Αντιμετώπιση αντιπάλου

Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Στο Beta GW Miller ξεκίνησε δειλά - δειλά μια συζήτηση - ανταλλαγή απόψεων μεταξύ Ελλήνων προπονητών με θέμα την αντιμετώπιση αντιπάλων.

Παραθέτω τα όσα έχουν μέχρι στιγμής συζητηθεί, που ουσιαστικά θα είναι η "μαγιά" για τη κουβέντα μας...
Mary Krania - Africa Proconsularis wrote:η ομάδα μου απ ότι κατάλαβα δε παίζει καλά με ομάδες που κάνουν συνεχεια dribbling (stats: dribling over 50% περίπου) τι μπορώ να κάνω γι αυτό? επίσης, τι μπορώ να αλλάξω όταν βλέπω τους επιθετικούς μου να μη μπορούν να μπουν στην αντίπαλη άμυνα. αυτά για παράδειγμα. έχω καταλάβει μετά από την τόση πείρα εδώ ότι οι τακτικές παίζουν μεγάλο ρολο προτείνω, αφού βρίσκουμε τα individual για κάθε παίχτη ανάλογα με τις ιδιότητες του, οι έξεις team tactics παίζουν σημαντικό ρολο:
closing down deep or pressing (ειδικά αυτό σε συνδυασμό με closing down)
run with ball or passing game

Vassilis Tentolouris- Aetoi Ellhnopurgou wrote: από δικη μου εμπειρία (τελευταία έχω αρχίσει να τα πηγαίνω γαμώ, οποτε ακούστε με dammit! ) παίζουν πολύ σημαντικό ρολο οι ρολοι (lol). δηλαδή εγώ έχω αφήσει κάποιες team instructions (που πιστεύω ταιριάζουν στην ομάδα μου) εδώ και κάτι χρονια και έχουν πιάσει αράχνες, και το εκάστοτε mats το αντιμετωπίζω κάνοντας μικροαλλαγές στις θέσεις, τους ρόλους των παικτών, τα πρόσωπα, και το mentality. σπανια δίνω μεγάλη βάση στο αντίπαλο σύστημα (που λογικά είναι τεράστιο λάθος), μονο όταν κάνω submit team, βλέπω το lineup του, και πράττω αναλόγως χρησιμοποιώντας touchline instructions, p.x. through middle, flanks, wide, narrow κτλ.
mary όσον αφορά τους επιθετικούς σου, για αυτό μπορεί να φταίει ότι έχεις βάλει deep lying forward, (dld επιθετικός p έρχεται συχνά βαθιά (πίσω) για να πάρει μπάλα και να κάνει παιχνίδι). αν παίζεις με έναν επιθετικό αυτό είναι αρκετά χρήσιμο αφού συνήθως υπάρχει κενό ανάμεσα σ? αυτόν και τους μέσους. οποτε τον έχεις έτσι και βάζεις και κάνα δυο inside forward (από am c/r/l) και σε εμενα δουλεύει "μια χαρα". αν παίζεις με 2 επιθετικούς ο deep lying βρίσκω ότι είναι και πάλι απαραίτητος (εκτος αν έχεις amc) και ο δεύτερος σε θέση poacher η target man ανάλογα με τον τύπο του. αν έχεις κάναν πολύ καλο επιθετικό τον βάζεις advanced forward η complete forward και ξέρει τι να κάνει από μονος του

αυτά τα "λίγα" έχω να πω εγώ.
ερώτηση: που βλέπεις αυτά τα stats (p.x. dribbling) που είπες???
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Valouris
Amateur
Amateur
Posts: 135
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

να'μαι κα εγώ, είμαι ο "γκουρού" που έχει γράψει τα από πάνω μέσα στο quote. Βασίλης, Αετοί Ελληνοπύργου (έχω μετανιώσει 2000 φορές για το όνομα, οι ξένοι δεν καταλαβαίνουν γρι), GW Miller.

Κάτι ακόμη για τον Deep Lying Forward, αν δε σου βρεθεί σε καλή μέρα ή αν δεν είναι και πολύ αθλητικός τύπος δύσκολα θα κάνεις φάσεις, και τα περισσότερα να τα περιμένεις από τους inside forward σου, για αυτό αποτελεί ένα μίνι ρίσκο, αλλά όλα αξίζει να τα δοκιμάζεις
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Συχνά προσπαθώ να κλείνω τα "ατου" του αντιπάλου....Δεν πιάνει πάντα, αλλα τουλάχιστον είμαι της λογικής "do it or loose trying..."


Όταν ο αντίπαλος έχει ένα DMC -> Closing down. Μερικές φορές βάζω και hard tackling...
Όταν ο αντίπαλος έχει ένα AMC -> Tight Marking
Όταν ο αντίπαλος έχει ένα FC -> Tight Marking




Ψάχνομαι επίσης για το τι εντολές θα δώσω στους παίκτες του, και το κάνω ανάλογα με το σύστημα του αντιπάλου.


Θεωρώ μάταιο να κάνω exploit middle όταν παίζω με αντίπαλο με 3 παίκτες στο κέντρο (1 dmc-2 mc ή 1 dmc-2 mc) όπως και δεν κάνω exploit flanges όταν ο αντίπαλος έχει wbr/l. Το κάνω όμως όταν ο αντίπαλος έχει δυο μπακ και δυο πλάγια εξτρεμ καθώς υπάρχει χώρος.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Τακτικές Football Manager Live!”