"Arte et labore"

Χωρίς νερό μπορώ, χωρίς ιστορία όχι...Συνεχίστε ακάθεκτοι
Post Reply
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το βλέπω από τον αυτοκινητόδρομο.Μέσα απο το παρμπρίζ,ένας όγκος γνώριμος...Το έχω ξαναδεί.Έχω ξαναβρεθεί εδώ...Σαν παίχτης τους και σαν αντιπαλός τους.Δεν έκατσα πολλά χρόνια μαζί τους αλλά έχω τις καλύτερες αναμνήσεις..δεν έκατσα γιατί ήμουν αλλού,ψυχή και σώμα...Πού να'ξερα...
Image
Image

Αλλά όχι σήμερα,όχι σήμερα...Τετάρτη 08 Ιουλίου 2008,σήμερα δεν είμαι πλέον ούτε αντίπαλος ούτε επισκέπτης.Σήμερα είμαι καθοδόν για να πιάσω δουλειά...!
Last edited by sbirlos on Sun Feb 08, 2009 12:34 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη φιλε....
Για να σε δουμε λοιπον :D :D
philip21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3525
Joined: Wed Jan 09, 2008 6:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Barca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή τύχη,αρχή και συνέχεια :D
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ας δούμε όμως πως έφτασα εκεί...

Αρχές Ιουλίου και έχοντας τελειώσει τα μαθήματα μου στο UEFA Pro Licence course έχω πάρει την μεγάλη απόφαση...Θα αφήσω πίσω μου την βαρετή δουλειά του τηλεσχολιαστή που έκανα και θα κάτσω στους πάγκους!Νιώθω έτοιμος πλέον και με αυτοπεποιήθηση!
Με αυτή λοιπόν τη αυτοπεποιήθηση κάνω μια πολύ αυθόρμητη κίνηση!Αυτοπροτείνομαι στην ομάδα της καρδιάς μου!Ποιά είναι αυτή? Ιδού:
Image
Image

Μεγάλο λάθος... -jerk Ο πρόεδρος ο Mike Ashley ντε, δεν πέιθεται...Μου λέει πώς παρόλο που αναγνωρίζει την προσφορά μου στο σύλλογο δεν πιστέυει πως είμαι ο κατάλληλος για την δουλειά λόγω της απειρίας μου!Ισως λέει σε μερικά χρόνια θα είναι σωστή κίνηση άλλα τώρα κατηγορηματικά όχι!
Δεν πιστεύω στ'αυτιά μου!Τσαντισμένος πιάνω ένα σημειωματάριο πάνω απο το γραφείο του,το ανοίγω σε μια λευκή σελίδα και του λέω: ''Το βλέπεις αυτό???Αυτό είναι η γνώση σου για το ποδόσφαιρο!Πέρυσι τερματίσατε 12οι!Πρόπερσι 13οι!Φέτος ένας θεός ξέρει!Κάτσε με τον μυρωδιά τον Joe Kinnear!Θα το μετανιώσεις αυτό και σύντομα μάλιστα! ''

Λίγες εβδομάδες αργότερα δύο βασικοί παίχτες της Newcastle θα παίζουν για την ομάδα μου!Για μένα τον Αlan Shearer , των 303 συμμετοχών και των 148 γκολ με τις καρακάξες...
Image
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ουδέν κακό αμιγές καλού
Μεγάλη αλήθεια?Μην έχοντας ξεπεράσει τον θυμό και την απογοήτευση από το ατυχές γεγονός με την Newcastle αποφάσισα να περιμένω λίγο για να δω την επόμενη μου κίνηση?Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να περιμένω πολύ. Μετά από λίγες μέρες άνθρωποι του Δ.Σ της ομάδας Blackburn με προσέγγισαν λέγοντας μου πως έμαθαν οτι ενδιαφέρομαι να κοουτσάρω καθώς και για την απόρριψη της Newcastle και μου ζήτησαν να συναντηθούμε την ίδια μέρα!

Πήγα στη συνάντηση έχοντας πολύ καλό προαίσθημα και διάθεση? πραγματικά το κλίμα ήταν πολύ καλό και η αμοιβαία εκτίμηση ήταν εμφανής.Σχεδόν με παρακάλεσαν να αναλάβω την ομάδα και μου είπαν ότι ποτέ δεν θα μπορούσαν να ξεχάσουν τον άνθρωπο που σε 138 συμμετοχες πέτυχε 112 γκολ για το κλάμπ και τους χάρισε το μοναδικό πρωτάθλημα της σύγχρονης ιστορίας τους(1995).Επίσης μου είπαν ότι η συγκυρία ηταν ιδανική γιατί θεωρούσαν ότι ενώ εχουν μια καλή ομάδα, έχουν μείνει μακριά από τίτλους και διακρίσεις για πολλα χρόνια και στο πρόσωπο μου έβλεπαν τον άνθρωπο που θα το άλλαζε αυτό!!!Φυσικά δέχτηκα συγκινημένος( πως θα μπορούσα να αρνηθώ άλλωστε αφού τρέφω μεγάλη αγάπη και γι?αυτή την παλιά μου ομάδα) και η συμφωνία σφραγίστηκε με συνοπτικές διαδικασίες!Ετσι θα είμαι ο νεος προπονητής της:
Μπλάκμπερν Ρόβερς Έχει χρώματα το μπλε και το άσπρο και ως έμβλημα το τριαντάφυλλο. Σλόγκαν του συλλόγου είναι η λατινική φράση "Arte et labore". Αποτελούσε ανέκαθεν το μότο του δημοτικού συμβουλίου της πόλης και σημαίνει "Tέχνη και εργασία". Εκφράζει τη φιλοσοφία των κατοίκων της τοπικής κοινωνίας, εννοώντας ότι η επιτυχία έρχεται αν συνδυαστούν η επιδεξιότητα με τη σκληρή δουλειά.Aκριβώς το ίδιο πιστέυω κι εγώ 8)
Το έμβλημα της Μπλάκμπερν
Image
Πλήρες όνομα: Blackburn Rovers
Ψευδώνυμο: Rovers, Blue και Whites
Έτος ίδρυσης: 1875
Γήπεδο Ήγουντ Παρκ Μπλάκμπερν, Αγγλία Χωρητικότητα: 31,367 θέσεις

(Υ.Γ επειδή δεν έχω ξαναεπιχειρήσει κάτι ανάλογο όλες οι ιδέες-παρατηρήσεις-συμβουλές ευπρόσδεκτες)
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η καλύτερη χρονική περίοδος για ένα μάνατζερ σε μια ομάδα είναι οι 3 πρώτοι μήνες.Τότε πρέπει να απαλλαγείς απ'όλα τα δυσάρεστα πράγματα και πρόσωπα,γιατί ποτέ δεν θα είσαι το ίδιο δυνατός όσο τους τρείς πρώτους μήνες...Έτσι απο την πρώτη μέρα που αναλαμβάνω αρχίζουν οι εκκαθαρίσεις.Διώχνω σταδιακά 12 άτομα απο το προπονητικό σταφ,και θα ήταν περισσότεροι αν κάποιοι δεν είχαν τόσο δυνατά συμβόλαια.Η κατάσταση ήταν απελπιστική,μιλάμε για προπονητές μέτριους,ακόμα και κακούς!Σε μια προσπάθεια να το διορθώσω αυτό προσλαμβάνω 7 νέους κόουτς δαπανώντας το σεβαστό ποσό των 1.4m!

Image
Image


Και αυτός ο ασσίσταντ που έχω δεν μου γεμίζει το μάτι,αλλά δεν μπόρεσα να τον αποδεσμέυσω...Δεν πειράζει τυπικός θα είναι ο ρόλος του,έτσι κι αλλιώς θέλω να έχω τον απόλυτο έλεγχο..αλλά και το βάρος των ευθυνών
Spoiler: show
Image
Image
Μ'αυτά και μ'αυτά έφτασε και η ώρα για την καθιερωμένη συνένευξη τύπου..βαρετό αλλά αναγκαίο κακό της δουλειάς!(με κόκκινο οι δημοσιογράφοι,με μπλε εγώ):

1.Alan είναι αυτή η δουλειά των ονείρων σου?
Ναι φυσικά!είναι οτι καλύτερο!(οχι ακριβώς σκέφτομα, αλλά θέλω να πικάρω κάποιους...)
2.Ποιά θα είναι η αγωνιστική σας φιλοσοφία?
Αν και επιθετικός θα σας εκπλήξω,γιατί θέλω τα πάντα να ξεκινάνε απο την άμυνα μας!Μην περιμένετε να δείτε θέαμα και σόου,αλλά μια ομάδα που θα μοχθεί και θα είναι πολύ δύσκολο να την διασπάσει κάθε αντίπαλος!
3.Πως σκοπέυεται να κινηθείτε στο μεταγραφικό παζάρι?
Δύο πράγματα θα κοιτάξουμε...Το πρώτο είναι να ρίξουμε το μέσο όρο ηλικίας της ομάδας,οπότε κοιτάμε για νεαρούς ταλαντούχους και το δεύτερο να πάρουμε όσο είναι δυνατόν παίχτες από το Νησί!
4.Αληθέυει οτι ενδιαφέρεστε για τον Ντάριο Σέρνα και τον Στήβεν Τέηλορ?
Δεν πρόκειται να μιλήσουμε για μεταγραφικά σήμερα κύριοι,νομίζω αρκούν όλα αυτά σας ευχαριστώ πολύ,(μπάσταρδοι :P )

Ούφ,πάει κι αυτό...Ήταν καιρός πλέον να βάλω σε τάξη τα μεταγραφικά.Έχοντας δει το υλικό της ομάδας(πολύ δυνατό κατά τη γνώμη μου) είχα καταλήξει στις κινήσεις που θα έκανα οι οποίες θα ήταν λίγες και καλές.Ο κύριος John Williams(ο πρόεδρος,καλό ανθρωπάκι) μου διέθετε 13m euro για μεταγραφές και ο στόχος που θέλει να πιάσουμε είναι μια καλή θέση στη Λίγκα,άρα έχουμε χρόνο και άνεση να δουλέψουμε...Θα σας παρουσιάσω τους καλύτερους παίχτες μου,που θα στηριχτώ φέτος,χωρίς τις μεταγγραφές:

GK-Paul Robinson=Αγγλος,διεθνής κήπερ με αρκετή εμπειρία και φοβερά βολέ.Για πρώτη χρονιά θα τον εμπιστευτώ με κλειστά μάτια!

DL-Stephen Warnock=Επίσης διεθνής,έμπειρος και αμυντικά απροσπέλαστος.Δεν θα βγαίνει ποτέ απο την 11άδα!

DR-Danny Simpson=Δανεικός απο την Man utd,ταχύτατος και φοβερά εξελίξιμος!Προσπάθησα να τον αγοράσω,η ομάδα δέχτηκε αλλά ο ίδιος δεν ήταν θετικός...αισιοδοξώ για αργότερα

DC-Ryan Nelsen=O ογκόλιθος και καθοδηγητής της άμυνας μας.Λίγο αργός αλλά το καλύπτει με την αντίληψη και τις τοποθετήσεις του.Βασικότατος.

DMC-A.Mokoena=Με μια λέξη σκυλί.Ακούραστος,σκληρός,δυνατός θα χαρίσει εφιάλτες στα αντίπαλα αμυντικά χαφ.

ΑML-M.G.Pedersen=ο Νορβηγός πλάγιος χαφ με την φαρμακερή σέντρα και τα δυνατά σουτ,τον υπολογίζω πολύ!

ΑMC-David Dunn=Επίσης Αγγλος διεθνής,έχει φοβερή κάθετη πάσα,αν έχει καλή ψυχολογία θα κάνει θαύματα,αλλιώς...

ST-R.Santa Cruz=Το βαρύ πυροβολικό της ομάδας μας,πάνω του θα στηριχτεί όλη μας η επίθεση.Είμαι σίγουρος οτι θα μας δικαιώσει!

Τέλος η ομάδα έχει και άλλες καλές μονάδες αλλά και πολλούς ελπιδοφόρους πιτσιρικάδες,αλλά δεν θέλω να σας κουράσω πολύ...(Στο επόμενο ποστ οι μεταγραφικές κινήσεις και τα πρώτα φιλικά...και ελπίζω σε λίγο περισσότερη συμμετοχή,αν και είναι αρχή! )
User avatar
Sapsalomenos
Coach
Coach
Posts: 2740
Joined: Sat Mar 29, 2008 4:19 pm
Status: Believe it or not, I was not always as awesome as I am today.
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία επιλογή ομάδας :wink:

Καλή αρχή -gioupi
"Even if there was a hand, it was the hand of God."

Mαγικές στιγμές...

Μαραντόνα: «Ο καλύτερος μετά από εμένα ο Πελέ!»

Image
Brujitas wrote: Επίσης αναρωτιεμαι πως σκατα τοσο καιρο βγαινουμε με ελληνιδες. Ρε. Η διαφορά στον χαρακτηρα, στην ευγενια, στο κεφι, στην πλακα, ειναι ΧΑΩΔΗΣ.
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πραγματικά φίλε μου πολύ ωραία ιστορία...Ειδικά τα σχόλια που κάνεις μέσα σε παρενθέσεις είναι φοβερά... -rofl -rofl -rofl -rofl

Πολύ ωραία παρουσίαση,ευανάγνωστη....Είναι μία από τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει...

Πίστεψέ με πολύ σε διαβάζουν αλλά λίγοι γράφουν ποστ σιγά σιγά θα αρχίσουν να γράφουν πιο πολύ να είσαι σίγουρος....

Καλή συνέχεια και ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΥΠΕΣ ΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ εύχομαι...

ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ!!!
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
stas13
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1467
Joined: Sat Mar 29, 2008 10:06 am
Football Manager της ομάδας: dorchester
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυκαλη επιλογη ομαδας. περιμενουμε μεταγραφες :drinking: :drinking:
User avatar
chris792
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7158
Joined: Mon Dec 29, 2008 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Newcastle United
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Sky Valley
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή συνέχεια με τα ''Ρόδα''!

Αναμένω μεταγραφές..!!
When a man lies, he murders some part of the world.
These are the pale deaths which men miscall their lives.
All this I cannot bear to witness any longer.
Cannot the kingdom of salvation take me home?



ImageImage

Hypocrisy made paramount, paranoia the law.
bonusG
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Oct 25, 2005 10:33 am
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos - Milan - Barcelona
Location: Athina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη επιτυχία φίλε!! Καλή παρουσίαση... απο τις λιγες ιστορίες που ξεκιναω και τις διαβαζω ολοκληρες... (έστβ και αν είναι νωρίς...)!! Άντε μώρη ROVERS!!!! :-P
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλή ιστορία! Περιμένουμε μεταγραφές, αλλά μην ξεχάσεις κ τον μακάρθυ. Αν βρεις κάτι καλύτερο παω πάσο, αλλά νομίζω οτι ο νοτιαφρικανός είναι καλή περίπτωση... Επίσης, αν θέλεις μια συμβουλή απο μένα που ξεκίνησα επίσης από την πρέμιερληγκ την ιστορία μου, πούλα με τη μια οτι σου περισσεύει! Κ επειδή το ρεπιουτέησον της πρέμιερ λήγκ είναι μεγάλο, θα βρεθούν θύματα, ακόμη κ αν υπερτιμ'ησεις τους παίκτες που θέλεις να σουτάρεις!
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sir_Vaggos
philip21
Sapsalomenos

bonusG
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση και τα σχόλια,είναι πολύ σημαντικό...

jimis21 Φίλε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,θα προσπαθήσω να συνεχίσω έτσι αν και μου τρώει περισσότερο χρόνο απ'όσο υπολόγιζα!

stas13
chris792
Παιδιά ευχαριστώ,έρχονται οι μεταγραφές,οχι τόσο εντυπωσιακές,αλλά ουσίας θα έλεγα...

sta8erman Ο Μακάρθη σαφώς υπολογίζεται και έχω ήδη διώξει αρκετά πανωφόρια :D ευχαριστώ

Off Topic:
δεν βρίσκω τρόπο για multi-quote για αυτό γράφω έτσι,σόρρυ
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θελουμε μεταγραφες....... Τ....Ω.....Ρ.....Α... :D :D
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε στις μεταγραφές λοιπόν:Συνολικά έγιναν μόλις 3 νέες κινήσεις συν μία που στην ουσία ήταν η ενεργοποίηση της οψιόν αγοράς ενός δανεικού παίχτη.Συγκεκριμένα ήρθαν οι :

ο δανεικός που ανέφερα

Image
Image


νεαρός και πολυτάλαντος θα παίζει και σαν ''δεκάρι'' και σαν πλάγιος αν χρειαστεί

.....και δύο προσωπικές επιλογές που τους ξέρω και με ξέρουν αρκετά καλά
Spoiler: show
Image
Image Image
Image
Προορίζονται και οι δύο για βασικοί,ο Τέηλορ αποτελεί εγγύηση στην άμυνα και είναι και καλός στα στημένα(heading) ενώ ο Μπάρτον αποκτήθηκε για να δώσει τσαμπουκά και νέυρο στη μεσαία γραμμή(είναι κίνηση με μεγάλο ρίσκο αλλά τον πιστεύω τον κερατά :-) ) Τους πήρα σχετικά φθηνά,λόγω των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει η ομάδα τους και για να την σπάσω στον πρόεδρο τους!
Τέλος αποκτήθηκε και ένας νεαρός απο την Leeds με μεγάλες προοπτικές και σε καλή τιμή.Επίσης είδαν την πόρτα της εξόδου αρκετοί είτε για πάντα είτε δανεικοί.Συνολικά:

Image
Image



To μοντάρισμα της ομάδας ξεκίνησε λοιπόν και το επόμενο στάδιο ήταν τα φιλικά παιχνίδια.Συνολικά δώσαμε 4 φιλικά(μάλλον λίγα,αλλά δεν είμαι φαν) και βγήκαν αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα αν και δεν αντιμετωπίσαμε δυνατές ομάδες.Συγκεκριμένα παίξαμε με το affiliate club μας από το Βέλγιο(LOL) καθώς και με τρείς ολλανδικές μπυραρίες...Το θετικό για μένα ήταν οτι η άμυνα μας είναι αξιόπιστη και τα μοναδικά γκολ που δεχτήκαμε,ήταν όταν έπαιξε ο νεαρός μας GK o Fielding.Από την άλλη όμως διαπίστωσα προβλήματα στην δημιουργία φάσεων και στα τελειώματα μας...Συνοπτικά:

Image
Image



Προβλήματα που θα πρέπει να λύθουν γρήγορα γιατί στην πρεμιέρα αντιμετωπίζουμε εκτός έδρας την πολύ δυνατή...Manchester UTD...

stay tuned :wink:
Post Reply

Return to “Real managers don' t need food”