Οι περιπέτειες ενός Γαλλοαλγερινού

Ήρθαν εδώ και άφησαν το στίγμα τους...Η ξεκούραση των πολεμιστών...
Post Reply
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όνομα: Michel
Επίθετο: Stamateaux
Ημ. Γέννησης: 29/11/78
Τόπος καταγωγής: Γαλλία
Δεύτερη υπηκοότητα: Αλγερία
Αγαπημένη ομάδα: -
Ομάδα με την οποία ξεκινήσατε: -
Ανοικτά πρωταθλήματα:

Image

Database: Large
Παιχνίδι: 8.0.2

Τίτλος Ιστορίας: Οι περιπέτειες ενός Γαλλοαλγερινού

Off Topic:
Λιγότερα πρωταθλήματα και περισσότερες κατηγορίες...
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μόλις παρέλαβα το δίπλωμα προπονητικής και είμαι πολύ χαρούμενος? Παίρνω το ρίσκο να πω αυτά που είχα στο μυαλό μου για το αφεντικό μου ή μάλλον για το πρώην αφεντικό μου και να αφοσιωθώ στο μόνο πράγμα που με κάνει χαρούμενο? Το ποδόσφαιρο?

Αν και ξέρω πόσο δύσκολο θα είναι για έναν 28χρονο να βρει ομάδα να δουλέψει είμαι αισιόδοξος και πιστεύω να μην αργήσει η μέρα που θα βρω δουλειά?

Αμέσως ξεκινάω την αναζήτηση ομάδας. Οι ομάδες που δεν έχουν προπονητή είναι οι εξής :

Image

Αμέσως απορρίπτονται οι εθνικές ομάδες? Δεν θέλω να δουλέψω σε εθνική?

Πλέον αρχίζει η αναζήτηση εργασίας?

Off Topic:
Μοναδική διαφορά εκτός από τα πρωταθλήματα που είναι ανοιχτά είναι οτι το exp μου είναι professional footballer
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν φτάνει που είμαι άνεργος κάνω και διακρίσεις? Σ. Πάουλι (επειδή υπάρχει ιστορία) , Σαουθάμπτον (δεν τους πάω μια) και όλες οι Σκανδιναβικές (τα πρωταθλήματα έχουν αρχίσει) είναι εκτός επιλογής?

Βέβαια αν σφίξουν τα πράγματα ίσως πάω και στις παραπάνω ομάδες αλλά προς το παρών δεν είναι στις επιλογές μου?

Στα λόγια όλα είναι εύκολα? Στις πράξεις όμως?. Πολλά τα όχι που εισέπραξα οπότε κοιτάω παντού?

Ρε μήπως είναι ρατσιστές και δεν γουστάρουν τους Αλγερινούς??? Τι κακό είναι αυτό?? Τόσες χυλόπιτες ούτε η πιο σαβούρα γκόμενα?.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εσυ δεν είσαι άνθρωπος...Είσαι η μηχανή του FM.... :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αφου το εχω ξαναπει... Να παιζεις ΦΜ χωρις να γραφεις ιστορια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΣΙΑ :wink:
User avatar
delgadomat
Amateur
Amateur
Posts: 141
Joined: Sat Nov 24, 2007 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: QPR,Livorno,ΠΑΟ
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη παμε γερα
Η τροπαιοθηκη της Real ειναι σαν την σπηλια του Αλλαντιν...τα παντα εκει μεσα ειναι κλεμμενα
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατσε να βρουμε ομαδα και παμε οπου θελεις :-D
User avatar
delgadomat
Amateur
Amateur
Posts: 141
Joined: Sat Nov 24, 2007 3:52 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: QPR,Livorno,ΠΑΟ
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν σε φοβαμαι εσενα.μπορεις
Η τροπαιοθηκη της Real ειναι σαν την σπηλια του Αλλαντιν...τα παντα εκει μεσα ειναι κλεμμενα
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ελπίζω να βρεθεί κάτι σύντομα? Θέλω να φτιάξω την ομάδα εγώ αν είναι δυνατόν και να μην πάω κάπου που να μην μπορώ να κάνω τις όποιες κινήσεις θέλω?

Έχω εισπράξει το όχι από : Ουέλβα , Άγιαξ , Σπάρτα , Χαρτς , PSV , Κόβεντρι , Λίλλεστρομ , Γκέτεμποργκ , Χέλσινγκμποργκ , Τβέντε ?

Μοναδική ομάδα που έδειξε κάποιο ενδιαφέρον είναι η Κάλμαρ της οποίας ο προπονητής είναι υπ ατμών? Ενώ περιμένω απάντηση από Χέρακλες & Άλταχ?

Τελικά είναι πολύ πιο δύσκολο απ? όσο φανταζόμουν το να βρεις δουλειά? Έχουμε φτάσει 20/07 και ακόμα τίποτα?

Και η Γιάρο είναι μια ομάδα που σκέφτεται να με προσλάβει εφόσον ο προπονητής της πάρει πόδι?

Οι μέρες περνάνε και ακόμα τίποτα? Καλά εκεί στην Άλταχ και την Χέρακλες τι κάνουν???

Τελείωσε ο Ιούλιος και πλέον μπήκαμε στον Αύγουστο? Και εγώ συνεχίζω να είμαι χωρίς ομάδα?

Όσο σκέφτομαι ότι σε 1 χρόνο αυτές οι ομάδες που τώρα με φτύνουν θα με παρακαλάνε με πιάνει ένα νευρικό γέλιο?

Κάτι μου λέει ότι πολύ δύσκολα θα βρω δουλειά? Την έχουν δει όλες οι ομάδες Τσέλσι και θέλουν φτασμένους προπονητές?

Και ναι είναι αλήθεια!!!!η Κάλμαρ μου προσφέρει συμβόλαιο μέχρι τον Δεκέμβριο του 2008 με 1100?/ εβδομάδα? Φυσικά και το αποδέχομαι?

Έτσι λοιπόν είμαι ο νέος προπονητής της Κάλμαρ και η περιπέτεια αρχίζει?
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το καλωσόρισμα από τον πρόεδρο :

Image

Εδώ είναι η βαθμολογία μέχρι την στιγμή που ανέλαβα την ομάδα :

Image

Ιδού και το ρόστερ?

Image

Βασικά πρέπει να δω τι ακριβώς θέλει η ομάδα και να κινηθώ ανάλογα? Και θέλει πάαααααρα πολλά?

Τα πράγματα θα είναι αρκετά δύσκολα? Λεφτά για μεταγραφές 117Κ και το wage budget στις 25Κ ενώ τα 21,61 είναι ήδη χρησηνοποιημένα?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρκετά δύσκολα δεν λες τίποτα...Αλλά από την άλλη, εκεί δεν ξέρουν ( ακόμα ) τι μπορείς να κάνεις...
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκει βασίζομαι και εγω... Το γ@μωτο ειναι οτι δεν έρχονται παίχτες...
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για το σύστημα δεν υπάρχει άλλη επιλογή πλην του παρακάτω :

Image

Βέβαια οι παίχτες που είναι τοποθετημένοι είναι με το υπάρχον ρόστερ αφού το πιθανότερο είναι να αποκτηθούν κάποιοι παίχτες?

Φυσικά δεν έχω και πολύ χρόνο αφού το πρωτάθλημα είναι σε εξέλιξη και σε 4 μέρες έχουμε αγώνα? Τον εκτός έδρας με την Τρέλεμποργκ?

Ψάχνω απεγνωσμένα να καλύψω τις ελλείψεις που έχει η ομάδα? Πολύ δύσκολο αφού τόσο το πρωτάθλημα όσο και η θέση μας δεν είναι ότι καλύτερο?

Και η μέρα του ματς έφτασε?

Ξέρω ότι δεν είχαμε πολύ χρόνο στην διάθεση μας αλλά θέλω να πιστεύω ότι έχετε καταλάβει τι θέλω από εσάς και πως δουλεύει το σύστημα. Πάμε γερά.

Image

Είναι το πρώτο μου παιχνίδι σαν προπονητής και το άγχος είναι μεγάλο? Στο 23 ο Petersson εκτελεί το φάουλ και ο Givaldo με κεφαλιά ανοίγει το σκορ? 0-1? Όμως στο 28 η Τρέλεμποργκ ισοφαρίζει με τον Andersson? 1-1? Ημίχρονο? Ωραία παιδιά. Παίζουμε καλά. Λίγο προσοχή στην άμυνα και μπορούμε να το πάρουμε. Nilsson αντί Lantz? Στο 47 μένουμε με 10 λόγω αποβολής του Nene? Ότι χειρότερο? Κάνω κάποιες εσωτερικές αλλαγές? Χωρίς καθαρό FC η ομάδα? στο 53 η Τρέλεμποργκ κάνει το 2-1 με τον Andersson και πάλι? Στο 56 όμως ο Givaldo φέρνει το ματς στα ίσια με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή? 2-2? Στο 78 η Τρέλεμποργκ παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Bengtsson? 3-2? Δεν έχουμε πει την τελευταία μας λέξη? Στο 85 ο Santin κάνει την κούρσα από αριστερά βγάζει την σέντρα και ο Inglesten κάνει το 3-3? Ούτε και η Τρέλεμποργκ είπε την τελευταία λέξη? Με πέναλτι του Haynes κάνει το 4-3 στο 87? Και στο 89 ο Senoglu κάνει το 5-3 που θα είναι και το τελικό σκορ? Έχουμε αμυντικό πρόβλημα. 5 σουτ στην εστία και φάγαμε 5 γκολ. Έτσι δεν πάμε πουθενά. Κακή αρχή έκανα?

Επόμενο παιχνίδι με την Γκάις στην έδρα μας?

Η πρώτη μεταγραφή είναι γεγονός

Η Κάλμαρ ανακοινώνει την απόκτηση του 29χρονου Mario Espartero μέχρι τον Δεκέμβριο του 2008. Ο παίχτης ήταν ελεύθερος

Image

Θα βοηθήσει πολύ τόσο στο κέντρο όσο και στην αριστερή πλευρά?

Η Κάλμαρ ανακοινώνει την απόκτηση του 19χρονου Calin Cristea έως τον Δεκέμβριο του 2010 από την Unirea έναντι 45Κ

Image

Προορίζεται για βασικός στο αριστερό άκρο της άμυνας?

Η Κάλμαρ ανακοινώνει την απόκτηση του 30χρονου Nicolas Bonnal έως τον Δεκέμβριο του 2008. Ο παίχτης ήταν ελεύθερος

Image

Το ματς με την Γκάις έφτασε.

Ok παιδιά. Νομίζω ότι πλέον καταλάβατε τι θέλω από εσάς. Απλά κάντε το και στο γήπεδο. Πάμε

Image

Στο 9 ο Santin εκμεταλλεύεται ένα λάθος του Dahl και με κοντινό πλασέ κάνει το 1-0? Στο 22 νέο λάθος του Dahl και ο Givaldo κάνει το 2-0 με σουτ μέσα από την περιοχή? Στο 29 ο Do Carmo κάνει το 2-1 ? Ημίχρονο. Μπράβο παιδιά. Καλό ημίχρονο. Λίγο προσοχή στην άμυνα θέλει. Πάμε. Elm αντί Rydstrom?Στο 63 ο Esaprtero με ατομική προσπάθεια και περνώντας 3 αντιπάλους κάνει με δυνατό σουτ το 3-1? Στο 68 ο Cristea με απ? ευθείας φάουλ κάνει το 4-1? Στο 75 η Γκάις μειώνει με τον Holmqvist? 4-2? Στο 85 ο Eklund μετά από κόρνερ του Espartero κάνει το 5-2? Τέλος. Μπράβο μάγκες. Πολύ καλή εμφάνιση. Συγχαρητήρια σε όλους. Δεν ήθελα να χαλάσω το κλίμα αλλά και πάλι η Γκάις έκανε 3 σουτ στην εστία και δεχτήκαμε 2 γκολ? Έχουμε πρόβλημα στην θέση του τερματοφύλακα?

Επόμενο παιχνίδι με την Τζουργκάρντεν εκτός έδρας?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποιός είναι αυτος ο Νene; Βραζιλιάνος;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Αυτός είναι. Καλούτσικα στατιστικά αλλά στα 32 πλέον και πολλα νευρα...
Post Reply

Return to “Retire / Resign - Ιστορίες που έφτασαν στο τέλος”