Το ξεκίνημα μιας καριέρας

Ήρθαν εδώ και άφησαν το στίγμα τους...Η ξεκούραση των πολεμιστών...
Post Reply
panjohn
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sat Apr 25, 2009 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: Dorchester
Status: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Location: Κάπου μένω κι εγώ. Απλώς δε θυμάμαι που
Has thanked: 0
Been thanked: 0

20 Γενάρη 2008. Μόλις είχα βγει από τη σχολή προπονητικής του Λονδίνου κρατώντας το πολυπόθητο δίπλωμα και τις συστάσεις από τον φοβερό και τρομερό παλαίμαχο ποδοσφαιριστή της Νιουκαστλ Άλαν Σίρερ. Ήξερα φυσικά ότι δε θα έβρισκα δουλειά αμέσως, γι'αυτό άλλωστε θα διατηρούσα τη δουλειά μου ως δικηγόρος, ωστόσο άρχισα να στέλνω το βιογραφικό μου σε ομάδες χαμηλών κατηγοριών.
6 μήνες μετά ακόμα καμία ομάδα δεν είχε ενδιαφερθεί για την πρόσληψή μου ως προπονητή, κάποιες ως δικηγόρο, αλλά τις απέριψα. Δε σκόπευα να πάω στου διαόλου τη μάνα και να αφήσω την κοπέλα μου και τη δουλειά μου για να γίνω δικηγόρος στην Άντερλεχτ ούτε στους Λος Άντζελες Μάλαξη ή πώς αλλιώς τους λένε.
Είχα το σπίτι μου, την κοπέλα μου, που μεταξύ μας δεν ξέρω τι μου βρήκε και τα φτιαξε μαζί μου.(Μάλλον φταίει ότι είμαι greek lover :D ) Να δείτε την:
Spoiler: show
Image
Nα μην τα πολυλογώ η μεγαλύτερη μέρα της ζωής μου ήταν η σημερινή:20 Ιουνίου μια μέρα μετά την επέτειο του ενός χρόνου με την Αννούλα και μάλιστα πολύ νωρίς (γύρω στις 7 πμ) όταν ακούστηκε το κινητό μου.

"Ain't no sunshine when she's gone...
Eγώ: Ποιός τί θέλει και γρήγορα. ΆΝΤΕ ΠΕΣ ΤΙ ΘΕΣ ΡΕ Μ@Λ@ΚΑ.

Κeith Kell: Για σας συγγνώμη για την ενόχληση κύριε Πανούση. Παίρνω από τα γραφεία της Dorchester,για την αίτησή σας ως προπονητή.

Εγώ: Αφήστε με να μαντέψω δε γίνεται δεκτή και μου προτείνετε να γίνω δικηγόρος της ομάδας. Σωστά;

ΚΚ: Βασικά όχι. Η πρότασή σας έγινε δεκτή και θέλουμε να παρευρεθείτε αν γίνεται κατα τις 4 μμ στα γραφεία της Dorchester για να υπογράψουμε το συμβόλαιο.

Εγώ:Μπορώ να σας πάρω σε λίγο;

ΚΚ: Φυσικά.


Σηκώθηκα από το κρεβάτι και αφού έπλεινα το πρόσωπό μου ξύπνησα την Αννούλα.

Ε: Μωρό μου ξύπνα λίγο σε παρακαλώ.

Α: Τι θες ρε Γιάννη; Ακόμα εξαντλημένη είμαι από το χτεσινό.

Ε: Είναι σημαντικό ρε Άννα

Α: Καλά τί θες;

Ε:Να η Dorchster μου πρόσφερε δουλειά ως προπονητή. Αν δε θες δε θα πάω.

Α: Αφού το θες και συ θα πάμε. Έτσι κι αλλιώς το βαρέθηκα το Λονδίνο.

Ε: Αχ μωρό μου πόσο με σκέφτεσαι.Λοιπόν παίρνω τηλέφωνο τον Κέιθ και εσύ ετοίμασε τις βαλίτσες. Φεύγουμε

Α: ΟΚ.

Έτσι κι έγινε πήρα τον Κέιθ και τώρα 4 η ώρα μαζί με την Άννα είμαστε στα γραφεία της ομάδας.

ΚΚ: Κύριε Πανούση ο Πρόεδρος, Eddie Mitchel είναι έτοιμος να σας δεχτεί.

ΕD: Χαίρω πολύ κύριε Πανούση, γοητευμένως κυρία Χάθαγουέι. Όπως ξέρετε η ομάδα παίζει στην Blue Square South και

Ε: Ξέρω τα πάντα κύριε Έντι. Πού υπογράφω;

ED: Εδώ, εδώ και εδώ.

Υπέγραψα, πήγα στο σπίτι που μας έδωσε η ομάδα με την Ανν και μετά ξέρετε τί έγινε :D

Συνεχίζεται...

Off Topic:
Είναι το πρώτο μου ποστ και η πρώτη μου ιστορία και γι' αυτό εύχομαι να σας αρέσει. Αν το βρήκατε κάπως κουραστικό το πρώτο ποστ σας ζητάω συγγνώμη και σας υπόσχομαι ότι τα υπόλοιπα θα είναι μικρότερα σε μήκος.
To ξεκίνημα μιας καριέρας<-------Η ιστορία μου








In vino veritas
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη φιλε...
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Kαλως ηρθες και καλη αρχη :wink:
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη και συνεχεια
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
panjohn
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sat Apr 25, 2009 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: Dorchester
Status: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Location: Κάπου μένω κι εγώ. Απλώς δε θυμάμαι που
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την επόμενη μέρα πήγα στα γραφεία της ομάδας για να δω τον πρόεδρο και να μιλήσουμε για την ομάδα.


ΕD: Κύριε Πανούση καλημέρα. Ελπίζω να κοιμηθήκατε καλά, αν και δε νομίζω πολύ καθώς όλη η γειτονιά άκουγε μέχρι τις 4 τα ξημερώματα το τί κάνατε στην κυρία Αnne και το πόσο καταφατική ήταν αυτή. Όμως δεν είναι αυτός ο λόγος για τον οποίο σας ζήτησα να έρθετε εδώ, αλλά για να ακούσω τη γνώμη μας για την ομάδα και τους στόχους σας γι' αυτήν.

Ε: Η ομάδα αποτελείται από ένα μάτσο άμπαλους. Η ομάδα του χωριού μου είναι χίλιες φορές καλύτερη από αυτό το μάτσο μάζες που το μόνο που ξέρουν είναι να τρώνε τα λεφτά της ομάδας.

ED: :shock: :shock: :shock: Και τί προτείνετε δηλαδή;

Ε: Σχεδόν όλοι οι παίκτες θα πάρουν το μπούλο και γρήγορα μάλιστα. Όσοι δε συμφωνήσουν να διαπραγματευτούν, που θα είναι πολλοί, θα πληρώσουμε τη ρήτρα του συμβολαίου τους και θα τους διώξουμε.
Επίσης δεν έχουμε σκάουτερς, και γι αυτό πρέπει να βαλλουμε αγγελία γρήγορα για να αποκτήσουμε. Τέλος το προπονητικό τμήμα είναι κάτι περισσότερο από άθλιο. Θα φήγουν όλοι και θα αποκτηθεί ένας και καλός.

ED: ΟΚ εσείς είστε ο προπονητής εσείς αποφασίζετε. Κάτι άλλο;

Ε: Ναι θα πρέπει να ψάξουμε για πάρεντ κλαμπ και τέλος όσων αφορά τους στόχους μας για φέτος είναι να παραμείνουμε στην κατηγορία.

ED: Πολύ ωραία θα γίνουν αυτά που θέλετε. Θα έχετε 6Κ μπάττζετ και 390Κ για μισθούς.Τώρα θα σας παρακαλούσα να πάτε στις εγκαταστάσεις, ο Κέιθ θα σας συνοδεύσει, για να παρουσιαστείτε στους παίκτες.
Α και πάρτε και αυτή την τσάντα μαζί σας.

Ε: ΟΚ. Για σας.

Έτσι πήγα στις εγκαταστάσεις της ομάδας μαζί με τον Κέιθ, είπα ότι ήταν να πω στους παίκτες και τους έδωσα ρεπό για σήμερα και κλείστηκα στο γραφείο μου για να διαλέξω σύστημα και ότι άλλο χρειαζόταν, πρώτα όμως άνοιξα την τσάντα, που εκτός από κάτι παραπάνω στοιχεία για την ομάδα είχε έναν πάκο με γράμματα. Άνοιξα το πρώτο και το διάβασα:
"Είναι ανεπίτρεπτο αυτό που κάνατε κύριε Πανούση. Δε κλείσαμε μάτι όλη νύχτα εγώ και ο άντρας μου......."

Ένα άλλο έγραφε:
¨Κι εμείς γ@μ@με κύριε Πανούση αλλά όχι κι έτσι. Μισή ώρα κάθε 3 μήνες και είμαστε ντάξει. Που ακούστηκε 5 ώρες. Θα σας παρακαλούσα να μην επαναληφθεί."
Σε αυτό έστειλα απάντηση:
"Αγαπητέ κύριε συγγνώμη εκ των προτέρων, αλλά θα μας ακούτε για πολύ ακόμα και πολύ συχνα. Τέλος γ@μ@τε τόσο λίγο για 2 λόγους. Πρώτον λόγω μήκους και δεύτερον λόγω φάτσας τόσο των Άγγλων όσο και τον Αγγλίδων. Με σεβασμό κλπ κλπ"

Αφού έγραψα το γράμμα επικεντρώθηκα στα σχέδιά μου για την ομάδα.
To ξεκίνημα μιας καριέρας<-------Η ιστορία μου








In vino veritas
panjohn
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sat Apr 25, 2009 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: Dorchester
Status: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Location: Κάπου μένω κι εγώ. Απλώς δε θυμάμαι που
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την επόμενη μέρα στο site της ομάδας αναρτήθηκαν οι αγγελίες για προπονητή, βοηθό προπονητή, σκάουτερ και για έναν φυσιοθεραπευτή. Επίσης ανακοινώθηκε η λήξη της συνεργασίας με τους: Ryan Moss, Crittenden Nick και Roy O'Brien.
Eκείνη την ημέρα εγώ είμουν στο γραφείο μου και κοίταζα τους πιθανούς μεταγραφικούς στόχους των ομάδων της κατηγορίας. Ορισμένοι φαίνονταν εξαιρετικοί παίκτες για την κατηγορία και γι' αυτό μπήκαμε σφήνα για την απόκτησή τους.
Έτσι μετά από πολλές ώρες ψάξιμο και με τη βοήθεια του νέου πάρεντ κλαμπ μας, της Σάουθάμπτον αποκτήσαμε τους παρακάτω παίκτες

Oscar Gobern
Image
Αποκτήθηκε δανεικός από την Southampton. Δε μου γεμίζουν και πολύ το μάτι τα στατιστικά του, αλλά είναι σίγουρα καλύτερος από τους άλλους άμπαλους. Προορίζεται βασικός.

Rodrigo Sassano
Image
Tον είχα σε προηγούμενο σέιβ και με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο. Βασικός.

Nathan Baker
Image
Αποκτήθηκε δανεικός από την Aston Villa Mικρός, αλλά πολύ καλός για την κατηγορία. Βασικός κι αυτός.

Chris Neal
Image
Aποκτήθηκε τζαμπέ από την Preston και θα είναι ο βασικός τερματζής.

Andy Smith
Image
Ήταν ελεύθερος και αποκτήθηκε.Πολυθεσίτης και καλός παίκτης. Προορίζεται για βασικό δεξί μπακ.

Τοny Boto
Image
Τον μικρό Ουγκανέζο ηθελαν δύο ομάδες 2ης και 3ης κατηγορίας Σκωτίας και μία από τη δικιά μου, όμως τον πήρα εγώ. Ελπίζω να βοηθήσει. Βασικός αν δε βρεθεί κάτι καλύτερο.


Οι μεταγραφές που πρέπει να γίνουν είναι ακόμα πολλές, αλλά βασίζομαι στους σκάουτερ και στις εφημερίδες για τα μελλοντικά αστέρια της ομάδας.
To ξεκίνημα μιας καριέρας<-------Η ιστορία μου








In vino veritas
GiannisXanthi
Trialist
Trialist
Posts: 62
Joined: Sun Jan 25, 2009 11:21 am
Football Manager της ομάδας: Ξάνθη
Αγαπημένη Ομάδα: Ξάνθη, Nottingham forest, Juve
Status: Quo
Location: Ξάνθη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλή τύχη ψηλέ. Για παίχτες αν θές δες και στο thread για παίχτες για blue square. πάντως να σε πω ότι την πρ΄τη χρονιά στο δικό μου save η dorchester βγήκε 3η. Αρα μην βλέπεις μόνο την παραμονή αλλά κάτι μεγαλύτερο -falaina
panjohn
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sat Apr 25, 2009 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: Dorchester
Status: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Location: Κάπου μένω κι εγώ. Απλώς δε θυμάμαι που
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άνοδο θα έβαζα στην αρχή, αλλά πάλι τα ίδια λεφτά έδινε για μισθούς. Έτσι αποφφάσισα για να κάνω κάπως ποιο ρεαλιστική την ιστορία να βάλλω ως στόχο την παραμονή. Ο κανονικός στόχος είναι η άνοδος βέβαια.
To ξεκίνημα μιας καριέρας<-------Η ιστορία μου








In vino veritas
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλες μεταγραφες παμε για ανοδο
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
panjohn
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sat Apr 25, 2009 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: Dorchester
Status: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Location: Κάπου μένω κι εγώ. Απλώς δε θυμάμαι που
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι υπόλοιπες μεταγραφές:
Sean Robinson
Image
Στα φιλικά τα πήγε καλά. Θα στελεχώσει τις ρεζέρβες και μπορεί να παίξει και κανα παιχνίδι με τη βασική ομάδα.

Jason Banton
Image
Είναι μικρός και εξελίξιμος. Αποκτήθηκε για να στελεχώσει τις ρεζέρβες.

Guy Gbo
Image
Mικρός και εξελίξιμος. Προορίζεται για μπακ απ.

Erwin Heinjink
Image
Τσεκούρι από τα λίγα. Βασικός ξυλοκόπος της ομάδας

Spender Simon
Image
Η Wrexham τον είχε για πούλημα και έτσι αγοράστηκε για μόλις 1Κ. Βασικό δεξί μπακ.

Sandvliet Jermaine
Image
Πολύ καλός παίκτης για την κατηγορία. Προορίζεται για μπακ απ.

Joe Anyinsah
Image
Η Preston δεν τον ήθελε και τον έδωσε τζαμπέ. Παίκτης πολυτελείας για μας. Βασικό δεξί εξτρέμ.

David O'Brien
Image
H Dundee τον είχε για πούλημα, έτσι ο Σκωτσέζος ήρθε στην ομάδα. Βασικό αριστερό εξτρέμ.

Leon Crooks
Image
H Wycombe τον πουλούσε και εμείς βιαστήκαμε να τον κλείσουμε.Το δεύτερο βασικό τσεκούρι της ομάδας.

Rene Klomb
Image
Ο έμπειρος Ολλανδος ήρθε για να πάρει τη φανέλα του βασικού σπίτι του και το απέδειξε στα φιλικά βάζοντας δύο γκολ.

Θα αποκτηθούν ακόμα δύο παίκτες. Ένας επιθετικός και ένα δεξί μπακ.

Το σύστημα που χρεισημοποιήσαμε στα φιλικά:
Image
Image

Και τα φιλικά:
Image
Στα φιλικά τα πήγαμε εξαιρετικά εναντίον μεσαίων ομάδων από την Blue Square North και μικρότερων πρωταθλημάτων. Το θετικό ήταν ότι σκοράραμε 16 φορές κάνοντας μπόλικες προσπάθειες σε κάθε ματς και έχοντας κατοχή, ενώ δεχτήκαμε μόλις δύο.
To ξεκίνημα μιας καριέρας<-------Η ιστορία μου








In vino veritas
panjohn
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sat Apr 25, 2009 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: Dorchester
Status: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Location: Κάπου μένω κι εγώ. Απλώς δε θυμάμαι που
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1η Αγωνιστική: Team Bath- Dorchester Town

Πάμε για τη νίκη και μόνο
Image
Κυριαρχήσαμε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και δίκαια πήραμε τη νίκη.

2η Αγωνιστική: Fisher- Dorchester Town

Και το Χ καλό είναι.
Image
Δεν υπήρχαν στο γήπεδο. Μπράβο παιδιά.

3η Αγωνιστική: Dorchester Town- AFC Wimbledon

Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι με δυνατή ομάδα. Θέλω νίκη μπροστά στους χιλιάδες οπαδούς μας (843)
Image
:ribo +1. Τους διαλύσαμε.

4η Αγωνιστική: Dorchester- Hampton & Richmond

Δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι. Μόνο νίκη θέλουμε
Image
-toixosmesh -toixosmesh Το πέναλντυ ήταν ανύπαρκτο, αλλά και μεις αδικαιολόγητοι, καθώς σε 19 ευκαιρίες βάλαμε μόνο 1 γκολ.

5η Αγωνιστική: Dorchester- Hayes & Yeading

Παίζουμε με τους τελευταίους στην έδρα μας. Νίκη.
Image
Τους διαλύσαμε και είμαστε πρώτοι. Χάνουμε τον Fogden για 3-4 μήνες.


Βαθμολογία μετά από 5 αγωνιστικές:

Image
Πρώτοι και συνεχίζουμε. -traino
To ξεκίνημα μιας καριέρας<-------Η ιστορία μου








In vino veritas
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εκανες πολη καλο ξεκινημα
η επειθεση σου βγαζει φωτιες
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
panjohn
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sat Apr 25, 2009 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: Dorchester
Status: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Location: Κάπου μένω κι εγώ. Απλώς δε θυμάμαι που
Has thanked: 0
Been thanked: 0

xks wrote:εκανες πολη καλο ξεκινημα
η επειθεση σου βγαζει φωτιες
Πολύ σημαντικό ρόλο σ' αυτό έχουν οι εξτρέμ και ο Σασσάνο που κάνουν τα δύσκολα εύκολα. Αλλά και η άμυνα καλή είναι.
To ξεκίνημα μιας καριέρας<-------Η ιστορία μου








In vino veritas
GiannisXanthi
Trialist
Trialist
Posts: 62
Joined: Sun Jan 25, 2009 11:21 am
Football Manager της ομάδας: Ξάνθη
Αγαπημένη Ομάδα: Ξάνθη, Nottingham forest, Juve
Status: Quo
Location: Ξάνθη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πάμε ρε Dorchester. -traino για league 2 φέτος. Με τέτοια επίθεση. Και την χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα ανεβαίνεις
stas13
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1467
Joined: Sat Mar 29, 2008 10:06 am
Football Manager της ομάδας: dorchester
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε καλη αρχη.

βλεπω πολλους "δικους" μου παικτες στην ομαδα σου :P

παρε και τον ρενταν στην επιθεση (εαν δεχεται) η τον suhaj, και νομιζω πως και εσυ θα πας οσο τραινο πηγα και γω πρωτη χρονια :wink:

Spoiler: show
ΝΑΙ ΡΕ. ΚΙ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΝΤΟΡΤΣΕΣΤΕΡ :D FORZA ΜΩΡΗ ΟΜΑΔΑΡΑ!!!!!!!!
Post Reply

Return to “Retire / Resign”