DDT αρχεία για πραγματικά μεγάλη database!

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Forum rules
Καλώς Ήρθατε στη Γενική Συζήτηση για το Football Manager 2009.
Παρακαλούμε, διαβάστε πρώτα τους κανόνες του site - http://www.fmgreece.gr/forumrules.php
Σημαντικά θέματα:

Football Manager 2009 info (Patch v9.1.0 - v9.2.0 - v9.3.0)
Δε μπορώ να ενεργοποιήσω το FM2009 / λάθος κωδικός.
Γενικές Απορίες FM09
Ελληνική Περιγραφή Αγώνα!!!
Σε περίπτωση που δε μπορείτε να ξεχωρίσετε τα 0 - O και Ι-1 από το κωδικό ενεργοποίησης, πατήστε εδώ για να δείτε πως φαίνονται οι χαρακτήρες, πάνω στο manual.
Madrilenos
Backup
Backup
Posts: 886
Joined: Fri Oct 26, 2007 2:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ήταν ό,τι χρειαζόμουν για το save που παίζω με τον Παναθηναϊκό που χρειάζομαι πολλές χώρες αλλά όχι τις μικρότερες κατηγορίες...

Με την Fleetwood Town βέβαια φόρτωσα και τις κατώτατες και αμέτρητες χώρες απο load from...μιας και παίζω με Μαλτέζο αμυντικό και πήγα να πάρω Μαλαισιανό τερματοφύλακα. :drinking: (:
Mike Batiste:
«Αφήνω το μπάσκετ να με οδηγήσει όπου θέλει. Αν είναι η μπάλα του μπάσκετ να με στείλει να παίξω σ' έναν άλλον πλανήτη, θα το κάνω. Ή οπουδήποτε πάνω στη Γη. Αγαπάω τόσο πολύ το μπάσκετ, που δεν με ενδιαφέρει σε ποιο μέρος του κόσμου θα παίζω».
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:-D :-D
Βασικα νομιζω οτι δε γινεται να το τρεξεις στο save...
θελει νεο παιχνιδι :|
Με την Fleetwood Town βέβαια φόρτωσα και τις κατώτατες και αμέτρητες χώρες απο load from...μιας και παίζω με Μαλτέζο αμυντικό και πήγα να πάρω Μαλαισιανό τερματοφύλακα.
χαχα εδω δε σε σωζει τιποτα!κερνα καμια μπυρα πριν το ματς μπας και φιλοτιμηθουν και παιξουν!
sapgreeek2
Amateur
Amateur
Posts: 201
Joined: Sat Nov 03, 2007 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια μου εκανε τρελς αλλαγες στις μεταγραφες πχ ο kelemen στο αρη τον πουλουσα 3 εκ. και τωρα μονο 800 χιλ.! αλλα ο κουλο... πουλιονταν 50 χιλ. και τωρα 700χιλ. ελεος! τεπσα να ρωτισω στις ομαδες θα υπαρχει ισοροπια δλδ αυτες που δνε συμμετεχουν στον αρχειο δνε θα μεινουν με λιγους παικτες και θα διμιουργηθουν προβληματα!? ε?ξερει κανει που το χρειασιμοποιησε πολυ? γτ εγω μονο 3 ωρες προλαβα να παιξω και τις 2 εκανα τις πρωτη μερα παιχνιδιου!... παικτες προπονητες κτλ....
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε δε ξερω γιατι μειωθηκαν οι αξιες...
Υποθετω οτι αυτο γινεται επηδει πλεον υπαρχει πληθωρα καλων παιχτων και σε πολυ καλες τιμες σε μερικες χωρες...
οποτε αν ενας μανατζερ επρεπε να διαλεξει αναμεσα σε 20.000 παιχτες τωρα εχει 80.000 ας πουμε...αρα αυξανεται ο ανταγωνισμος(τι ειπα παλι :D )

Επισης πολλοι παιχτες εχουν μερικα random stats και καθε φορα που ξεκινα το παιχνιδι μπορει να εχουν αλλη αξια..αν ανοιξεις τον editor θα δεις οτι πολλοι παιχτες σε πολλα attributes τους εχουν 0 που σημαινει οτι αυτο το att θα βγει random(αναλογα και με το current ability φυσικα)...παντως δεν εχει καμια σχεση με το ddt..to ddt απλα τρεχει παραπανω παιχτες δεν αλλαζει κατι σε αυτους...

Δε δημιουργει κανενα προβλημα με παιχτες που δεν υπαρχουν στο ddt αρχειο...
Το παιχνιδι θα κανει load τους παιχτες που θα εκανε αναλογα με τα πρωταθληματα που εβαλες και το μεγεθος της database που διαλεξες(small-medium-large) + τους παιχτες απ το ddt αρχειο...

Γενικα το παιχνιδι γινεται πιο ρεαλιστικο γιατι εχει παρα πολλους παιχτες να διαλεξεις!Δεν εισαι περιορισμενος σε λιγους...
Ετσι μια μεσαια ή μικρη ομαδα με καταλληλες επιλογες παιχτων μπορει να γινει μεγαλη!
Γνωμη μου ειναι οτι μανατζερ χωρις ddt αρχειο ειναι για αυτους που περνουν πολυ μεγαλες ομαδες ή για αυτους που εχουν τα pc της NASA και μπορουν να τρεξουν 50 πρωταθληματα :D
Για τους φτωχους,αλλα πολλα υποσχομενους μανατζερ,το ddt ειναι σωτηρια :-)
User avatar
gody
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Wed Feb 20, 2008 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Nottingham Forest
Αγαπημένη Ομάδα: Nottingham Forest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σορρυ παιδια ειμαι καινουργιος και δεν τα κσερω καλα τα μονοπατια, αν βαλω αυτο το ddt Που λετε θα τρεχει γρηγοροτερα το πσ μου αποτι τωρα (εχω large db με δυο πρωταθληματαα ανοικτα της κυριες κατηγοριες μονο αλλα αρκετους παικτες λοαδ απο πολλες χωρες για να εχω πληθωρα επιλογων) πιστευται οτι 8α ειμαι καλητερα απο αποψη ταχυτηατας?
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δε ξερω ποσες χωρες εχεις βαλει να κανει load αλλα οταν βαζεις την επιλογη του παιχνιδιου να κανει load μια χωρα βαζει ολους τους παιχτες της χωρας απο ολες τις κατηγοριες...Το ddt αρχειο kanei load τους παιχτες απο ενα πρωταθλημα μιας χωρας...

Ετσι για παραδειγμα ας υποθεσουμε οτι η Βραζιλια εχει 5.000 παιχτες
Αν εσυ διαλεξεις μεσα απ το παιχνιδι load all players from Brazil αμεσως επιβαρυνεις τη database σου με 5000 παιχτες απ τους οποιους ομως οι 3.000 περιπου παιζουν σε μικρες κατηγοριες...
με το ddt αρχειο ομως μπορεις να κανεις load μονο οσους παιχτες αγωνιζοντε στη πρωτη κατηγορια Βραζιλιας(οι οποιοι δεν ειναι απαραιτητα ολοι βραζιλιανοι)...Αυτοι αντε να ναι 1000..αλλα ειναι σιγουρο οτι ειναι καλοι παιχτες αφου αγωνιζοντε στη πρωτη βραζιλιας...

Ετσι εσυ επιβαρυνες το pc σου περισσοτερο,γεμιζοντας με παχτες πολυ μικρης αξιας...ενω εγω εχω περιθωριο να τρεξω κι αλλες 2 κατηγοριες
π.χ πρωτη αργεντινης και πρωτη μεξικου...

Συνολικα θα εχουμε το ιδιο μεγεθος database αρα και την ιδια επιβαρυνση στο pc
ομως εγω θα εχω παιχτες Α κατηγοριας Μεξικου,Βραζιλιας,Αργεντινης
ενω εσυ θα εχεις ολους τους βραζιλιανους..ακομα και αυτους που παιζουν στα 5Χ5 :D

δηλαδη καμια σχεση η ποιοτητα της database με ddt αρχειο απο τη database με load all players from...

edit:Το ποσο επιβαρυνει το pc εξαρταται ποσες χωρες τρεχεις..υπολογιζε περιπου οτι 4-5 κατηγοριες απο ddt αρχειο ισουτε με 1 χωρα load all players from.Οποτε αν εσυ εχεις κανει μονο load all players from 1 χωρα,και βαλεις το συγκεκριμενο ddt αρχειο τοτε θα βαρυνει το παιχνιδι...
User avatar
gody
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Wed Feb 20, 2008 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Nottingham Forest
Αγαπημένη Ομάδα: Nottingham Forest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν σκεφτεις οτι εχω κανει λοαδ παικτες απο ολη την ευρωπη και συνολικα απο ολο τον κοσμο εκτος απο κατι αγνωστα ποδοσφαιρικα μεροι , σιγουγορα εχω λοαδ πανω απο 40 χωρες, μαλλον με συμφαιρει , και μια τελευταια ερωτηση με το συγκεκριμενο αρχειο 8α μπορω να ειμαι μαναγερ ολον αυτον το πρωτα8ληματων που αναφερεις?
sapgreeek2
Amateur
Amateur
Posts: 201
Joined: Sat Nov 03, 2007 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bravejohn φιλε συμφωνω μετα απο πολλες ωρες... ακομα στο καλοκαιρι ειμαι βεβαια..γτ κανω πολλες μεταγραφες θελω προταθλημα στο Αρη!! τεπσα καλο ειναι... εχει πολυ πραγμα.. μια τελευταια ερωτηση πειραζει που εχω huge database? για το συγκεκριμενο αρχειο...
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οσον αφορα το ddt αρχειο κανενα προβλημα σε σχεση με τι database τρεχεις...τωρα η huge αυτη καθαυτη δε ξερω δεν την εχω δοκιμασει...
θα βρεις παντως παρα μα παρα πολλους αξιολογους παιχτες :P
ορεξη να χεις και λιγο χρημα :wink:
αν σκεφτεις οτι εχω κανει λοαδ παικτες απο ολη την ευρωπη και συνολικα απο ολο τον κοσμο εκτος απο κατι αγνωστα ποδοσφαιρικα μεροι , σιγουγορα εχω λοαδ πανω απο 40 χωρες, μαλλον με συμφαιρει , και μια τελευταια ερωτηση με το συγκεκριμενο αρχειο 8α μπορω να ειμαι μαναγερ ολον αυτον το πρωτα8ληματων που αναφερεις?
σε συμφερει 100%...γιατι θα μειωθει αρκετα η database αλλα δε θα χαλασει ποιοτηκα...απλα θα φυγουν τα σαπακια :D
αυτο απλα τρεχει τους παιχτες των ομαδων,οι ομαδες δεν ειναι playable...
User avatar
gody
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Wed Feb 20, 2008 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Nottingham Forest
Αγαπημένη Ομάδα: Nottingham Forest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απλα βρηκα την υγεια μου , χιλια ευχαριστω δεν εχω λογια τωρα θα απολαυσω το παιχνιδι μου! , και μια τελευταια ερωτηση? απο regen θα εχουμε παραγωγη γιατι πλεον παιζω με αρκετα ανοικτα πρωτα8ληματα αλλα λιγα load players from bla bla ?
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απλα βρηκα την υγεια μου , χιλια ευχαριστω δεν εχω λογια τωρα θα απολαυσω το παιχνιδι μου!
:-D :-D :-D :-D
απο regen θα εχουμε παραγωγη γιατι πλεον παιζω με αρκετα ανοικτα πρωτα8ληματα αλλα λιγα load players from bla bla ?
να πω την αληθεια δεν εχω ιδεα αν επηρεαζει το ποσοι regen θα βγουν :?
αν δηλαδη με το ddt θα εχεις και περισσοτερους regen...
ReVoL
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Fri Nov 09, 2007 10:22 pm
Football Manager της ομάδας: pao,,benfica,tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλο να τρεχεις το παιχνιδι και με huge db και με το συγκεκριμμενο αρχειο.. αξιζει να εχεις και τα 2???
Football is my life ,fm is my pleasure
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σου πατριδα απ τα σερρας

Λοιπον κανενα απ τα 2 δεν επιδρα στο αλλο...
Βεβαια εφοσον εχεις το ddt και εχεις κανει load τους παιχτες που θες απ τα πρωταθληματα που θες ειναι περιττο να τρεξεις και huge database...
οχι ομως οτι θα εχεις καποιο προβλημα...
clandestino
Trialist
Trialist
Posts: 91
Joined: Wed Aug 10, 2005 4:09 pm
Football Manager της ομάδας: PANATHINAIKOS
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Location: Xania-Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να 'σαι καλά φίλε, θα το δοκιμάσω σίγουρα!
FOR THOSE ABOUT TO SHAMROCK...WE SALUTE YOU...
Janick Gers
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Thu Jan 03, 2008 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: Phoenix Suns-Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χρειάζεται να ξεκινήσω καινούριο παιχνίδι ή μπορώ να συνεχίσω με το save που έχω τώρα?
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2009”