Πατάτες Αντιναχτές

Καριέρες γεμάτες δόξα και αποτυχίες...οι "θρύλοι" της προπονητικής είναι εδω...
Post Reply
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δύο χρόνια περίμενα, μου φάνηκαν σαν αιώνας. Δύο χρόνια ξεραήλα, πίκρα και καημός. Τόσο καιρό σπουδές, μελέτες και διαβάσματα, θρανία και καθηγητές, μου φαινόντουσαν ότι πήγαν στράφι. Καθόμουν στο σπίτι, είχα ψήσει λίγο καφέ Λαϊκού, και έβλεπα το "Μίλα μου". Στο μυαλό μου πλέον είχε μπει η σκέψη να βρω άλλη δουλειά. Σε ένα διάλειμα και ενώ έπαιζε η διαφήμιση του Ορφανίδη, τα μάτια μου έπεσαν πάνω στο απολυτήριο της σχολής προπονητών, που είχα κρεμάσει στον τοίχο με περηφάνια. Τελικά, φαίνετε, η κορνίζα αξίζει πιό πολύ από το περιεχόμενο...

Ενώ έπλενα το φλυτζάνι του καφέ, άκουσα έναν ήχο. Μου φάνηκε ότι ήταν του mobile μου, αλλά πάλι, δεν ήμουν και σίγουρος. Τελείωσα το πλήμα, άρπαξα ένα μπισκότο από τα αγαπημένα μου morning cofee και πήγα στο υπνοδωμάτιό μου, όπου είχα παρατημένο το mobile μου. Βλέπω στην οθόνη "1 missed call". Ανοίγω να δω ποιός με πήρε τηλέφωνο και τι να δω; Άγνωστος αριθμός! Με απόκρυψη λοιπόν η κλήση.

Φανερά απορημένος από την κλήση αυτή, συνέχισα να κοιτάζω την οθόνη του mobile κατευθυνόμενος προς το σαλόνι, ενώ έτρωγα το μπισκότο μου. Με το που άφησα το τηλέφωνο στο τραπεζάκι του σαλονιού, ξαναχτύπησε. Το απαντάω αμέσως:

- Ttofi? ακούω μία βρετανική φωνή με αρκετή δώση αλκοόλ μέσα...
- Ναι; λέω εγώ, χωρίς να έχω καταλάβει ποιός στο καλό είναι
- Ttofi, its me, Martin, Martin Welsh!

Μάλιστα... Ο παλιός καλός φίλος, ο Μάρτιν. Ουαλός, κληρονόμησε μία pub στο Παραλίμνι από τον παππού του και ήρθε στη Κύπρο για να την δουλέψει, αφού πρώτα είχε αποτύχει παταγωδώς να αγωνιστεί ως ποδοσφαιριστής στην, αγαπημένη του κατα τ'άλλα, Cardiff. Μία μέρα πέρασα από την pub του, χωρίς να τον ξέρω φυσικά, και κάθησα. Ο Μάρτιν είχε φιλοδοξίες για το μέρος, το οποίο όμως τελικά, κατάφερε να καταστρέψει. Τα χρέη τον είχαν πνίξει, πελάτες δεν είχε, κυρίως λόγο της αχρείας συμπεριφοράς που είχε απέναντί τους. Το θέμα είναι ότι δεν έφταιγε αυτός, αλλά η καταγωγή του. Όποιος καθόταν να μιλήσει μαζί του, αμέσως θα καταλάβαινε τη ψυχούλα που ήταν.
Έτσι λοιπόν τον καιρό που μπήκα στη pub του, είχε πάρει την απόφαση ότι αφού απέτυχε για ακόμα μία φορά στη ζωή του, να πιεί μόνος του όσα ποτά είχε μέσα στο bar και να σηκωθεί να φύγει. Την ώρα που μπήκα είχε ήδη πιεί τη μισή κάβα. Και τον βοήθησα να πιεί και την υπόλοιπη.
Οι συζητήσεις που κάναμε ήταν άκρως απολαυστικές, αλλά επικεντρωθήκαμε αρκετά στο ποδόσφαιρό. Μου είχε πει για τις δόξες του ως ποδοσφαιριστής, για τις γνωριμίες που είχε κάνει και πολλά άλλα.

Πέρασε αρκετός καιρός από τότε, το τηλέφωνό ήταν άκρως περίεργο. Ήμουν σίγουρος ότι θα μου έλεγε ότι γυρνάει στη Κύπρο, για να ανοίξει νέα pub. Έπεσα μέσα... κατά 50%. Η επιστροφή του ήταν σίγουρη, η δουλειά όμως ήταν τελείως διαφορετική.

- Μάρτιν, πως και τηλεφωνείς μετά από τόσο καιρό, ρε φίλε; Πως και μας θυμήθηκες; Του είπα.
- Αχ φίλε μου. Έχω να ακούσω ελληνικά τόσο καιρό, αλλά μου έχουν χαρακτεί στο μυαλό, χαιρομαι που τα ξανακούω! Απαντάει, χωρίς να καταλαβαίνω που το πάει.
- Λοιπόν; Τον πιέζω.
- Φίλε, θυμάσε εκείνον τον τύπο, που είχε μία ομάδα εκεί στο Κύπρος; Μου είχε πει ότι ένας άνθρωπος που είχε ομάδα είχε μιλήσει μαζί του μιά φορά, και του κλαιγόταν ότι ενώ έχει όλα τα φόντα η ομάδα του να γίνει πρωταθλήτρια δεν τα καταφέρνει.
- Ναι ρε, θυμάμε κάτι που μου είχες πει. Του λέω
- Ε, αυτός με ρώτησε αν ξέρω κανέναν προπονητή. Σήμερα, με πήρε τηλέφωνο. Ήθελε ξένο προπονητή, αλλά του λέω γιατί να πάρεις ξένο; Αφού έχεις τον καλύτερο δίπλα από το σπίτι σου! Και του είπα εσένα Ττοφή, εσένα!

Έμεινα έκπληκτος! Τόσους φίλους είχα, τόσους γνωστούς και ποτέ κανένας δεν είχε κάνει κάτι. Και ένας τύπος, από άλλη χώρα, που απλά τα ήπιαμε ένα βράδυ μαζί...μου βρήκε δουλειά!

- Έρχομαι σε δύο μέρες, Ττοφή. Σε δύο μέρες θα τον συναντήσουμε για να δούμε τι έχει να μας προτείνει. Εγώ θα είμαι δίπλα σου φίλε. Να δουλέψουμε μαζί! Αλλά εσύ θα έχεις τον έλεγχο, γιατί όπως ξέρεις, εγώ...
Δεν συνέχισε, αλλά κατάλαβα. Φοβόταν μία ακόμα αποτυχία!
-Μην φοβάσε Μάρτιν. Αυτή τη φορά, όλα θα πάνε καλά!

Κλείσαμε το τηλέφωνο, και αμέσως έμεινα να δω τις ειδήσεις. Ποιές ομάδες ψάχναν προπονητή; 4 ήταν, το ΑΠΟΕΛ, η Δόξα, ο Εθνικός και η ΑΕΛ. Δεν αναφέρθηκε πουθενά το όνομά μου, από τους δημοσιογράφους, αλλά ήμουν σίγουρος ότι σε μερικές μέρες το όνομα Ττοφής Χατζηττοφής θα γίνει νερό στα χείλι τους!
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΑΕΛ με κλειστά μάτια

μου άρεσε πολύ η αρχή ... με συγκίνησε ο τύπος :D
el_lobo
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Thu Apr 24, 2008 8:07 am
Football Manager της ομάδας: arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: mourinho's team
Location: Άγιος Νικόλαος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Έχω την πεποίθηση ότι θα είναι ο Εθνικός!

Ωραίος πρόλογος!!!
Όσοι είναι αισθηματίες την πατάνε μια ζωή!

Image

Image

Image
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14798
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

:occasion5:

θα την παμε ψηλα την ομαδα -fai
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
tanasis1990
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Nov 22, 2006 1:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Μίλαν,Λίβερπουλ, Βαλένθια
Location: Νίκαια-Leicester
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν η ιστορία σου έχει τόσο γέλιο όσο οι πατάτες,τότε θα είναι σίγουρα επιτυχημένη!!
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Ολοι στορι ξεκιναμε ε;;;
Αντε Αντωνη γερα..!
Παρε λαπτοπ και στο γραφειο να παιζεις μανατζερ :D :D
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε μωρή Ma?usa T?rk G?c? S.K. !!! -puppie :D :D
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
Galacticos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2407
Joined: Sun Oct 28, 2007 7:35 am
Football Manager της ομάδας: The Lockes F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Real Madrid
Status: Don't tell me what I can't do.
Location: Ποσειδώνιο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρειιιιιι

ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΠΑΙΖΕΙΣ??

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ALLIANCE ΝΑ ΚΑΤΑΤΡΟΠΩΣΟΥΜΕ.

Κοψε τα αστεια σε παρακαλώ, σε εφτασα στα λεβελ σχεδον






:P


















Σοβαρα τωρα, καλη αρχη παιχταρα :victory:
Image
chronis4 wrote:Τόσο καιρό διάβαζα τα πόστς του Γκαλ περί Κιάμου και λέω δε μπορεί,υπερβάλλει.
Χθες κατάλαβα κάτι.
Και λίγα λέει. 8)
Dawn Rider wrote:Εάν προβληθούν οι 6 seasons της σειράς σε ένα 2-hour special από την οπτική γωνία του Λοκ μόνο, θα έχουμε μαζικές αυτοκτονίες θεατών από τα επίπεδα γαματότητας.
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλός....βλέπω πάντως ότι οι ιστορίες εμπλουτίζονται με όλον των χωρών τα πρωταθλήματα. Κύπρο δεν είχαμε....

Καλή τύχη...και στην ιστορία και στην ομάδα.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ήμουν 146% σίγουρος οτι κάποια στιγμή θα επέστρεφες στο τόπικ....welcome back παικταρά μου...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

2 μέρες μετά στο αεροδρόμιο της Λάρνακας περίμενα τον Μάρτιν να έρθει με την πτήση των 11:00. Δίπλα μου ήταν ένας κύριος που η φάτσα του μου φαινόταν πολύ γνωστή...

Image

Ο Μάρτιν ήρθε και αφού τον αγκάλιασα, ο γνωστός κύριος υποδέχτηκε επίσης τον Ουαλό φίλο μου. Μας οδήγησε και τους δύο σε μία όμορφη μαύρη λιμουζίνα, ενώ ο Μάρτιν μου έκλεινε το μάτι, αφήνωντας να εννοηθεί ότι αυτός είναι ο γνωστός του, και τα πράγματα οδεύουν σε καλό δρόμο.

Φτάσαμε μετά από περίπου μία ώρα, και ενώ είχαμε πιάσει μία από τις γνωστές μας συζητήσεις με τον Μάρτιν (περί ποτού φυσικά) βρεθήκαμε έξω από ένα πανέμορφο κτίριο στο κέντρο της Λεμεσού με το εξής σήμα:

Image

Οκ, ο κύβος ερήφθη! Είμαστε έτοιμοι να υπογράψουμε για την ΑΕΛ!

Μετά από πολύωρες συζητήσεις (και αρκετά κρύα αστεία του Μάρτιν) μας ανάθεσαν τους ρόλους μας. Ο Μάρτιν θα είναι ο Τεχνικός Δευθυντής της ομάδας, υπεύθυνος για μεταγραφές και αρκετά εξω-αγωνιστικά θέματα, ενώ θα έχει όλη την ελευθερία να συζητάει μαζί μου τα θέματα της ομάδας. Εγώ θα είμαι ο προπονητής της ομάδας. Ο στόχος της διοίκησης ήταν να αποφύγουμε τον υποβιβασμό. Εγώ αμέσως διαφώνησα "Όχι, αυτή η ομάδα δεν φτιάχτηκε για τόσο χαμηλά! Βάζω στόχο την πρώτη 8άδα!". Ο Μάριος Ηροδότου με κοίταξε με βλέμα που άφηνε ερωτηματικά. Ήταν βλέμα έκπληξης, ή καχυποψίας; Θα δείξει... Πάντως οι υπογραφές πέσανε:

Image

Αμέσως μετά τις υπογραφές ακούστηκε ο ύμνος της ομάδας για να μας βάλει στο κλίμα του πως πρέπει να νιώθουμε για αυτή την ομάδα:
ΠΡΟΣΚΥΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΚΙΤΡΙΝΟ ΛΑΟ
ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΕΟ
Σ' ΟΠΟΙΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΙ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΥ
ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

ΠΡΟΣΚΥΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΚΙΤΡΙΝΟ ΛΑΟ
ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΕΟ
ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΤΡΙΝΗ ΦΑΝΕΛΛΑ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΙΜΗΣ
ΚΑΝΤΕ ΤΟΠΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣ

ΑΕΛ ΟΛΕ ΑΕΛ ΟΛΕ
ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΙΨΟΥΜΕ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΠΟΤΕ
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πάλι δίκιο είχα 8) άντε καλή επιτυχία...μας έλειπε μια τέτοια ιστορία οσο να ναι
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε ρε Λεμεσσός!!!!! Τα ριάλιο πεντόλιρα και πουντα....οεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Locomondo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 279
Joined: Sun Jan 27, 2008 6:26 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Barcelona
facebook προφίλ: ThanPap91
Location: Παιανία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:Πάμε ρε Λεμεσσός!!!!! Τα ριάλιο πεντόλιρα και πουντα....οεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Off Topic:
[spoiler]Ρε Dr το συνεχίζεις λίγο το κομμάτι γιατί ποτέ δεν το καταλαβαίνω όταν το ακούω; :P[/spoiler]
Καλή αρχή Αντώνη, πάμε δυνατά με την ΑΕΛ! Σου εύχομαι κάθε επιτυχία 8)
Solo Biancoverde
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Locomondo wrote:
DrGonzo wrote:Πάμε ρε Λεμεσσός!!!!! Τα ριάλιο πεντόλιρα και πουντα....οεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Off Topic:
[spoiler]Ρε Dr το συνεχίζεις λίγο το κομμάτι γιατί ποτέ δεν το καταλαβαίνω όταν το ακούω; :P[/spoiler]
Καλή αρχή Αντώνη, πάμε δυνατά με την ΑΕΛ! Σου εύχομαι κάθε επιτυχία 8)

κάπου εκεί τελειώνουν οι γνώσεις μου στην Κυπριακή παροδοσιακή μουσική... :P
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Post Reply

Return to “Real managers don' t need food - Iστορίες μακράς διάρκειας”