Απορίες για τα system requirements του FM09

Απορίες σχετικά με Τεχνικά Θέματα πάνω στο Football Manager 2009
Forum rules
Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
Post Reply
rollover
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Thu Apr 24, 2008 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Inter
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Paidia...
Exw CORE 2 DUO EPEKSERGASTI
2GB RAM
KARTA GRAFIKWN INTEL GMA

To pro 2009 paizei kai trexei fovera..
8a paizei to manager??
help
leriban
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Tue Aug 19, 2008 12:29 pm
Football Manager της ομάδας: real madrid- PAO
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχω μια Gforce 8500 GT 512 ΜΒ και οταν παιζω δεν εχω καθαρη εικονα στο 3D.τι αλλο μπορει να φταιει?
hoppipolla7
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:33 pm
Football Manager της ομάδας: Grenoble
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδες,βοηθεια!Παω να παιξω και με "στελνει" ως εξης-> cannot run game,failed to set up graphics system! Απο τα αλλα requirements ειμαι οκ,αλλα μαλλον απο καρτα γραφικων οχι...Εχω μια radeon 9250..Τι λετε? Δν θα παιξει?
kleomenis_k
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Mon Nov 26, 2007 7:10 pm
Football Manager της ομάδας: Kalamata F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Thessaloniki Kalamata
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κριμα για εμας που επαιζε το 08 να μην μπορουμε να παιξουμε το 09 λογω καρτας γραφικων...
και το θεμα ειναι μονο το 3d ενω ολο το υπολοιπο παιχνιδι παιζετε με την πιο απλη καρτα γραφικων.....
Kalamata F.C. Football Manager Live

http://kalamatafc2008.fml.gr/
StefG
Trialist
Trialist
Posts: 36
Joined: Sat Feb 19, 2005 4:11 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά, έχω πρόβλημα με την 3D εικόνα. Μου άρεσε στο demo (το είχα δει σε άλλο υπολογιστή) και γι'αυτό κυρίως πήρα το παιχνίδι! :(
Έχω περάσει το patch στο παιχνίδι. Επίσης εγκατέστησα και αυτό:
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en, χωρίς να αλλάξει κάτι...
Ξέρετε τι φταίει και αν μπορώ να κάνω κάτι; Ευχαριστώ...

Ο υπολογιστής μου:
AMD Athlon XP 2600+ 1.92GHz
NVidia GeForce FX 5200 Αυτό φταίει; Χρειάζεται οπωσδήποτε από 5900 και πάνω;
1 GB RAM
Windows XP SP3

Image
DOR1K1N
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Fri Nov 14, 2008 1:06 pm
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

stefg εχω την ιδια καρτα με εσενα..
εγω δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα,εκτος αμα εχαιρεσεις μια μικρη καθυστερηση (spikes) στην διαρκεια του παιχνιδιου (3Δ)

αλλα δεν ξερω αμα πρεπει να τα ριξω στην καρτα γραφικων η στο υπερβολικα γεματο,γερικο pc μου :P
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πλακα εχει , ετσι οπως γερνουν ειναι σαν να παιζεις επιτραπεζιο ποδοσφαιρακι :geek:
εχεις βαλει τους τελευταιους driver για την καρτα σου ?
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπον ,πρωτες εντυπωσεις θετικες .
εγκατασταση μεχρι τις 2 περιπου και μετα μεχρι 5.30 το πρωι ψαχουλεμα :arcade:

παιδες εγω ειμαι με ενα λαπτοπ με core duo 1.73 Ghz , ram 2gb , καρτα γραφ. intel gma 950 , windows vista .
οταν βγηκε πριν λιγο καιρο το ντεμο και το εβαλα ειχα ψιλο-απογοητευτει : και δεν επαιζε το 3d και γενικα μου εδινε το παιχνιδι την αισθηση οτι αργουσε αρκετα εως πολυ . ξαναεβαλα λιγες μερες πριν το fm08 και ηταν γρηγοροτερο αλλα οχι και πολυ . λεω θα ειναι που εχω γεμισει το πισι με βλακειες ,θα κανω ενα φορματ πριν το 09 και θα στρωσει .
ομως βγηκε το 09 και δεν αντεξα και το εγκατεστησα μαζι με το πατς . παραδοξως ετρεχε μια χαρα και εδειχνε και το 3d χωρις κανενα προβλημα ...γιουπι! το πατς εκανε τη δουλεια του :yea:

καθαριστε λιγο τον υπολογιστη σας ,μην τρεχετε πολλα προγραμματα μαζι με το παιχνιδι ,βαλτε τελευταιους driver σε καρτες και οπωσδηποτε το πατς . αντε ,καλη επιτυχια σε ολους! παω να συνεχισω 8)
User avatar
phidias
Backup
Backup
Posts: 816
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:29 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

TazZ_13 wrote:
phidias wrote:Σε λάπτοπ Sony Vaio με 2,26 Ghz επεξεργαστή και 3 gb ραμ λέτε θα τρέχει αξιοπρεπώς?
Ναι λογικα, αλλα πες μας και τι καρτα γραφικων εχεις για να μην βρεθεις προ εκπληξεως :wink:
Ati RADEON 3400 κάτι τέτοιο
ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13!

Οι αναλύσεις του Αλέφαντου με τα σουμπουτέο στο τηλεάστυ μας μαθαίνουν ποδόσφαιρο
lobster
Amateur
Amateur
Posts: 198
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:59 pm
Football Manager της ομάδας: West Ham
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκτός από το pc που εχω στο σπίτι, στο οποίο το παιχνίδι παίζει κανονικά, έχω και ένα mac. Έχει 1.5gb ram, κάρτα γραφικών ati radeon 9200 και επεξεργαστή 1.33 GHz PowerPC G4.

Υπάρχει περίπτωση να παίζει? Μπορώ να κάνω κάτι?
Spoiler: show
Image
Image
3 CLASSES DATABASE- Τα Πρωταθλήματα των Γενναίων και Δυνατών
Image
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σύμφωνα με τα requirements για Mac όχι, είσαι πολύ μακρυά από τις ελάχιστες, ειδικά στην κάρτα που σε Mac θέλει από ότι λέει πολύ ανώτερη (X1600 για ATI που μιλάμε) από τα PC (ΑΤΙ 9800, προηγούμενης γενιάς δηλαδή από την αντίστοιχη που ζητάει σε Mac). Για να καταλάβεις αυτή που έχεις είναι η κατώτερη της προηγούμενης γενιάς από αυτή που ζητάει η οποία μάλιστα είναι η high performance-budget έκδοση, δηλαδή φθηνή με καλές επιδόσεις, συνήθως πλησιάζουν τις top τις αντίστοιχης γενιάς.

Όσο για το θέμα με τους παίκτες της Πίζας δείχνει για πρόβλημα drivers και όχι μικρών δυνατοτήτων κάρτας. Δεν είναι ότι δεν μπορεί να βγάλει τα γραφικά, αλλά δεν τα εμφανίζει όπως θα έπρεπε. Τέτοια θέματα κατά 99% είναι προβλήματα software (drivers, directx κλπ).
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
ironman27
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Nov 16, 2008 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παρακαλω την βοηθεια σας!!!!!!! Πηρα το fm09, το pc πληρει τα system requirements του παιχνιδιου, εχω εγκαταστησει και το directx. Κανω install το παιχνιδι, ολα καλα ολα ωραια, και φτανει η στιγμη να παιξω παιχνιδι με την ομαδα που εχω διαλεξει. Παιζει μια χαρα και μετα, αφου εχει τελειωσει ο αγωνας, κολλαει το παιχνιδι. Παταω task manager και γραφει "δεν ανταποκρινεται". Βγαινω απο το παιχνιδι, ξαναρχιζω, μονο που αυτη τη φορα μεχρι τωρα, μολις παω να ξεκινησω ενα παιχνιδι (εχω επιλεξει 11αδα και παταω submit) κολλαει..

Αμα ξερει καποιος τι τρεχει να μου πει, θα με γλυτωσει απο ενα εγκεφαλικο!!!

ευχαριστω
ironman27
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Nov 16, 2008 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επισης, "τρεχω" το patch και μετα απο λιγο σταματαει γραφωντας "error reading file block 41" !!! τι ειναι αυτο παλι???
StefG
Trialist
Trialist
Posts: 36
Joined: Sat Feb 19, 2005 4:11 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eeee wrote: εχεις βαλει τους τελευταιους driver για την καρτα σου ?
multiplier wrote:Όσο για το θέμα με τους παίκτες της Πίζας δείχνει για πρόβλημα drivers και όχι μικρών δυνατοτήτων κάρτας. Δεν είναι ότι δεν μπορεί να βγάλει τα γραφικά, αλλά δεν τα εμφανίζει όπως θα έπρεπε. Τέτοια θέματα κατά 99% είναι προβλήματα software (drivers, directx κλπ).
Οκ, θα ψάξω λίγο να δω τι γίνεται με τους drivers. Ευχαριστώ. :wink:
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ironman27 wrote:επισης, "τρεχω" το patch και μετα απο λιγο σταματαει γραφωντας "error reading file block 41" !!! τι ειναι αυτο παλι???
Πρώτα από όλα να σου επισημάνω ότι υπάρχει ένα κουμπάκι edit κάτω από κάθε μήνυμά σου. Όταν θέλεις να συμπληρώσεις κάτι χρησιμοποίησε αυτό αντί να γράψεις νέο μήνυμα.

Όσο για το πρόβλημά σου δοκίμασες επανεγκατάσταση του παιχνιδιού; Το δεύτερο που αναφέρεις φαίνεται σαν κάποια αρχεία να μην έχουν μπει σωστά. Και κάτι τέτοιο θα μπορούσε κάλιστα να δημιουργεί και το πρώτο πρόβλημα.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
Post Reply

Return to “Τεχνικές Ερωτήσεις”