Με Bushmills Malt (21 years old) για συντροφιά...

Σηκώστε μανήκια και μπείτε στο κόσμο των ιστοριών. Αξίζει...
Post Reply
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7984
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξύπνησα κατά τις 14:30...ανασήκωσα το κεφάλι μου από το κρεβάτι και διαπίστωσα ότι βρισκόμουν-μόνος-στο δωμάτιο του ξενοδοχείου μου...πάλι καλά,σκέφτηκα,τουλάχιστον ξέρω που βρίσκομαι αυτή την φορά...η σκέψη αυτή με οδήγησε χαμογελαστό στο μπάνιο.Αφού πλύθηκα κι έφερα τον εαυτό μου σε...παρουσιάσιμη κατάσταση άφησα πίσω μου το Manor Hotel και κατευθύνθηκα προς το Molly's προκειμένου να εξευμενίσω το στομάχι μου.
Δεν είχα καλά καλά δώσει την παραγγελία μου όταν χτύπησε το κινητό μου,προκαλώντας επικριτικά βλέμματα από τους θαμώνες που βρίσκονταν εκείνη την ώρα στα κοντινά τραπέζια.Με μια χαρακτηριστική κίνηση ενοχής και συνάμα απολογίας,απάντησα...
''...Ναι,ναι,θυμάμαι-τώρα που μου το λες δηλαδή,αλλιώς...-αλλά...νόμιζα πως...Όχι,φυσικά κι ενδιαφέρομαι (;)!...Πολύ καλά,θα είμαι εκεί...Ναι,ναι,κανένα πρόβλημα αλλά είπαμε και κάτι άλλο χθες-τελικά θυμάμαι-που ελπίζω να ισχύει...Πολύ ωραία,θα τα πούμε σε 2 ώρες από κοντά,αντίο.''
Όταν έκλεισα το τηλέφωνο,ήξερα ότι η ζωή μου είχε πλέον αλλάξει κι αυτό που ξεκίνησε πριν 4 μέρες σαν μια εβδομάδα whiskey* tasting είχε καταλήξει σε κάτι ονειρικό:σε 2 ώρες θα αναλάμβανα τις τύχες μια ποδοσφαιρικής ομάδας,όχι στο αγαπημένο μου Football Manager αλλά στην πραγματικότητα!!!

*
Off Topic:
At one time, all whisky was spelled without the extra "e", as "whisky". In around 1870, the reputation of Scottish whisky was very poor as Scottish distilleries flooded the market with cheaper spirits produced using the Coffey still. The Irish and American distilleries adopted the spelling "whiskey", with the extra "e", to distinguish their higher quality product. Today, the spelling whisky is generally used for whiskies distilled in Scotland, Wales, Canada, Australia, and Japan, while whiskey is used for the spirits distilled in Ireland and the United States
Spoiler: show
Database: 8.0.2
Μέγεθος database: Medium
Ενεργά πρωταθλήματα: Β. Ιρλανδία (Second Division,First Division,Premier Division)
Load all players from: England,Ireland,Wales
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Niiiiiiiiiiiiiiiiiice..

Ειχα ακουσει για εσενα ιστοριες φοβερες, μα δεν ηξερα ποτε μου οτι θα βγουνε αληθινες..

(απο κλαμπινγκ ερχομαι μην παρεξηγεις :D )

Αντε βρε, ακουγα για σενα οτι γραφεις τρομερα, ηρθε η ωρα να δω..

Περιμενω πολλα απο σενα, ειμαι απαιτητικος :drinking:
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aaah!!!! My mentor is back!!! (αν κι εγώ προτιμώ, το Makers Mark )
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7984
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η συνάντησή μου με τον Thomas Teer (τον πρόεδρο της ομάδας) έγινε σε πολύ φιλικό κλίμα.Αλλά θα μου πείτε,από την στιγμή που το προηγούμενο βράδυ είχαμε καταναλώσει 2 φιάλες Bushmills Malt 21 ετών το κλίμα δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό και θα έχετε απόλυτο δίκιο.Μου εξήγησε ότι είχα το ελεύθερο να δουλέψω όπως επιθυμούσα αφού έτσι κι αλλιώς η ομάδα δεν είχε καμία απολύτως προσδοκία για την αγωνιστική περίοδο που ήταν προ των πυλών.Μόνος περιορισμός που μου έθεσε ήταν να παραμείνω εντός του προυπολογισμού των ?48.000 για μισθούς κι όταν τον ρώτησα-μάλλον αφελώς οφείλω να ομολογήσω-τί ποσό σκόπευε να διαθέσει για μεταγραφές αντί απάντησης έλαβα ένα τρανταχτό-αλλά καλόκαρδο-γέλιο.Παράλληλα,εντασόμενο κι αυτό στο πλαίσιο λιτότητας που ήταν εμφανές ότι κυριαρχούσε στο σωματείο,το διετές συμβόλαιο που υπέγραψα προέβλεπε απολαβές ?13.250 για κάθε χρόνο συνεργασίας.

Ο δημοσιογράφος της τοπικής εφημερίδας που έφτασε λίγο αργότερα στο γραφείο του Thomas,αφού τράβηξε την καθιερωμένη φωτογραφία με την χειραψία μου με τον πρόεδρο,με ρώτησε ποιά ήταν τα σχέδιά μου για την ομάδα και τί ήταν αυτό που με οδήγησε στο να αποδεχτώ αυτή την πρόκληση.Κι εγώ,με κάθε ειλικρίνεια,του απάντησα ότι όσο αφορά τις φιλοδοξίες μου θα έπρεπε να περιμένει πρώτα να γνωρίσω τους παίχτες μου αλλά σίγουρα θα ήθελα να φεύγουμε κάθε φορά από το γήπεδο ικανοποιημένοι από την προσπάθειά μας.Όσο για τα κίνητρά μου,αυτά ήταν η αγάπη μου για το αγνό ποδόσφαιρο,ο κεραυνοβόλος μου έρωτας με την χώρα τους και η υπόσχεση του προέδρου.Ο Thomas με κοίταξε παραξενεμένος κι ο δημοσιογράφος-πιστός στο καθήκον του-με ρώτησε τί υπόσχεση ήταν αυτή.''Off the record,έτσι;'',τον ρώτησα κι εκείνος,περίεργος να μάθει,συμφώνησε.''Δεν είναι τίποτα σημαντικό,απλά,ως υπενθύμιση και της γνωριμίας μας,μου υποσχέθηκε 1 μπουκάλι Bushmills Malt για κάθε μας νίκη σε επίσημο παιχνίδι''!!!Ο Thomas γέλασε ακόμα μια φορά δυνατά αλλά όταν συμπλήρωσα ότι φυσικά μιλάμε για το 21 ετών,η ένταση του γέλιου του χαμήλωσε λίγο κι ήταν η σειρά του δημοσιογράφου να ξεσπάσει σε γέλια.Απτόητος ο πρόεδρος,έβγαλε 3 ποτήρια κι αφού τα γέμισε με το αγαπημένο μας whiskey,ευχηθήκαμε όλα να πάνε καλά.

Λίγο αργότερα βρισκόμουν πίσω στο ξενοδοχείο και προσπαθούσα να καταλάβω πώς η χθεσινή μου γνωριμία με αυτόν τον ανοιχτόκαρδο άνθρωπο οδήγησε στην πλήρη ανατροπή των δεδομένων στη ζωή μου.Ταυτόχρονα,έψαξα και στο διαδίκτυο για να βρω κάποιες πληροφορίες για την ομάδα ΜΟΥ (μου αρέσει ήδη αυτό το κτητικό) αλλά το μόνο που κατάφερα να μάθω ήταν ότι ιδρύθηκε το 1989 κι ότι αγωνίστηκε για πρώτη μόλις φορά στην 3η κατηγορία της Β.Ιρλανδίας την χρονιά που μας πέρασε (2006-2007).
Με την γεύση από το Bushmills ακόμα στο στόμα και με την θολή ανάμνηση της χθεσινής νύχτας στο μυαλό,αποκοιμήθηκα γλυκά.Όταν θα ξυπνούσα,δεν θα ήμουν πια ένας από τους χιλιάδες επισκέπτες που φτάνουν κάθε χρόνο σε τούτη την γωνιά του πλανήτη για να γευτούν κάποια από τα καλύτερα και αγνότερα whiskeys αλλά MANAGER μιας πραγματικής-έστω και ημιεπαγγελματικής-ομάδας ποδοσφαίρου!Το όνειρο είχε αρχίσει...
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μαρκο, καλώς ήρθες και πάλι στο τομέα...Έλειψες και το ξέρεις. αλλα ξέρω κάλά πως ήθελες να επιστρέψεις μόνο οταν θα μπορούσες να παρουσιάσεις κάτι όπως ακριβώς το θες...όλοι εδώ είμαστε, και περιμένουν να σε αποθεώσουμε. Απλά, δικαίωσέ μας.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Sapsalomenos
Coach
Coach
Posts: 2740
Joined: Sat Mar 29, 2008 4:19 pm
Status: Believe it or not, I was not always as awesome as I am today.
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή στην Ιρλανδία :drinking:
"Even if there was a hand, it was the hand of God."

Mαγικές στιγμές...

Μαραντόνα: «Ο καλύτερος μετά από εμένα ο Πελέ!»

Image
Brujitas wrote: Επίσης αναρωτιεμαι πως σκατα τοσο καιρο βγαινουμε με ελληνιδες. Ρε. Η διαφορά στον χαρακτηρα, στην ευγενια, στο κεφι, στην πλακα, ειναι ΧΑΩΔΗΣ.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

YES! He is back!!

Ay ay mate!!


Good luck!
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να καλωσορίσω και εγώ την νέα σου ιστορία ..... καλή επιτυχία ....
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7984
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η πρώτη μου γνωριμία με τους ποδοσφαιριστές που απαρτίζουν την Glebe Rangers ολοκληρώθηκε.Το ευχάριστο είναι ότι ευτυχώς δεν υπάρχουν πολλοί μεγάλοι σε ηλικία κι έτσι θα είναι εύκολο να τους απομακρύνω και να τους αντικαταστήσω με νεαρότερους.Για τον σκοπό αυτό αποφάσισα να διεξαχθούν δοκιμαστικά τις επόμενες μέρες προκειμένου να βρεθούν οι προσθήκες που θα χρειαστούμε.Παράλληλα,καθώς όλοι οι υπάρχοντες παίχτες έχουν part time συμβόλαια,αποφάσισα να προσπαθήσω να οργανώσω την ομάδα σε επαγγελματικά πρότυπα,προσφέροντας πλέον επαγγελματικά συμβόλαια και ταυτόχρονα αναζητώντας ομάδες για συνεργασία,με σχέση parent-feeder.
Όσο αφορά το τεχνικό επιτελείο αποφάσισα την παραμονή μόνο του assistant manager προκειμένου να με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα.Για την στελέχωση των υπολοίπων θέσεων βάλαμε αγγελία (!!!) στον τύπο της περιοχής.
Στην πρώτη μου συνάντηση με τον βοηθό δεν κατάφερα να κρύψω την έκπληξή μου όταν ανέφερε σε κάποια στιγμή ότι στις διοργανώσεις δικαίωμα συμμετοχής σε κάθε αποστολή έχουν 14 μόνο αθλητές!!!Μετά το αρχικό σοκ μάλλον με ικανοποίησε το γεγονός αυτό γιατί μου επιτρέπει να δουλέψω με μικρό συνολικό αριθμό ποδοσφαιριστών,20-22,κι αυτό είναι κάτι που το προτιμώ.

Τις επόμενες ημέρες,με την μεσολάβηση του Thomas,οριστικοποιήθηκε η συνεργασία μας με την Glentoran-που αναμένεται να διεκδικήσει τον τίτλο στην premier division (media prediction:2nd)-χάρη στην οποία μπορούμε να δανειζόμαστε ποδοσφαιριστές της χωρίς να επιβαρυνθούμε με τους μισθούς τους ενώ θα τους φιλοξενούμε και σε μια φιλική αναμέτρηση πριν την έναρξη κάθε περιόδου.
Ταυτόχρονα,μέσω των αγγελιών,βρήκαμε γυμναστή τερματοφυλάκων,2 γυμναστές,scout και φυσιοθεραπευτή.

Image

Όσο αφορά τις...προσθαφαιρέσεις στο υλικό της ομάδας,αυτές έχουν συνοπτικά ως εξής:

Image

Έτσι,το roster της ομάδας για την season 2007-08 απαρτίζεται από τους παρακάτω 20 ποδοσφαιριστές

Image

Αυτός που ξεχωρίζει μέχρι τώρα στις προπονήσεις είναι ο Charlie Robinson που θα σηκώσει το κύριο βάρος στην επιθετική μας γραμμή.

Image

Με το roster λοιπόν ολοκληρωμένο,περάσαμε στην διαδικασία των καθιερωμένων φιλικών αναμετρήσεων προκειμένου να βρούμε ρυθμό και να αποκτήσουμε ταυτότητα στο παιχνίδι μας.Τα αποτελέσματα πάντως δεν ήταν ιδιαίτερα καλά αλλά μάλλον μέτρια...

Image

Μέσω αυτών πάντως αποφασίστηκε να αγωνιστούμε βασιζόμενοι στο 4-4-2 το οποίο κατά περίσταση θα μετατρέπεται σε 4-4-1-1 ή 4-1-4-1.
Η αγωνιστική περίοδος ήταν πλέον προ των πυλών,με τα τελευταία νέο να αφορούν την πώληση 45 εισιτηρίων διαρκείας και την απόδοση 5001/1 που προσφέρεται για όσους θέλουν να...πετάξουν τα χρήματά τους ποντάροντας σε κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Spoiler: show
Team information screen

Image


Στην επόμενη ενημέρωση:Τα πρώτα 10 επίσημα παιχνίδια
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς... Τι παιχούρα είναι αυτή η ρόμπινσον ρε φίλος;;; Καλή επιτυχία!
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tεχνίτης ο Ρόμπινσον.
Don't keep us waiting. :-)
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδιά .... μένω άφωνος ..... πως τα καταφέρνετε και ασχολείστε με αυτά τα πρωταθλήματα ??? ...σας αξίζουν συγχαρητήρια ... αν αυτός είναι ο καλύτερός σου, φαντάζομαι τι είναι οι υπόλοιποι ...... θέλει πολλά κουράγια πάντως ... και πάλι μπράβο .....
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7984
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Για να βλέπεις να έχουν όλοι μηδενικό value-παρά το γεγονός ότι κάποιοι υπέγραψαν επαγγελματικό συμβόλαιο-φαντάσου...
Πρώτη φορά επιχειρώ να ξεκινήσω από τόσο χαμηλά σε τόσο χαμηλής δυναμικότητας χώρα αλλά προς το παρόν βγάζω γούστα...για το μέλλον δεν ξέρω αλλά θα το παλέψω :wink:
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5166
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Συμφωνώ με τον Μαξ
Όσες φορές έχω προσπαθήσει χαμηλής δυναμηκότητας δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα λόγω του χαμηλού μπάτζετ
Διάβασα την ιστορία σου μονορούφι, δεν είναι μεγάλη αλλά τέσπα.
Πολύ ωραία.
Καλή επιτυχία εκεί στους κρυόκωλιάρηδες...
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7984
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ώρα της αλήθειας είχε φτάσει.Μπορεί η έναρξη του πρωταθλήματος να απείχε σχεδόν 1,5 μήνα ακόμα αλλά οι διάφορες διοργανώσεις κυπέλλων θα μας έδιναν την ευκαιρία να προετοιμαστούμε ακόμα καλύτερα.

Image

Έστω και στο 90ο λεπτό,πήραμε την ισοπαλία

Image

Προηγηθήκαμε 2 φορές αλλά τα αμυντικά κενά δεν μας επέτρεψαν να πανηγυρίσουμε την πρώτη μας νίκη

Image

Η οποία ήρθε τελικά και μάλιστα εκτός έδρας.Όταν επέστρεψα στο δωμάτιο του ξενοδοχείου-ακόμα ψάχνω σπίτι-με περίμενε το bonus του προέδρου,όπως είχαμε συμφωνήσει.
Spoiler: show
Image

Γέμισα το ποτήρι μου,κάθισα αναπαυτικά στο κρεβάτι και απόλαυσα την στιγμή...
Image

Εντός έδρας επιτυχία,2η διαδοχική,χάρη κυρίως στο αριθμητικό μας πλεονέκτημα...

Image

Η καλύτερή μας εμφάνιση μέχρι τώρα μας δίνει το δικαίωμα να ελπίζουμε σε πρόκριση στην επόμενη φάση!

Image

Οι ελπίδες μας διατηρήθηκαν ακέραιες αλλά τώρα πρέπει να βάλουμε στην άκρη τις σκέψεις πρόκρισης καθώς έφτασε η ώρα για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Image

Χιτσκοκικό φινάλε και ιδανικό ποδαρικό στην μάχη του πρωταθλήματος (εν τω μεταξύ,έχουμε γίνει...η χαρά του over αλλά όσο πετυχαίνουμε έστω κι ένα παραπάνω από όσα δεχόμαστε αυτό δεν με ενοχλεί καθόλου)

Image

Νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά καθώς καταλάβαμε την 2η προνομιούχο θέση στον 4ο όμιλο (4 όμιλοι των 6,περνάνε οι 2 πρώτοι κάθε ομίλου)

Image

Ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα,στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος,με τον Charlie να συνεχίζει να σκοράρει κατά βούληση...Δεν ξέρω τί να σκεφτώ,είναι δυνατόν να μην έχουμε ακόμα ούτε μία ήττα;!Είμαστε απλά τυχεροί μέχρι τώρα ή αυτό είναι το επίπεδο όλων των ομάδων;...

Image

Ήδη τρέμω στην σκέψη και μόνο πιθανού τραυματισμού του...
Post Reply

Return to “Mildly addicted - Ιστορίες στο ξεκίνημά τους”