Σκοτσέζικω ντους στην Φλωρεντία?

Σηκώστε μανήκια και μπείτε στο κόσμο των ιστοριών. Αξίζει...
Post Reply
tsaousis
Amateur
Amateur
Posts: 135
Joined: Sat Feb 25, 2006 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: AthensCT,TSV 1860 Munchen,OSFP
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Fiorentina
Location: Καλλιθέα , Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ποδοσφαιρική ομάδα AC Fiorentina ιδρύθηκε το 1926 από την συνένωση 2 ομάδων της Φλωρεντίας,της Palestra Gimnastica Libertas και της Club Sportivo Firenze. Οραματιστής της ομάδας ήταν ο Λουίτζι Ριντόλφι, ένας τοσκανός αριστοκράτης ο οποίος γοητεύτηκε από το ποδόσφαιρο χάρης σε ένα ταξίδι του στην Αγγλία.Αποφασίστηκε επίσης το χρώμα της ομάδας να είναι το μοβ(συνδυασμός του κόκκινου και του μπλε, των χρωμάτων της πόλης δηλαδή)

Μέσα σε μια πενταετία η ομάδα από την Φλωρεντία φτάνει στην πρώτη κατηγορία. Το 1940 πανηγυρίζει το πρώτο της τρόπαιο την κατάκτηση του κυπέλλου Ιταλίας πράγμα που θα επαναληφθεί άλλες 5 φορές(1961,1966,1975,1996,2001)

Η εικοσαετία 1950-1970 ήταν η εποχή των ?Βιόλα?.Τη σεζόν 1955/56 η Φιορεντίνα στέφεται πρωταθλήτρια αφού τις 2 προηγούμενες χρονιές έχανε το πρωτάθλημα στο παρά πέντε.
Το 1961 είναι η στιγμή για το πρώτο και μοναδικό ευρωπαϊκό τίτλο για την φιορεντινα που με πρωταγωνιστή τον Σουηδό Kurt Hamrin (Πρώτο σκόρερ στην ιστορία της ομάδας) κατακτάει το Κύπελλο κυπελλούχων Ευρώπης! Το 1969 ήρθε το δεύτερο Scudetto με προπονητή τον Μπρούνο Πεσάολα ,που παρόλο το κατενάτσιο που παιζόταν εκείνη την εποχή έστηνε την ομάδα με 4 επιθετικούς. Μεγάλοι σταρ εκείνης της εποχής ήταν ο διεθνής Ιταλός τζιανκάρλο Ντε Σίστι και ο βραζιλιάνος Αμαρίλντο (που αντικατέστησε τον Πελέ στο μουντιάλ του 1962 όταν εκείνος τραυματίστηκε)

Μετά την περίοδο ακμής η δεκαετία 1970-80 ήταν απογοητευτική και η ομάδα φτάνει κοντά στον υποβιβασμό το 1971 αλλά χάρη σε μια νίκη επί της ιντερ σώνεται την τελευταία στιγμή.
Το 1981 η ομάδα με προπονητή τον Ντε Σίστι και αστέρια όπως ο μεγάλος Τζιανκάρλο Αντονιόνι (πρώτος σε συμμετοχές) και ο αργεντινός μέσος μπερτόνι χάνει το πρωτάθλημα στην ισοβαθμία με την μισητή Γιουβέντους.

Η δεκαετία 1990-2000 έφερε χαρές και λύπες στους τιφόζι της Φιορεντίνα. Μετά την πτώση της ομάδας στην Σέριε Β έρχεται η άνοδος υπό την καθοδήγηση του Κλαούντιο Ρανιέρι και με παίκτες όπως οι Μπατιστούτα,Εφενμπεργκ και Ρούι Κόστα φέρνουν την ομάδα ξανά στον δρόμο της επιτυχίας. Το 1998-99 ο Τζιοβάνι Τραπαττόνι αναλαμβάνει τις τύχες της ομάδας και την οδηγεί στην κατάληψη της 4ης θέσης και την συμμετοχή της για πρώτη φόρα στο Champions league.

To 2001-2002 χωρίς τα πρωτοκλασάτα ονόματα των προηγούμενων ετών (είχαν πουληθεί Μπατιστούτα, Ρουι Κόστα και Τόλντο) τερματίζει στην 17η θέση και υποβιβάζεται στην B κατηγορία. Το ίδιο καλοκαίρι η ομάδα διαλύεται λόγω χρεών και δίνει την θέση της στην Florentia Viola αγωνιζόμενη στην ερασιτεχνική Serie C2 στην οποία τερματίζει στην 1η θέση.
Το 2003 η ομάδα ξαναπαίρνει πίσω το όνομα και το έμβλημα της και την σεζόν 2003-2004 τερματίζει στην 6 θέση της Serie Β και επικρατεί στο μπαράζ για την άνοδο στην πρώτη κατηγορία εναντίον της Περούτζια.
Την περιοδο 2004-2005 έκανε κάποιες καλές μεταγραφές αλλά η ομάδα δεν κατάφερε να δέση και έτσι το μονό που κατάφερε ήταν η 16 θέση στην Seria A μόλις έναν βαθμό από την ζώνη του υποβιβασμού.
Από το 2005 μέχρι το 2007 η φιορεντινα πηρέ μια 4η και μια 5η θέση με τρομερές εμφάνισης με πάθος και με μια έδρα ΦΩΤΙΑ , έκανε πολύ καλές και φτηνές μεταγραφές, ο Mutu αναγενιθικε στην Φλωρεντία και πηρέ την ομάδα από το χέρι μαζί με τους Montolivo,Frey,Pazzini,και πολλούς ταλαντούχους παίχτες η ομάδα έδεσε και έχει μεγάλους στόχους για την περίοδο 2007-2008?.οπού ξεκινάει μια νέα ιστορία?.
tsaousis
Amateur
Amateur
Posts: 135
Joined: Sat Feb 25, 2006 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: AthensCT,TSV 1860 Munchen,OSFP
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Fiorentina
Location: Καλλιθέα , Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
(13.7.2007)
Συνέντευξη τύπου στα γραφεία τις ομάδας :

Καλησπέρα σας, είμαι πολύ ευχαριστημένος που θα δουλέψω για έναν τόσο μεγάλο και ιστορικό σύλλογο όπως η Fiorentina.
Πραγματικά δεν το πίστευα όταν με πείρε τηλέφωνο προσωπικά ο πρόεδρος και μου είπε ''Κώστα από αύριο θα πρέπει να δείξεις σε όλους τι μπορείς να κανείς ,είσαι πλέον ένας Viola.'' Πραγματικά δεν το πίστευα?η προπονητικη μου καριέρα αρχίζει κατευθείαν από τα βαθιά.
Ξερώ που βρίσκομαι ,ξερώ επίσης ότι θα έχω ένα παρά πολύ δύσκολο έργο, υπόσχομαι όμως σε όλους ότι θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ για τον σύλλογο τις καρδιάς μου. Μας περιμένει όλους μας παρά πολύ δουλειά μέσα στο γήπεδο έτσι ώστε να ικανοποιήσουμε τους φιλάθλους τις ομάδας μας, ένας από αυτούς είμαι και εγώ. Ευχαριστώ.!!¨
Last edited by tsaousis on Sun Sep 28, 2008 4:15 pm, edited 2 times in total.
serkok7
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Thu Aug 23, 2007 2:40 pm
Location: βεροια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φανταστικη εισαγωγη :wink:
Καλη αρχη απο εμενα
Sharkakopoulos
Rotation
Rotation
Posts: 1072
Joined: Thu Oct 25, 2007 1:19 pm
Football Manager της ομάδας: BookManager
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,ACDB
Status: την παλεύει!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή συνέχεια! :wink:
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Καλως ήρθες παίκτη, καλά γούστα και καλή διαμονή
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
jose_thominho
Indispensible
Indispensible
Posts: 1817
Joined: Fri Oct 19, 2007 9:01 pm
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Location: Πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αντε καλη αρχη!!
pao.g.13
Amateur
Amateur
Posts: 199
Joined: Thu May 15, 2008 7:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλή συνεχεια
tsaousis
Amateur
Amateur
Posts: 135
Joined: Sat Feb 25, 2006 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: AthensCT,TSV 1860 Munchen,OSFP
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Fiorentina
Location: Καλλιθέα , Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το χρονικό τις πρόσληψης στην Φλωρεντία..

(16.7.2005)
πήρα την άδεια προπονητικης από την UEFA.

(26.7.2005)
πήγα σε μια τοπική ομάδα τις πόλης μου με το όνομα Genovesse, και τους είπα ότι είμαι προπονητής χωρίς προεπειρεσια και ζήτησα μια ευκαιρία στον πάγκο τις ομάδας (χωρίς χρήματα βεβαία) η ομάδα δεν είχε προπονητή εκείνη την περίοδο και δεν ήταν πρόθυμη να δώσει λεφτά για προπονητή μετά από μια κακία περσινή πορεία στο α τοπικό πρωτάθλημα.
Και έτσι έκατσα στον πάγκο της Genovesse, (λίγα χιλιόμετρα έξω από την Γένουα?και το σπίτι μου.)
Την περιοδο 2005-2006 η ομαδα τα πιγε αρκετα καλα, πήραμε την 6η θέση στο πρωτάθλημα και δώσαμε πολλές υποσχέσεις για την επόμενη χρονιά.

(1.7.2006)
ο πρόεδρος ήταν πολύ ικανοποιημένος από εμένα και έτσι δεν άργησε να μου κάνει επέκταση του συμβολαίου που έληγε σε έναν μηνά, και έτσι υπέγραψα το συμβόλαιο με την ομάδα και για τον επόμενο χρόνο με απολαβές 780ε τον μηνά. Δεχτικά αμέσως και έτσι παρέμεινα στα ινία τις ομάδας και για την περίοδο 2006-2007

(Η ομάδα την επόμενη χρονιά πίρε το πρωτάθλημα(και την ανοδο) μόλις με 2 ήττες και 4 ισοπαλίες.)

(3.7.2007)
Κανονιστικέ φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στις ρεζέρβες τις φιορεντινα και την ομάδα μου στο Artemio Franchi. Ο αγώνας ελειξε 3-2 υπέρ μας, ήταν πραγματικά ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.
Στα V.I.P του σταδίου ήταν οι παράγοντες τις ομάδας, και ανάμεσα τους ο πρόεδρος Diego Della Valle, κατέβηκε κάτω και ερχόταν προς τα εμένα (νόμιζα θα ήθελε να μιλήσει για την παραχώρηση του καλυτέρου μας παίχτη ως δανικό στην ομάδα του)Μου είπε πως οι συνεργάτες του με παρακολουθούσαν κατά την διάρκεια όλης τις χρονιάς και πως του έχουν πει τα καλυτέρα λόγια για εμένα (εγώ ακόμα δεν είχα ξεπεράσει το ΣΟΚ και έλεγα ναι ναι καρφωμένος στο πρόσωπο του και των ευχαριστούσα διαρκώς)
Ζήτησε τον αριθμό του κινητού μου και μου είπε πως θα με πάρει προσωπικά ο ίδιος τηλέφωνο να μιλήσουμε (η κουβέντα τελείωσε εκεί, δεν πίστεψα ότι θα με έπαιρνε τηλέφωνο, αυτός έφυγε και κάπου εκεί τελείωσε η κουβέντα μας.)

(10.7.2007)
Το τηλέφωνο χτυπάει?(άγνωστος αριθμός)
Παρακαλώ?
Ναι γεια σας, είστε ο Τζινο Τσαούσης?
Ο ίδιος, εσείς ποιος είστε?
(Diego Della Valle?.(τα έχασα ,για 4-5 δευτερόλεπτα δεν έβγαλα αχνά)
Ναι ?κύριε τσαουση..με ακούτε?
Ναι ναι..σας ακούω ,χάρηκα πολύ που με πήρατε τηλέφωνο ..πως μπορώ να σας βοηθήσω??
Κοιτά Κώστα ..δεν μου αρέσουν τα πολλά τα λόγια, όπως θα ξέρεις η φιορεντινα είναι ένας ιστορικός σύλλογος. Η επιλογές μας είναι προσεκτικές, δεν κοιτάμε το όνομα η την αξία, είσαι ένας νέος προπονητής που έχεις όρεξη για δουλειά και πολύ πάθος, λοιπόν δεν θέλω να πολύλογο όπως σου είπα
Κώστα από αύριο θα πρέπει να δείξεις σε όλους τι μπορείς να κανείς ,είσαι πλέον ένας Viola?
Αύριο σε περιμένω στα γραφεία τις ομάδας για τα πρακτικά?.
(και το τηλέφωνο έκλεισε?)

Την επόμενη μέρα πήγα στα γραφεία τις φιορεντινα , στιν Φλωρεντία ..υπέγραψα το συμβόλαιο μου και κάπως έτσι είμαι προπονητής τις φιορεντινα?
Image
Last edited by tsaousis on Sun Sep 28, 2008 4:23 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Sapsalomenos
Coach
Coach
Posts: 2740
Joined: Sat Mar 29, 2008 4:19 pm
Status: Believe it or not, I was not always as awesome as I am today.
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άν και φανατικός οπαδός της Νάπολι είμαι μαζί σου!Πάμε να τα σαρώσουμε όλα... -gioupi
"Even if there was a hand, it was the hand of God."

Mαγικές στιγμές...

Μαραντόνα: «Ο καλύτερος μετά από εμένα ο Πελέ!»

Image
Brujitas wrote: Επίσης αναρωτιεμαι πως σκατα τοσο καιρο βγαινουμε με ελληνιδες. Ρε. Η διαφορά στον χαρακτηρα, στην ευγενια, στο κεφι, στην πλακα, ειναι ΧΑΩΔΗΣ.
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχεις κανει παρα πολυ καλη εισαγωγη και ιδιαιτερα ο τροπος που σε προσελαβε η ομαδα ηταν πολυ πρωτοτυπος.Καλη συνεχεια.
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
tsaousis
Amateur
Amateur
Posts: 135
Joined: Sat Feb 25, 2006 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: AthensCT,TSV 1860 Munchen,OSFP
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Fiorentina
Location: Καλλιθέα , Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μερικές μέρες μονό μετά την πρόσληψη μου ωσ προπονητής τις φιορεντινα έσκασε και το μεταγραφικο μπαμ?κανείς δεν το πίστευε.!!
Image
Συνέντευξη τύπου για την μεταγραφή του Rafael Van Der Vaart.

Σίγουρα ? ο Rafael είναι μια μεγάλη μεταγραφή των φέραμε στην Φλωρεντία επειδή πιστεύουμε ότι θα μας βοηθήσει αρκετά για τν επίτευξη των στόχων μας.
Ότι και να πω εγώ τώρα είναι περιττό?Το μονό που απομένει είναι να τον δούμε στο γήπεδο είναι πλέον παίχτης τις FIORENTINA!!

Την επόμενη μερα όλοι μίλαγαν για την μεγάλη αυτή μεταγραφή ,τα στοιχήματα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έδιναν και έπαιρναν, οι Bookmakers έδιναν τα έξις φαβορί?Image
Ο προπονητής τις φιορεντινα δεν άργησε να δώσει και την συνέντευξη τύπου, τα Media έδιναν τν φιορεντινα στν 5η θέση.
Κ.τσαουση, οι πρόβλεψης δίνουν την ομάδα σας στην πέμπτη θέση, θέλουμε το σχόλιο σας .
Έχουμε μια πολύ καλή ομάδα με ταλαντούχους παίχτες,
Η φιορεντινα είναι μια μεγάλη ομάδα και όπως ξέρετε δν μπορεί να έχει χαμηλές απετισης. Φέτος θα κυνηγήσουμε μια από τις 4 θέσης που οδηγούν στην έξοδο στους ομίλους του τσαμπιονς. Σίγουρα θα είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός αλλά θα κάνουμε τα αδύνατα δυνατά για να τα καταφέρουμε.

Η ιντερ και η μιλαν είναι τα φαβορί για τον τίτλο, τι έχετε να πείτε για αυτό?
Ναι σίγουρα η ιντερ κ η μιλαν είναι τα πρώτα φαβορί για τν κατάκτηση του πρωταθλήματος, έχουν παρά πολύ καλά σύνολα και είναι αναγκασμένες να παλεύουν μονό για τν τίτλο. Όμως και εμείς δεν ήμαστε εδώ για πλακά θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το έργο τους όσο το δυνατόν πιο δύσκολο.
Σημαντικό για την ομάδα είναι να είναι συγκεντρωμένη και να δώσει τα πάντα μέσα στο γήπεδο .

Ο πρόεδρος τρελάθηκε!!
Δεν άργησαν να ανακοινωθούν και τα πριμ για την επίτευξη τον στόχων τις ομάδας, ο πρόεδρος θέλει κάτι παραπάνω φέτος και το δείχνει!
Image
Τρομερά μπονους στην ομάδα τις Φλωρεντίας, τεραστία τα πριν τις ομάδας για τν επίτευξη τον στόχων της. Οι παίχτες θα μοιραστούν 2.4μ ευρο σε περίπτωση κατάκτησης του πρωταθλήματος.
600 χιλιάδες ευρο για το κύπελλο. Και 2.8μ για τν κατάκτηση του UEFA.


(Τα φιλικά τελείωσαν, είχαμε μια πολύ καλή προετοιμασία, οι μεταγραφές δεν έχουν τελειώσει ακόμα.. Κερδίσαμε σε όλα τα φιλικά και τώρα απομένει να αρχίσουν και τα επίσημα παιχνίδια. )
Image
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνεχισε γρηγορα φιλε γιατι μπαινει ο Οκτωβρης και το 09 πλησιαζει απειλητικα!
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
Post Reply

Return to “Mildly addicted - Ιστορίες στο ξεκίνημά τους”