Πως βελτιωνω τους νεαρους παικτες στην προπονηση?

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πως βελτιωνω τους νεαρους παικτες στην προπονηση?
ArK''ass''
Backup
Backup
Posts: 919
Joined: Sun Jul 13, 2008 11:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η Fireblast φετος δουλευει καλα???
Γιατι δεν την δοκιμασα ακομα!
:evil: Vegeta prince of all saiyans!!!
User avatar
OtiNaNAi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7424
Joined: Sun Jun 22, 2008 10:56 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ-Real Madrid-Arsenal-Milan
facebook προφίλ: manolo.vasiliadoff
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι βοηθαει περισσοτερο στην εξελιξη ενος νεου παιχτη??

να τον εχω στην ομάδα νεων, με καλή προπόνηση και καλα training facilities?

ή

να τον στειλω δανεικο σε μικρότερη ομάδα οπου θα παίζει στους μεγάλους??
Þ ★ ᾶ ★ ǿ ★ κ
User avatar
GLOP
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Thu May 01, 2008 12:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αναλογα την ηλικια του.. Εγω συνηθως τους εχω στα unter-21 κ με την πρωτη ευκαιρια τους χρησιμοποιηω κ στους βασικους.. Π.Χ. ο Νινης τον ειχα στην Ιντερ κ οταν εμπαινε αλλαγη εβγαζε γκολ.. -doublekiss
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ.. ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΟ
User avatar
OtiNaNAi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7424
Joined: Sun Jun 22, 2008 10:56 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ-Real Madrid-Arsenal-Milan
facebook προφίλ: manolo.vasiliadoff
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μιλαμε για παιχτες γυρω στα 18-19 που όμως δν ειναι ακομα αρκετα καλοι για την πρωτη ομάδα
Þ ★ ᾶ ★ ǿ ★ κ
User avatar
GLOP
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Thu May 01, 2008 12:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καταλαβα.. Εγω παντως αυτο κανω. Αν τους δωσεις ευκαιρια σε ευκολο ματσ η προς στο τελος της περιοδου αν εχεις εξασφαλησει το πρωταθλημα κανει πολυ καλο.. Κ επισης αν εχεις καλους coaches και καλο προγραμμα θα πανε πολυ καλα!! Εγω αυτα κανω και παιζω με wonderkids! -doublekiss
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ.. ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΟ
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πως βλεπω την βελτιωση τουσ?
User avatar
GLOP
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Thu May 01, 2008 12:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο training το δειχνει με βελακια. οτα ειναι προς τα επανω ειναι βελτιωση αν ειναι προς τα κατω το αντιθετο..
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ.. ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΟ
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τι πιστευετε τελικα δανεικους ή
under 21
User avatar
Sir___Alex
National Manager
National Manager
Posts: 9822
Joined: Tue Jul 15, 2008 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: -
facebook προφίλ: VagelisPs
twitter: Vagelis_Ps
Status: Έχει διαβάσει το κόμικ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν ενας παικτης ειναι ανω των 19 (και δεν κανει ουτε για αλλαγη ακομα)τοτε δενεικος.

αν ειναι μεχρι 19 και ειναι καλος τοτε u-19 και χρησιμοποιηση σε μερικα ματς στους μεγαλους.

αν ειναι μεχρι 19 και ειναι μετριος δανεικος.

αν ειναι μεχρι 19 και δεν ειναι καν μετριος τοτε μονο u-19
Join the Universal Church of Truth
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν, ιδού μερικές γενικές οδηγίες για το πώς να χειρίζεστε τούς νεαρούς παίκτες σας. Οι στόχοι σας είναι οι εξής:
1) Να βελτιωθούν τα attributes των παικτών.
2) Να βελτιωθεί το consistency των παικτών. Το αν ένας παίκτης έχει καλό consistency ή όχι, μπορεί να φαίνεται στα coach reports, αλλά μπορεί και όχι.
3) Να αποκτήσουν οι παίκτες μια καλή προσωπικότητα, η οποία βοηθάει στο ατομικό morale, στους τραυματισμούς, στο squad harmony και στην τελική επίδοση του παίκτη.

Τα τρία αυτά είναι αλληλένδετα, αλλά θα προσπαθήσω να τα χειριστώ ξεχωριστά για να γίνει η μέθοδος πιο κατανοητή.

1- Εδώ χρειάζεστε καλά facilities, καλούς coaches και -το κυριότερο όλων- χρόνο συμμετοχής στην πρώτη ομάδα. Επίσης, πρέπει να κρατάτε τούς νεαρούς ευτυχισμένους, δηλαδή δίνετε τα συμβόλαια που θέλουν και να μην το παρακάνετε με το training workload, ώστε να μη γίνουν "unhappy with high training workload". Η πολύ βαριά προπόνηση μπορέι να τούς τραυματίσει και να χάσουν κρίσιμους μήνες ανάπτυξης, οπότε προσοχή.

Και κάτι για τούς πιο προχωρημένους: δεδομένου ότι για κάθε θέση τα attributes που μετράνε είναι άλλα, είναι καλή ιδέα να αλλάξετε τη διανομή τού training workload, ώστε να αναπτυχθούν περισσότερο τα σημαντικά attributes. Πχ, για ένα "γρήγορο" επιθετικό, είναι καλή ιδέα τα πιο επιβαρημένα sliders να είναι τα Aerobic και Shooting, ενώ ταυτόχρονα το πιο ελαφρύ να είναι το Defending. Αντίστοιχα για τις άλλες θέσεις.

2- Το consistency αυξάνει και με την ηλικία, αλλά κυρίως αυξάνει με τον αριθμό συμμετοχών σε αγώνες. Είναι σημαντικό αυτό να συμβεί σε μικρή ηλικία, που αυξάνει πιο εύκολα. Έτσι, σίγουρα είναι καλή ιδέα κάποια στιγμή ο υποσχόμενος νεαρός να πάει δανεικός για να βγάλει ολόκληρη χρονιά ενώ είναι ακόμα μικρός. Το consistency είναι σημαντικό, καθώς από αυτό εξαρτάται το πόσο συχνά ο παίκτης έχει "κακές μέρες".

3- Οι παίκτες χρειάζονται βασικά καλά determination, professionalism και pressure, και τουλάχιστο μέτριο ambition. Το determination φαίνεται στο προφίλ, τα άλλα μπορεί να φαίνονται στα coach reports. Χαρακτηριστικό των παικτών με μικρό professionalism είναι ότι διαμαρτύρονται εύκολα για το training workload, ενώ το pressure φαίνεται από το πώς αντιδράει στα transfer rumours και σε μερικά team talks. Aν δεν τα έχουν καλά αυτά, χρειάζονται tutoring από κάποιο παίκτη που να τα έχει καλύτερα από αυτούς, ή έστω κάποια να είναι ίσα και κάποια καλύτερα.


Συμπέρασμα:

Οπότε, να πώς χειρίζομαι κατά μέσο όρο τούς υποσχόμενους νεαρούς:
α) Στα 16 τους, αν χρειάζεται, τους κάνω tutoring με κάποιον έμπειρο παίκτη που ξέρω ότι έχει καλή προσωπικότητα. Τους αφήνω να παίζουν στους νέους. Αν έχουν ήδη καλή προσωπικότητα (πχ, resolute), το tutoring δε χρειάζεται.
β) Στα 17, αν είναι έτοιμοι να παίζουν βασικοί σε κάποια κατηγορία, τους στέλνω δανεικούς. Έτσι, θα ανέβει το consistency αλλά και πολλά σημαντικά mental attributes αρκετά. Αν τελικά δεν παίζουν βασικοί, την πατήσατε, οπότε προσοχή. Αν δε βρω κατάλληλη ομάδα να τούς στείλω ή δεν είναι ακόμα αρκετά καλοί για να παίξουν κάπου βασικοί, τους κρατώ στους νέους και τους δίνω συμμετοχές σε εύκολα παιχνίδια τής πρώτης ομάδας μου.
γ) Στα 18, αν όλα πάνε καλά, είναι έτοιμοι για πιο πολλές συμμετοχές στην πρώτη ομάδα. Αν το πρώτο tutoring δεν είχε καλά αποτελέσματα, μπορεί να ξαναεπιχειρίσω με άλλο μέντορα. Αν το (β) δεν πήγε τέλεια ή αν κάποια mental είναι ακόμα υπερβολικά χαμηλά, επαναλαμβάνω το (β).
δ) Από τα 19 και μετά, οφείλουν να είναι έτοιμοι για κάποιες καλές συμμετοχές στην πρώτη σας ομάδα. Αν όμως είναι αμυντικοί/τερματοφύλακες όπου η εμπειρία είναι σημαντική, αποφασίζω ανάμεσα σε δανεισμό ή ομάδα νέων με το εξής κριτήριο: Αν θεωρήσω πιο σημαντικό το να αναδιανείμω τα attributes τους με κατάλληλη προπόνηση, τότε τούς κρατώ για να τούς προπονώ εγώ. Αν θεωρήσω πιο σημαντικό το να βελτιωθεί κι άλλο το consistency ή/και τα mental, συνεχίζω τούς δανεισμούς.

Τέλος, να αναφέρω ότι οι παίκτες που έχουν πρόβλημα στα important matches ή είναι injury prone, συνήθως δεν αξίζουν τη φασαρία. Ασχολούμαι με τούς υπόλοιπους.
laxpix
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Feb 09, 2007 4:13 pm
Location: Αιγινα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

πως κανω tutoring? Που υπαρχει αυτη η επιλογη?
User avatar
Steveibrahimovic
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Sun Jan 20, 2008 4:35 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός,Παναχαϊκή
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πας στο player interaction του νεου.Κάτω κατω λεει ''link player''(ή κάτι τέτοιο,δεν θυμαμαι) και σου εχει παίκτες για τo tutoring -mathima .
Έπειτα διαλέγεις μια από τις επιλογές κάτω από το ''learn from player''.
Είσαι στο μυαλόοοοοο....
κάτι μαγικόοοο...
όπου πας εσύ
θα 'μαι παντα εδώ
να σου τραγουδώωωωω....
laxpix
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Feb 09, 2007 4:13 pm
Location: Αιγινα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ευχαριστω πολλη
User avatar
fon7
Asst Researcher ΠΑΣ Γιάννινα & ΕΠΣ Ηπείρου
Asst Researcher ΠΑΣ Γιάννινα & ΕΠΣ Ηπείρου
Posts: 3150
Joined: Thu Oct 21, 2004 9:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Γιάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην Ελλάδα αν πάει 17 δεν κάνει tutoring;Ή αν υπογράψει συμβόλαιο.Γιατί μετά δεν το βγάζει.
Επίσης σχετικό άσχετο...Βάζω ένα παίχτη για να κάνει tutoring αλλά το confirm παραμένει απενεργοποιημένο.
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2009”