Περί editor (δημιουργία db και μεταφορά αυτής)

Απορίες πάνω σε πρόσθετα εργαλεία του παιχνιδιού όπως editors, FM Scout κτλ.
Forum rules
Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
Post Reply
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7978
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καθώς έχω-την περίοδο αυτή-άπλετο χρόνο στην διάθεσή μου,είπα να πειραματιστώ λίγο με τον editor του παιχνιδιού.Πρόθεσή μου είναι να δημιουργήσω μια db στην οποία θα έχω τις μέχρι σήμερα μεταγραφές των ομάδων της Superleague ως κανονισμένες για την 1/7/09 αλλά και τις κυριότερες από τον ευρωπαικό χώρο (και κάποια άλλα στοιχεία όπως ΜΜΕ για την Ελλάδα κτλ).Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1.Η χ ομάδα έχει budget για την season 08-09 500k και οι μεταγραφές που έχει πραγματοποιήσει για την season 09-10 και τις οποίες θα περάσω σαν κανονισμένες υπερβαίνουν το ποσό αυτό.Θα γίνουν ή όχι όταν φτάσει η 1/7/09;Αν η απάντηση είναι αρνητική,πώς ξεπερνάω το πρόβλημα αυτό (μην μου πείτε να βάζω πχ μηδενικά/μικρότερα ποσά,θέλω να εμφανίζονται αυτά που δημοσιεύονται);
2.Από που μπορώ να χρησιμοποιήσω την επιλογή εμφάνισης στο history του παίχτη μιας μεταγραφής με undisclosed fee;
3.Αφού δημιουργήσω την db μπορώ να την μεταφέρω σε άλλο υπολογιστή;Πού βρίσκεται αποθηκευμένη;

Ευχαριστώ πολύ!
User avatar
nicholas1313
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 355
Joined: Fri Nov 19, 2004 11:08 am
Αγαπημένη Ομάδα: PAO/Manchester United
Status: Same Shit Different Day
Location: Neverland
Has thanked: 0
Been thanked: 0

3)οι db που δημιουργεις βρισκονται συνήθως στο C:\Documents and Settings\My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2009\db

μπορεις απο εκει να την κανεις copy paste και να τη μεταφερεις οπου αλλου θες.

1)απο το λιγο που εχω ασχοληθει με το editing δε νομιζω πως εχει σχεση το τρεχον budget με μελλοντικες κλεισμενες μεταγραφές.Νομιζώ πως το παιχνιδι θεωρει τα λεφτα αυτα (των μεταγραφων που θα γινουν) ως ήδη πληρωμενα και δεν επηρεάζει το budget σου ουτε υπαρχει περιτπωση να μην πραγματοποιηθει η μεταγραφη.

2)νομιζω γινετε αν ξετικαρεις την επιλογη transfer fee.Δεν ειμαι 100% σιγουρος..αν θες δοκιμασε το.

ελπιζω να βοηθησα
Many people would rather die than think; in fact, most do.
-Bertrand Russell-
User avatar
kapoios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 678
Joined: Wed Feb 01, 2006 4:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ahtletic Bilbao
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Victorious Athletic celebrates famous Quadraple!
Location: Αιγάλεω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω κ γω μια ερωτηση πανω σε αυτο το θεμα. Υπαρχει τροπος να φτιαξω εναν παιχτη κ να του προσθεσω κ history? Αν ναι πως γιατι δεν βρισκω επιλογη...

Edit: Μολις το βρηκα οποτε ακυρο :P (αν υπαρχει τροπος να σβησω το ποστ μου ευχαριστως)
Υπολογιστής, αξία : 900 € , Σύνδεση στο Ιντερνετ, αξία : 20 € Χρήση του Viber, αξία : 0 €, το να σε κρατάω απασχολημένο με αυτό το ηλίθιο μήνυμα, αξία : ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ
antreas9
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Sat Jul 05, 2008 5:44 pm
Football Manager της ομάδας: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

MarcosG wrote: 3.Αφού δημιουργήσω την db μπορώ να την μεταφέρω σε άλλο υπολογιστή;Πού βρίσκεται αποθηκευμένη;

Ευχαριστώ πολύ!
και αφού τη μεταφέρουμε, και μεταφέρουμε και τα saves μας...γιατί δε μας παίζει ?
-toixosmesh
μου κρασάρει όταν πάω να κανω load, μου λεει οτι δε βρίσκει τη νέα database, ενώ όταν παω να τη βρω, τη βρίσκει κανονικά!
Post Reply

Return to “Eργαλεία Editing / 3rd party programs”