Στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα...

Σηκώστε μανήκια και μπείτε στο κόσμο των ιστοριών. Αξίζει...
Post Reply
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Ηταν ενα τυπικο απογευμα Ιουνιου. Μολις ειχα ξυπνησει απο τον μεσημεριανο υπνο, ειχα φτιαξει καφε και καθομουν στο μπαλκονι καπνιζοντας και ρεμβαζοντας τα παιδια που επαιζαν ποδοσφαιρο στην αυλη του απεναντι σχολειου. Μελαγχολησα. Θυμηθηκα τα δικα μου παιδικα χρονια, την ανεμελια, τα δικα μου "ποδοσφαιρικα απογευματα" οταν μαζι με την υπολοιπη παρεα κλωτσουσαμε το τοπι και γυρνουσαμε σπιτι με ματωμενα γονατα και λερωμενες φανελες.

Τωρα ολα αυτα αποτελουν παρελθον. Το συναισθημα που με κυριαρχει εδω και περιπου δυο μηνες ειναι το πως θα βρω δουλεια. Εχω στα χερια μου το πτυχιο προπονητικης απο την Σχολη Προπονητων του Μιλανου. Ηταν επιλογη μου να σπουδασω εκει. Αν και σιχαινομαι τα ποδοσφαιρικα κλισε, υπαρχει ενα το οποιο αποτελει το μοτο μου.
"Η επιθεση φερνει τον κοσμο στα γηπεδα, αλλα η αμυνα κερδιζει τα πρωταθληματα".

Και στην Ιταλια γνωρισα ατομα που ασπαζονταν αυτη την ιδεα αλλα κυριως ηξεραν να την εφαρμοσουν. Γι αυτο πηγα εκει. Για να μαθω κι εγω.

"Πρεπει να βρω δουλεια, δεν γινεται αλλο". Ειμαι σαν το θηριο στο κλουβι. Ποια ομαδα ομως θα εμπιστευτει προπονητη με μονο διαπιστευτηριο ενα διπλωμα με Αριστα;

Την ροη της σκεψης μου διακοπτει το κινητο μου: Ειναι ο Χρηστος, αδελφικος μου φιλος και επιδοξος μανατζερ μου.

Αυτο παντα ηθελε να κανει. "Μιχαλη", μου λεει παντα, "εγω δεν πολυσκαμπαζω απο μπαλα. Ειμαι γαλαντομος ομως και καλος στο μπλα μπλα. Απο το να πληρωνεις μανατζερ, ασε με να το αναλαβω εγω. Θα ειναι μια αρχη και για τους δυο μας"

-Χ: "Που σε πετυχαινω ρε;"

-Μ: Καλως τον Σελουκ των φτωχων. Εδω μωρε, συζηταω με τον Λαπορτα για να αναλαβω την τεχνικη ηγεσια της Μπαρτσα, αλλα δεν τα βρισκουμε στο οικονομικο. ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΒΡΕ ΟΡΓΙΟ? ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΠΑΛΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ!

-Αχα. Ο γνωστος Μιχαλης των τελευταιων δυο μηνων. Να σου πω, εχεις καθολου ορεξη να βρεθουμε;

-Αμε, αρκει να μην αρχισεις παλι να μου αναλυεις τα γνωστα μεγαλεπηβολα σχεδια σου. Περνα απο το σπιτι, να ετοιμασω καφεδακι;

-Χμμμμ, μαλλον εσυ πρεπει να ερθεις να με βρεις.

-Ωραια ρε, λεγε που εισαι.

-Εξω απο την εκκλησια του Αγιου Δομηνικου.

-Και που ειναι αυτη;

-Στην Τοσκανη, στην Ιταλια.

-Ρε Χρηστακο, ρε αγορι μου, σταματα να παιρνεις αυτα που παιρναμε στα φοιτητικα μας χρονια. Γερασαμε και δεν εχουμε αντοχες. Λεγε τωρα, που εισαι;

-Βρε μπουφο, σοβαρα σου μιλαω στην Ιταλια ειμαι.

-....

-Εισαι εκει ρε;

-ΡΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ, ΤΙ ΣΤΑΔΙΑΛΑ ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ; ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ, ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΣΕ ΒΡΩ?

-Κανε οτι καταλαβαινεις Μιχαλη. Εσυ θα χασεις αν δεν ερθεις. Παντως κοιταξα τις πτησεις, αυριο νωρις το πρωι εχει αεροπλανο για Μιλανο και μετα απο εκει για Φλωρεντια. Σκεψου το και πραξε αναλογως. Κλεινω τωρα και ελπιζω αυριο τετοια ωρα να τα λεμε απο κοντα.

-Γεια σου θεομουρλε και προσοχη με τις Ιταλιδες, ειναι καπατσες και κουνιστρες.

-Μαλλον αυτες θα πρεπει να προσεχουν εμενα.

-Κρυωσαμε.


Με προβληματισε ο τονος της φωνης του. Συνηθως ηταν χιουμοριστικος, ανεμελος. Σημερα ομως....σημερα ακουγοταν ενθουσιασμενος και παρ'ολα αυτα καταφερα να διακρινω καποια ψηγματα αγωνιας.

Το σκεφτηκα. "Δεν εχω να χασω τιποτα, ευκαιρια να ξεσκασω κιολας". Παιρνω τηλεφωνο και κλεινω τα εισιτηρια. Πεταω οχτω το πρωι για Μιλανο και απο εκει στις 12 το μεσημερι για Φλωρεντια. Ξαναπαιρνω τηλεφωνο τον Χρηστο και τον ενημερωνω. Θα ερθει λεει να με παρει απο το αεροδρομιο της Φλωρεντιας.

Δεν τον ρωτησα ομως το πιο βασικο απ'ολα: ΓΙΑΤΙ πηγε στην Ιταλια και ΓΙΑΤΙ ηθελε να παω να τον βρω;

Κατι μου λεει πως δεν θα μου απαντουσε. Οποτε αποφασισα κι εγω να διατηρησω αυτο τον τονο μυστηριου...
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωραία άρχισες...

Καλωσήρθες στη παρέα μας και ελπίζω να ευχαριστηθείς την ιστορία σου...

Καλή συνέχεια!!!
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

jimis21 wrote:Ωραία άρχισες...

Καλωσήρθες στη παρέα μας και ελπίζω να ευχαριστηθείς την ιστορία σου...

Καλή συνέχεια!!!
Ευχαριστω πολυ jimis. :-D

Ετοιμαζεται η συνεχεια. Εχω παιξει καποια παιχνιδια και θα τα παρουσιασω ολα σημερα, μαζι με ολα τα συμπαραμαρτουντα (μεταγγραφες κλπ). :D
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παμε να ταραξουμε τα ιταλικα νερα :twisted:
Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Κοιταζω εξω απο το παραθυρο του αεροπλανου. Το Malpensa (αεροδρομιο του Μιλανου) απομακρυνεται σιγα σιγα καθως απογειωνομαστε. Ειχαμε ενα καλο ταξιδι μεχρι εκει, πραγμα που υποτιθεται πως θα με βοηθουσε να παρω εναν υπνακο. Αμ δε. Μπορει ολο το βραδυ να ειχα μεινει αυπνος απο την αγωνια για το τι θα συναντουσα στην Φλωρεντια, αλλα λιγο η υπερενταση και λιγο οι 3 διπλοι εσπρεσσο που ειχα πιει στο Ελ.Βενιζελος με κρατουσαν στην τσιτα. Ερχεται η αεροσυνοδος. "Siniore, cafe?" "Si, si", απανταω εγω, "τι τρεις, τι τεσσερις?" σκεφτηκα. Το υπολοιπο ταξιδι κυλησε ηρεμα. Πιασαμε και την κουβεντα με τον διπλανο μου περι Ολυμπιακου ("Ακου να σου πω φιλαρακι, ο Ολυμπιακος πρεπει σε καθε παιχνιδι να κατεβαινει με 4-2-4. Παντα επιθετικα. Ετσι εχουμε μαθει". Ηθελα να του εξηγησω τι θα συνεβαινε αν τολμουσε να παιξει ετσι με καποια ανωτερη ομαδα, αλλα μπορει να διαβαζουν και ανηλικοι (: ) και η ωρα περασε χωρις να το καταλαβω. "Κυριες και κυριοι σε λιγα λεπτα το αεροπλανο προσγειωνεται στο αεροδρομιο της Φλωρεντιας. Ελπιζουμε να ειχατε ενα ευχαριστο ταξιδι και σας ευχομαστε μια καλη διαμονη στην πολη". Η καρδια μου χτυπησε δυνατα. "Σε λιγο μπορει να μαθω την αιτια που βρισκομαι εδω".

Στην αιθουσα αφιξεων γινεται ο κακος χαμος. Φωνες, φασαρια, αγκαλιες μεταξυ συγγενων και φιλων και εγω να ψαχνω τον Χρηστο μεσα στον οχλο. "Νατος!" Ο γνωστος Χρηστος. Να φωναζει, να χειρονομει, να χοροπηδαει. "Σε ειδα ρε, σταματα τους πιθηκισμους".

-"Το ηξερα οτι θα ερχοσουν ρε! Ψοφας για κατι τετοια και ας μας το παιζεις σοβαρος τον τελευταιο καιρο"

-"Καλα, σε λιγο που θα μαθω τον λογο που με κουβαλησες ως εδω, ο οποιος ως γνωστον θα ειναι ηλιθιος, θα δεις χαρες και πανηγυρια."

-"Ωχου μωρε γκρινιαρη, ορεξη που εχεις. Παμε να παρουμε ταξι και στα εξηγω ολα."

Στο ταξι, ουτε που καταλαβα πως κοιμηθηκα. Μαλλον δεν ηταν γραφτο μου ακομη να μαθω..

-"Εεεε Μιχαλη! Ξυπνα ρε! Ξυπνα ρε βλακα, φτασαμε."

-"Πως; Τι εγινε; Που ειμαστε;"

-"Στην Piazza Grande φιλε μου. Στο κεντρικο σημειο της πολης"

Image

-"Ωραια ειναι η Φλωρεντια ρε συ. Τελικα ισως να μην εκανα και τοσο ασχημα που ηρθα"

-"Βρε, κουκλα η Φλωρεντια, δεν αντιλεγω, μονο που δεν ειμαστε εκει."

-"ΤΙ??? Και που με κουβαλησες παλι; Γιατι μου ειπες να παρω αεροπλανο για Φλωρεντια;"

-"Σταματα και ακου. Εδω που ειμαστε δεν εχει αεροδρομιο και το πιο κοντινο ειναι της Φλωρεντιας."

-"Θες να μου πεις που ειμαστε, πριν μαθουν ολοι οι Ιταλοι τον αναλυτικο καταλογο των ελληνων Αγιων;"

-"Βεβαιως. Ειμαστε στο Arezzo."

-"Θα διατηρησω την ψυχραιμια μου. Θα μιλησω ηρεμα και πολιτισμενα. Λοιπον Χρηστακο, πρωτον ΤΙ ειναι αυτο το Arezzo και δευτερον και κυριοτερον ΤΙ ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ ΓΥΡΕΥΩ ΕΓΩ ΣΤΟ AREZZO?"

-"Με το να φωναζεις δεν γινεται δουλεια ομως."

-"Τι παει να πει να μην φωναζω ρε; Με εχεις κουβαλησει σε ενα μερος που αν μου ελεγαν το ονομα του θα ημουν σιγουροος οτι προκειται για μαρκα ιταλικου καφε, δεν μου εχεις εξηγησει τιποτα, εχω τα χαλια μου τον τελευταιο καιρο, και εσυ μου λες να μην φωναζω;;;;"

-"Λοιπον. Θα σου πω αμεσως το γιατι ειμαστε εμεις οι δυο εδω και σου στοιχηματιζω 100 ευρω πως τα παντα θα αλλαξουν προς το καλυτερο για εσενα."

-"Παει ρε το στοιχημα. Παει, οχι τιποτα αλλο, τα εχω αναγκη τα 100 ευρω."

-"Κριμα ομως που θα τα χασεις."

-"Σοβαρα; Δεν το νομιζω, αλλα αντε να δουμε."

-"Θα στο πω οσο πιο απλα γινεται. Οσο εσυ το επαιζες Μαρθα Βουρτση 35 χρονων μοσχαρι, εγω εψαχνα, γυρνουσα απο εδω και απο εκει. Δεν βρηκα γκομενα οπως νομιζες, ουτε σε ξεχασα. Εδω και ενα μηνα φροντιζω το μελλον μας Μιχαλη."

-"Ωχ, καταλαβα. ΟΧΙ Χρηστο, δεν προκειται να σε βοηθησω να ανοιξουμε παρανομη λεσχη μπλακ τζακ και δη στην Ιταλια. Πεσε τωρα τα μπικικινια."

-"Μαλλον εσυ θα τα πεσεις, γιατι, φιλε μου, ο λογος που βρισκομαστε εμεις εδω ειναι πως μας περιμενει ο προεδρος της ποδοσφαιρικης ομαδας A.C Arezzo για να υπογραψεις συμβολαιο δυο χρονων."

-"..........."

-"ΜΙΧΑΛΗ!!!! ΜΙΛΑ ΜΟΥ ΡΕ ΜΙΧΑΛΑΚΗ! ΣΗΚΩ ΡΕ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΘΕΑΜΑ, ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΝΕ! ΕΛΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ, ΞΥΠΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΣΤΟ ΕΙΠΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΝΕΥΡΙΑΣΕΣ"

-"ΧΡΗΣΤΑΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΣΕ ΦΙΛΗΣΩ! ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ, ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ, ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ, Σ'ΑΓΑΠΑΩ ΡΕ! ΠΟΤΕ, ΠΩΣ, ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?"

-"Θα στα εξηγησει ολα ο προεδρος της ομαδας Μιχαλη. Μας περιμενει σε ενα εστιατοριο λιγα βηματα απο εδω."
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη φιλε.Αλλα αν παρεις Fiorentina να ξερεις πως ειναι μεγαλη η ευθυνη.

Offtopic:Τι εγινε ολοι στο τελος επαθαν και αρχιζουν ιστοριες?
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Χοροπηδωντας εφτασα στο εστιατοριο. Ο Χρηστος απο διπλα να με κοιταει παραξενεμενος (αντιστραφηκαν οι ρολοι). Δεν ειχα δυναμη ουτε να μιλησω. Παρα μονο να εχω αυτο το ηλιθιο χαμογελο της ευτυχιας. "Ειμαι προπονητης σε ομαδα". Δεν μπορουσα να το χωνεψω. Στον δρομο ο Χρηστος μου εξηγησε οτι η Arezzo ειναι ομαδα τριτης κατηγοριας της Ιταλιας, αγωνιζεται στη Serie C1/B. Μολις ειχε υποβιβαστει απο τη Serie B και εψαχνε εναν νεο ανθρωπο με ορεξη για δουλεια. Ο Χρηστος λοιπον με το που το εμαθε πηρε τηλεφωνο τον Αντσελοτι που με ειχε μαθητη στη σχολη. Ημουν απο τους αγαπημενους του, δεν ελειπα απο παραδοση. Ο Καρλο πηρε αμεσως τηλεφωνο τον προεδρο της Arezzo, του μιλησε για εμενα και τον εφερε σε επαφη με τον Χρηστο. Οι δυο τους τα βρηκανε αμεσως. Οταν ο προεδρος τον ρωτησε μηπως πρεπει να μιλησει και με εμενα, αμεσως του ανταπαντησε "Δεν χρειαζεται. Μονο ετοιμαστε το συμβολαιο." Με ηξερε καλα ο μπαγασας.

Μπαινουμε στο εστιατοριο. Χλιδη. Πρωτη φορα μπαινω σε τοσο κυριλατο μερος.

Image

-"Ελα Μιχαλη, ο κυριος που καθεται στο γωνιακο τραπεζι ειναι ο προεδρος"

-"Μπενβενουτο ιν Αρετσο. Εσυ πρεπει να εισαι ο Μικελε. Χαιρομαι που σε γνωριζω. Μου μιλησαν για τα καλυτερα λογια για εσενα."

Και αρχισε να μου αναλυει τα σχεδια του. Μολις ειχαν υποβιβαστει απο τη Serie B και σκοπευαν να επανελθουν εκει. Δεν τον ενοιαζε αν θα γινει μεσω της κατακτησης του πρωταθληματος, η μεσω πλει-οφ. Αρκει να επιτευχθει ο στοχος. Το γηπεδο ονομαζεται "Stadio Citt? di Arezzo" και χωραει λιγο παραπανω απο 13.000 ατομα. Με ενημερωσε επισης οτι η ομαδα δεν εχει κατακτησει ποτε στο παρελθον καποιο τροπαιο.

Μολις τελειωσε την ομιλια του πηρα τον λογο.

-"Ακουστε να δειτε κυριε Mancini. Δεν με νοιαζουν τα χρηματα, δεν με νοιαζει η χρονικη διαρκεια του συμβολαιου, δεν με νοιαζει τιποτα αλλο παρα μονο να φορεσω την φορμα μου και να παω για προπονηση. Και φυσικα να σας ευχαριστησω θερμα για την ευκαιρια που μου δινετε να αρχισω την καριερα μου. Δεν μπορω να σας εγγυηθω επιτυχιες, να ειστε σιγουρος ομως πως θα δωσω τα παντα για να ερθουν αυτες."

Δωσαμε τα χερια μεσα σε πεντε λεπτα. Και επειτα δειπνησαμε συζητωντας για το μελλον της ομαδας και τα σχεδια μου γι αυτη.

Τρεις μερες μετα θα φευγαμε απο την Ιταλια εχοντας βρει και σπιτι. Θα μεινουμε μαζι με τον Χρηστο, για να εγκλιματιστουμε και οι δυο μας πιο ομαλα. Ο Χρηστος εγινε και επισημα μανατζερ μου και εγω εγινα επισημα προπονητης μιας ομαδας. Τι καλυτερο;
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραιος και με χιουμορ!!!!!!!
Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

paixtaras wrote:Καλη αρχη φιλε.Αλλα αν παρεις Fiorentina να ξερεις πως ειναι μεγαλη η ευθυνη.

Offtopic:Τι εγινε ολοι στο τελος επαθαν και αρχιζουν ιστοριες?
Ευχαριστω φιλε. Οπως καταλαβες, την μεγαλη ομαδα της Φλωρεντιας την αφησα στην ησυχια της. :D
IONIKARAS wrote:ωραιος και με χιουμορ!!!!!!!
Να 'σαι καλα IONIKARA. Θα προσπαθησω να το διατηρησω αυτο το στοιχειο.

Η ιστορια συνεχιζεται. Stay tuned...
Petrominas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 674
Joined: Mon Oct 22, 2007 11:53 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραιο ξεκινημα :wink: Καλη συνεχεια -gioupi
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε, μωρή αρρώστειαααααα!!!!!!!!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Στην Ελλαδα ακολουθησε τρικουβερτο γλεντι. Φιλοι, συγγενεις, απλοι γνωστοι, σκυλια, γατια και αλλα τετραποδα ειχαν ερθει για να να μας συγχαρουν. Ζουμε το ονειρο μας. Η προσοχη μπορει να επικεντρωθηκε σε εμενα, αλλα δεν εκανε και λιγα ο Χρηστος. Αν δεν ηταν αυτος, τετοια ωρα θα καθομουν μονος στο μπαλκονι μου βυθισμενος στην μελαγχολια μου.

Τις δυο τελευταιες μερες κλειστηκαμε σπιτι. Δεν μας ειδε το φως του ηλιου. Ειχαμε δουλεια να κανουμε. Στην Ιταλια επρεπε να παμε πληρως προετοιμασμενη. Ειδα περσινα παιχνιδια της ομαδας. Παρεπαιε. Δεν ειχε κακους παικτες (καποιοι μαλιστα μου εκαναν πολυ καλη εντυπωση) αλλα ηθελε ενισχυση και κυριως οργανωση. Και πλεον εγω ειμαι ο υπευθυνος.

Τεσσερις ημερες μετα....

Πριν απο περιπου μια εβδομαδα, ουτε που θα φανταζομουν οτι θα βρισκομαι εξω απο το γηπεδο της Arezzo ετοιμος να γνωρισω τους παικτες που θα προπονω. Ημουν μαζι με τον προεδρο, ο Χρηστος ειχε μεινει σπιτι και κανονιζε καποιες δουλειες.

-"Εχεις αγχος;" με ρωτησε ο προεδρος

-"Οσο να ναι προεδρε, η πρωτη μου δουλεια ειναι, νιωθω λιγο αβολα"

-"Δεν χρειαζεται. Τα παιδια χαρηκαν οταν ακουσαν οτι ο καινουριος προπονητης ειναι νεαρος και φιλοδοξος. Ολα καλα θα πανε. Σου εχουμε εμπιστοσυνη κανε αυτο που ξερεις."

Με καθησυχασαν αυτα τα λογια. Μπαινοντας στο γηπεδο, κοιταξα το σημα της Arezzo που δεσποζε στην κορυφη:

Image

"Στην Λαρισα της Ιταλιας ηρθα. Σουζα το αλογακι και ελπιζω να παραμεινει ετσι."

Ομιλια προς τους παικτες:


"Λοιπον παλικαρια, καλως σας βρισκω. Το ονομα μου ειναι Μιχαλης Γεω (

Off Topic:
συγγνωμη αλλα δεν νιωθω ανετα να πω το επιθετο μου στο Ιντερνετ
) και θα ειμαι ο νεος σας προπονητης. Δεν θα μακρηγορησω. Ξερω πως ειχατε μια αποτυχημενη χρονια περσι. Διαβασα αρθρα που αμφισβητησαν την αξια σας και αρκετες κακιες. ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΑ, ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΝΗΜΗ ΣΑΣ. Δεν με ενδιαφερει τι εγινε, παρα μονο τι θα γινει στο μελλον. Ειδα αρκετα βιντεο, εχετε ταλεντο, δεν ησασταν ομως ΟΜΑΔΑ. Αυτο θα προσπαθησουμε να κανουμε φετος. ΟΜΑΔΑ. Ολοι μαζι θα κερδιζουμε και ολοι μαζι θα χανουμε. Σας πιστευω αλλιως δεν θα βρισκομουν σημερα εδω. Δεν θα σας ταλαιπωρησω αλλο. Δυο πραγματα μονο θελω να σας πω και ειστε ελευθεροι: Πρωτον, οτι λεγεται εδω μενει μεταξυ μας. Οποιος εχει προβλημα μαζι μου, με καποιον συμπαικτη του, με την πεθερα του η με την κακια του τη μοιρα το λεει σε ΕΜΕΝΑ. Δευτερον, καποιοι απο εσας θα μεινουν τη νεα χρονια και καποιοι οχι. Δειξτε μου στις προπονησεις οτι θελετε να μεινετε ΟΛΟΙ εδω. Ολοι θα παρετε ευκαιριες να αγωνιστειτε. Φροντιστε να τις πιασετε απο τα μαλλια. Σημερα δεν εχει προπονηση. Απο αυριο τα ξαναλεμε. ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ!"

Χτυπαει το τηλεφωνο. Ειναι ο Χρηστος.

-"Ελα! Πως πηγε η πρωτη μερα;"

-"Πιστευω οτι τους κερδισα. Απλα τους μιλησα για λιγο και τους ανελυσα τα σχεδια μου. Θα ελεγα οτι ειμαι ευχαριστημενος."

-"Ωραια. Σε περιμενω σπιτι να συζητησουμε για αυτο που λεγαμε."

Ο Χρηστος ειχε ρωτησει για τα οικονομικα της ομαδας. Το μπατζετ ηταν σχετικα μικρο και με καποιες αποδεσμευσεις παικτων θα εφτανε μετα βιας τις 500.000 ευρω. Οποτε θα κινηθουμε ως επι το πλειστον για ελευθερους και δανεικους παικτες.

Παραλληλα ενημερωθηκα για το κυπελλο της Serie C αλλα και για τα φιλικα. Βρισκομαστε στον 11 ομιλο (σε συνολο 22) και μονο ο πρωτος περναει στον επομενο γυρο. Να λοιπον ο πρωτος μεσοπροθεσμος στοχος. Να βγουμε πρωτοι στον ομιλο. Οσο για τα φιλικα; Ως επι το πλειστον με μικροτερες ομαδες και ενα τελευταιο πολυ δυνατο με τη Λιβορνο που βρισκεται στη Serie A.

Ακολουθει η συνεντευξη τυπου και η παρουσιαση των μεταγγραφων μαζι με τα αποτελεσματα των φιλικων αλλα και αγωνων του κυπελλου...
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Petromina και DrGonzo ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη. :-D

Ετοιμαζεται η συνεχεια. 8)
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή συνέχεια!
Babaklas7
Backup
Backup
Posts: 979
Joined: Tue Jun 17, 2008 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: Internationale
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλως ήρθες στην ιστοριοπαρέα μας και καλή επιτυχία φίλε...
[quote="zidane72003"]Μη λες παπαριες παρακολουθει η εφορια το φορουμ ρε[/quote]

These are 8)
Post Reply

Return to “Mildly addicted - Ιστορίες στο ξεκίνημά τους”