H αυτοκρατορία αντεπιτίθεται

Καριέρες γεμάτες δόξα και αποτυχίες...οι "θρύλοι" της προπονητικής είναι εδω...
Post Reply
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ήτανε άλλο ένα συνηθισμένο πρωινό.

Image

Από τότε που είχα μεταναστεύσει από την Μογγολία στην Κίνα για ένα καλύτερο μέλλον δεν είχα απολαύσει ύπνο(τι τραβάμε εμείς οι μετανάστες). Και ούτε καν είχα βρει το καλύτερο που έψαχνα για την ζωή μου. Η αλήθεια όμως είναι ότι ποτέ δεν κυνήγησα το καλύτερο.

Ο λόγος που ήρθα στην Κίνα ήταν άλλος. Από τότε ακόμα που βρισκόμουν στην Μογγολία, όταν ήμουν ακόμα μικρό μογγολάκι, έβλεπα ένα παράξενο όνειρο: Ένας πολεμιστής ερχόταν πάνω στο άλογο του να πολεμήσει τους Κινέζους. Όμως πάντα σταματούσε στο Σινικό τείχος και πέθαινε πολεμώντας. Και λίγο πριν ξεψυχήσει μου έλεγε ?Εγώ απέτυχα. Όταν η ώρα φτάσει εσύ θα κανείς το καθήκον σου. Αυτό που εγώ απέτυχα να κάνω.? και ξεψυχούσε. Ποτέ δεν κατάλαβα τι σήμαινε αυτό το όνειρο.

Γενικότερα, η ζωή μου, μπορώ να πω, δεν ήταν όπως των άλλων μικρών παιδιών. Πάντα μου φέρονταν σαν να ήμουν ο φύλαρχος και το πιο παράξενο ήταν ότι ακόμα και εχθρικοί φίλαρχοι με φοβούνταν. Ένα περιστατικό που μου έχει μείνει χαραγμένο είναι όταν ήμουν 14 κάναμε εκστρατεία προς γειτονική φυλή για να ανακτήσουμε τις στέπες που φανήκαν στην οικογένεια μου από πολύ παλιά. Η μάχη ήταν αμφίρροπη, όταν το αποτέλεσμα έδινε να γέρνει προς το μέρος τους ο αντίπαλος φύλαρχος κατευθύνθηκε προς το μέρος μας. Ήταν έτοιμος να μας ρίξει με το βέλος του όταν με είδε. Σταμάτησε επιτόπου. Διέταξε άμεση υποχώρηση. Είχαμε κερδίσει. Όμως αυτό που με παραξένεψε ήταν ο τρόπος που με κοίταξε. Γεμάτος τρόμο αλλά συνάμα και σεβασμό.

Γι? αυτό και ήρθα στην Κίνα, για να συναντηθώ με το πεπρωμένο μου.
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή είναι η πρώτη μου ιστορία θα ήθελα να μου επισημένετε οποιοδήποτε λάθος για να βοηθήσετε να γίνει η ιστόρια καλύτερη
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Εδω είμαστε όλοι μάγκα....μην ανησυχείς...
προχώρα εσυ και βλέπουμε...


δωσε - δώσε....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ήταν πλέον απόγευμα. Είχε φτάσει η ώρα να πάω στο γήπεδο, να ξεφύγω και από την μιζέρια της πραγματικότητας. Η ομάδα της πόλης(Beijing) στην αρχή της περιόδου είχε θέσει ως στόχο να διεκδικεί, τουλάχιστον, επί ίσης όροις το πρωτάθλημα. Όλα αυτά όμως τώρα δεν είναι παρά φρούδες ελπίδες για τους οπαδούς της. Βρίσκεται 9η με αρκετούς πόντους διαφορά από τον πρωτοπόρο.

Image

Σε αυτόν τον αγώνα χιλιάδες μικροσκοπικοί Κινέζοι είχαν πάει στο γήπεδο για να αποδοκιμάσουν παίχτες και προπονητή για το θέαμα και τα αποτελέσματα που πα-ρουσίαζε η ομάδα. Εγώ κάθισα μακριά από το πλήθος για να παρακολουθήσω καλυ-τέρα το παιχνίδι.

Με το τέλος του αγώνα ήρθε το αναμενόμενο αποτέλεσμα. Ήττα. Καθώς το εξαγριω-μένο, πλέον, πλήθος προσπαθούσε να μπει στο γήπεδο κάποιοι κουστουμάτοι με πλησίασαν

-Σαγιονάρα. Είμαι ο Wu Youwen και εκπροσωπώ τον κύριο Ning, o κύριος που περι-μένει στα επίσημα.
Image
Ο κ.Ning είδε ότι παρατηρούσατε το παιχνίδι με αφοσίωση και πιστεύει ότι αξίζει να συνεργαστεί μαζί σας.
-Ευχαρίστως. Μπορώ να σφουγγαρίσω, να μαγειρέψω και ακόμα να περιποιούμαι τον κήπο.
-Δεν νομίζω ότι αυτές οι ικανότητες σας να σας χρειαστούν. Θα ήθελε να γίνετε ο νέος προπονητής της ομάδας.
-Η πρόταση σας με τιμάει αλλά υπάρχουν κάποια προβλήματα. Όπως ότι δεν έχω δί-πλωμα προπονητής και ότι δεν έχω καν άδεια εργασίας.
-Αυτό δεν είναι πρόβλημα καθώς ούτε ο προηγούμενος είχε. Θα δεχτείτε;
Βρισκόμουν πλέον σε δίλλημα, αν αποδεχόμουν την προσφορά δεν θα είχα χρόνο να επικεντρωθώ στον στόχο μου, να βρω τι σήμαινε το όνειρο, αλλά η οικογένεια πει-νούσε.
- Και βεβαία, χρόνια περίμενα αυτήν την ευκαιρία.
-Εντάξει τότε. Πάμε από το γραφείο μου να υπογράψουμε τα συμβόλαια.

Υπέγραψα διετές συμβόλαιο με ετήσιες αποδοχές 104.000?. Για μεταγραφές θα είναι διαθέσιμα 700.000? ενώ για μισθούς 2.520.000?. Όμως δεν μου άρεσε καθόλου ο πρόεδρος της ομάδας. Κάτι μου θύμιζε αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς.
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε ρε Μογγολάκι να κατακτήσουμε την Κίνα και όλον τον κόσμο. -tsekouri -tsekouri -tsekouri -tsekouri -tsekouri
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο τελευταίος Αυτοκράτορας...γουστάρω!!!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thodorispalios wrote:Πάμε ρε Μογγολάκι να κατακτήσουμε την Κίνα και όλον τον κόσμο. -tsekouri -tsekouri -tsekouri -tsekouri -tsekouri
Θόδωρα σε παρακαλώ μην αναφέρεις τα μελλοντικά μου σχέδια. Επειδή ξέρεις την ιστορία δεν χρειάζεται να την μάθουν όλοι. -ksilo -ksilo -ksilo -ksilo -ksilo -kitrinh -oxi -oxi -oxi
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έφτασα σπίτι και ανακοίνωσα στην οικογένεια μου την πρόσληψη μου στη ως προ-πονητής. Είχαν ανάμεικτα συναισθήματα μέχρι που τους ανακοίνωσα τον μισθό μου. Ξετρελάθηκαν. Εγώ όμως είχα κάποιες αμφιβολίες. Ήταν σωστό να αφήσω αυτό που κυνηγούσα χρόνια ; Δεν μου κόλλαγε ύπνος. Τότε με επισκέφτηκε ο άνθρωπος που έβλεπα στο όνειρο. Μου είπε «Δεν περίμενα από εσένα να διαλέξεις έναν τόσο ανέ-ντιμο τρόπο να καταφέρεις αυτό που οφείλεις να κάνεις. Ατίμασες τον όνομα της οι-κογένειας μας». Την ίδια στιγμή έβλεπα ανθρώπους από την πατρίδα να ζητωκραυγά-ζουν. Ήμουν πολύ μπερδεμένος. Πολλά ερωτήματα βασάνιζαν το μυαλό μου και κυ-ρίως τι ήμουν προορισμένος να κάνω;


Το επόμενο πρωί άρχισα από νωρίς δουλεία. Η ομάδα ήταν πολύ πίσω στον βαθμο-λογικό πίνακα:

Image

Και αν εξαιρέσουμε τους Tiago, Tao Wei οι υπόλοιποι παίχτες είναι ένα μάτσο χαλιά.

Επειδή ήθελε 22 μέρες για το πρώτο επίσημο παιχνίδι της ομάδας αποφάσισα να γί-νουν κάποια φιλικά( ή μάλλον κάποιο)

Guangzhou-Beijing 1-1
H ομάδα δεν έδειξε καλά στοιχεία και αποφάσισα ότι πρέπει να γίνουν κάποιες μετα-γραφές.

East Asian ch?ship:1η αγωνιστική

Seongnam - Beijing 0-0( Tao wei missed penalty 39)

Πρώτο επίσημο παιχνίδι μου στον πάγκο. Ομολογώ ότι η παρουσία μας ήταν πολύ καλή και αξίζαμε τη νίκη.

East Asian ch?ship:2η αγωνιστική

Beijing - Changchun 1-1(Tiago 55- Elvis Scott 63)

Ήμασταν τυχεροί. Ήταν πολύ καλύτερη ομάδα και άξιζε την νίκη. Από την άλλη η δικιά μας χρειάζεται επείγοντος ενίσχυση.

East Asian ch?ship:3η αγωνιστική

Beijing - Saitama 0-0

Η ομάδα παρουσίασε μικρή βελτίωση με την αλλαγή του συστήματος. Κάναμε (επι-τελούς) πολλές ευκαιρίες αλλά δυστυχώς δεν μπήκαν τα γκολ.

Στο περιθώριο του αγώνα έγινε και η παρουσίση των Yang Xu που αποκτήθηκε για 75k και του Jiang Yi που ανταλλάχτηκε για τον Shang Yi. Και οι δυο παίχτες αγωνί-ζονταν στην Liaoning.

Και να η τελική βαθμολογία.

Image

Γενικότερα αυτή η διοργάνωση ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για μένα να δω την ο-μάδα μέσα από τα παιχνίδια ώστε να την παρουσιάσω πιο έτοιμη στο πρωτάθλημα.
Last edited by Moggolos on Tue Mar 25, 2008 12:45 pm, edited 11 times in total.
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:Ο τελευταίος Αυτοκράτορας...γουστάρω!!!
Για να μην δημιουργηθουν παρεξηγησεις οι Κινεζοι ειχαν αυτοκρατορα, οι Μογγολοι πολεμαρχο.
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια ερώτηση ρε Μογγόλι. Τι ήταν αυτό το τουρνουά που έπαιξες τωρα?
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξερω. Συμμετειχαν τρεις κινεζικες και μια κορεατικη -meaculpa . Και για να μην κλαις μονο εσυ κανεις post στην δικια μου -puppie
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οικογενειακή υπόθεση οι ιστορίες μας.
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Moggolos wrote:
DrGonzo wrote:Ο τελευταίος Αυτοκράτορας...γουστάρω!!!
Για να μην δημιουργηθουν παρεξηγησεις οι Κινεζοι ειχαν αυτοκρατορα, οι Μογγολοι πολεμαρχο.
Ταπεινά ζητώ συγνώμη, ω τρανέ πολεμιστή της στέπας...
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:
Moggolos wrote:
DrGonzo wrote:Ο τελευταίος Αυτοκράτορας...γουστάρω!!!
Για να μην δημιουργηθουν παρεξηγησεις οι Κινεζοι ειχαν αυτοκρατορα, οι Μογγολοι πολεμαρχο.
Ταπεινά ζητώ συγνώμη, ω τρανέ πολεμιστή της στέπας...
Λοιπον εσυ μου αρεσεις πολυ. Μαθαινεις γρηγορα. Αν χρειαστει θα σε στρατολογησω στην αμειλικτη στρατια των Μογγολων.
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

16η αγωνιστική: Changsha-Beijing

Changsha - Beijing 2-2
Sandro 42, Oumarou 51 - Tiago 56,81


Είχαμε την υπεροχή καθ? όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αλλά κατάφεραν να προηγηθούν 2-0 με τυχερά γκολ όμως η υπεροχή μας φάνηκε αφού ισοφαρίσαμε και είχαμε ευκαιρία να πάρουμε και το παιχνίδι.

Στις 10.8 πουλήθηκε ο Yian Xiangchuang στην Wuhan για 275k

17η αγωνιστική: Beijing-Liaoning 3-1

Tao Wei 27, Tiago 51, Jiang Hai 90- Yuning 65


Κλείστηκαν όλοι πίσω και έκαναν το σταυρό τους να μην φάνε γκολ. Ευτυχώς το μπιφτέκι του Tao Wei ήρθε νωρίς και τελείωσε τις ελπίδες τους αφού το υπόλοιπο ματς είχε διαδικαστικό χαραχτήρα.

Στο περιθώριο του αγώνα έγινε η παρουσίαση του Wang Xinxin που αποκτήθηκε για 375k από την Liaoning




Κάτι όμως δεν πήγαινε καλά. Αισθανόμουνα συνεχώς να με παρακολουθούν. Διάφο-ροι άλλοι πατριώτες μου έλεγαν ότι είναι της φαντασίας μου και ότι βαθιά μέσα μου έχω επηρεαστεί από το Lost (βλέπε Κλερ). Ήθελα να τους πιστέψω αλλά τελικά επα-ληθεύτηκα όταν βρήκα όταν διαπίστωσα ότι είχαν διαρρήξει το σπίτι μου. Το παρά-ξενο όμως ήταν το γεγονός ότι δεν είχαν αγγίξει τίποτα. Μήπως ήθελαν απλά να με προειδοποιήσουν;





Δυο μέρες πριν τον επόμενο επίσημο αγώνα ανακοινώθηκε η απόκτηση του Χρήστου Μπούρμπου από την ΑΕΚ για 16k(φανταστείτε τι επίπεδο έχει το πρωτάθλημα, πάει για βασικός) και η πώληση του Wang Changquing για 0k στην Jiangsu.

18η αγωνιστική: Zhejiang-Beijing 1-1

Di You 61- Wang Ke 89, Tiago injured 28

Πάλι μας κόστισαν οι μισοτελειωμένες προσπάθειες για γκολ και χάσαμε 2 πολύτιμους πόντους. Και σαν να μην έφτανε αυτό ο Tiago θα μείνει έξω για περίπου 2 μήνες.

Έτσι μετά από τρεις αγωνιστικές στον πάγκο της ομάδας η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

Image
Last edited by Moggolos on Tue Mar 25, 2008 12:56 pm, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Real managers don' t need food - Iστορίες μακράς διάρκειας”