Κάποτε στην Ιταλία ...

Χωρίς νερό μπορώ, χωρίς ιστορία όχι...Συνεχίστε ακάθεκτοι
Post Reply
Hippocratis
National Manager
National Manager
Posts: 8709
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:43 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός, AS Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Real Madrid
facebook προφίλ: hippocratis.katsikis
twitter: HippocratisK
Status: Δουλεύει...
Location: Μαρκόπουλο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
Κατ αρχάς θα ήθελα να σας πω πως η ιστορία βασίζεται σε πραγματικά αποτελέσματα.. Η μόνη αλλαγή που έχει γίνει είναι εκείνη του προπονητή για ευνόητους λόγους. Έβαλα τα δυνατά μου και πιστεύω πως είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία και εύχομαι αυτή την φορά να καταφέρω να την συνεχίσω χωρίς απρόοπτα λόγω save!


Ιταλία - Γένοβα - 29/6/1988


- Λοιπόν κύριε Giordano, χαίρομαι πολύ για την αρχή της συνεργασίας μας και εύχομαι ότι καλύτερο. Όπως γνωρίζετε η ομάδα φέτος πέρα από τους αξιόλογους ποδοσφαιριστές που έχει και μετά την επιτυχία που είχαμε πέρσι και κατακτήσαμε το Copa Italia θα αγωνίζεται στο Uefa. Αυτό πιστεύω είναι μία μεγάλη πρόκληση για εσάς. Θα έχετε την απόλυτη στήριξη της διοίκησης αφού πιστεύουμε και έχουμε επενδύσει πολλά πάνω σας.

- Χαίρομαι που πιστεύετε σε μένα κύριε Mantovani και είμαι σίγουρος πως δεν θα σας απογοητεύσω. Δεν θέλω να υποσχεθώ πολλά απλά θέλω να σας πω πως θα κάνω τα πάντα για να πάει η ομάδα ακόμη ένα σκαλί παραπάνω.


Κατευθυνόμενος προς το σπίτι ένιωθε σίγουρος πως ήταν στον 7ο ουρανό. Ανοίγοντας την πόρτα βλέπει στο καθιστικό την Evelyn που περίμενε με αγωνία να μάθει τι έγινε στα γραφεία του συλλόγου.


- Τι έγινε αγάπη μου; Συζητήσατε;
- Ναι μωρε, ξέρεις είχαν πολλές απαιτήσεις..
- Και; Τι έγινε;
- Μου είπαν πως δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία για να αναλάβω προπονητής σε μία τόσο σημαντική κατάσταση του συλλόγου
- Δεν πειράζει βρε καρδούλα μου, θα βρεις μια μικρότερη ομάδα να προπονείς και θα δουν πόσο καλός είσαι και ίσως να φτάσεις και πιο ψηλά..
- Δεν με άφησες όμως να τελειώσω.. Από αύριο θα προπονώ την ομάδα γιατί μου έχουν τεράστια εμπιστοσύνη σαν άνθρωπο πάνω απ? όλα και ξέρω αρκετά πράγματα από ποδόσφαιρο!


Μια μεγάλη αγκαλιά και δάκρυα χαράς ήταν η αντίδρασή της. Η αγκαλιά της δεν τον άφηνε να αναπνεύσει αλλά ήταν τόσο χαρούμενος? Η ζωή του είχε χαμογελάσει μετά από τόσες ατυχίες. Η απώλεια των γονιών του πριν 5 χρόνια στην Ρώμη τον είχαν συγκλονίσει ψυχικά. Παρ όλα αυτά συνέχισε την μεγάλη του αγάπη, το ποδόσφαιρο. Ήταν πολύ καλός παίχτης αλλά δεν είχε κάποιον να τον προωθήσει στην μεγάλη κατηγορία της Ιταλίας...


Συνεχίζεται...
Image
Image
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία ξεκίνησες.Καλή συνέχεια!
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Kαλη συνεχεια φιλε
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οοο ωραια αρχη!!!
καλη συνεχεια!

Off Topic:
τι εγινε η ιστορια με την κερκυρα? :roll:
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη συνεχεια φιλε
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
Tako
Amateur
Amateur
Posts: 212
Joined: Tue Dec 30, 2008 3:02 pm
Football Manager της ομάδας: Sporting CP
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια επιλογη ομαδας. Καλη συνεχεια
Merry crisis and a happy new fear!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εδώ είμαστε. Όλο αυτιά και μάτια!!!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 27182
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:02 pm
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Για πάμε ρε τσιτσιλιάνε... :drinking: :drinking:
stas13
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1467
Joined: Sat Mar 29, 2008 10:06 am
Football Manager της ομάδας: dorchester
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη συνεχεια και απο μενα :wink:
Hippocratis
National Manager
National Manager
Posts: 8709
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:43 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός, AS Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Real Madrid
facebook προφίλ: hippocratis.katsikis
twitter: HippocratisK
Status: Δουλεύει...
Location: Μαρκόπουλο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ismael blanco wrote:Ωραία ξεκίνησες.Καλή συνέχεια!
thanasis10 wrote:Kαλη συνεχεια φιλε
mitsakoc wrote:οοο ωραια αρχη!!!
καλη συνεχεια!
xks wrote:καλη συνεχεια φιλε
Tako wrote:Ωραια επιλογη ομαδας. Καλη συνεχεια
DrGonzo wrote:Εδώ είμαστε. Όλο αυτιά και μάτια!!!
TRAPEZITIS 7 wrote:Για πάμε ρε τσιτσιλιάνε... :drinking: :drinking:
stas13 wrote:καλη συνεχεια και απο μενα :wink:
Σας ευχαριστώ όλους για την θερμή υποδοχή .. Εύχομαι να σας καθηλώσω ! :-)
mitsakoc wrote:
Off Topic:
τι εγινε η ιστορια με την κερκυρα? :roll:
Λόγω crash dump δεν μπόρεσα να την συνεχίσω και είπα στον Tsak να την κλειδώσει..


===========================================================================



Στα 28 του χρόνια είχε κάνει μια καταπληκτική χρονιά στην Brescia καταφέρνοντας να στρέψει όλα τα βλέμματα πάνω του. 3 παιχνίδια πριν το τέλος της σεζόν στην Serie B σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στο 74ο λεπτό πέφτει κάτω σφαδάζοντας από το μαρκάρισμα ενός αντιπάλου. Προκαλείται σύρραξη μεταξύ των συμπαιχτών του και των αντιπάλων και οι γιατροί της ομάδας τρέχουν να δουν τον Massimo. Παθαίνουν σοκ χωρίς να το δείξουν και τον μεταφέρουν ταχύτατα στο νοσοκομείο.


Είχε καταλάβει την ζημιά. Ανοίγει τα μάτια του και κοιτάει γύρω. Βλέπει τον προπονητή του:


- Τι έγινε coach; Κερδίσαμε;
- Massimo, ξέρεις πως όλα αυτά παίζουν ελάχιστο ρόλο για μας. Το μυαλό μας όλοι το έχουμε σε σένα.
- Το ξέρω coach. Μπορώ να δω τον γιατρό;

Καθώς έκλεινε η πόρτα ξέσπασε σε κλάματα. Κοπανώντας το χέρι σε ένα διπλανό τραπεζάκι έβριζε την τύχη του. Πέρα από την απώλεια των γονιών του που δεν είχε ξεπεράσει ακόμη ήταν αντιμέτωπος με τον χειρότερο εφιάλτη του, να σταματήσει το ποδόσφαιρο. Ξαφνικά χτύπησε η πόρτα:

- Εμπρός, περάστε γιατρέ.
- Καλημέρα Massimo, Πως είσαι σήμερα;
- Κοιτάξτε γιατρέ, καταλαβαίνω πως είμαι πολύ άσχημα και επειδή δεν έχω καμία όρεξη για φιλοφρονήσεις και συμπάθειες θέλω να μου πείτε ακριβώς τι έχω.
- Αφού έτσι το θέλεις είμαι στην δυσάρεστη θέση να σου πω πως από το σκληρό τάκλιν του αντιπάλου σου έπαθες σπάσιμο του δεξιού σου ποδιού και εξάρθρωση του αστραγάλου, συνεπώς δεν θα μπορέσεις να ξαναπαίξεις ποδόσφαιρο. Κάναμε ότι μπορέσαμε αλλά το πόδι σου έχει υποστεί τεράστια ζημιά. Σου εύχομαι καλή ανάρρωση και κουράγιο από εδώ και μπρος.

Ένιωσε την γη να χάνεται κάτω από τα πόδια του και τον είχε λούσει κρύος ιδρώτας. Με την ελάχιστη δύναμη που είχε ευχαρίστησε τον γιατρό και του είπε αν μπορούσε να αποχωρήσει.
Ευχόταν να είχε πεθάνει. Ότι αγαπούσε σε αυτή την ζωή είχε χαθεί. Εκεί που νόμιζε πως θα ξεχρέωνε την ατυχία του ήρθε μία ταφόπλακα από το πουθενά?



Τα χρόνια πέρναγαν, ο Massimo ξαναστεκόταν πάλι στα πόδια του. Δούλευε σε μια πιτσαρία της Brescia για να βγάλει τα προς το ζην και παράλληλα προσπαθούσε να πάρει το πτυχίο της προπονητικής. Μαζεύοντας όση ψυχική δύναμη είχε κατάφερε να συνεχίσει να βρίσκεται πάνω στο χορτάρι έστω και ας έχει μια άλλη ειδικότητα. Αυτή του βοηθού προπονητή.

Το 1987 γνώρισε την Evelyn. Από την πρώτη στιγμή κατάλαβε πως δεν είναι ένας απλός έρωτας, είναι κάτι παραπάνω. Αφού αποφάσισαν να συγκατοικήσουν όλα κυλούσαν ήρεμα. Πλέον δεν ήταν μόνος, είχε κάποιον να τον λατρεύει και να τον νοιάζεται και αυτό τον βοηθούσε να πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο ωσπου ήρθε η πρόταση της Sampdoria...

Συνεχίζεται...
Image
Image
User avatar
kapoios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 678
Joined: Wed Feb 01, 2006 4:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ahtletic Bilbao
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Victorious Athletic celebrates famous Quadraple!
Location: Αιγάλεω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φανταστικος φιλε περιμενουμε συνεχεια :happy1:
Υπολογιστής, αξία : 900 € , Σύνδεση στο Ιντερνετ, αξία : 20 € Χρήση του Viber, αξία : 0 €, το να σε κρατάω απασχολημένο με αυτό το ηλίθιο μήνυμα, αξία : ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ
User avatar
p@ok@r@s
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2089
Joined: Sat Jan 17, 2009 7:31 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Milan
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη κι απο μενα
Hippocratis
National Manager
National Manager
Posts: 8709
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:43 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός, AS Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Real Madrid
facebook προφίλ: hippocratis.katsikis
twitter: HippocratisK
Status: Δουλεύει...
Location: Μαρκόπουλο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kapoios wrote:Φανταστικος φιλε περιμενουμε συνεχεια :happy1:
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου έρχεται και η συνέχεια!
p@ok@r@s wrote:καλη αρχη κι απο μενα
Να σαι καλά φιλαράκι!


===========================================================================



Η πρώτη χρονιά κύλαγε ονειρικά για έναν πρωτάρη προπονητή σε πάγκο μιας τόσο μεγάλης ομάδας. Στο πρωτάθλημα ήταν σε πολύ καλή θέση και παράλληλα έκανε μία αξιοζήλευτη πορεία στην ευρώπη. Τόσο αξιοζήλευτη που κατάφερε μέχρι και να το αποκτήσει νικώντας στην παράταση την Anderlecht!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Xd2r_XEG2QQ[/youtube]


Στο πρωτάθλημα έφτασε μέχρι την 5η θέση πάνω από την αγαπημένη του Roma και κάτω από την Juve, την Inter, την Milan και την τροπαιούχο Napoli.
Αυτή η χρονιά τον έφερε πάλι στο προσκήνιο. Να λοιπόν που η ζωή του άρχιζε να αποκτά πάλι ενδιαφέρον.
Μετά τα επινίκια της κατάκτησης του Uefa η διοίκηση τον κάλεσε στα γραφεία.


- Καλά Massimo αυτό δεν το περίμενα ούτε κι εγώ! Να κατακτήσουμε το Ουέφα φέτος και να πάμε τόσο καλά στο πρωτάθλημα, συγχαρητήρια ! Μας δικαίωσες απολύτως όλους μας που σε εμπιστευτήκαμε!
- Σας ευχαριστώ πολύ πρόεδρε να ξέρετε πως όλα αυτά είναι μόνο η αρχή. Έχω να κάνω πολλά πράγματα ακόμη με αυτή την ομάδα. Τα σχέδιά μου δεν φτάνουν μέχρι εδώ.
- Σε καταλαβαίνω απολύτως. Γι αυτό αποφασίσαμε όλοι οι παράγοντες της ομάδας να σου ανανεώσουμε το συμβόλαιο με 4πλάσιες αποδοχές ώστε να συνεχίσεις με ακόμη μεγαλύτερη όρεξη την πανέμορφη δουλειά σου. Τι λες;
- Με πιάνετε απροετοίμαστο πρόεδρε, σαφώς και με τα ίδια λεφτά πάλι τον ίδιο ζήλο θα είχα απλά τώρα νομίζω πως έχω τις πλάτες που χρειάζομαι για να προχωρήσω ακόμη παραπέρα.


Ήταν απίστευτο. Μονολογούσε και γέλαγε στο αμάξι ενώ έπαιζε το αγαπημένο του τραγούδι. Σταμάτησε σε μία κάβα και πήρε μια σαμπάνια και σε ένα ανθοπωλείο για να πάρει κόκκινα τριαντάφυλλα. Μπαίνοντας στο σπίτι τον βρήκε μία ζεστή αγκαλίτσα και ένα τεράστιο χαμόγελο.

- Τι κρατάς πίσω από το χέρι σου Massimo;
- Αυτά τα τριαντάφυλλα είναι για την πιο όμορφη γυναίκα που υπάρχει στον κόσμο και αυτή η σαμπάνια είναι για να γιορτάσουμε την ανανέωση του συμβολαίου μου!
- Λατρεία μου συγχαρητήρια! Οι κόποι σου ανταμείφθηκαν με τον κατάλληλο τρόπο.
- Ξέρεις, δεν είναι μόνο το συμβόλαιο αλλά από εδώ και πέρα θα παίρνω πολύ περισσότερα λεφτά. Ο πρόεδρος θα μου δίνει τα 4πλάσια από αυτά που έπαιρνα! Οπότε ετοιμάσου να πάμε σε ένα μεγαλύτερο σπίτι να στεγάσουμε την αγάπη μας?


Οι ελάχιστες διακοπές πέρασαν σαν νερό και ήρθε η ώρα για σκληρή δουλειά. Όσα είχε υποσχεθεί στον πρόεδρο έπρεπε να γίνουν και να διατηρήσουν τα κεκτημένα.
Το ρόστερ της ομάδας αποτελούνταν από παίχτες παγκόσμιας κλάσης όπως :

Image
Gianluca Pagliuca

Image
Gianluca Vialli

Image
Roberto Mancini

Image
Toninho Cerezo

Image
Pietro Vierchowod

Image
Attilio Lombardo

Όλοι ήταν σίγουροι πως με τέτοιους παίχτες η ομάδα πήγαινε για μεγάλα πράγματα...

Image
Image
Image
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ενδιαφέρον. Χαρα στο κουράγιο σου που πήρες αυτή την ομάδα...
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οοο παρα πολυ ωραια αρχη!!!
πολυ ωραια περιγραφη και οχι μεγαλη για να μην κουραζει!!!
μολις απεκτησες εναν φανατικο αναγνωστη! :-)
Post Reply

Return to “Real managers don' t need food”