Ο σέντερ φορ δολοφονήθηκε το σούρουπο.

Χωρίς νερό μπορώ, χωρίς ιστορία όχι...Συνεχίστε ακάθεκτοι
Post Reply
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κεφάλαιο ? 9
Image



Το πρώτο του βλέμμα ήταν στο παλιό μεγάλο ρολόι του δωματίου του για να σιγουρευτεί ότι ήταν όντως 7 το πρωί..
Το δεύτερο στο ημερολόγιο για να πειστεί ότι ξύπνησε τη σωστή ημέρα. Θα μπορούσε να κοιμάται για μέρες μετά την κουραστική βδομάδα που είχε προηγηθεί αλλά τελικά ένας ολιγόωρος ύπνος ήταν αρκετός για να τον ανακουφίσει και να του δώσει δύναμη ενόψει των επερχόμενων αγωνιστικών υποχρεώσεων.
Τρία φιλικά με υποδεέστερες ομάδες και στις 13 του μηνός το Nou Estadi θα άνοιγε τις πόρτες του να υποδεχτεί τους rossoneri του Μιλάνου, προς τέρψη των φιλάθλων της ομάδας που θα είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν την Μίλαν με όλα της τα? αστέρια και να δουν σε τι κατάσταση βρίσκεται η Nastic ενόψει της Liga Adelante.

Ο Πέπε φρόντισε να βρίσκεται αρκετή ώρα πριν το παιχνίδι στο γραφείο του με σκοπό να προετοιμαστεί ενόψει του αγώνα.
Λίγη ώρα αργότερα εμφανίστηκε ο Massimo και έκλεισε την πόρτα πίσω του μπαίνοντας στο γραφείο.

-Καλημέρα Πέπε. Πρέπει να μιλήσουμε.

-Καλημέρα Massimo. Για τα αγωνιστικά θα τα πω στα αποδυτήρια γιατί είναι και πράγματα που πρέπει να ξέρουν και οι παίκτες ?

-Δεν δίνω δεκάρα για τα φιλικά Πέπε. Προτιμώ να σώσω τη ζωή μου παρά την καριέρα μου!

-Τι είναι αυτά που λες Massimo; Τρελάθηκες;


-Ξέρεις πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω Πέπε. Εγώ βρήκα το ματωμένο σημείωμα και μαζί ήμασταν όταν έσπασαν το παρμπριζ του αυτοκινήτου μου και είδαμε εκείνο το γράμμα με τ? αρχικά
FP.

-Μην σε απασχολεί Massimo. Δεν είναι κάτι που αφορά εσένα, τουλάχιστον όχι ακόμη.

-Μα μου είχες πει ότι μόνος μου έμπλεξα διαβάζοντας εκείνο το καταραμένο σημείωμα-

-Λάθος μου Massimo. Είναι κάτι προσωπικό, μην φοβάσαι. Κι όσο για το σπασμένο αμάξι ήταν κι αυτό ένα λάθος. Αλλά δικό τους. Θέλησαν να με τρομάξουν νομίζοντας ότι το αμάξι είναι δικό μου.

-Ποιοι Πέπε; Αυτό σε ρωτάω και δεν μου απαντάς αλλά το αποφεύγεις?


-«Δεν το έκανα ποτέ μου και ούτε πρόκειται καλέ μου φίλε. Αν κρίνω ότι πρέπει να μάθεις κάτι, θα το μάθεις. Μέχρι τότε μην ανησυχείς» προσπάθησε να καθησυχάσει ο Πέπε τον βοηθό του χωρίς να καταλάβει κάτι....

Μέχρι τώρα καλά τα είχε καταφέρει. Τι θα γινόταν στην επόμενη κίνηση όμως αυτών που θέλουν το κακό του;

Image

Νίκη με ευρύ σκορ και πρωταγωνιστή τον Marinkovic που δεν προορίζεται για βασικός αλλά έδειξε ότι μπορώ να τον υπολογίζω ως ρεζέρβα.
Δημιουργήσαμε πάρα πολλές ευκαιρίες και γενικά δείξαμε καλά στοιχεία για 2ο φιλικό με πλουραλισμό στην επίθεση και καλή αμυντική λειτουργία.

Image

Τρίτη συνεχόμενη νίκη σε φιλικό και μάλιστα με μηδέν παθητικό.
Μέχρι στιγμής έχουμε 16 γκολ υπέρ και δεν έχουμε δεχτεί κανένα κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα.
Όχι για το μηδέν παθητικό αυτό καθαυτό, αλλά γιατί όλοι οι παίκτες μου δείχνουν διάθεση και όρεξη για μπάλα και δεν επαναπαύονται στην νίκη.
Όμως το πρόβλημα ήταν άλλο αυτή τη φορά.


Αποχωρώντας από το γήπεδο οι δύο συνεργάτες, Πέπε και Massimo, συμφώνησαν να πάνε για μια παγωμένη Estrella Damn στο ?El llop negre? χωρίς να μπορούν να φανταστούν τι θα συνέβαινε εκεί, στην μικρή pub στην οδό Carrer d? August?

Στριμώχτηκαν σε ένα μικρό τραπεζάκι στην γωνία κάπου στο βάθος, όχι μόνο για να μην δίνουν στόχο στην μικρή κοινωνία της Tarragona αλλά και για να μπορούν να συζητήσουν ήρεμα, όσο ήταν δυνατό.
Μαζί με τις μπύρες όμως τους περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη καθώς ο σερβιτόρος τους έφερε ένα γράμμα και ένα μικρό μπουκαλάκι με βαθύ κόκκινο υγρό.


«Στην υγειά σας, κύριοι.» είπε και κίνησε να φύγει για να συνεχίσει την κουραστική δουλειά του.

«Με συγχωρείτε νεαρέ,» αναφώνησε ο Πέπε. «Τι είναι αυτός ο φάκελος και το μπουκαλάκι; Κάποιο καινούριο είδος καλωσορίσματος στο μαγαζί σας;»

«Δεν γνωρίζω δυστυχώς κύριε. Το μόνο που ξέρω είναι ότι μου είπαν να σας τα φέρω μαζί με τις μπύρες σας. Και πάλι με συγχωρείτε, έχω αρκετή δουλεια-»

«Ποιος στα έδωσε όμως; Αυτό είναι το μόνο που με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή!!» φώναξε αγριεμένα στον σερβιτόρο ο Massimo ενώ ο Pepe προσπαθούσε να τον ηρεμήσει για να μην πάρει έκταση το θέμα.

«Ηρεμήστε, εγώ την δουλειά μου θέλω να κάνω και τίποτε παραπάνω» απάντησε ο σερβιτόρος. «Τον φάκελο μου τον έδωσαν οι δύο κύριοι εκεί πέρα» και έστρεψε το δάχτυλο του στην άλλη γωνιά του μαγαζιού μα δεν υπήρχε κανείς.

Image

Όποιος κι αν ήταν αυτός φρόντισε να κάνει την δουλειά του και να φύγει ατάραχος φορτώνοντας με ενοχές τον υπάλληλο της pub, ενώ από την άλλη έδωσε ένα γερό χαστούκι στην επαγγελματική συνείδηση του Πέπε.

«Πως είναι δυνατόν να μην τους πήρα χαμπάρι; Πες μου πως, Massimo!»
συνέχισε να μονολογεί ο Καταλανός ντετεκτιβ.

«Ξέχνα το Πέπε, δεν θα βγάλεις άκρη και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χάσεις την ηρεμία σου, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.»

Ο Πέπε άνοιξε το γράμμα που περιείχε το ίδιο λογότυπο (FP) ενώ κοιτούσε με εξεταστικό ύφος το φιαλίδιο.
Το βλέμμα και των δύο όμως πάγωσε σαν αντίκρισαν το περιεχόμενο του φακέλου.

Image

-«Θα μου πείς Πέπε τι συμβαίνει τελικά ή να σηκωθώ να φύγω;» ψέλλισε ο Massimo.

-«Το ?ξερα ότι κάποτε θα ερχότανε αυτή η ώρα, αλλά ήλπιζα να είναι πιο μετά.» απάντησε ευθύς ο Πέπε στην απορία του συνεργάτη του και έγνεψε στον νεαρό σερβιτόρο να φέρει άλλες δύο μπύρες.

...
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Χαχ, οντως χαλαει ο Πεπε.. Και πινει και πολλες μπυρες..

Ειμαι σιγουρος ομως οτι θα καταφερει να βρει την λυση..
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
matthew21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7315
Joined: Sat May 05, 2007 10:21 am
Αγαπημένη Ομάδα: Πρόεδρος Εδεσσαϊκού
Location: Οn a plane (hopefully)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στενευουν τα πράγματα :? Οξυθυμοι πάντως οι πρωταγωνιστες μας.

Αγωνιστικα μια χαρα, παροτι αυτά τα φιλικα δεν είναι για να βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα :-)
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

φοβερή ιστορία jordi, -ypoklinomai -ypoklinomai
τώρα την πήρα είδηση. :oops:
:liverpool:
Bilyk_13
Banned
Banned
Posts: 8496
Joined: Tue Jun 10, 2008 3:46 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθήναϊκος
Status: χαλαρααααααααααααα
Location: Αθηνα/Μυτιληνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χμ οντως τα πραγματα στενευουν επικυνδυνα... :? ο πεπε πρεπει να δρασει γρηγορα...

αγωνιστικα τα παει καλα η ομας...αν και τα φιλικα ηταν χαμηλου επιπεδου.

η πλοκη συνεχιζει να ειναι τελεια...μπραβο σου γιωργο... :-D

ρε γμτ φευγω και δε θα εχω πισι...θα γυρισω μετα απο κανα μηνα περιπου...οποτε α διαβασω την συνεχεια μονοκοπανια...

σου ευχομαι καλη συνεχεια...και καλα αποτελεσματα...καθως δε θα ειμαι εδω για να στο λεω μετα απο καθε συνεχεια.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ...
Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος: ο μεγαλύτερος σύλλογος στην Ελλάδα και ένας από τους μεγαλύτερους στην Ευρώπη
Image
MeReNdA
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 541
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:57 am
Football Manager της ομάδας: Parma, Sao Paolo, Carlisle
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Βarca
Location: Μπραχάμες..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το διαβασμα συνεχιζεται με αμειωτο ενδιαφερον..
Συγχαρητηρια φιλε :-D
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
RedArmy
Banned
Banned
Posts: 12177
Joined: Fri Jun 27, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, BARCA
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρελό story George! Σήμερα την είδα, μιας και δεν μπαίνω πλέον συχνά και την διάβασα όλη στη δουλειά.. Keep up the good work, γιατί βαριόμαστε στο γραφείο καλοκαιριάτικα :D
No, mean is when I made Jess Mancini ride her bike home after I ass fucked her
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

συνεχισε ετσι συγγραφεαρα μου!

εξαιρετικη δουλεια!
Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή η παρουσίαση σου?μα πού ήσουν εσύ όλο τον καιρό??
Συνέχησε έτσι!
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
Hippocratis
National Manager
National Manager
Posts: 8709
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:43 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός, AS Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Real Madrid
facebook προφίλ: hippocratis.katsikis
twitter: HippocratisK
Status: Δουλεύει...
Location: Μαρκόπουλο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ σύντομα έχουν βαλθεί να εκτοπίσουν τον Πέπε.. :blackeye:
Ο Massimo πάντως έχει κλάσει μέντες :badairday: , κόιτα μην τον φάνε γιατί του χρόνου ποιον θα παίρνουμε για ass. manager? :D

Καλή αρχή στα φιλικά, γνωρίζεις την ομάδα και βγάζεις εντυπώσεις για τον κάθε παίχτη..
Συνέχισε έτσι, πολύ καλή δουλειά! :wink:
Image
Image
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

100ό ποστ της ιστορίας.

Image


Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας που φτάσαμε ως εδώ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Ελπίζω να συνεχίσω με την ίδια όρεξη να γράφω και να μην γίνει βαρετή η ιστορία γιατί πάνω απ' όλα η ιστορία είναι δική σας :!:

@Ταζζ

Δυο μπυρίτσες ήπιε ο καημένος και συ τον έβγαλες αλκοολικό. :P
Όλοι ελπίζουμε να βρει την λύση...

@matthew21

Σφίξαν τα γάλατα αλλά πρέπει να παραμείνουν οι ήρωες ψύχραιμοι για να βρουν την λύση ^^

@Μερέντα, tasosbin, ΙΩΝΙΚΑΡΑΣ, paixtaras

Τhnx. :-D

@ΗELLAS-EUROPE

Καλές διακοπές Βασίλη και don't worry, ο Πέπε θα δράσει όταν πρέπει. :wink:

@ Hippocratis

Το θέμα είναι θα καταφέρουν να τον εκτοπίσουν τον Πέπε; :|
Ο Massimo είναι αμφιλεγόμενος χαρακτήρας. Οξύθυμος την μία, τρομαγμένος την άλλη.
Το βασικό όμως είναι οτι θέλει να βοηθήσει τον Pepe. :!:

@Αρμύρας

Ε, αφού πόσταρες και συ στην ιστορία μου, τα έχω δει όλα. :snif:
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Inzaghi
Backup
Backup
Posts: 853
Joined: Mon May 25, 2009 3:40 pm
Status: Πλάτων
Location: Chania City
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή η συνέχεια. Ο Pepe θα βρει τη λύση.
Πιστεύω στο Θεό, μόνο που τον λέω Φύση!
Frank Lloyd Wright
User avatar
Sapsalomenos
Coach
Coach
Posts: 2740
Joined: Sat Mar 29, 2008 4:19 pm
Status: Believe it or not, I was not always as awesome as I am today.
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σαν να διαβάζω μυθιστόρημα... :drinking:

Άντε να μπούμε και στα αγωνιστικά γιατί με έχει φάει η αγωνία...
"Even if there was a hand, it was the hand of God."

Mαγικές στιγμές...

Μαραντόνα: «Ο καλύτερος μετά από εμένα ο Πελέ!»

Image
Brujitas wrote: Επίσης αναρωτιεμαι πως σκατα τοσο καιρο βγαινουμε με ελληνιδες. Ρε. Η διαφορά στον χαρακτηρα, στην ευγενια, στο κεφι, στην πλακα, ειναι ΧΑΩΔΗΣ.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Σε μια msn συζήτηση με κάποιον συνφορουμίτη, ανακάλυψα κάποια πράγματα που είχε καταλάβει για την ιστορία και ήταν λάθος.

Oπότε πιστεύω οτι οφείλω να εξηγήσω πώς έχουν κάποια πράγματα και να τι εννοώ.

Στο ξεκίνημα της ιστορίας είχα γράψει αυτό:
Disclaimer:

H ιδέα είναι παρμένη απο το γνωστό μυθιστόρημα του Montalban, και προσαρμοσμένη στο σενάριο της ιστορίας μας.

Στην εισαγωγή αυτά που βρίσκονται στις αγκύλες και είναι με μικρά γράμματα είναι το original, ενώ τα boldαρισμένα, οι αλλαγές μου.

Ο παίκτης Jack Mortimer δημιουργήθηκε ενώ θα χρησιμοποιηθεί και ο real time editor σε όποια σημεία στραβώσει το σενάριο.
Σκοπός μου δεν είναι να φτιάξω μια dream team, αλλά να γίνει λίγο πιο μυθιστόρημα η φάση.
Τι εννοούσα όμως; Ιδού οι απαντήσεις στα όποια ερωτήματα.

i) Το μυθιστόρημα του Montalban δεν το έχω διαβάσει, για να ξέρω με τι ασχολείται, πως περιγράφει τα πράγματα και τι τέλος έχει. :oops:
Ότι γράφω είναι εφεύρεση δική μου και της κούτρας μου. :idea:

ii) Απο τους χαρακτήρες που χρησιμοποιώ, πλην των αληθινών (παίκτες, πρόεδροι και ο Massimo, ο οποιος είναι ο Massimo Neri, assistant manager στο FM και συνεργάτης του Cappelo IRL) μόνο ο Pepe Carvalho υφίσταται λογοτεχνικά. Τα αρχικά FP, η Llora και ότι άλλο έχω χρησιμοποιήσει είναι φανταστικά. :-D

iii) Λέγοντας "σε όποια σημεία στραβώσει το σενάριο" δεν εννοούσα οτι ακολουθώ το σενάριο του βιβλίου, απλά να άλλαζα κάτι, αν τύχαινε in game, που θα χάλαγε την ιστορία όπως π.χ. να δεχτεί ο πρόεδρος μια πρόταση για τον "ηρωα" Jack Mortimer ή οτιδήποτε άλλο θα τον έθετε εκτός ομάδος.

Αυτά ήθελα να πω για οποιεσδήποτε παρερμηνείες ή misundestooded things.

ΥΓ: Το κεφάλαιο 10 είναι στα σκαριά και θα το έχετε μέχρι αύριο. :idea:
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
lee-tock
Indispensible
Indispensible
Posts: 1856
Joined: Sat Jun 06, 2009 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Status: Money n Pressure
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και εγω νομιζα οτι ειχες παρει ιδεες απο το βιβλιο αρχικα ομολογω :P
ρε γιατι δεν βαζεις ρανκ "ο συγγραφεας του φορουμ" η κατι τετοιο ?? ειναι πολυ γαματη ετσι οπως την παραθετεις την ιστορια !! congrats :wav:
ΟΣΟΙ ΕΚΡΑΖΑΝ ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΑΝΕ
Post Reply

Return to “Real managers don' t need food”