17 μίλια νοτιοδυτικά του Birmingham....

Σηκώστε μανήκια και μπείτε στο κόσμο των ιστοριών. Αξίζει...
Post Reply
dmt
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: Hellas Verona
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

17 μίλια νοτιοδυτικά του Birmingham....
1 Ιουλίου 2007. Το όνομα μου? Frank Bloar. Αγνωστο σε πολλούς, γεγονός λογικό. Kάποιοι ίσως με θυμούνται για την ανάμειξή μου σε ληστεία τράπεζας στο Liverpool πρίν 12 χρόνια. Το εγκληματικό μου παρελθόν με οδήγησε σε φυλάκιση τεσσάρων ετών. Ας μιλήσω όμως για τη ζωή μου πρίν από αυτό. Γεννήθηκα στο Λονδίνο, στις 3 Νοεμβρίου του 1967. Η μητέρα μου εργαζόταν σε εργοστάσιο καπνού ενώ ο πατέρας μου, τον οποίο έχασα στα 12, ήταν ποδοσφαιριστής σε τοπική ομάδα. Μετά τον θάνατο του πατέρα μου η ζωή μου άλλαξε ριζικά. Τα λεφτά ήταν ελάχιστα, και αναγκαζόμουν να κλέβω για να επιβιώσω. Αυτό που με ελκούσε περισσότερο ήταν το ποδόσφαιρο, κυρίως και λόγω της δουλειάς του πατέρα μου. Από μικρό παιδί μου άρεσε να βλέπω παλιά video του Joe Mercer στην Arsenal, του Bill McCracken στη Newcastle κτλ., ενώ ο αγαπημένος μου ήταν ο Alan Ball. Στα 17 μου παράτησα το σχολείο και πήρα πτυχίο προπονητικής, με όνειρο να γίνω κάποια μέρα μεγάλος προπονητής. Στα 22 μου, η αγάπη μου για το άθλημα αυτό, που με έκανε να χαλαρώνω, αποδυναμώθηκε, οταν πέθανε η μητέρα μου. Ήμουν πλέον μόνος. Έτσι επιδόθηκα σε όχι-πολύ-νόμιμες δραστηριότητες, χωρίς να είμαι όμως πολύ έξυπνος, με αποτέλεσμα να με πιάσουν 6 χρόνια αργότερα, όταν η αστυνομία έπιασε ένα τηλεφώνημά μου σε στενό συνεργάτη μου. Όταν βγήκα από την φυλακή ήμουν ράκος. Το μόνο που θα μπορούσε να με επαναφέρει ήταν το ποδόσφαιρο. Έτσι, από τότε μέχρι πρόσφατα, αγωνίστηκα σε αρκετές ομάδες μικρών κατηγοριών, όπως η Farsley και η Histon. Ένα τυχαίο γεγονός όμως έφερε στην επιφάνεια το παιδικό μου όνειρο. Σε μια μετακόμιση, βρήκα σε μια κούτα το πτυχίο μου. Είχαν περάσει 23 χρόνια... Στις 30 Ιουνίου χτύπησε το τηλέφωνό μου. Μου έκανε εντύπωση, γιατί ποτέ δεν είχα πολλούς φίλους.
-Παρακαλώ?
-Ο κύριος Frank Bloar?
-Ναι, ο ίδιος.
-Λέγομαι Barry Norgrove και είμαι πρόεδρος της ομάδας Kidderminster Harriers. Ακουστά?
-Μάλιστα.
-Πρίν δύο βδομάδες ο προπονητής μας αποσύρθηκε, και έτσι ψάχνουμε για καινούριο προπονητή. Σκεφτόμασταν λοιπόν μήπως...
-Ναι δέχομαι. Θα έρθω αύριο για τα συμβόλαια.
Είπα ασυναίσθητα και έκλεισα.
Spoiler: show
Σόρρυ που σας κούρασα. Είναι η πρώτη μου ιστορία(Αυτή με την Βερόνα δεν μετράει) και απ'ότι κατάλαβα είναι δύσκολο να παίζεις και να γράφεις, γι'αυτό επιείκια. :D
You know graffiti won't die
Because these walls don't lie......
emmanuil
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Thu Oct 25, 2007 11:40 pm
Location: Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μαρεσει η ιστορια σου.φοβερη περιγραφη το παρελθον του Frank Bloar
dmt
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: Hellas Verona
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
thanx Emanuil :D ελπίζω να μην βγει όπως η προηγούμενη..... -titanikos -stavrwsh
Την επόμενη μέρα ξύπνησα με έναν πολύ δυνατό ήχο. Ήταν το τηλέφωνο.
-Ναι????
-Καλημέρα σας. Περιμένω στο ξενοδοχείο Ramada για να υπογράψουμε τα συμβόλαια. Μπορείτε να έρθετε?
-Μάλιστα, απάντησα νωχελικά.
Έκλεισα. "Πρωινιάτικα?", σκέφτηκα. Ντύθηκα βιαστικά και μπήκα στο αμάξι μου, μια Bentley που μου είχε κάνει δώρο ο θείος μου στα 32 μου, όταν αποφυλακίστηκα.
Spoiler: show
Image
Image
You know graffiti won't die
Because these walls don't lie......
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

welcome back...ήξερες οτι πρέπει να γυρίσεις για να γραψεις ιστορία και το έπραξες...μπράβο ταγοριμ...καλή επιτυχία σε ιστορία και fm
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
dmt
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: Hellas Verona
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
Περισσότερο αποφάσισα να την γράψω επειδή μου την ψιλοείπες στην προηγούμενη... :D :D
Στις 12 ακριβώς πάρκαρα το αμάξι μπροστά από το πολυτελές ξενοδοχείο και ένιωθα σαν να ήταν η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής μου. Αφού μιλήσαμε, ο πρόεδρος έβγαλε από την τσέπη του ένα τσαλακωμένο χιλιοδιπλωμένο χαρτί. Ήταν το συμβόλαιο. Ποτέ μου δεν είχα δει τόσο πρόχειρο συμβόλαιο. Ποτέ μου δεν είχα δει συμβόλαιο. Δεν είχα υπογραφή. Το μόνο χαρτί που χρειάστηκε να υπογράψω ποτέ ήταν η κατάθεσή μου πριν 12 χρόνια... Έτσι σημείωσα βιαστικά ΡΒ και κοίταξα τους όρους. Τίποτα σπουδαίο. 1.500$ την εβδομάδα. Τα λεφτά για μεταγραφές ήταν 28.000$...Ο πρόεδρος κοίταξε έκπληκτος την υπογραφή μου:
-Δεν είναι τα αρχικά σου, είπε.
-ΡΒ, Paola Bloar, η μητέρα μου.
Στην πραγματικότητα σήμαιναν Prisons of Birmingham και το ήξερε, όμως για κάποιο λόγο ντράπηκα να το πω.
Την επόμενη μέρα η είδηση απλώθηκε στη χώρα με έναν τίτλο:
"ΠΡΩΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΟΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ THN KIDDERMINSTER"
Έπρεπε να το πάρω απόφαση. Η ταμπελίτσα αυτή θα με ακολουθούσε σε όλη μου τη ζωη...
Last edited by dmt on Wed Aug 20, 2008 11:09 am, edited 1 time in total.
You know graffiti won't die
Because these walls don't lie......
dmt
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: Hellas Verona
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είχαν περάσει πολλές μέρες, όταν σε μια pub, από αυτές τις κακόφημες που ήταν ταμπουρωμένες σε κάποια γωνία, άκουσα για έναν Πολωνό τερματοφύλακα. Ο άνθρωπος που μιλούσε ήταν γύρω στα 23. Φαινόταν να ξέρει καλά τον τερματοφύλακα. Αργότερα έμαθα ότι ήταν αδερφός του και προσπαθούσε να πείσει τους ανθρώπους της Bolton να λύσουν το συμβόλαιό του. Μόλις οι 2 τύποι της ομάδας έφυγαν, πλησίασα τον νέο και τον ρώτησα για τον αδερφό του. Του είπα ότι είχα πρόσφατα αναλάβει μια ομάδα 5ης κατηγορίας και ενδιαφερόμουν για τη θέση του τερματοφύλακα.
-Μπορείς, αν θέλεις, να έρθεις αύριο στο γήπεδο της Bolton για να τον δεις στην προπόνηση και να μιλήσετε.
-ΟΚ, θα είμαι εκεί. Ευχαριστώ, είπα και γύρισα στο σπίτι μου.
Την επόμενη μέρα βρισκόμουν καθισμένος σε μια καρέκλα στο Reebok και παρακολουθούσα την προπόνηση. Ο Πολωνός ήταν μόλις 19 χρονών, αλλά πολύ καλύτερος από αυτόν που ήδη είχα. Έτσι έγιναν οι επαφές, και ο παίκτης ανακοινώθηκε επίσημα στις 9 ιουλίου.
Spoiler: show
Image
Last edited by dmt on Wed Aug 20, 2008 11:14 am, edited 1 time in total.
You know graffiti won't die
Because these walls don't lie......
dmt
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: Hellas Verona
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το πρώτο φιλικό ήταν απογοήτευση από πλευράς σκορ, όμως παίζαμε με ομάδα 3 κατηγορίες ανώτερη. Χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερη πίεση, τα παιδιά έπαιξαν καλα και στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 1-1. Μετά όμως τα θαλάσσωσαν. Τελικό 1-4.
Spoiler: show
Image
You know graffiti won't die
Because these walls don't lie......
dmt
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: Hellas Verona
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το επόμενο φιλικό ήταν συνολικά σκέτη απογοήτευση.
-Τι είναι αυτά ρε παιδιά?? Ούτε στις φυλακές δεν παίζαμε έτσι!!
-Θα πάρουμε το άλλο ματς, κόουτς...
-Αυτό εννοείται...!
Spoiler: show
Image
Ο αγώνας μου θύμισε τα παιδικά μου χρόνια, που πήγαινα στο γήπεδο για να δω τον πατέρα μου...
You know graffiti won't die
Because these walls don't lie......
dmt
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: Hellas Verona
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

3ο φιλικό, 3η ψυχρολουσία. Μπήκαμε για τη νίκη και φάγαμε 3. Με τι άμπαλους έμπλεξα...
Spoiler: show
Image
You know graffiti won't die
Because these walls don't lie......
dmt
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: Hellas Verona
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
Tα φιλικά τέλειωσαν... Όλο ήττες... Το ηθικό πολύ χαμηλά.Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να προγραμματίσω 2 φιλικά με χειρότερες ομάδες. Κέρδισα 3-1 και 3-0 και το ηθικό ανέβηκε. Ήμαστε έτοιμοι για το πρωτάθλημα.
Image
Image
Ακόμα, ανακοινώθηκε και η απόκτηση του 35χρονου μέσου Reynald Pedros από τη γαλλική SNID.
Image
Last edited by dmt on Wed Aug 20, 2008 12:30 pm, edited 1 time in total.
You know graffiti won't die
Because these walls don't lie......
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή συνέχεια φίλε...
Αν θες δες αυτούς τους παίχτες: Adriano Rigoglioso, Stuart Fleetwood (από Forest Green) και δοκίμασε να πάρεις δανεικό τον Mat Green (από Cardiff).Είναι πολύ γρήγορος και σε μένα (με Forest Green) έδωσε πολλές λύσεις επιθετικά).
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
dmt
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: Hellas Verona
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thnx φίλε θα το ψάξω...
You know graffiti won't die
Because these walls don't lie......
dmt
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: Hellas Verona
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
Image
-Μπράβο παιδιά...Επιτέλους... Δεν μπορούσατε να κερδίσετε και ένα φιλικό?
-Κόουτς το πρωτάθλημα είναι αλλιώς...
-Καλά... Πάτε να ξεκουραστείτε γιατί έρχεται δύσκολο παιχνίδι...
Image
ΕΧETER CITY

DAILY MIRROR
Barry Norgrove

Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω έναν σύνδεσμο μεταξύ της ομάδας μας και της Walsall. Κάθε χρόνο θα πραγματοποιείται φιλικό μεταξύ των ομάδων και τα έσοδα θα χρησιμοποιούνται για φιλανθρωπικούς σκοπούς.
Image+Image
=
L.F.E.
You know graffiti won't die
Because these walls don't lie......
dmt
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: Hellas Verona
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι Kidderminster Harriers ανακοίνωσαν σήμερα το δανεισμό δύο παικτών από τη Walsall, τον αμυντικό Bradley και τον επιθετικό McDermott. "Τα συμβόλαια και των δύο λήγουν σε 11 μήνες, και αν οι παίκτες αποδειχθούν αρκετά καλοί θα προχωρήσουμε στη μόνιμη απόκτησή τους."
Spoiler: show
Image
Image
Καθόμουν στη γνώριμη pub σε μια γωνιακή θέση, όταν ήρθε κοντά μου ένας ψηλός γυμνασμένος και νέος άντρας.
-Ισμαήλ.
-Φρανκ.
-Είσαι ο προπονητής της Kidderminster, σωστά?
-Ναι...
-Εγώ είμαι ποδοσφαιριστής στην Ελλάδα και ήρθα για διακοπές. Αύριο γυρίζω. Όσο ήμουν εδώ, γνώρισα έναν πολύ καλό νέο παίχτη της Cardiff που μου είπε ότι το όνειρό του είναι να παίξει στην Kidderminster. Μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό? Είναι γρήγορος και θα σου δώσει λύσεις στην επίθεση.
-Χάρηκα. Θα δω τι μπορώ να κάνω.
-Αντίο.


2 μέρες μετά η ομάδα ανακοίνωσε τον δανεισμό του Matt Green από την Cardiff. Τον παρακολούθησα στην προπόνηση, είχε φοβερή ταχύτητα και σχετική ευκολία στο σκοράρισμα, και αποφάσισα να τον δοκιμάσω.
Spoiler: show
Image
You know graffiti won't die
Because these walls don't lie......
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με τιμάς ιδιαίτερα :oops:
Τον Γκριν δοκίμασε να τον κάνεις και retrain σε AMR αν θες...
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
Post Reply

Return to “Mildly addicted - Ιστορίες στο ξεκίνημά τους”