Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ο κάθε παίχτης?

Συζητήστε εδώ τα ευρήματά σας και προτείνετε τους παιχταράδες αλλά και τους προπονηταράδες που βρήκατε στους υπόλοιπους!
Forum rules
  1. Topic Name: "Player Name" [Θέση] "Τιμή"
    π.χ. Alessandro Nesta [DC] 10Μ ?
  2. Παίκτες που θα προτείνετε, θα πρέπει απαραιτήτως να έχουν τα εξής στοιχεία:
    ·Ονοματεπώνυμο :
    ·Θέση :
    ·Ηλικία :
    ·Ομάδα :
    ·Εθνικότητα :
    ·Αξία αγοράς :
  3. Και καλό θα ήταν για μια πιο ολοκληρωμένη άποψη να ποστάρετε και κάποια ή όλα από τα παρακάτω.
    ·FM Scout rating :
    ·PA:
    ·CA:
    ·Excellent attributes:
    ·Περιγραφή Θέσης στην Τακτική:
  4. Θα ανοίγετε ένα τόπικ για κάθε παίκτη. Δεν θα ποστάρετε πολλούς παίκτες σε ένα.
Post Reply
balsast
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sat Nov 17, 2007 7:44 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς ποιά ειναι τα πιό σημαντικά χαρακτιριστικά που πρέπει να έχει ο κάθε παίχτης στην ανάλογη θέση.Δηλαδη,ποια χαρακτιριστικά πρεπει να κοιτάω οταν θα πέρνω έναν τερματοφύλακα,έναν αμυντικό έναν πλάγιο αμυντικο και γενικα για όλες τις θέσεις.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει!
User avatar
Reggen
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Wed Jun 08, 2005 7:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον.....


1.GK: handling, communication, reflexes, positioning, jumping.

2.SB: Pace, acceleration, tackling, crossing, positioning

3.CB: Concentration (must στατιστικο γιατι αλλιως -jerk ), tackling, marking, jumping,positioning

4.DM: workrate, stamina, tackling, marking, strength

5.AM: creativity, passing, long shots, teamwork

6.WG: pace, acceleration, dribbling, flair,crossing

7.CF: finishing, composure, off the ball, anticipation.

Αυτα ειναι τα key stats για καθε θεση νομιζω. Φυσικα οσο πληρεστεροι οι παικτες σου, τοσο καλυτερα. Επισης αυτες ειναι generic επιλογες, οχι ολα τα απαραιτητα stats. Ελπιζω να βοηθησα φιλε μου!
Innocentia nihil probat.
balsast
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sat Nov 17, 2007 7:44 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έιχα μια γενική ιδέα αλλα εσυ με βοήθησες ακόμα περισσότερο.Αν σκεφτείς ή ανακαλύψεις κάτι ακόμα θα ημούν πρόθημος να το μάθω.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
lelasson
Trialist
Trialist
Posts: 73
Joined: Thu Oct 14, 2004 4:06 pm
Football Manager της ομάδας: pao / swansea
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ / AC Milan / Swansea
Location: Athens - Καλαμακι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στο 6. WG, που νομιζω οτι εννοεις AML και R μην ξεχναμε οτι ειναι απαραιτητο το off the ball και κατ' εμε απο τα πιο σημαντικα.
User avatar
Reggen
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Wed Jun 08, 2005 7:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

lelasson wrote:στο 6. WG, που νομιζω οτι εννοεις AML και R μην ξεχναμε οτι ειναι απαραιτητο το off the ball και κατ' εμε απο τα πιο σημαντικα.
Συμφωνω πως χρειαζεται, αλλα αν σκεφτεις πως οι ακραιοι ειναι οι κατεξοχην παικτες που κουβαλανε την μπαλα, κατα την γνωμη μου δεν ειναι τοσο σημαντικο stat το οff the ball.
balsast wrote:Έιχα μια γενική ιδέα αλλα εσυ με βοήθησες ακόμα περισσότερο.Αν σκεφτείς ή ανακαλύψεις κάτι ακόμα θα ημούν πρόθημος να το μάθω.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Αν μου πεις τι τακτικη σκεφτεσαι να ακολουθησεις, ισως να μπορεσω να βοηθησω παραπανω :D
Innocentia nihil probat.
balsast
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sat Nov 17, 2007 7:44 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω πάρει τον Ολυμπιακό και η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω κατασταλάξει σε ένα σχήμα.Ποιό πολύ σκέφτομαι το 4-3-3 με ένα κόφτη στο κέντο ή 4-2-3-1.Φαίνεται το πρώτο να δουλεύει καλύτερα.Πάντως να ξέρεις ότι πιο πολύ με νοιάζει τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ενας παίχτης,όχι για αυτούς που έχω,αλλά για αυτούς που ψάχνω ώστε να ενισχύσω την ομάδα.Θέλω να βγαίνουν καλές οι μεταγραφές και να μην ξοδεύω τα λέφτα άσκοπα.
User avatar
Reggen
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Wed Jun 08, 2005 7:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

balsast wrote:Έχω πάρει τον Ολυμπιακό και η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω κατασταλάξει σε ένα σχήμα.Ποιό πολύ σκέφτομαι το 4-3-3 με ένα κόφτη στο κέντο ή 4-2-3-1.Φαίνεται το πρώτο να δουλεύει καλύτερα.Πάντως να ξέρεις ότι πιο πολύ με νοιάζει τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ενας παίχτης,όχι για αυτούς που έχω,αλλά για αυτούς που ψάχνω ώστε να ενισχύσω την ομάδα.Θέλω να βγαίνουν καλές οι μεταγραφές και να μην ξοδεύω τα λέφτα άσκοπα.
Εχω την εντυπωση πως το 4-2-3-1 ταιριαζει γαντι στον Ολυμπιακο, οποτε σου δινω τα κατα την γνωμη μου key stats ανα θεση σε ενα επιθετικογενες 4-2-3-1, κατα σειρα προτεραιοτητας. Σου δινω και παικτες παραδειγματα ανα θεση (που μπορεις να φερεις) ωστε να εχεις μια πιο καλη εικονα. οτι απο αυτα τα στατιστικα ειναι 15+ ειναι αψογο. Σε νεαρους παικτες, αν αυτα ειναι στο 13+ ειναι καλες περιπτωσεις.

GK:communication (συντονισμος αμυνας, ΠΟΛΥ σημαντικο), handling, reflexes, positioning, jumping, one on ones, command of the area, rushing out, kicking. Τιm Wiese (werder)

SB: pace, acceleration, positioning (πολυ σημαντικο), tackling, crossing, stamina. (Monzon, Boca)

CB: Concentration, positioning, marking, tackling, jumping, bravery, teamwork, decisions. (leandro Gioda independiente, τσιμπα τον, θεος!)

DM(κοφτης) : marking, tackling, positioning, workrate, stamina, strength. (Torres, San Lorenzo)

CM: teamwork, passing, long shots, stamina, marking. (Dujmovic, Amkar)

AML/R : pace, acceleration, dribbling, flair, crossing, off the ball. (luciano Galetti)

AM: creativity, long shots, passing, teamwork,dribbling, decisions, flair. (majewski, Polonia)

CF τυπου Darko: strength, off the ball, composure, finishing, anticipation, jumping, heading.

CF τυπου Diogo : long shots, first touch, decisions, off the ball, composure, finishing, dribbling.

Κατι τελευαταιο:ενα stat που πολλοι υποτιμουν ειναι το determination. ΜΕΓΑ λαθος. το determination ειναι ο αγωνιστικος τσαμουκας ενος παικτη κι ειναι καλο να το εχει ολη η ομαδα. Νικες σε ντερμπι, δυσκολα παιχνιδια, και ανατροπες αποτελεσματων σε ματς που στραβωνουν ειναι θεμα determination. Eπισης το pace/ acceleration ειναι χρησιμοτατο για ολες τις θεσεις. Π.χ., αν εχεις αργη αμυνα MHN διανοηθεις να παιξεις τεχνιτο off side η να την βαλεις στο push up.

Αν υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω αδερφε, πεστο και μακαρι να ειμαι σε θεση να βοηθησω!
Innocentia nihil probat.
FilippoT
Amateur
Amateur
Posts: 237
Joined: Sun Mar 16, 2003 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς ποσους ξενους επιτρεπονται σε καθε EU χωρα?
απο αγγλια ξερω οτι δεν εχει οριο αφου ισχυει το work permit???!!!Σκεφτομαι ενα πατσακι με ερισοτερους γηγενεις παιχτες προ Bosman εποχη κανοντας uncheck το ΕU απο τον editor στα nations
laskas
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 04, 2007 5:49 pm
Football Manager της ομάδας: panionios
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΙΚΡΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΤΑΡΩ ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΙΜΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΙΚΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ....
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΣ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ATTRIBUTES ( π.χ WORKRATE ή DETERMINATION ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...) ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΠΑΙΚΤΗΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΛΑΜΠΡΟ ΜΕΛΛΟΝ....
( οποιαδήποτε πληροφορία πάνω στο θέμα θα φανεί χρήσιμη ακόμα και η προπόνηση που χρειάζονται για να εξελιχθούν )

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
steroum
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 585
Joined: Sun Jan 04, 2009 2:59 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos, Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θελω να ρωτησω ποια stats πρεπει να προσεξω σε εναν center forward και ποια σε εναν striker; Η μηπως δεν υπαρχει διαφορα στα stats που πρεπει να κοιταξω;
ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΟΥ:
(FM2009) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε (Εδώ που άρχισαν όλα)
(FM2010) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε 2 (Mία γυναίκα συνεχίζει την παράδοση)
(FM2011) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο (Με 7/11 Έλληνες παίχτες παλεύω για την καταξίωση)
(FM2012) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο κόντρα στην οικονομική κρίση (Mπορώ με πενιχρά οικονομικά να φτάσω στην κορυφή της Ευρώπης; )
(FM2013) Στον δρόμο για την καταξίωση (Τα πρώτα προπονητικά βήματα στην Ιταλική Serie B με σκοπό την δόξα)
User avatar
ArxaioS_
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sat Apr 25, 2009 2:04 am
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK-Asteras Tr
Status: Bet_MaNiaC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

steroum wrote:Θελω να ρωτησω ποια stats πρεπει να προσεξω σε εναν center forward και ποια σε εναν striker; Η μηπως δεν υπαρχει διαφορα στα stats που πρεπει να κοιταξω;
τα εχει γραψει πιο πανω αδερφε....
   Μια ιστορια για την παοκαρα...    Απο το μικρόφωνο στα αποδυτήρια
Post Reply

Return to “Παίκτες / Προπονητές FM2009”