια στα σαλόνια(Η πορεία προς την καταξίωση...)

Καριέρες γεμάτες δόξα και αποτυχίες...οι "θρύλοι" της προπονητικής είναι εδω...
Post Reply
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όνομα:Μanuel
Επίθετο:Oikonomidis
Ημ. Γέννησης:5.3.1975(στο παιχνιδι)
Τόπος καταγωγής:Ελλαδα
Δεύτερη υπηκοότητα:Ιταλικη
Αγαπημένη ομάδα:Καμια
Ομάδα με την οποία ξεκινήσατε:Saint-Etienne
Ανοικτά πρωταθλήματα:Γαλλια(Α' κατ.),Αγγλια(Α' κατ.),Ιταλια(Α' κατ.),Ισπανια(Α' κατ.)
Database:Large
Παιχνίδι:8.0.0

Τίτλος Ιστορίας:Aπ'τα αλωνια στα σαλονια(show must go on...)


Ηταν απογευμα 24ης Ιουνιου.Βρισκομουν στο Παρισι.Στις ειδησεις ειχε μολις ανακοινωθει η απολυση του προπονητη της Σαιντ Ετιεν.Ηταν η μεγαλυτερη ευκαιρια της ζωης μου για αμεση ενασχοληση με την προπονητικη.Επι χρονια προσπαθουσα να βρω ομαδα στην Ελλαδα,κανεις ομως δεν με εμπιστευοταν(α ρε Τακη πως σε νιωθω).Ειχα οργωσει ολη την επαρχια ψαχνοντας να βρω μια ομαδα που θα μου εδινε ευκαιριες.Συνεχεια ομως μου εκλειναν την πορτα στα μουτρα.Τωρα ομως τα πραγματα ειναι διαφορετικα.Εχω βασιμες ελπιδες να κατσω σε εναν απο τους πιο γνωστους παγκους στην Γαλλια και στην Ευρωπη.Στον παγκο της Σαιντ Ετιεν.Στηριζω πολλες απο τις ελπιδες μου στη γνωριμια μου με τον αδερφο του κουνιαδου του μπατζανακη του κηπουρου του προεδρου της ομαδας(σπουδαιο παλικαρι).Τον ειχα παρει τηλεφωνο πριν απο μια ωρα για να του πω να μεσολαβησει.Τις σκεψεις μου ομως διεκοψε ο ηχος του κινητου τηλεφωνου.


-Oριστε;
-Ο κυριος Οικονομιδης;
-Ο ιδιος.
-Ειμαι ο προεδρος της Σαιντ Ετιεν.Το ονομα μου ειναι Bernard Caiazzo(ακου ονομα...να μην ξεχασω να του πω να παει για μπανια στου Καϊαφα)
-Μαλιστα.Σε τι θα μπορουσα να σας φανω χρησιμος;(πληθυντικος ευγενιας κ'ετσι...ας μου δωσει την ομαδα και τα λεμε)
-Δεν ξερω αν το εχετε πληροφορηθει αλλα το διοικητικο συμβουλιο αποφασισε την απολυση του Laurent Roussey και βρισκομαστε σε αναζητηση προπονητη.Ψαχνουμε για καποιον που δεν ειναι γνωστος στο ευρυ κοινο και σκεφτηκαμε εσας.Τι θα λεγατε;
-Τι να σας πω;Mε ξαφνιαζετε...
-Καταλαβαινω.Αλλα αφου συγκεντρωσαμε τις καταλληλες πληροφοριες για εσας ,σας θεωρησαμε ιδανικο για αυτη τη θεση.
-Και απο που πηρατε πληροφοριες για μενα;
-Μα απ'τον κηπουρο μου φυσικα.Τον θεωρω ατομο απολυτης εμπιστοσυνης(ακου τι λεει το ατομο...).Μου ειπε τα καλυτερα.
....Επικρατησε σιγη για λιγα δευτερολεπτα...
-Τι θα λεγατε λοιπον να ερθετε αυριο απο τα γραφεια της ομαδας για να συζητησουμε;
-Ευχαριστως.
-Ε,τοτε θα τα ξαναπουμε αυριο.
-Μαλιστα...καλο σας απογευμα.


Μολις εκλεισα το τηλεφωνο ενιωσα πως βρισκομουν σε ονειρο.Ηταν απιστευτο...κι ομως αληθινο!!!
Last edited by Man0lios on Sat Jun 14, 2008 9:13 am, edited 1 time in total.
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το επομενο πρωι συναντηθηκα με τον προεδρο εξω απο το γηπεδο της ομαδας.
Image
Image
Οφειλω να ομολογησω οτι εμεινα αφωνος με το γηπεδο και τις εγκαταστασεις.Τ ο γηπεδο εχει 35616 θεσεις ενω οι εγκαταστασεις ειναι πολυ υψηλου επιπεδου.Μετα απο αυτη τη μινι ξεναγηση οδηγηθηκα στο γραφειο του προεδρου.Μου ανακοινωσε οτι η ομαδα μου προσφερει 2ετες συμβολαιο με ετησιες απολαβες 300.000 euro.Στοχος της ομαδας θα ειναι με το τελος της 3ετιας να ανηκουμε στην ελιτ του γαλλικου ποδοσφαιρου.
Για αυτη τη χρονια ως στοχος τεθηκε η καταταξη στις πρωτες 10 ομαδες του πρωταθληματος.Για την επιτευξη αυτου του στοχου ο προεδρος μου εδωσε 2.8Μ για budget και 19.5 για τους μισθους των παικτων.Υστερα απο παρακληση μου προς τον προεδρο τα χρηματα για μεταγραφες αυξηθηκαν σε 9.12M.Αφου συμφωνησαμε σε ολα,υπεγραψα το συμβολαιο μου....
Την επομενη εβδομαδα θα πηγαινα για την πρωτη προπονηση...Eπρεπε ομως πρωτα να επιστρεψω στη μανα-πατριδα για να πακεταρω τα πραγματα μου...
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την 28η Ιουνιου,λοιπον,βραθηκα στο Σαιντ Ετιεν και στις προπονητικες εγκαταστασεις της ομαδας για την πρωτη προπονηση.Ο προεδρος ηταν εκει.
Image
Και ανελαβε να με συστησει στο υπολοιπο τεχνικο τιμ και στην ομαδα.
-Παιδια,απο εδω ειναι ο Manuel Oikonomidis,ο νεος προπονητης της ομαδας.Ξερω οτι οι περισσοτεροι απο εσας δεν τον γνωριζετε αλλα θα ηθελα να τον στηριξετε για το καλο της ομαδας.Ειμαι σιγουρος οτι η ομαδα αυτη ειναι ικανη για πολλα πραγματα.

Στη συνεχεια πηρα εγω το λογο.

-Γεια σας.Οπως ειπε και ο προεδρος το ονομα μου ειναι Μanuel Oikonomidis.Bρισκομαι εδω για τον ιδιο λογο που βρισκεστε εσεις.Για να κανουμε τη Σαιντ Ετιεν μεγαλη ομαδα.Στο πλαισιο αυτης της προσπαθεια,λιοπον,ελπιζω οτι θα εχουμε μια αγαστη συνεργασια.

Μετα ακολουθησε η πρωτη προπονηση στην οποια εβγαλα και τα πρωτα συμπερασματα για το υλικο της ομαδας.
H oμαδα εχει σιγουρα πολυ καλο υλικο αν και χρειαζεται μεταγραφικη ενισχυση.Απο τους υπαρχοντες παικτες ξεχωρισαν οι:
Pascal Feindouno
Image
Loic Perrin
Image
Freddy Guarin
Image
Eνω πολλα υποσχομενος ειναι και ο Blaise Matuidi.
Image

Σε συζητηση μου με τον assistant(ο μονος που εμπιστευομαι και εκτιμω απο το τεχνικο τιμ μαζι με αλλους 2-3) της ομαδας καταληξαμε οτι το συστημα που ταιριαζει περισσοτερο στην ομαδα ειναι το 4-2-3-1 με 2 MC.
User avatar
notorius
Indispensible
Indispensible
Posts: 1562
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:01 am
Football Manager της ομάδας: VFL.W./ S.E.\ Birmi.C./ A.C.B.
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Σ.Α.
twitter: lawlorn_the
Status: Dying like My Bride
Location: Desert: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

προπονούμε την ίδια μεγάλη ομάδα άρχηγόπουλο....οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαι...όσο για την ιστορία σου?...σε δυο χρόνια σε βλέπω με ουέφα... :wink:
Aughost

Save a hug for those that you hate the most

Some days good, Some days bad, And some days even hope..

Phantasmagoria
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορει φιλε μου να μην εχουμε Πλατινι,αλλα τη δουλεια μας θα την κανουμε... :wink:
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ομαδα κατα τη διαρκεια της προετοιμασιας επαιξε τα εξης φιλικα:
Image

Iδιαιτερη μνεια αξιζει στο ματς με τον Ολυμπιακο.Ηταν μια τεραστια εμπειρια για εναν Ελληνα τεχνικο σαν εμενα που ξεκιναει τωρα την καριερα του.Αξεχαστη θα μου μεινει η στιγμη που εσφιξα το χερι του Sir Tακη και μου ευχηθηκε καλη επιτυχια στην προσπαθεια μου :shock: .Επισης,πρεπει να μοιραστω μαζι σας αλλη μια εμπειρια μου απο αυτο το ματς.Τα ματια μου ηταν καρφωμενα πανω σε εναν παικτη.Εναν παικτη που οργωνε απο τα πλαγια.Ενα πραγματικο σκυλι.Στον Τασο τον Παντο.Περιττο να πω οτι με τη ληξη του αγωνα ζητησα αυτογραφο(δεχομαι προσφορες απο οποιον το θελει ξεκινωντας απο τα 100 ευρω :roll: ).

Οσον αφορα την αγωνιστικη κατασταση της ομαδας,παιξαμε αρκετα καλο ποδοσφαιρο.Ειδικα στο ματς με τη Fiorentina πιασαμε εξαιρετικη αποδοση.Το μονο που μενει ακομα ειναι να βελτιωσουμε τη φυσικη κατασταση των παικτων.

Μεταγραφες

Η SA Saint-Etienne ανακοινωνει την αποκτηση του Mika Aaritalo για 325Κ.

Η SA Saint-Etienne ανακοινωνει την αποκτηση του Pablo Piatti για 1Μ.

Η SA Saint-Etienne ανακοινωνει την αποκτηση του Lauri Dalla Valle που αποκτηθηκε ως ελευθερος.

Στο δυναμικο της ομαδας θα ανηκει απο τις 13.7.2008 ο Cristian Nazarith.
Last edited by Man0lios on Sat Dec 29, 2007 1:41 pm, edited 1 time in total.
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκινημα αγωνιστικων υποχρεωσεων

1η Αγωνιστικη
Image
Ημασταν καλυτεροι σε ολη τη διαρκεια του αγωνα και με 2 γκολ στο 1ο δεκαλεπτο πηραμε τη νικη.Μοναδικο μελανο σημειο η αποβολη του Matuidi.

2η Αγωνιστικη
Image
Πολυ ασχημη εμφανιση,ειδικα στο 1ο ημιχρονο το οποιο εληξε με 3-1.Στις αρχες του 2ου ημιχρονου φαγαμε και το 4ο.Παρολα αυτα η ομαδα εδειξε ψυχωμενη και με γκολ στο 89' και στο 94'(οι καθυστερησεις ηταν 3 λεπτα) πηραμε τον ενα βαθμο.

3η Αγωνιστικη
Image
Στα αποδυτηρια αστραψα και βροντηξα.Αν και χρησιμοποιησα κυριως ρεζερβες γιατι οι βασικοι δεν βγαζουν 3 ματς σε μια εβδομαδα,αυτες οι εμφανισεις ειναι απαραδεκτες.Μεσα σε 2 ματς εχουμε δεχθει 9 γκολ.Μαλλον ειναι αναγκαια η αποκτηση ενος αμυντικου...

4η Αγωνιστικη
Image
Ευκολη νικη και απ'οτι φαινεται τις μικρομεσαιες ομαδες τις νικαμε με σχετικη ευκολια.Οσον αφορα την υποθεση του αμυντικου δεν υπαρχει καποια ενδιαφερουσα περιπτωση στο προσκηνιο και μαλλον θα συνεχισουμε με το υπαρχον υλικο(αυτο θυμιζει κατι απο Ολυμπιακο....α ρε Τακη...)
Last edited by Man0lios on Sat Dec 29, 2007 4:50 pm, edited 1 time in total.
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

5η Αγωνιστικη
Image
Δεχθηκαμε 2 γρηγορα γκολ και παρα το αμεσο 2-1 δεν καταφεραμε να ξανασκοραρουμε...

6η Αγωνιστικη
Image
Aαχ...αμα χανουμε και εντος...

Μεταγραφη:Η AS Saint-Etienne ανακοινωνει την αποκτηση του βραζιλιανου Morais της Vasco για 8Μ


7η Αγωνιστικη
Image
Κριμα...αν και σταθηκαμε στα ποδια μας δεχθηκαμε ενα γκολ και φυγαμε με την ουρα στα σκελια...αλλα που θα παει;Δεν θα γυρισει η τυχη;Toτε θα τους παρουμε τα σωβρακα(σ'αυτο το σημειο προσευχομαστε).

8η Αγωνιστικη
Image
Μεγαλη ανασα και σημαντικη νικη...αυτος ο Feindouno ειναι σεληνιασμενος...
Last edited by Man0lios on Sat Dec 29, 2007 4:56 pm, edited 1 time in total.
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εντωμεταξυ ο προεδρος δηλωσε απογοητευμενος για τις εμφανισεις του Douala.Απο τις καλοκαιρινες μεταγραφες που εγιναν απο τον προηγουμενο προπονητη....Τι να κανω και εγω,καλεσα τον παικτη στο γραφειο μου για να μιλησουμε ιδιαιτερως...


-Λοιπον,Rudolph(ακου ονομα....)...στα τελευταια ματς δεν παιζεις οπως θα περιμεναμε απο σενα
-I know coach..Εχεις δικιο
-Εχεις καποιο προσωπικο προβλημα;
-Υou know..
-ΠΩΩΩΩ...το ειχα καταλαβει απ'την αρχη...ξεκινησε το ραμαζανι και νυστευεις..
-No coach.
-Ε,τοτε τι συμβαινει αγορι μου;...
-Τις τελευταιες 2 εβδομαδες ποναω σε ολο μου το σωμα και δεν μπορω να αγωνιστω...
-Εχεις μιλησει με τους φυσιοθεραπευτες;
-Ναι..και μου λενε οτι ολα ειναι καλα...
-.....
-Ξερεις coach....νομιζω οτι ξερω τι συμβαινει..
-Για πες μου..
-Μου εχουν κανει βουντου...
-ΤΙΙΙ;(ελα Παναγια μου...που εχω μπλεξει;)
-Nαι coach...aυτο ειναι..
-Και δε μου λες παλικαρι μου...μηπως ξερεις ποιος σου εκανε;
-Ναι..
-Ποιος ειναι παλικαρι μου;
Eto'o...με ζηλευει γιατι εχω περισσοτερο ταλεντο απο αυτον...
-Ναι ε;(αμαν...τρελος ειναι αυτος...ειναι και επικινδυνος...μη μου κανει τιποτα..)
-Ποια ειναι η γνωμη σου coach;
-Εχεις δικιο αγορι μου...πως δεν το φανταστηκα ο ιδιος;(τι να του πω...)
-Ολοι το ιδιο λενε coach...γι'αυτο την αλλη εβδομαδα θα παω σε μια μαγισσα που ξερει να λυνει μαγια.
-Ααυτο ακριβως να κανεις...με συγχωρεις ομως τωρα...εχω μια δουλεια να κανω και πρεπει να φυγω..
-OK coach
-Γεια σου αγορι μου...και καλη τυχη με τα βουντου(οπου φυγει-φυγει)
-Τhanks coach.
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Coupe da Ligue
3ος Γυρος
Image
2η σερι νικη επι της Βαλενσιεν,αυτη τη φορα στο κυπελλο....και το γκολ ο Douala...λετε τα βουντου να πιανουν μονο στο πρωταθλημα;Ντεμπουτο και για τον Morais που επαιξε για 20 λεπτα.

9η Αγωνιστικη
Image
Αδικο αποτελεσμα.Η ομαδα επαιξε παρα πολυ καλα και αξιζαμε τουλαχιστον την ισοπαλια...

10η Αγωνιστικη
Image
Μοιρασμενο παιχνιδι.Παιξαμε με τους πρωτους του χωριου αλλα σταθηκαμε καλα.
Last edited by Man0lios on Sat Dec 29, 2007 4:00 pm, edited 1 time in total.
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

11η Αγωνιστικη
Image
Καθαρη νικη που θα αναπτερωσει το ηθικο της ομαδας και θα μας ανεβασει βαθμολογικα γιατι η προηγουμενη μας θεση δεν αντικατοπτριζε την πραγματικοτητα.Πρωτο γκολ απο τον Morais.

12η Αγωνιστικη
Image
Μας εχει στοιχισει πολυ η αδυναμια του Ilan στο σκοραρισμα.Αν δε σκοραρει ο μοναδικος επιθετικος τοτε ποιος θα το κανει;

13η Αγωνιστικη
Image
Επιτελους,ο Ilan ξυπνησε και πηραμε μια νικη την οποια αξιζαμε 100%.

Βαθμολογια
Image
Last edited by Man0lios on Sat Dec 29, 2007 4:35 pm, edited 2 times in total.
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Coupe da Ligue
4th Round
Image
Κακα τα ψεματα ηταν καλυτεροι...εντωμεταξυ τραυματιστηκε ο Lauri στην προπονηση και θα μεινει εξω για 2 μηνες.

14η Αγωνιστικη
Image
Καλη εμφανιση και νικη....

15η Αγωνιστικη
Image
...αυτος ο Mathis μας εφαγε...δικαιο παντως το αποτελεσμα...περιμενω παντως να ερθει το μεγαλο ξεσπασμα απο την ομαδα...

16η Αγωνιστικη
Image
Δε ζητουσα καλυτερα χρηματα.......οι πρωτοποροι μας υποτιμησαν και το πληρωσαν...μεγαλη νικη εναντιων των εχθρων της ομαδας και καναμε ενα τεραστιο αλμα το οποιο μας πηγε στην 7η θεση.... :drinking:

17η Αγωνιστικη
Image
Τολμησαν να κανουν το 2-1 και τους ριξαμε αλλα 2.Αρκετα ικανοποιητικη εμφανιση.Υπαρχουν ομως και ασχημα νεα.Τραυματιστηκε ο Ilan και θα μεινει εκτος αγωνιστικων χωρων για 3-4 μηνες...ο Gigliotti ομως φαινεται <<ζεστος>>....οι καιροι θα δειξουν... :roll:


Βαθμολογια
Image
Last edited by Man0lios on Sat Dec 29, 2007 4:34 pm, edited 1 time in total.
matthew21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7315
Joined: Sat May 05, 2007 10:21 am
Αγαπημένη Ομάδα: Πρόεδρος Εδεσσαϊκού
Location: Οn a plane (hopefully)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Oμολογώ ότι σήμερα τη διάβασα όλη, τα πάς περίφημα!! Συνέχισε έτσι :wink:

Εκεί που έλιωσα στο γέλιο ήταν η φάση με τον κηπουρό LOL LOL LOL LOL
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

18η Αγωνιστικη
Image
Η ομαδα δειχνει να ανεβαινει.Εβαλε και 2 γκολ ο βουντουνιασμενος(το πεναλντι οριακα).Βρισκουμε το δρομο μας και ανεβηκαμε στην τριτη θεση. :wink:

19η Αγωνιστικη
Image
Μπραβο!!!Μεγαλη νικη...και μαντεψτε...ειμαστε πρωτοι!!! :drinking: ...(οχι για πολυ ακομα βεβαια)

Βαθμολογια
Image
Last edited by Man0lios on Sat Dec 29, 2007 4:43 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ .PNG...

ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΑΜΕΣΑ!!!!!
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Real managers don' t need food - Iστορίες μακράς διάρκειας”