The getaway

Καριέρες γεμάτες δόξα και αποτυχίες...οι "θρύλοι" της προπονητικής είναι εδω...
Post Reply
Kwstas12345
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7330
Joined: Wed Nov 14, 2007 4:09 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός, Man Utd,Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι μεχρι τώρα μεταγραφές σου είναι πολυ καλές.Ο Σαμαράς θα σε βοηθήσει σίγουρα.Πάρε τον Skejlbrend.Στα φιλικά με τη Γιουβέντους έχει αποδειχτεί εξαιρετικός.
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.”

Tyrion Lannister
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Ρε σεις τι να πω... Με απογοητεύετε... Περίμενα δραστηριότητα μετά από τις τελευταίες εξελίξεις και για την ακρίβεια να με πάρετε με τις πέτρες... Εξαιρούνται οι κώστας12345 και ο παιχταράς που είναι από οτι κατάλαβα νέοι στην ιστορία (και ελπίζω να μείνουν κιολας τα παιδιά...) και δεν ακολούθησαν μάλλον τη ροή της ιστορίας...


Ley de gravedad (OJOS DE BRUJO)




-Oυφ θα με σκάσει αυτή η ιστορία ρε σάβο...

-Να μη σε σκάσει καθόλου... Πρώτοι μάγκες θα είμαστε αν τελειώσει...

-Δεν είναι λίγο ρίσκο;

-Ρίσκο; Ρίσκο; Και γιατί είναι ρίσκο;;;

-Ε, ξέρω 'γω δεν είναι και στα καλύτερα του... Κάτσε θα ζητήσω την άποψη και του τρίκυ... (στο τηλέφωνο) Έλα δικέ μου μ' ακούς;

-Έλα εδώ είμαι... Ά ρε στηβ μεγαλείαααααααααααα...

-Τα έμαθες τα καινούργια;

-Ναι κάτι με είπε ο ρούντι... Καλή επιλογή, η καλύτερη...

-Βασικά το σκέφτομαι ακόμη λίγο...

-Εεεεεεεεεεεε... Κάτσε, κάτσε, κάτσε... Ο παίκτης συμφώνησε και εσύ το σκέφτεσαι;;; Άπαπαπα.. Θα μας τρελάνεις πάλι...

-Βασικά και η μεταγραφή δεν έχει κλείσει ακόμα... Εμείς κάναμε την πρόταση μας και περιμένουμε να δούμε... Έχει πολύ δρόμο ακόμα όμως. Ακόμα και αν δεχτούμε οτι τον θέλουμε, μένει να δεχτεί και η ομάδα του και μετά να δεχτεί και ο ίδιος. Από οτι έμαθα τον θέλουν κ άλλοι. Όχι καλύτερες ομάδες από εμάς, αλλά ας πούμε ισάξιες...

-Δεν ακούω κουβέντα... Είναι πολύ καλή επιλογή και θα ανεβάσει πολύ την ποιότητα της ομάδας...

-...






Συνεχίζει να προβληματίζει η περίπτωση... Η πρόταση που κάναμε ήταν 3,2Μ. Η συνομιλία που είχα με τον τιμ μάνατζερ της ομάδας του...



-Κύριε μακκουήν, η πρόταση σας είναι μικρή. Δε θα εμποδίσουμε τον παίκτη να φύγει και ούτε πρόκειται να έχουμε παράλογες απαιτήσεις, αλλά με δεδομένη την αξία του θα απορρίψουμε την πρόταση σας...

-Κοιτάξτε, δε διαφωνώ στα περισσότερα από όσα μου λέτε, αλλά τη δεδομένη στιγμή όπου έχουμε ολοκληρώσει τις μεταγραφές μας, έχουμε περιορισμένες δυνατότητες (δε θα πέσουμε έτσι! θα διαπραγματευτούμε και το τελευταίο σέντ!!!)... Και υπάρχουν στη μέση και άλλες παράμετροι που νομίζω οτι κρατούν γενικά χαμηλά την χρηματική αξία του παίκτη σας, παρόλη την πραγματική αξία του, που μεταξύ μας δεν καθορίζεται από εμένα και από εσας...

-Ωραία,το καταλαβαίνω αυτό, έχετε δίκιο... Γι' αυτό και πιο πριν σας είπα οτι δε θα έχουμε παράλογες απαιτήσεις. Η διαφορά μας δεν είναι τόσο μεγάλη και νομίζω οτι έχετε τον τρόπο να την καλύψετε, αν πραγματικά θέλετε να ολοκληρωθεί η μεταγραφή...

-Μάλιστα... Και για τι ποσό συζητούμε;;;

-Η αντιπρόταση μας είναι στα 5,5Μ...

-Ε δεν είναι και μικρό ποσό τα 2,3Μ! Με τόσα χρήματα θα μπορούσα να κάνω άλλη μια μεταγραφή... Σχεδόν διπλασιάζεται το ποσό...

-Σκεφτείτε το και εμείς περιμένουμε την απάντηση σας...









Αϊ σιχτίρ δηλαδή... Συγχύστηκα είχα δεν είχα... Τι κάνουμε τώρα... Μήτινγκ με τον σάβο καταρχήν και με τον μάρτιν γουώκερ τον οικονομικό μας διευθυντή που με τις αλχημίες του πέρσι είχε μαγειρέψει τρελά το μπάτζετ μας...



-...Αυτά που λέτε!

-(σάβο) Εγώ επιμένω...

-Τι επιμένεις ρε;;; Αφού δεν έχουμε τόσα χρήματα λέμε...

-(μάρτιν) Ντάξει βασικά πιστεύω οτι είναι ένα όνομα για το οποίο θα μπορούσε η διοίκηση να δεχτεί να ξεπεράσουμε για λίγο τον αρχικό σχεδιασμό. Άλλωστε, όπως σου είχα πει και παλιότερα, αν ζητήσουμε να πληρώσουμε με δόσεις δεν τρέχει τίποτα...

-Ναι ρε συ μάρτιν, αλλά και πάλι πολλά δεν είναι 5,5Μ;; Όταν εμείς λέγαμε 3,2...

-(σάβο) Ε, ίσως και να ήταν λίγα τα 3,2 κ όχι πολλά τα 5,5...

-Άσε με ρε και συ στον πόνο μου...

-(μάρτιν) Μα καλά ήταν τόσο ανένδοτοι στα 5,5Μ;

-Τι να σου πω...

-(σάβο) Ε να κάνουμε κ άλλη πρόταση κ βλέπουμε...





Νέα βελτιωμένη πρόταση στα 4,8Μ από τα οποία όμως μόνο το 1Μ ήταν στο χέρι και τα υπόλοιπα σε 24 δόσεις... ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ κ αυτή... Αντιπροτείνονται 3,5Μ στο χέρι κ 1,5Μ σε δόσεις... Πάλι καλά, μπήκαμε σε λογική παζαρέματος, μιας και τελικά οι άλλες προτάσεις που είχε ο παίκτης ήταν ακόμα μικρότερες (μπήκε όμως στο παιχνίδι η σαμπντόρια που στην τελική είναι καλύτερη ομάδα από εμάς)...





-Για να καταλάβω, δεν τα πάτε και πολύ καλά με τις μεταγραφές που πληρώνονται με δόσεις...

-Ναι ακριβώς...

-Έτσι όμως δε μας βοηθάτε καθόλου εμάς...

-Μα πως... Σας ζητήσαμε 500Κ λιγότερα από οτι την πρώτη φορά και μάλιστα και με μια μικρή διευκόλυνση στην πληρωμή...

-Λοιπόν, για να μην έχει πιο πολλά επεισόδια και από τη λάμψη το σήριαλ αυτό, δέχεστε 4,8Μ και όλα μαζί;

-Μάλιστα... Ενδιαφέρουσα η πρόταση σας και συζητήσιμη... Όμως δεν έχω εξουσιοδότηση για να σας απαντήσω άμεσα, θα σας ενημερώσουμε άμεσα με φαξ...

-Λοιπόν, περιμένω την απάντηση σας...






ΜΑ ΘΑ ΣΚΑΣΩ... ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ... ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ... Ε ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ 4,8Μ ΓΙΑ ΕΝΑΝ 31ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ... ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΤΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΠΙΑ...












Off Topic:
Το βίντεο και αυτήν τη φορά δε ακολουθεί την ιστορία... Πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω οτι πιο πολύ ενδιαφέρον έχουν τα κλιπάκια παρά η ιστορία η ίδια...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hBW4OWCR ... re=related[/youtube]
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να σου πω, ψάχνεις φορ περιοχής ή σου κάνει και ένα φορ - εξτρεμ, τύπου Torje ας πούμε;;;

Μια χαρά είναι και τα δύο!!!!! ( Η ιστορία και τα βιντεάκια.) Παραπονιάρημ... :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μας έσκασες ρε sta8erman ... ποιος είναι αυτός που παζαρεύεις?
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Απαπαπαπαπα... Γενικά ήθελα να δημιουργήσω λίγο κλίμα γι' αυτήν τη μεταγραφή, αλλά δεν το πιάσατε... Το πόστ αυτό το σχεδίαζα εδώ και μια μανατζερική χρονιά...



Santa Maria (Del Buen Ayre) (GOTAN PROJECT)





Φέτος στο χάλ θα χορεύουμε τανγκό...

Image

Image

Image





Η πρόταση των 4,8Μ της χάλ γινεται αποδεκτή και ξεκινούν οι συζητήσεις με τον παίκτη...


-Τι έγινε ρε μάρτιν. Μίλησες με τον ατζέντη του;

-Ναι και μάθαμε και τις απαιτήσεις του...


Image


...και ακατέβατα λέει...

-Αααααααα... 2Μ;;; Για να του πω δυο κουβεντούλες... Δεν κάναμε τόσο κόπο για να μας το χαλάσει... Πες του οτι δεν έχουμε τόσα λεφτά και οτι θα τα πάρει σε πριμ συμμετοχών, γκόλ και ασσίστ...

-Πόσα να δώσουμε εμείς δλδ;;;

-Παζάρεψε το, αλλά σε καμία περίπτωση να μην ξεπεράσεις τα 1,7Μ... Είναι ταβάνι...




Έτσι λοιπόν...

'Η Hull City F.C. ανακοινώνει την απόκτηση του Juan Roman Riquelme από την Boca Juniors, έναντι του ποσού των 4,8Μ'


Image




Image

Image

Image






Off Topic:
[quote="Griyio"]Ντάξει τώρα έγινα πιο φανατικός στο θεματάκι εδώ μέσα!!!! Και ο χειρότερος να ναι δε με νιάζει!! Φτάνει που θα φοράει τη φανέλα με το 10!!!!!!

(Δεν πιστεύω να χεις δηλώσει νούμερα ακόμα ή να πατήσεις κανά auto numbers χωρίς παρεμβάσεις)[/quote]


[quote="MaxKarapro"]Οτι ψάρωσα το παραδέχομαι ..... φτου ρε γαμώτο και πριν δω το σπόιλερ άρχισα να σκέφτομαι πανυγυρικό ποστ ...... δεν πειράζει πάντως .... περιμένουμε[/quote]



[quote="tiziano crudeli"]Κι εγώ ψάρωσα, είχα ετοιμάσει και συνθήματα ωωωωωωωωωωωω Αρχεντίνα κτλ... :D[/quote]


[quote="sta8erman"]Για να μη νομίζετε οτι σας εμπαίζω, ο ρικέλμε είναι διακαής μου πόθος, και ελπίζω οτι με το καλό του χρόνου να είμαστε στα μεγάλα σαλώνια και τότε θα κάνω πραγματικά προσπάθεια να τον φέρω...[/quote]


:D :D :D :D :D -gioupi -gioupi -gioupi -gioupi -gioupi -gioupi -gioupi -gioupi




@ παιχτάρας: Υπήρχε μια προϊστορία στην όλη υπόθεση... Στην αρχή νόμιζα οτι και συ γιαυτό τον ανέφερες, αλλά τελικά μάλλον τυχαίο ήταν... Το καλό είναι οτι μάλλον μετά και από αυτό θα πρέπει να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι!


Και για το παληκάρι από το σαν φερνάντο...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3zD9W9SZj9w[/youtube]
User avatar
Sapsalomenos
Coach
Coach
Posts: 2740
Joined: Sat Mar 29, 2008 4:19 pm
Status: Believe it or not, I was not always as awesome as I am today.
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: Juan Roman Riquelme :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy:
Spoiler: show
Πάνω που σκεφτόμουν να τον πάρω εγώ στην δικιά μου ιστοράι
"Even if there was a hand, it was the hand of God."

Mαγικές στιγμές...

Μαραντόνα: «Ο καλύτερος μετά από εμένα ο Πελέ!»

Image
Brujitas wrote: Επίσης αναρωτιεμαι πως σκατα τοσο καιρο βγαινουμε με ελληνιδες. Ρε. Η διαφορά στον χαρακτηρα, στην ευγενια, στο κεφι, στην πλακα, ειναι ΧΑΩΔΗΣ.
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το εψηνες απο περυσι αλλα δεν θα ερχοταν.Τεσπα θα κανω οτι και ο προηγουμενος -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai












Πιστευω να φτανουν τοσα :D
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai

Ο καλύτερος αργός παίχτης του κόσμου!!!!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μας έφτιακες ρε φιλαράκι ... αυτή μάλιστα ... είναι μεταγραφάρα αεροδρομίου .... δεν μπορώ δεν μπορώ να περιμένω ....
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
@ paixtaras: Δεν το έψηνα πέρσι, απλά ήταν μια φάρσα... Όπως επίσης 'φάρσα' ήταν και το πόστ όπου παρουσίαζα τους στόχους μου για τη θέση αυτή, μιας και ποτέ δεν κινήθηκα για κανένανα από αυτούς, απλά ήθελα να αποπροσανατολίσω λίγο το αναγνωστικό κοινό...


38:45 (A thievery number) (THIEVEERY CORPORATION)


Η υποδοχή του ρικέλμε έγινε στο χήθροου. Αντιπροσωπεία της ομάδας βρέθηκε εκεί για να υποδεχτεί τον παίκτη, ωστόσο οι φίλαθλοι της ομάδας ήταν ανυπόμονοι και βρέθηκαν και εκεί...


Image


(NAI, NAI... OΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΤΗΣ ΧΑΛ... ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟΝ ΦΥΓΑΔΕΥΣΑΜΕ...)

Image

Image



XAMOΣ!!!


Ενώ έκανε και κάποιες σύντομες δηλώσεις:

-Καταρχήν νιώθω για μια ακόμα φορά στην καριέρα μου, οτι συμμετέχω σε κάτι μεγάλο. Η χαλ με προσέγγισε πολύ ζεστά και μου έκανε την καλύτερη πρόταση. Δε μπορούσα να αρνηθώ και σας εγγυόμαι οτι θα δώσωσ τον καλύτερο μου εαυτό. Δεν είχα αγωνιστεί ποτέ ξανά στο αγγλικό πρωτάθλημα, αλλά δε νομίζω οτι λέει και πολλά αυτό... Έτσι όπως μου παρουσιάστηκε το πλάνο της ομάδας για τη καινούργια χρονιά, νομίζω οτι θα μπορώ μια χαρά να μπω στο παιχνίδι της και να καταφέρουμε όλοι μαζί κάτι πολύ καλό...

-Κύριε ρικέλμε, ρίχνοντας μια ματιά στο ρόστερ της ομάδας, οι παίκτες που απαρτίζουν το βασικό κορμό της, είναι όλοι νεαροί ταλαντούχοι και με ελάχιστες εμπειρίες σε σχέση με όσα έχετε ζήσει εσύ στην καριέρα σας. Είστε έτοιμος εκτός από ηγέτης της ομάδας στο γήπεδο, να γίνεται ο ηγέτης της και εκτός;

-Ε, είναι πολύ νωρίς ακόμα, δεν ξέρω καν τους συμπαίκτες μου, την ομάδα, ενώ και με τον προπονητή μιλήσαμε για λίγο από το τηλέφωνο... Δε θέλω να κάνω βαρύγδουπες δηλώσεις, αλλά έχω τη διάθεση να κάνω οτι μου ζητηθεί. Καταλαβαίνω αυτό που μου λέτε, και φαντάζομαι είναι και μια πραγματικότητα, αλλά θα δούμε...

-Φανταζόμαστε όλοι, οτι είστε κάποιος που δε θέλει να αρκείται στα λίγα... Έχοντας μάλιστα τόσο σπουδαίες πορείες στο παρελθόν, θα ήταν πολύ άσχημο για το προφίλ σας μια αποτυχία... Που πιστεύεται οτι μπορεί να φτάσει η νέα σας ομάδα με τη δική σας παρουσία;

-Ε, σ' αυτό που με ρωτάτε, ισχύει σχεδόν αυτό που είπα και πριν. Σας είπα δεν ξέρω και πολλά για την ομάδα και δε θα ήθελα να διακινδυνεύσω μαι πρόβλεξη από τώρα. Θα δούμε τι θα καταφέρουμε... Όσο για το άλλο που είπατε, σίγουρα κανείς δε θέλει την αποτυχία, και φυσικά ήρθα με σκοπό να παίξω το ποδόσφαιρο που ξέρω και να κάνουμε κάτι καλό, ώστε μετά να λένε όλοι οτι όπως και στην μπόκα, στην βιγιαρεάλ, στην αργεντινή, όταν θα έρθει η ώρα να φύγω και από τη χαλ, όλοι να λένε για το πόσο βοήθησα την ομάδα και να συνεχίσουν να με θυμούνται και μετά...





Ωραίος ο αρτζεντίνο... Κ ούτε μου έδειξε διάθεη για βεντετισμούς κ ιστορίες... Εντάξει, όλοι ξέρουμε οτι από φυσική κατάσταση δεν είναι και κανένα τέρας, αλλά ελπίζω οτι θα μας δώσει ποιότητα στο παιχνίδι μας κ οτι θα μας κάνει πιο απειλητικούς...


Tώρα πιο χαλαρά τα πράγματα, μιας και μπορώ να απολαμβάνω με ησυχία την ετοιμασία της ομάδας ενόψει της νεας σαιζόν, με κλεισμένο το ρόστερ μας... Και η δουλειά στην ιταλία προχωρά, αν και οι μεταγραφές άργησαν να ολοκληρωθούν (ο ρικέλμε ήρθε τέλη ιουλίου και οι υπόλοιποι εως τις 15 του ίδιου μήνα...) και στα φιλικά αυτά παίξαμε κυρίως με ις ρεζέρβες...



Τα αποτελέσματα:

Image




Όχι πολύ άσχημα δλδ... Ανυπομονώ είναι η αλήθεια να δω την ομάδα με όλους τους παίκτες για να σχεδιάσουμε το πλάνο μας. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να κλείσουμε δυνατά φιλικά, παρά μόνο αυτό με την σπόρτινγκ λισσαβώνας. Στη φότο, μια στιγμή χαλάρωσης σε ταβέρνα κοντά στο προπονητικό κέντρο, μαζί με τον νεοπροσληφθέντα προπονητή της άνκαρα σανίδες κομένες (δεξιά) και προπονητή της ομάδας του άρη γιαννάκη (αριστερά), που βρίσκονται στην ίδια περιοχή με τις ομάδες τους για προετοιμασία...


Image




Τέλος στα υπόλοιπα φιλικά...

Image


Θετικά και εδώ τα αποτελέσματα σε γενικές γραμμές. Γενικά πέρα από τα αποτελέσματα είχαμε και αρκετά καλή ανάπτυξη στο παιχνίδι μας, αν και η δυναμικότητα των περισσοτέρων αντιπάλων μας δε βοηθάει για ασφαλή συμπεράσματα... Τα τελευταία δυο φιλικά βέβαια ήταν πολύ κοντά στην έναρξη των υποχρεώσεων μας, οπότε και χρησιμοποιήθηκαν οι ρεζέρβες... Το πρώτο μας παιχνίδι είναι στην έδρα μας με τη μπόλτον... Με μια πρόχειρη σύγκριση στο ρόστερ των δυο ομάδων διαπιστώνω οτι δεν έχουμε και πολλά να φοβηθούμε, αν και καλό είναι πάντα να κρατάμε μικρό καλάθι, αφού εκτός από αρκετά καλή ομάδα, είμαστε και πρωτάρηδες (=άπειροι) και ακόμη και οι καινούργιοι παίκτες, με εξαίρεση φυσικά τον ρικέλμε, είναι κυρίως ταλαντούχοι που αν καιέχουν συμμετοχές σε πρωταθλήματα υψηλού επιπέδου, δεν είναι αυτοί που θα πάρουν από το χεράκι με τη μια μια μικρή ομάδα για να την πάνε πολύ ψηλά...



[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5Y9Fbainv-E[/youtube]



Off Topic:
Η φότο είναι από την πρόσφατη συνάντηση μελών στη θεσσαλονίκη. Όποιοι δεν έχουν πάει ποτέ σε κάποια τέτοια συνάντηση, είναι μάστ!
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω τι στόχους έχεις θέσει για φέτος αλλά καλό θα ήταν τον Ρικέλμε να τον Βάζεις μόνο σε ματς πρωταθλήματος... Άσε τα κύπελλα προς το παρών...

Υ.Γ ΜΕΤΑΓΡΑΦΑΡΑ by the way :wink:
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

sta8erman wrote:μια στιγμή χαλάρωσης σε ταβέρνα κοντά στο προπονητικό κέντρο, μαζί με τον νεοπροσληφθέντα προπονητή της άνκαρα σανίδες κομένες (δεξιά) και προπονητή της ομάδας του άρη γιαννάκη (αριστερά), που βρίσκονται στην ίδια περιοχή με τις ομάδες τους για προετοιμασία...

LOL LOL LOL

Σωραίος ρε...


Καλή μεταγραφή...ή μάλλον πολύ καλή μεταγραφή...Βάμος...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα μεγάλα ( προπονητικά ) κεφάλια συναντήθηκαν, λοιπόν....
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτές είναι φάσεις ... μακάρι να βρεθούμε κάποια στιγμή όλοι μαζί σε μια συνάντηση μελών ...

....για τον Ρικέλμε τα είπαμε .... τεράστια μεταγραφή ....
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Time is my everything (IAN BROWN)



Off Topic:
Για να μπαίνουμε σιγά σιγά στο ψητό...


1η αγωνιστική:

Image

VS.

Image

Image


Το ντεμπούτο μας στην πρέμιερ λήγκ δεν ήταν και το ιδανικό, με δεδομένο το όνομα του αντιπάλου, το γεγονός ότι παίζαμε εντός έδρας και γενικά η εξέλιξη του αγώνα? Όχι βέβαια πως η μπόλτον δεν έπαιξε καλά, ίσα ίσα που πόνταρε στην απειρία μας και πέτυχε διάνα? Θα έλεγα ότι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού δείχναμε ότι ξέραμε τι θέλαμε και το πέρναμε στο γήπεδο. Πιο συγκεκριμένα, δίναμε και χώρο στους αντιπάλους και είχαμε ως κύριο όπλο μας την αμυντική λειτουργία που έδειχνε να είναι αλάνθαστη. Επιθετικά θα έλεγα ότι δε διακρινόμασταν ιδιαίτερα, δείχναμε ιδιαίτερα τρακαρισμένοι, σα να φοβόμασταν, αλλά ήρθε το γκολ με τον ρικέλμε έστω και με σχεδόν τυχαίο τρόπο, αφού ήταν προϊόν κόντρας. Και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεθαρρέψουμε λιγάκι. Εκεί λοιπόν που πια όλα έδειχναν ότι πήγαιναν πρίμα για μας, ήρθε το πρώτο αμυντικό λάθος (από τον εντουάρντο, που μάλλον είχε κάνει καναδυό λαθάκια και πιο πριν, αλλά από αυτά που περνούν απαρατήρητα?). Βέβαια τώρα που ξαναβλέπω τη φάση ίσως ήταν του φρέιλαχ το λάθος που γύρισε πίσω άτσαλα τη μπάλα με τον ο? μπράιαν να προλαβαίνει στο σπρίντ το βραζιλιάνο? Από εκεί και πέρα, στην πλευρά μας κυριάρχησε η αναρχία? Τίποτα δεν πήγαινε σχεδιασμένα, τα λάθη διαδεχόταν το ένα το άλλο, και αν δεν ήταν ο λαστούβκα, θα είχαμε δεχτεί πολύ περισσότερα γκολ από το ένα που δεχτήκαμε όταν από κόρνερ ο κάχιλ βρέθηκε ολομόναχος στην μικρή περιοχή? Εκ των υστέρων, οι δυο αλλαγές (φρέιλαχ αντί νίνη και ρίιντ αντί σαμαρά) αποδείχτηκαν λανθασμένες, αλλά όταν τις είχα στο μυαλό μου, από τακτικής άποψης φαινόταν μια χαρά? Αυτό που ήθελα από τους δυο τους ήταν να κάνουν πιο γρήγορο το παιχνίδι μας, την ώρα που η μπόλτον έδειχνε ότι θα ανέβει για να πρεσάρει? Δυστυχώς έπεσα έξω?




Στη συνέντευξη τύπου:

-Δε θα πω πολλά? Μόνο ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν διαφορετική εξέλιξη και το ότι μέχρι τη στιγμή που η μπόλτον μας ισοφάρισε, όλα πήγαιναν όπως τα είχαμε σχεδιάσει? Δυστυχώς όμως για μας, σύμφωνα με τους ποδοσφαιρικούς κανονισμούς ένας αγώνας λήγει με το πέρας των ενενήντα λεπτών και έτσι όσα συνέβησαν από εκεί και μετά χάλασαν την καλή μας εικόνα? Φυσικά και δε θέλω να κρυφτώ πίσω από δικαιολογίες, αναλαμβάνω εγώ την ευθύνη της ήττας και προχωράμε παρακάτω?

-Κύριε μακκουήν, τι έχετε να πείτε για τα νεα αποκτήματα της ομάδας;

-Ε, οι περισσότεροι τα πήγαν αρκετά καλά, ειδικά θα ξεχωρίσω τον λαστούβκα που έκανε αρκετά καλή δουλειά? Αλλά μην ξεχνάτε ότι είναι πολύ νωρίς για να τους κρίνουμε, ειδικά ο ρικέλμε είναι μόνο μια βδομάδα στην ομάδα μαζί μας και όμως είδατε ότι τα πήγε εξαιρετικά? Στο μέλλον θα δούμε νομίζω πολύ περισσότερα από αυτόν?

-Η χαλ θα κινδυνέψει; Έχετε οριοθετήσει τους στόχους σας;

-Λοιπόν καταρχήν σας είπα ότι δεν είμαι στο μούντ για να καθίσω πολύ ώρα εδώ, θα είναι η τελευταία ερώτηση που θα απαντήσω? Είναι πολύ νωρίς για να πούμε κάτι τέτοιο. Τώρα και σεις ίσως βγάζετε γρήγορα συμπεράσματα λόγω του ατυχούς αποτελέσματος. Αλλά τι;;; Αν ας πούμε την επόμενη αγωνιστική που παίζουμε με την τσέλση τα φέρει ο διάλος έτσι και κερδίσουμε, τότε τι;;; Θα πάμε για έξοδο για τσάμπιονς λήγκ;;; Ενηγουέη, ο στόχος που θέσαμε πριν αρχίσει η χρονιά φυσικά και ήταν η παραμονή, αλλά οι στόχοι μπαίνουν και αλλάζουν?

-Κύριε μακκουήν?


Το μόνο που δεν ήθελα ήταν τώρα μια συντριβή και από την τσέλση και να πέσει η ψυχολογία μας στο ναδίρ? Δεν είναι οτι κάναμε άσχημη αμφάνιση, αλλά θεωρούσα οτι η μπόλτον είναι μια από τις 4-5 ομάδες που ήταν ήδη στην κατηγορία και θα μπορούσαμε να τις χτυπήσουμε... Και με ήττα στην έδρα μας από μια τέτοια ομάδα, πρέπει να ρεφάρουμε ή κάνοντας μια νίκη με κάποια ομάδα από το πρώτο γκρούπ δυναμικότητας, ή να νικήσουμε κάποια πιο δυνατή από εμάς ομάδα εκτός έδρας...








2η αγωνιστική:

Image

VS.

Image

Image

Τώρα ότι και να πω? Η εικόνα του παιχνιδιού έδειχνε να είναι η ακριβώς αντίθετη από το αποτέλεσμα της πρώτης αγωνιστικής? Αυτή τη φορά ήταν οι αντίπαλοί μας που προηγήθηκαν, έστω και με πέναλτι, αλλά και που έδειχναν έστω και ελαφρά να είναι πιο επικίνδυνοι? Εμείς τους απλώς τους παρακολουθούσαμε την περισσότερη ώρα, προσδοκώντας απλά να παραμείνουμε στο παιχνίδι? Στο 2ο ημίχρονο όμως, πέρασα τον ρίιντ αντί του τραορέ, για να πάμε σε 4-4-2, καθώς ο σαμαράς έδειχνε να έχει μεν προβάδισμα έναντι τον αντιπάλων του στο να κατεβάζει τη μπάλα, αλλά δεν είχε τι να την κάνει μετά? Και κάπως έτσι το γυρίσαμε το ματσάκι? Ή περίπου? Ο τζόυς κάθετη μπαλιά στον ρίιντ κ αυτός βρίσκει με τη μια το σαμαρά? 1-0!!! Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε την μεγάλη τσέλση? Κ πριν προλάβουν να καταλάβουν τι τους γίνεται ο ρίιντ θα ξαναχτυπήσει σαν τη κόμπρα? Από το βολέ του λαστούβκα, ο τέρυ πάει να πάρει την κεφαλιά μπροστά από τον ρούμπυ, αλλά τελικά θα του φύγει η μπάλα προς τα πίσω? Ο ρίιντ θα φύγει σαν τον άνεμο μόνος αντίπαλος με τον τσέχ και θα τον νικήσει? 2-1!!! Στη συνέχεια θα κλειστούμε πίσω? Τους έχω εμπιστοσύνη σε κάτι τέτοια? Άλλωστε δεν έχουμε φάει τόση ώρα κανονικό γκολ? Θα μπεί ο λέτο στη θέση του τραυματία ρίιντ και πάμε με 4-5-1 πάλι? Και η απόλυτη ξενέρα στο 88?? Δεύτερο πέναλτι!!! Τώρα τι να πω? Ότι θα αισθανόμουν τόσο άσχημα μετά από χι με την τσέλση ούτε που θα το πίστευα?







-Να πω ότι αξίζαμε κάτι παραπάνω?; Ότι είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα;;; Ότι πρέπει να δούμε ξανά τις φάσεις;;; Δεν ξέρω για μένα όλα αυτά δεν έχουν σημασία αυτή τη στιγμή? Αυτό που μου μένει μετά από το σημερινό παιχνίδι είναι ότι η χαλ παίζει ποδόσφαιρο και δεν κρύβεται? Έχουμε βάλει σε δυο αγώνες 3 γκολ και έχουμε δεχτεί βέβαια 4? Αλλά είμαστε ομάδα που βοηθάμε έτσι ώστε να γίνονται θεαματικοί αγώνες? Και που όταν κάποια στιγμή πατήσουμε καλά στο γήπεδο, θα κάνουμε ωραία πράγματα?.

-Δε θα σχολιάσετε τις φάσεις των πέναλτι;;;

-Δεν είναι της παρούσης? Όταν ο διαιτητής σφυρίζει το τέλος ενός ματς, όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα, όπως και να έχει διαμορφωθεί, αυτό δε θα αλλάξει μετά από κάποιες δηλώσεις?






Καλό ποδαρικό στους βαθμούς... Τέτοιοι βαθμοί είναι εκτός προγραμματισμού. Όχι πως καλύψαμε τώρα τους χαμένους βαθμούς της πρώτης αγωνιστικής, αλλά βοηθάει την ψυχολογία μας. Μετά από αυτό, νομίζω οτι μπορούμε στα ίσια οποιονδήποτε αντίπαλο, τουλάχιστον στην έδρα μας... Βέβαια, αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά και πέρναμε και τη νίκη, ίσα που θα τρέχαμε και στα μπουζούκια... Ντάξει ας μην τρελαινόμαστε κιολας... Θα χρειαστούμε λίγη υπομονή μέχρι να βρούμε τα πατήματα μας για τα καλά... Ο χρόνος είναι τα πάντα όμως, και όταν γίνει αυτό, αυτή η ομάδα θα κάνει πολλά πράγματα...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Fc_hqf7Om8E[/youtube]
Last edited by sta8erman on Sun Jul 27, 2008 11:18 am, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Real managers don' t need food - Iστορίες μακράς διάρκειας”