Απορίες για τα system requirements του FM09

Απορίες σχετικά με Τεχνικά Θέματα πάνω στο Football Manager 2009
Forum rules
Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
Post Reply
Di Anastasio
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Wed Oct 26, 2005 9:23 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν, εγώ είμαι από τους πολύ άρρωστους του παιχνιδιού...μιλάμε από τους πρώτους που άρχισα να παίζω από όταν πρωτο-βγήκε το CM, με μόνο το Αγγλικό πρωτάθλημα και υποτυπώδη γραφικά, που ήταν τόσο αστείο παιχνίδι που αν έπαιρνες τον Alan Searer, σου έβαζε 50-60 γκολ την χρονιά.

Τέλος πάντων..ετοιμάζομαι να πάρω το FM09...έχω ξεσκονίσει το pc (disk cleanup, defragment, κλπ) και φτάνω στην κρίσιμη ερώτηση:

laptop HP, Windows XP
processor 2GHZ
RAM 1GB
Κάρτα GeForce 7400.

Για ελάτε ρε παιδιά και πείτε μου...να το βάλω το ρημάδι ή δεν θα το ευχαριστηθώ; Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω μια Valencia με Kaka, Fred, Fabregas που τα έχει σαρώσει όλα σας λέω..κρίμα να την πετάξω χωρίς λόγο! (:
Luca Toni
Coach
Coach
Posts: 2519
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:24 pm
Football Manager της ομάδας: δεν προλαβαίνω να παίξω....
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Barcelona,Lazio
Location: mind@budapest... body@γαλατσάκι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω επεξεργαστή 2,26ghz,μνήμη 4gb και κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce 9300M GS σε Windows Vista.Νομίζω πως είναι μια χαρά αλλά το παιχνίδι δεν μπορώ να το παίξω καθώς πολλές φορές κολλάει και μπορώ να βγω μόνο με διαχείριση εργασιών,δηλαδή δεν κάνω save και κάθε φορά το χάνω.Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?Αν χρειάζεται απενεργοποιώ και το 3D,αλλά δεν πιστεύω πως είναι αυτό.
Di Anastasio
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Wed Oct 26, 2005 9:23 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Luca Toni wrote:Έχω επεξεργαστή 2,26ghz,μνήμη 4gb και κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce 9300M GS σε Windows Vista.Νομίζω πως είναι μια χαρά αλλά το παιχνίδι δεν μπορώ να το παίξω καθώς πολλές φορές κολλάει και μπορώ να βγω μόνο με διαχείριση εργασιών,δηλαδή δεν κάνω save και κάθε φορά το χάνω.Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?Αν χρειάζεται απενεργοποιώ και το 3D,αλλά δεν πιστεύω πως είναι αυτό.
Νομίζω ότι αυτό που φταίει δεν είναι κανένας υπολογιστής, αλλά το ίδιο το παιχνίδι.

Διαβάζω τα posts όλων των παιδιών που το έχουν πάρει το παιχνίδι, όλοι τους σεβόμενοι τα requirements που η ίδια η εταιρεία κατασκευής έχει θέσει, και παρόλα αυτά όλοι τους έχουν του κόσμου τα προβλήματα.

Έχω την εντύπωση, πως πρόκειται για το ωραιότερο παιχνίδι του κόσμου με τους περισσότερους και πιο φανατικούς υποστηρικτές-πελάτες, και μια εταιρεία κατασκευής που έχει βαλθεί να καταστρέψει ένα άκρως επικερδές προϊόν.
Τι να πω...αυτά τα πράγματα που συμβαίνουν είναι τουλάχιστον γραφικά! Εσύ φίλε με βάση την ανακοίνωση της εταιρείας, είσαι super...άντε όμως να βγάλεις άκρη.

Εγώ προσωπικά, είμαι κάθετα αντίθετος με την λογική "απενεργοποιώ το 3D". Πληρώνεις ένα προϊόν για να πάρεις το 100% του προϊόντος εφόσον σέβεσαι τις συνθήκες (requirements) που η εταιρεία κατασκευής έχει θέσει για την σωστή κι ασφαλή λειτουργία του προϊόντος.

Για σκέψου να πας να πάρεις ένα cabrio, που όταν έχει ήλιο, τα μέταλλα να διαστέλλονται και να μην ανοίγει η οροφή...παρά μόνο το βράδυ με χαμηλή θερμοκρασία. Πως θα σου φαινόταν αυτό...δεν θα ήταν σαν να σε κορόιδευε η αυτοκινητοβιομηχανία; Δεν θα απαιτούσες ή να σου επιστρέψουν τα λεφτά ή να σου φτιάξουν το πρόβλημα άμεσα;
User avatar
burgos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 350
Joined: Tue Mar 29, 2005 9:38 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Βέροια, Marseille
Location: Βέροια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ το παίζω σε λαπτοπ με Intel centrino 1,66Ghz, 1GB RAM, ATI RADEON 256MB και Vista και παίζει καλά αλλά λίγο αργά με 5 χώρες ανοιχτές και φορτωμένους όλους τους παίκτες. Δεν μου έχει κολλήσει ποτέ και παίζω αρκετές ώρες την μέρα.
Luca Toni
Coach
Coach
Posts: 2519
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:24 pm
Football Manager της ομάδας: δεν προλαβαίνω να παίξω....
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Barcelona,Lazio
Location: mind@budapest... body@γαλατσάκι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ε τότε ρε φίλε burgos τι να πω...μάλλον δεν είναι της μοίρας μου γραφτό!!!
MeReNdA
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 541
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:57 am
Football Manager της ομάδας: Parma, Sao Paolo, Carlisle
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Βarca
Location: Μπραχάμες..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδες με 1gb 533mhz dual channel ram ειναι λογικο που κανει κανα 2λεπτο το setting up game οταν ξεκιναει το ματς σε 3d?

Και για να μην ανοιγω αλλο τοπικ αν και οφτοπικ, υπαρχει καποιος τροπος να προσπερναω ευκολα στο αρχικο loading του παιχνιδιου τις εικονες των κατασκευαστων/χορηγων/κ.α, να φτανω δλδ πιο συντομα στο μειν μενου?
Image
Image
Image
Image
Image
charilaos
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:36 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα σε ολους,εχω ενα λαπτοπ toshiba satellite L20 prossesor:1.73GHz,ram:1gb,καρτα:mobile Intel(R)915GM/GMS,910GML EXPRESS.Παιζω το παιχνιδι αλλα στο 3d τον βλεπω τον αγωνα μισο γιατι κολλαει πολυ ενω και στο setup κανει κανα 2λεπτο να το φορτωσει.Θελω να ρωτησω,ειναι προβλημα της καρτας μου η χρειαζεται να βαλω και αλλη μνημη?
User avatar
stratos79
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 640
Joined: Sat Oct 16, 2004 11:41 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικος και όχι μόνο!!!
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος-Α.Ο.Καβαλας
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Παιδια θελω να αναφερω 2-3 προβληματακια που μου ετυχαν αφου εκανα φορματ στον υπολογιστη μου και ξαναεγκατεστησα το παιχνιδι

1. Σταματησε να μου κρασαρει (αυτο ειναι το καλο) αν και ειμαι στην πρωτη χρονια στην μεση της

2. Δεν μου βγαζει πια την επιλογη για την οθονη μου 1680 Χ 1050 που μου εβγαζε πριν τον φορματ. (μπορω μονο να παιζω φυσιολογικα σε παραθυρο windows)

3. Οταν παταω το κουμπι για να προχορησει το παιχνιδι μου βγαζει παρα πολλες φορες οτι το παιχνιδι δεν ανταποκρινεται ή μου βγαζει load game και μετα συνεχιζει κανονικα

4. Κολαει τρελα αν εχω ανοιχτο και αλλο προγραμμα (και το πιο απλο) και ας ειναι και δυνατο το μηχανημα μου

5. Μπορει καποιος να μου πει αν τα εχει συναντησει αυτα και αν εχει λυσει καποιο απο αυτα?

Σας ευχαριστω περιμενω απαντησεις
Η Σιωπή είναι η πιο Τέλεια Εκφραση της Περιφρόνησης...
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

εγω το εχω συναντησει. ενω το παιχνιδι κανει processing πολλες φορες μου βγαζει οτι δεν ανταποκρινεται ομως οταν τελειωσει το processing συνεχιζει κανονικα το παιχνιδι, βέβαια αυτο συμβαινει μόνο όταν ενω παιζω φμ εχω ανοιχτο τον internet explorer πχ. όμως δεν κραταει το προβλημα παραπανω απ'οσο διαρκει το processing.
:liverpool:
raul13
Amateur
Amateur
Posts: 133
Joined: Tue Jan 11, 2005 6:30 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Madrid
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια με την Asus 4650 SVGA ( 512MB) για 3d ειμαι οκ?
User avatar
iceman3322
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 439
Joined: Mon Oct 30, 2006 1:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool-Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά εγώ έχω έναν P4 στα 2,8(με overclock στα 3.2)με μνήμη 1GB κ κάρτα γραφικών ATI Radeon HD 3850 με 512mb μνήμη.
θα μου παίζει?κ εαν ναί θα μου δείχνει τους οπαδούς στις κερκίδες όταν βλέπω το μάτς 3D?γιατι σε έναν φιλό δν δείχνει τπτ.κ καλα τις κερκίδες χωρίς καρέκλες κ χωρίς ανθρώπους.(δν ξέρω εαν τους δείχνει απλα ρωτάω λογικά σκεπτόμενος).

by the way ειμαι φανατικός μανατζεράκιας απο το 1998-1999 κ τα έχω όλα αυθεντικά.εκτός απο αυτό που δν το έχω πάρει ακόμα αλλα πρώτα θέλω να δώ εαν θα μου το τρέχει για να μην ξενερώσω μετά την αγορά του.
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οι κερκιδες θα παραμεινουν αδειες και με υπολογιστη του τριχιλιαρου ακομα .
το παραξενο με το παιχνιδι ειναι οτι σε μερικους ,ενω υπερκαλυπτουν τις απαιτησεις ,κολλαει π.χ. στο set up match για αγνωστο λογο .

αλλοι με λιγοτερο δυνατο πισι το παιζουν γρηγοροτερα :drinking:
σιγουρα θελεις αλλο ενα gb ram για να εισαι ανετος
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904129

παιδιά πλζ απαντήστε γιατί καιγόμαστε...

το έχει το FM2009 ή όχι;

εννοείτε για το 3d της υπόθεσης
Jimi_
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 366
Joined: Fri Oct 17, 2008 9:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@ Sponis

Ο επεξεργαστής δε θα την παλέψει και πολύ!!! Μέχρι να φορτώσει το κάθε παιχνίδι θα βλέπεις καμιά ταινία στο ενδιάμεσο!!!
Από μνήμη καλά είναι και το τσιπ γραφικών είναι συμβατό μετά το patch, αλλά η cpu με προβληματίζει...

edit
Νομίζω ότι πρέπει η SI να μπει κάπου στα Γκίνες αφού κατάφερε το ακατόρθωτο... το πιο απλό φαινομενικά παιχνίδι έχει γίνει ένα από τα πιο απαιτητικά!!!!
Δώστε στη SI το pacman ή το UFO και θα σέρνονται και οι τετραπύρηνοι! :D :D :D
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

και εγώ αυτή την εντύπωση είχα για τον επεξεργαστή απλά δεν ήξερα περί κάρτας γραφικών...

ψάχνει ένας φίλος λάπτοπ φτηνό για να παίζει FM και μόνο...

αν έχετε τπτ κατά νου, ρίχτε το
Post Reply

Return to “Τεχνικές Ερωτήσεις”