Free Kicks

Post Reply
mavmak
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Sat Jan 05, 2008 7:27 pm
Football Manager της ομάδας: Totenam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι επιλογές βάζετε συνήθως στα Free Kicks? Καμία συμβουλή?
User avatar
babis81
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:45 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Ειμαι παντου και πουθεναααα.!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικα τα free kicks ειναι πολυ σημαντικα.Καθως και στο παιχνιδι και στην πραγματικοτητα χαρη σε αυτα "τα λεγομενα στημενα" μπαινουν το 50% των γκολ στο ποδοσφαιρο αλλα και στο παιχνιδι.

Απο τα λιγα που ξερω και κανω ειναι τα εξης.

πρωτον βαζω καλους παικτες με υψηλο set pieces να εκτελουν τα φαουλ και τα κορνερ για να φτανει σωστα η μπαλα στην αντιπαλη περιοχη.

δευτερον παντα στα corner προωθω μεσα στην περιοχη τους ψηλους αλλα και τους παικτες που εχουν header υψηλο για να παρουν την χρυση κεφαλια

Αυτα ειναι τα δυο βασικα στοιχεια που κανω εγω αλλα σημασια εχει και πως ειναι το ροστερ που εχεις.Δηλαδη αν εχεις επιλεξει ενα ροστερ που δεν εχει ψηλα μπακ και γενικα ειναι κοντη η ομαδα σου και δεν εχουν υψηλα header,jumping,set pieces,free kicks κτλ τοτε λιγοστευουν οι πιθανοτητες να σκοραρεις και να εκμεταλευτεις τα στημενα.Βεβαια αυτο ειναι και μπουμεραγκ για την αμυνα καθως θα δεχεσαι ευκολα γκολ απο κορνερ,φαουλ,γεμισματα και σεντρες απο πλαγια η ακομα και απο εκτελεσεις πλαγιων αουτ.

Γιαυτο παντα ο σχεδιασμος του ροστερ ειναι αυτος που πρεπει να ειναι το σημαντικοτερο μιας και χωρις παικτες με σωματικα προσοντα οπως φυσικη δυναμη,υψος,καλοι στις στημενες φασεις δημιουργουν στην πορεια μειονεκτημα οσο καλα και αν εχουν αλλα στοιχεια.
parisandr
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Tue Apr 06, 2010 9:21 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω στα κορνερ βαζω εναν ψηλο παιχτη με καλο strength να κανει challenge GK.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Προσωπικά...


Στα κόρνερ έχω το παίκτη με το καλύτερο heading να κάνει challenge GK, τον παίκτη με το καλύτερο long shot εκτός περιοχής, έναν ακόμα ψηλό παίκτη στο δεύτερο δοκάρι

Στα φάουλ, δίνω εντολή για best header
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Τακτικές Football Manager Live!”