DDT αρχεία για πραγματικά μεγάλη database!

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Forum rules
Καλώς Ήρθατε στη Γενική Συζήτηση για το Football Manager 2009.
Παρακαλούμε, διαβάστε πρώτα τους κανόνες του site - http://www.fmgreece.gr/forumrules.php
Σημαντικά θέματα:

Football Manager 2009 info (Patch v9.1.0 - v9.2.0 - v9.3.0)
Δε μπορώ να ενεργοποιήσω το FM2009 / λάθος κωδικός.
Γενικές Απορίες FM09
Ελληνική Περιγραφή Αγώνα!!!
Σε περίπτωση που δε μπορείτε να ξεχωρίσετε τα 0 - O και Ι-1 από το κωδικό ενεργοποίησης, πατήστε εδώ για να δείτε πως φαίνονται οι χαρακτήρες, πάνω στο manual.
topmanager
Amateur
Amateur
Posts: 125
Joined: Wed Nov 09, 2005 12:47 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περιπου αυτο θελω να ρωτησω και εγω. Αυτο το αρχειο και με large db ή μια σκετη huge db? τι συμφερει?
xaris21
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Wed Oct 31, 2007 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια βοηθεια...Εχω κατεβασει το 3 patch...απλως δεν βρισκω την θεση οπου λετε να μπει το αρχειακι...δηλαδη .Football Manager 2009\data\updates\update-930\db\930\edt .Οταν ανοιγω τον φακελο data δεν υπαρχει φακελος updates,παρα μονο activation,db,facegen.....και αλλα !!!!update oxi...Aν ξερει κανενας κατι να μου πει....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!
Dirk#41#
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 573
Joined: Sun Mar 02, 2008 11:10 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
Status: Tη ζωούλα μας
Location: Toche Supporter
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπον,

κατεβασα αυτα τα 3 ddt αρχεια...Εχω το 9.0 patch (το αρχικο δλδ) και θελω να τα χρησιμοποιησω..

Μηπως καποιος να μου δωσει μια γενικη μεθοδολογια/??

Δηλαδη...Που τα αποθηκευω τα αρχεια????Αν δεν υπαρχει φακελος τον φτιαχνω???Μετα, πως αρχιζω το παιχνιδι???Τι επιλεγω..???Και μετα ποια ειναι η καλυτερη λυση με databases (large, huge..) και αυτα μαζι..??Ψηλομπερδευτηκα οπως καταλαβαινεται...

Ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ αν γινομαι πιεστικος αλλα μην κανουμε κανα λαθος και...τρεχουμε μετα....

Δ.
Image
Image
Image
tiziano wrote: Αξίζει ένα δαχτυλίδι ο παικταράς ο Ντιρκ...
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα πρεπει να βαλεις το αρχειο στο φακελο

C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\db\900\edt

Η μεθοδολογια ειναι η εξης :

Η αρχικη database ειναι η 9.00 και ειναι εκει που εδειξα παραπανω δλδ
C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\db\900\edt

απο κει και περα με το που βαλεις καποιο patch στο φακελο data δημιουργηται ενας φακελος "update" οπου εκει μεσα μπενει η database του patch...
Για παραδειγμα :

C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\updates\update-910\db\910\edt αν εχεις το πρωτο πατς
C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\updates\update-920\db\920\edt αν εχεις το δευτερο
C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\updates\update-930\db\930\edt αν εχεις το τριτο

οι φακελοι αυτοι δημιουργουντε αυτοματα δε χρειαζεται να κανεις τιποτα εσυ

τελος αν δημιουργησεις με τον editor δικη σου database τοτε αυτη αποθηκευεται στο φακελο "τα εγγραφα μου"
οποτε θα πρεπει να βαλεις το αρχειο ddt

My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2009\db\database name\edt

αναλογα τι database χρησιμοποιεις βαζεις και το αρχειακι στο αναλογο φακελο....
μπορει ας πουμε εσυ να εχεις βαλει το τριτο πατς αλλα να κανεις load την 9.00 database γιατι αυτην θελεις...οποτε το ddt πρεπει να το βαλεις
C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\db\900\edt ασχετα αν εχεις βαλει καποιο πατς...

ελπιζω να τα ειπα κατανοητα :-)

αφου αρχισεις το παιχνιδι την ωρα που διαλεγεις κατηγοριες και μεγεθος database θα δεις δεξια στην οθονη κατι επιλογες...μια απο αυτες λεει "extra files"
πας εκει και τσεκαρεις στο κουτακι το ddt αρχειο που εβαλες (ειναι ηδη τσεκαρισμενο βασικα,αλλα ριξε μια ματια καλου κακου...)

τωρα απο κει και περα αναλογα με το pc σου διαλεγεις και τι database θα τρεξεις..
εγω προσωπικα επηδει το ddt με καλυπτει διαλεγω medium database....αλλα αυτο ειναι δικο σου θεμα και ποσο αντεχει το pc σου και η υπομονη σου στο proccesing
Dirk#41#
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 573
Joined: Sun Mar 02, 2008 11:10 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
Status: Tη ζωούλα μας
Location: Toche Supporter
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Bravejohn wrote:Θα πρεπει να βαλεις το αρχειο στο φακελο

C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\db\900\edt

Η μεθοδολογια ειναι η εξης :

Η αρχικη database ειναι η 9.00 και ειναι εκει που εδειξα παραπανω δλδ
C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\db\900\edt

απο κει και περα με το που βαλεις καποιο patch στο φακελο data δημιουργηται ενας φακελος "update" οπου εκει μεσα μπενει η database του patch...
Για παραδειγμα :

C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\updates\update-910\db\910\edt αν εχεις το πρωτο πατς
C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\updates\update-920\db\920\edt αν εχεις το δευτερο
C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\updates\update-930\db\930\edt αν εχεις το τριτο

οι φακελοι αυτοι δημιουργουντε αυτοματα δε χρειαζεται να κανεις τιποτα εσυ

τελος αν δημιουργησεις με τον editor δικη σου database τοτε αυτη αποθηκευεται στο φακελο "τα εγγραφα μου"
οποτε θα πρεπει να βαλεις το αρχειο ddt

My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2009\db\database name\edt

αναλογα τι database χρησιμοποιεις βαζεις και το αρχειακι στο αναλογο φακελο....
μπορει ας πουμε εσυ να εχεις βαλει το τριτο πατς αλλα να κανεις load την 9.00 database γιατι αυτην θελεις...οποτε το ddt πρεπει να το βαλεις
C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\db\900\edt ασχετα αν εχεις βαλει καποιο πατς...

ελπιζω να τα ειπα κατανοητα :-)

αφου αρχισεις το παιχνιδι την ωρα που διαλεγεις κατηγοριες και μεγεθος database θα δεις δεξια στην οθονη κατι επιλογες...μια απο αυτες λεει "extra files"
πας εκει και τσεκαρεις στο κουτακι το ddt αρχειο που εβαλες (ειναι ηδη τσεκαρισμενο βασικα,αλλα ριξε μια ματια καλου κακου...)

τωρα απο κει και περα αναλογα με το pc σου διαλεγεις και τι database θα τρεξεις..
εγω προσωπικα επηδει το ddt με καλυπτει διαλεγω medium database....αλλα αυτο ειναι δικο σου θεμα και ποσο αντεχει το pc σου και η υπομονη σου στο proccesing
Δηλαδη εγω που εχω το αρχικο 9.0.0. και δεν εχω κανενα πατς μπορω να χρησιμοποιησω την ddt?????Η πρεπει να χω βαλει patch???

Δ.
Image
Image
Image
tiziano wrote: Αξίζει ένα δαχτυλίδι ο παικταράς ο Ντιρκ...
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα πρεπει να βαλεις το αρχειο στο φακελο

C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\db\900\edt
το ειπα παραπανω :)

φυσικα και μπορεις
Dirk#41#
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 573
Joined: Sun Mar 02, 2008 11:10 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
Status: Tη ζωούλα μας
Location: Toche Supporter
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Bravejohn wrote:
Θα πρεπει να βαλεις το αρχειο στο φακελο

C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\data\db\900\edt
το ειπα παραπανω :)

φυσικα και μπορεις
Σε ευχαριστω φιλε μου...Να σαι καλα..Ηταν πολυ κατανοητα!!!!!!Θα βοηθησει και αλλα παλικαρακια π θα χουν αποριες...

Δ.
Image
Image
Image
tiziano wrote: Αξίζει ένα δαχτυλίδι ο παικταράς ο Ντιρκ...
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bravejohn wrote:δε ξερω ποσες χωρες εχεις βαλει να κανει load αλλα οταν βαζεις την επιλογη του παιχνιδιου να κανει load μια χωρα βαζει ολους τους παιχτες της χωρας απο ολες τις κατηγοριες...Το ddt αρχειο kanei load τους παιχτες απο ενα πρωταθλημα μιας χωρας...

Ετσι για παραδειγμα ας υποθεσουμε οτι η Βραζιλια εχει 5.000 παιχτες
Αν εσυ διαλεξεις μεσα απ το παιχνιδι load all players from Brazil αμεσως επιβαρυνεις τη database σου με 5000 παιχτες απ τους οποιους ομως οι 3.000 περιπου παιζουν σε μικρες κατηγοριες...
με το ddt αρχειο ομως μπορεις να κανεις load μονο οσους παιχτες αγωνιζοντε στη πρωτη κατηγορια Βραζιλιας(οι οποιοι δεν ειναι απαραιτητα ολοι βραζιλιανοι)...Αυτοι αντε να ναι 1000..αλλα ειναι σιγουρο οτι ειναι καλοι παιχτες αφου αγωνιζοντε στη πρωτη βραζιλιας...

Ετσι εσυ επιβαρυνες το pc σου περισσοτερο,γεμιζοντας με παχτες πολυ μικρης αξιας...ενω εγω εχω περιθωριο να τρεξω κι αλλες 2 κατηγοριες
π.χ πρωτη αργεντινης και πρωτη μεξικου...

Συνολικα θα εχουμε το ιδιο μεγεθος database αρα και την ιδια επιβαρυνση στο pc
ομως εγω θα εχω παιχτες Α κατηγοριας Μεξικου,Βραζιλιας,Αργεντινης
ενω εσυ θα εχεις ολους τους βραζιλιανους..ακομα και αυτους που παιζουν στα 5Χ5 :D


δηλαδη καμια σχεση η ποιοτητα της database με ddt αρχειο απο τη database με load all players from...
..
με εψησες πρωι πρωι... :-D

για πες τωρα αν παιζει χρονος,
απο που κατεβαζω το DDT Generator for Football Manager 2009
απο που κατεβαινει και τι κανει(επιλεγεις ομαδες χωρες μεμονομενα απο την υπαρχων ddt?)


edit

σορυ δεν διαβασα καλα το πρωι το βρηκα,απλα για να με σιγουρος θελω να ρωτησω κατι αλλο...

ειχα ξεκινησει εχτες αλλαγες(στον εντιτορ) στην ντατα του 9,03 ..το ειχα ονομασει summer (την database)..

λογικα :roll: μπορω να επιλεξω να συνεχισω τις αλλαγες στο summer...
αφου εχει σαν βαση το 9,03...στο οποιο προσθεσα την ddt που εφτιαξες και τις αλλες δυο που ποσταρε ο Περι
:!:
στο τηλεφ. εκμπομπης>
καλησπερα>
Φρανκ,φρανκ,φρανκ..
Παρουσιαστρια>
καλα εισαι..?

μπαουυυυυυυυυυυυ....

τι ωρα ειναι?

Φρανκ,φρανκ,φρανκ..

$%$#@!^@&#&*%$*
..φρανκ...
απλα πραγματα,ΦΡΑΝΚ!
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οταν με τον Editor κανεις load μια database για να την επεξεργαστεις δε κανει load και το ddt αρχειο...
το ddt αρχειο to kanei load οταν ξεκινας νεο παιχνιδι.Δεν υπαρχει κανενα προβλημα ομως
απλα βαλε το ddt αρχειο που θες My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2009\db\Summer\edt

Το DDT αρχειο κατα την εκκινηση νεου παιχνιδιου απλα λεει στο παιχνιδι ποιους παιχτες να φορτωσει αλλα δεν εχει στοιχεια του profile του παιχτη,ετσι αν εσυ εχεις κανει αλλαγες σε ενα παιχτη στον Editor δεν υπαρχει προβλημα,θα κανει load τον παιχτη αυτον με τις αλλαγες που του εχεις κανει...
(αν καταλαβα αυτο σε απασχολουσε :roll: αν δε καταλαβα καλα γραψε ακυρο :D )

Επισης σε περιπτωση που δε το προσεξες εχουν ανεβασει site με ddt generator εδω : http://www.ddtgenerator.co.uk/

μπορεις να κανεις το δικο σου ddt αρχειο με οποια πρωταθληματα εσυ θες :wink:
διαλεγεις - πατας generate - σωζεις το αρχειο - μετα αν θες το μετονομαζεις οπως θες(αρκει να μεινει .ddt στο τελος :P )
Dirk#41#
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 573
Joined: Sun Mar 02, 2008 11:10 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
Status: Tη ζωούλα μας
Location: Toche Supporter
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πολύ χρησιμο αυτο...Να σαι καλα!!

Δ.
Image
Image
Image
tiziano wrote: Αξίζει ένα δαχτυλίδι ο παικταράς ο Ντιρκ...
double_trouble
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sat Mar 07, 2009 5:15 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα! Έχω το update 9,2 και κατέβασα από το site το αρχείο για huge database. Αυτός ο φάκελος είδα ότ ονομάζεται Panel. Σε ποιον φάκελο πρέπει να το βάλω στο Football manager ώστε να το δω στο game?
Ευχαριστώ
aekchelsea
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 335
Joined: Thu Jul 02, 2009 1:13 pm
Football Manager της ομάδας: Στη γύρα
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Napoli,Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε εξαιρετικο αρχειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μπραβο σου -nutkick
xaris21
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Wed Oct 31, 2007 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλη μεθοδολογια φιλε!!!!Αλλα σε εμενα δεν εμφανιζει ο φακελος UPDATE... και εχω και τα 3 patch....Μπορει να βοηθησει καποιος φιλος???Ευχαριστω!!!
Direct
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 677
Joined: Fri Jun 01, 2007 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο.Καβάλας
Αγαπημένη Ομάδα: Καβάλα
Location: Καβάλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δοκίμασα να κατεβάσω και εγώ αυτό το αρχειάκι, για να δω τι πουλιά πιάνει.. αλλά μάλλον έπιασε το δικό μου το πουλί :D

Καταρχάς το έβαλα εδώ μέσα-> C:\Program Files\Steam\SteamApps\common\football manager 2009\data\updates\update-930\db\930\edt

Ύστερα άνοιξα το FM, πήγα στα Preferences και ενεργοποίησα το αρχείο από το Extra files. Έπειτα πάτησα new game, έβαλα την Αγγλία με όλες τις κατηγορίες ανοιχτές, large database(καμία χώρα με load all players from).

Ξεκίνησε το game, πήρα την αγαπημένη μου team bath και μόλις πάτησα πάνω σε έναν παίκτη κόλλησε γύρω στα 15-20 δευτερόλεπτα, και μετά θυμήθηκε να μου ανοίξει την καρτέλα του παίκτη. Αυτό το κόλλημα το κάνει στα περισσότερα links που πάτησα, όχι σε όλα.. Απενεργοποίησα το αρχείο απο τα extra files, έκανα ξανά new game, και πάλι τα ίδια. Έσβησα το αρχείο από τον φάκελο του, έκανα πάλι newgame αλλά και πάλι συνέβησαν ακριβώς τα ίδια..

Είμαι σίγουρος ότι δεν έχω πειράξει κάτι άλλο, 100%. Πριν βάλω το αρχείο ddt όλα δούλευαν μια χαρά..

Τι ακριβώς γίνεται? Τι μπορεί να συμβαίνει? Ποιός με καταράστηκε? :D :?:
Image
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μου φαινεται πολυ περιεργο...το ddt δεν επηρεαζει την database του παιχνιδιου...εννοω δλδ οτι απλα λεει στο παιχνιδι τι να κανει load απ τη database,αλλα αμα το βγαλεις δεν επηρεαζει καθολου...το να βαρυνε το παιχνιδι απο το ddt οταν το ετρεξες ειναι ψιλολογικο..αλλα απ τη στιγμη που το εβγαλες και μετα επρεπε να ειναι ολα οκ...εγω τοσα χρονια χρησιμοποιω ddt αρχεια,δε μου συνεβει ποτε κατι τετοιο...

μηπως να εκανες ενα reinstall το παιχνιδι?Λογικα ετσι θα διωρθωθει
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2009”