Ήμουν κ εγώ στο κότερο του Πατέρα...

Σηκώστε μανήκια και μπείτε στο κόσμο των ιστοριών. Αξίζει...
Post Reply
intercitys
Rotation
Rotation
Posts: 1145
Joined: Sun Jun 26, 2005 10:45 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Πιερικός
Location: Αθήνα, το κερατό μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σαν απλός Παναθηναϊκός, έβλεπα με χαρά την νέα εποχή της ομάδας. Λεφτά, μεταγραφές, πολυμετοχικότητα, Ζιλμπέρτο Σίλβα, και μυαλά στα μπλέντερ?
Μια μέρα ένας φίλος μου είπε για έναν διαγωνισμό που έκανε η ΠΑΕ. Έστελνες ένα sms κ μπορεί να γινόσουν βοηθός του Τεν Κάτε για την νέα εποχή? Είπα γιατί όχι? Λες κ θα παίζω FM θα είναι κ το σβούριξα?
Έχοντας ξεχάσει το μήνυμα αυτό, ένα πρωί ενώ διάβαζα τις εφημερίδες πίνοντας φραπέ, χτυπά το κινητό.

-"Ναι"?
-"Καλημέρα, από την ΠΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ σας τηλεφωνούμε. Έχετε κερδίσει στον διαγωνισμό κ ο κ. Τεν Κάτε περιμένει να τον συντροφεύσετε στην νέα εποχή της ομάδας?."
-Ε???

Μετά από τα διαδικαστικά (δεύτερος φραπέ σκέτος μορούφι, κρύο ντους κ εξηγήσεις στην γειτόνισσα στον 5ο ότι όλα είναι ΟΚ κ οι φωνές ήταν χαράς) ντύθηκα κ πήρα ταξί να πάω στα γραφεία.

-"Αρματωλών κ Κλεφτών, στα γραφεία της ΠΑΕ ΠΑΟ?"
-"Ρε βαζελάκι, μπήκαμε στην νέα εποχή, αλλάξαμε τα πάντα, ακόμα κ γραφεία" μου λέει ο τάξιμπόι κ ξεκινάμε.
-"Διαρκείας?"
-"Δουλειά?"
-"Σεκιουριτάς?"
-"Βοηθός του Τεν Κάτε?"
-"Α χα...." κ τελείωσε εκεί η κουβέντα...

Μόλις πήγα στα γραφεία κ μετά από υπογραφές φωτόγραφίες κ τα ρέστα, ένας οδηγός με πήγε Παιανία. Να σημειωθεί ότι τον ταξιτζή τον πλήρωσε η ΠΑΕ? Για τους άπιστους δηλαδή? :D
Γνωριμίες με τον mister, τους παίκτες κ το υπόλοιπο τιμ κ ξενάγηση στην Παιανία, όπου μένω με το στόμα ανοικτό. Εδώ έμειναν παίκτες κ παίκτες, εγώ θα κόλλαγα? Αμέσως μετά φορμίτσες, προπόνηση κ μετά σπίτι?
Μόλις φτάνω κ πάω τσιμπίσω κάτι διαίτης, ήρθε το αναπάντεχο: στο τηλέφωνο ο Πατέρας (ο δικός μου ήταν σε διακοπές με την μάνα μου) μου λέει ότι είναι επείγον να με δει κ στέλνει τον οδηγό να με πάρει για να τον συναντήσω στο κότερο? «Τι έγινε ρε παιδιά?» σκέφτηκα κ μέσα σε 25 λεπτά, ανέβαινα την κουπαστή του κότερου?

-Δημήτρη έχουμε πρόβλημα. Ο Τεν Κάτε παραιτήθηκε γιατί θα αναλάβει την ομάδα του χωριού του, καθώς ήταν η τελευταία επιθυμία ενός αγαπημένου του θείου. Θα είναι δίπλα σου σε ότι χρειαστείς ανά πάσα στιγμή. Θα τα καταφέρεις?
-Να πηγαίνω με την συγκοινωνία στην Παιανία? Θα φεύγω νωρίς από το σπίτι, προαστιακό μέχρι Κάντζα, τοπική συγκοινωνία μέχρι Παιανία κ θα παίρνω τον κυρ Κώστα να πετάγεται να παίρνει? Λίγο ταλαιπωρία αλλά όλα ΟΚ, μία είναι η ομάδα?
-Να γίνει ο προπονητής του ΠΑΟ ρε. Όλοι μας θα ήμαστε δίπλα σου σε ότι χρειαστείς? Τι λες? Κοιμήσου εδώ σήμερα κ αύριο το πρωί μου απαντάς?

Την άλλη μέρα το πρωί, του απάντησα καταφατικά, με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά? Τώρα κατάλαβα γιατί πήγαινε τους παίκτες στο κότερο κ δεν θα μπορέσω να σας πώ το μυστικό που όλοι απάντησαν θετικά?

Από εκέινο το πρωί, ήμουν ο νέος προπονητής της νέας εκατονταετίας? Θα γράφονταν πολλά για μένα, σε εφημερίδες, σάιτς, μπλογκς κ φόρουμς... Ήμουν σίγουρος ότι όλα μπορούσα να τα αντικρούσω... Την γκρίνια μερικών στο φμγκρις, θα την αντέξω?
jose_thominho
Indispensible
Indispensible
Posts: 1817
Joined: Fri Oct 19, 2007 9:01 pm
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Location: Πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη!
pandelisgreen13
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1344
Joined: Wed Dec 12, 2007 10:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Mad,Chelsea
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

καλή συνέχεια, πάρε το C.L να δούμε άσπρη μέρα
BRYANT Kobe(10) 2Pnt throw, blocked by DIAMANTIDIS Dimitrios(13)
Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΘΥΡΑPandelisGreen13
O Coach wrote:«Φίλε,το όνομά μου είναι Ζέλικο Ομπράντοβιτς ».
-ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai
Sharkakopoulos
Rotation
Rotation
Posts: 1072
Joined: Thu Oct 25, 2007 1:19 pm
Football Manager της ομάδας: BookManager
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,ACDB
Status: την παλεύει!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μεγάλος..Συνέχισε περιμένουμε με αγωνία τις μεταγραφές... :wink:
Στο δικό σου πατέρα το'πες?? :D
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή επιτυχία κ από μένα που μάλλον θεωρείται δεδομένη βέβαια... Αλήθεια, παίζεις με τη βαζελονταταμπέης ή μ'αυτήν του micci manafini?
intercitys
Rotation
Rotation
Posts: 1145
Joined: Sun Jun 26, 2005 10:45 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Πιερικός
Location: Αθήνα, το κερατό μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές παιδιά... Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο...

ΥΓ: Με του micci manafini παίζω... Πολύ καλή δουλειά πάρεπιπτόντος... Επόμενο post, μεταγραφές...
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

:o :o

Ιστορια ο Δημηηητρης;;

Αυτο δεν το περιμενα!!! :-D

Αντε γερααα ρε...

Εξηγησε και σε μας που δεν ξερουμε την db :wink:

-kavala
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
Alexis_Z
Indispensible
Indispensible
Posts: 1826
Joined: Sat Oct 27, 2007 1:20 pm
Status: never say never again
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η db συνεχεια ανανεωνεται...
Εχει γινει πολυ καλη δουλεια και εχει σχεδον οτι μεταγραφη γινεται κτλ...
Λογικα θα παιζει με την db(2 Αυγ)...

Καλη αρχη, περιμενω με ενδιαφερον τις μεταγραφικες κινησεις αλλα και τον σχεδιασμο και το στησιμο της ομαδας!!!
-You can think i'm wrong, but that's no reason to quit thinking.-
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

welcome aboard...


Για να απευθύνεται ο ταζζ σε σένα με το μικρό σου όνομα, κατάλαβα...σε ξέρει, άρα... :D
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Τσ τσ τς.. [-X [-(

Δεν σημαινει κατι αυτο, απλα οτι γνωριζομαστε.. :eating:

Επειδη λεει οτι :
ήμουν ο νέος προπονητής της νέας εκατονταετίας
δεν σημαινει οτι παει για 100 χρονια :D :la:
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
User avatar
Adriano_10
Backup
Backup
Posts: 809
Joined: Fri Sep 21, 2007 10:24 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος, Tottehnam
Location: Noord-Holland
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

μπραβο ωραια ιστορια περιμενουμε νεοτερα...
intercitys
Rotation
Rotation
Posts: 1145
Joined: Sun Jun 26, 2005 10:45 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Πιερικός
Location: Αθήνα, το κερατό μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έπιασα δουλειά αμέσως. Πήγα στην Παιανία κ μάζεψα τους παίκτες. Πρώτη μου κουβέντα ήταν μία: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ. Αυτό μας λείπει, αυτό χρειαζόμαστε, αυτό θέλουν όλοι, αυτό θα πάρουμε? Η Ευρώπη καλή είναι κ θα ήμουν ικανοποιημένος με μια καλή πορεία στους ομίλους του ΤσουΛου. Προσπάθησα λοιπόν να δώσω το στίγμα που ήθελα να περάσω στην ομάδα: καλό ποδόσφαιρο, παιχνίδι κατοχής με πολλές πάσες κ φυσικά νίκες με 4-3 παρά με 1-0? Ο Κάρα κ ο Σάλπι κάτι πήγαν να πουν για την προηγούμενη χρονιά αλλά τους το ξέκοψα: Εγώ δεν είμαι Πορτογάλος?
Το σύστημα που θα ακολουθούσα, ήταν το 4-3-1-2. Δοκιμασμένο σε πολλές μεγάλες ομάδες κ ήθελα να κάνω κ τον ΠΑΟ μία από αυτές...

Image

Στο πρώτο αναγκαστικό ματς με την ΑΒ, τσέκαρα τους παίκτες? Αμέσως είδα ότι χρειαζόμασταν έναν αμυντικό κ ότι οι επιθετικοί που είχα, πλην Σάλπι κ Ρουκάβινα ήταν πολύ αργοί... Σόουζα, Μάντζιος κ Ντόι, δεν μου μου κολλούσαν. Ο ψηλός Βραζιλιάνος που ήταν όντως σαν θωρηκτό, είχε το ελαφρυντικό ότι ήταν επιλογή του Πατέρα... Θα τον κρατούσα έστω μέχρι τα Χριστούγεννα. Οι άλλοι δύο όμως?

Τα πωλητήρια μπήκαν αργά το βράδυ. Την επομένη, αν κ είδα κατεβασμένα μούτρα, τους εξήγησα πως σκοπός δεν είναι να πωληθούν αλλά να δούμε τί πιάνουν στο ποδοσφαιρικό στερέωμα... Θα δίνονταν δανεικοί, τουλάχιστον για αυτή την χρονιά. Ο Ντόι ψιλοστράβωσε αλλά τα 4,9εκ με ποσοστό μεταπώλησης από την Σάντος Λαγκούνα που είδα στο ΦΑΞ μου, ήταν ότι έπρεπε για την ομάδα. Ο μικρός μαύρος κασκαντέρ, μας άφησε με μια φράση:
-"Εu estarei para tr?s coach...".
-"Ότι πεις φίλε μου" του είπα κ έβαλα τις φωνές στον Τζιόλη γιατί δεν είχε φέρει μπάλες, σαλιάρες, κώνους, νερά κ τέρματα για να αρχίσουμε την προπόνηση...

Ο Μάντζιος τελικά συμφωνήθηκε να πάει δανεικός. Πήγε στην Οσερ για έναν χρόνο κ ήμουν σίγουρος πως θα τα καταφέρει να παίξει καλά κ να πιάσει καλά λεφτά την επόμενη χρονιά...

Μαζί με τον Ντόι, Νίλσον κ Παπαδόπουλος, χαιρέτησαν οριστικά κ ησυχάσαμε (βγήκαν τουλάχιστον τα έξοδα μετακίνησης κ διαμονής της χρονιάς από τα λεφτά που πήρε η ομάδα) ενώ το μικρό μαύρο αλαφροτρεχαντήρι Σιμάο με τον Δημούτσο, πήγαν σε ΑΒ κ Ξάνθη αντίστοιχα, για να πάρουν παιχνίδια στα πόδια τους...

Παράλληλα, έπρεπε να ενισχυθεί η ομάδα... Πρώτος στόχος στόπερ. Το όνομα αυτού? Μποτινέλι... Η πρώτη πρόταση μου 3,5 εκ. Η Σαν Λορέτζο ήθελε 5. Κάνω αντιπρόταση στα 4,2 κ περιμένω. Την αντιπρόταση την έστειλα από το κότερο του Πατέρα, όπου πίναμε τα ουζάκια μας, Κυριακή βράδυ...

-"Με επιθετικό τί κάνεις?"
-"Ψάχνω Πρόεδρε. Ψάχνω..."
-"Αυτός ο Ντιόγκο, τι λέει? Να κάνουμε κ το σπάσιμο στους άλλους?"

Αμέσως τηλεφωνώ στον Αποστολάκη. "Φεύγεις για Βραζιλία τώρα...". Η απάντηση του ήταν άκρως ενθαρρυντική: Ποιοτικός παίκτης, με 5εκ έρχεται? Τελικά με 5,5 εκ ήρθε στην ομάδα, και οι Ολυμπιακοί δεν το πίστευαν πως έχασαν ακόμα έναν παίκτη από τον Πατέρα κ το κότερο του? Πρίν προλάβουν να συνέλθουν οι οπαδοί μας, έκλεισε κ το στόπερ? Με 4,5 εκ το Αργεντίνικο πουλέν πολλών Μποτινέλι, ντύθηκε στα πράσινα?

Λίγο πριν το τέλος της μεταγραφικής περιόδου, έκλεισε κ ο Μονιάκης για αριστερό μπακ πίσω από τον Σπυρόπουλο, αλλά κ ο Κυριακίδης από τον ΠΑΟΚ για τρίτος τερματοφύλακας αντί του Καρνέζη που δεν τράβαγε? Εν ολίγοις, λεφτά υπήρχαν, γιατί να πάνε χαμένα? Προτίμησα να αφήσω για τον χειμώνα τις δικές μου επιλογές, αν δεν πήγαινε καλά το πράγμα. Άλλωστε υπήρχαν κ οι Μουν, Σιόντης, Πετρόπουλος που θα μπάλωναν τρύπες αν χρειαζόταν αλλά κ ο Τζιώλης, που θα ήταν η σανίδα σωτηρίας μου αν όλο το γήπεδο με έβριζε για την εμφάνιση της ομάδας...
Το μεταγραφικό παζάρι του καλοκαιριού, είναι αυτό:

Image

Ταυτόχρονα κλείστηκαν φιλικά εορταστικά κ μή για την προετοίμασια της ομάδας... to be continued...
Off Topic:
Τον ταζ δεν θα μπορέσω να τον φτάσω... Το πισι έχει κόφτη μετά από 4 συνεχείς ώρες fm αλλά κ μετά από την συμπληρώση 10ετίας.. Δεν ξέρω το γιατί... :D
Ακόμα να ενημερώσω πως η πρώτη χρονιά έχει ήδη ολκληρωθεί.. Ανατροπές πολλές, εκπλήξεις γέλια κ κλάμματα...
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σιγα το κότερο... Του Αlbert είναι μεγαλύτερο... -gioupi
Φέρε την κούπα. Επιβάλετε... (: (:
Mια φορά στην Ιταλία viewtopic.php?f=356&t=37724
User avatar
ThanosTheHam
Amateur
Amateur
Posts: 182
Joined: Sat Mar 08, 2008 4:07 pm
Football Manager της ομάδας: Karvounaikos FC
Αγαπημένη Ομάδα: West ham,Milan,PAO,Valencia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μηπως εδωσες πολλα για τον Μονιακη λεω μηπως??
ΠΑΟ θρησκεια θυρα 13
User avatar
gersou
Trialist
Trialist
Posts: 76
Joined: Fri Nov 09, 2007 5:32 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περιμενουμε με αγωνια την συνεχεια φιλε...Συμφωνω πως εδωσες πολλα για τον Μονιακη.Βλεπεις ομως Πατερας ειναι αυτος! -foumarw
Π Α Ν Α Θ Η Ν Α Ι Κ Ο Σ
Α Θ Λ Η Τ Ι Κ Ο Σ
Ο Μ Ι Λ Ο Σ


1908-2008 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ...
Post Reply

Return to “Mildly addicted - Ιστορίες στο ξεκίνημά τους”