4-3-3 by sioutas (oυδέν σχόλιον)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αυτό που ήθελα να πω, βασικά, ήταν: Προσπαθήστε να μην το παίζετε Δώνης "εγώ θα παίζω 4-3-3" ενώ δεν έχεις παίχτες για 4-3-3. :D
prowler13
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Mon Nov 03, 2008 8:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

3η χρονια με παναθηναικο ειπα να εφαρμοσω το 4-3-3 του φιλου.κατεβηκα σε ολα τα ματς με το full attack και με ταλεντακια βραζιλιανιους μπροστα.6 αγωνιστικες πριν το τελος ειμαι στο +12 απο το δευτερο.
gchris
Trialist
Trialist
Posts: 79
Joined: Wed Aug 27, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν μου πιάνει τελικά έμενα το σύστημα του siouta. Δοκίμασα για περίπου 1 εξάμηνο με πολλές παραλλαγές και tweaks για να το προσαρμόσω στην ομάδα μου (Ολυμπιακός) αλλά τίποτα, η ομάδα πήγαινε από το κακό στο χειρότερο, ήμουν στην 8η θέση, αποκλεισμένος και από το κύπελλο και από Ευρώπη. Το γύρισα λοιπόν και πάλι στο παραδοσιακό 4-4-2 προσαρμοσμένο στην ομάδα που έχω και η ομάδα άρχισε να ρολάρει, 8 νίκες σε 9 αγώνες.

Τι να πω πάντως, πρώτη φορά τα βρίσκω τόσο δύσκολα, σε παλιότερα φμ και σύστημα Αλέφαντος να έπαιζες με Ολυμπιακό έκανες double για πλακα :D
fossas
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:02 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιζω το attack με την ΑΕΚ.Φοβερη αμυνα,πολυ καλη κυκλοφορια της μπαλας,ωραιοι συνδιασμοι αλλα goal τιποτα!
Οι MC χανουν παρα πολλες ευκαιριες οποτε πιστευω οτι θα πρεπει να εχουν αρκετα καλο finishing και πολυ καλο long shoot.
Για τους strikers να μην πω καλυτερα.....10 αγωνες και διχτια δεν εχουν βρει ουτε ο jebour ουτε ο blanco.
Siouta βαλε ρε συ και το περσινο συστηματακι που ειχες με τα 2 AMC,τα εσπαγε!!!
fossas
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:02 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιζω το attack με την ΑΕΚ.Φοβερη αμυνα,πολυ καλη κυκλοφορια της μπαλας,ωραιοι συνδιασμοι αλλα goal τιποτα!
Οι MC χανουν παρα πολλες ευκαιριες οποτε πιστευω οτι θα πρεπει να εχουν αρκετα καλο finishing και πολυ καλο long shoot.
Για τους strikers να μην πω καλυτερα.....10 αγωνες και διχτια δεν εχουν βρει ουτε ο jebour ουτε ο blanco.
Siouta βαλε ρε συ και το περσινο συστηματακι που ειχες με τα 2 AMC,τα εσπαγε!!!
User avatar
tzigger
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Fri Feb 08, 2008 10:48 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μοναδική μου ένσταση.. στο counter ! Με slow tempo kai short passes δε γίνετε δουλειά... η αντεπίθεση πρέπει να είναι tempo quick και passes direct..αν και αυτη η αλλαγή δεν μου αποδίδει τα αναμενόμενα..θέλει λιγο ψάξιμο η συγκεκριμένη εκδοχή!
-pappous
La Balone
Amateur
Amateur
Posts: 200
Joined: Tue Oct 30, 2007 4:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Boca Juniors
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκπληκτικα αποτελεσματα εντος εδρας με την Leeds ( 8-0-0 ) !

Αλλα εκτος δεν μπορω να πω το ιδιο ( 2-4-2 ) !

Χρησιμοποιω την normal και για να παρω αποτελεσμα εκτος πρεπει να κατεβαζω τα εξτρεμ στο κεντρο και να μην παιζουν τοσο ψηλα.

Να 'σαι καλα! :wink:
"Some people think football is a matter of life and death.
I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."


- Bill Shankly -
User avatar
S Vassilis
Amateur
Amateur
Posts: 199
Joined: Tue May 09, 2006 8:11 pm
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάρα πολύ καλή η τακτική σου Siouta σε όλες τις εκδοχές της. Με ΑΕΚ 90% ξεκινάω με attack (με κάποιες μικροαλλαγές) αλλά κατά την διάρκεια του παιχνιδιού μπορεί να χρησιμοποιήσω και τις υπόλοιπες και πάω περίφημα. Πρώτη χρονιά πήρα το πρωτάθλημα χωρίς να χάσω ούτε ένα ματς (22 νίκες 8 ισοπαλίες) και φέτος σε 6 ματς έχω 6 νίκες. Το παράξενο είναι ότι σκοράρουν όλοι εκτός από τον ST (Lewandowski) και δεν μου κάθετε καθόλου αυτό αλλά θα το στρώσω.
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

εγώ σε όλα τα παιχνίδια, εκτός απ΄τα ντέρμπι ξεκινάω με φουλ αττάκ. Οι ομάδες εκτός των 3-4 μεγάλων είναι για πολλά γκολ με αυτό το σύστημα αν έχεις μια σχετικά καλή ομάδα... στα ντέρμπι ξεκινάω με την απλή αττάκ.
tzigger wrote:μοναδική μου ένσταση.. στο counter ! Με slow tempo kai short passes δε γίνετε δουλειά... η αντεπίθεση πρέπει να είναι tempo quick και passes direct..αν και αυτη η αλλαγή δεν μου αποδίδει τα αναμενόμενα..θέλει λιγο ψάξιμο η συγκεκριμένη εκδοχή!
-pappous
γίνεται και παραγίνεται... αργό ποδόσφαιρο, με κοντινές πάσες... κοιμάται ο αντίπαλος, ανεβαίνει ψηλά να σε πρεσάρει και ξαφνικά πετάς τη μπάλλα στον επιθετικό για να βγει στην κόντρα...
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Συμφωνω με το Σιουτα. Το οτι τικαρεις το counter attack απλα σημαινει οτι αν εχεις την ευκαιρια θα βγεις στην αντεπιθεση, αλλα αυτο δε σημαινει οτι γενικα παιζεις αμυντικα (π.χ. Man Utd)


Τωρα αν παιζεις και αμυντικα ταυτοχρονα τοτε ναι, το direct ειναι ενδεδειγμενο.
Zose
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Sun Feb 17, 2008 3:17 am
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλο συστημα!Χρησιμοποιω το Nοrmal με τον Παο απο τα μεσα της πρωτης σεζον..Πητα το πρωταθλημα μ 9 βαθμους διαφορα και αποκλειστικα στο ουεφα στους "8" στα πεναλτι απο την σαλκε..Δευτερη χρονια ειμαι πρωτος εχοντας 1 ισοπαλια σε 8 αγωνες..Στο CL ειμαι πρωτος στον ομιλο μ αποκορυφωμα το Milan-Pao 0-4!!
dimitrisroni2008
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Fri Nov 14, 2008 11:05 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και ελεγα τελικα οτι δεν μου πιανει το συστημα (1η σαιζον με Ολυμπιακο) ως δια μαγειας απο Χριστουγεννα και μετα λες και εχω αλλη ομαδα!! 3,5 γκολ στην Ελλαδα μ.ο. και τρομερες εμφανισεις στην Ευρωπη! Σκοραρουν βεβαια οι επι8ετικοι σπανιως αλλα οι center back (ειδικα ο Gioda 8!! goals) και γενικα ολοι οι αλλοι! Τωρα ξεκιναω και τη 2η σαιζον και μεχρι στιγμης μια χαρα τα παει σε σχεση με την αντιστοιχη περιοδο της πρωτης.... Μπραβο φιλε sioutas!
Memorex
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Wed Jan 25, 2006 1:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ας καταθεσω και γω την αποψη μου...!

Ειμαι με Ολυμπιακο, πρωτη χρονια..! Χωρις σπουδαιες μεταγραφες, μονο με Μοριεντες, ο οποιος ειναι τραυματιας μετα απο ενα 1 μηνα..!!!

Λοιπον..Ξεκινησα επιθετικα..!! Με 4-4-2 και την παραλλαγη 4-4-1-1....
ΤΖΙΦΟΣ!!! ΤΙΠΟΤΑ..!! Αρπαξα 3 μεσα στη Βερντερ ισοπαλια με Λεβαδειακο στο Καραισκακη και ισοπαλια στη Ξανθη...!!

Και το γυριζω λοιπον!!

Σε 4-2-2-2! Με 4 DR-DL-DC-DC...
2 DMC με τα βελακια προς τα πανω,
ML και ΜR επισης με τα βελακια πανω..
οσον αφορα την επιθεση... αμα θελετε βαζετε 1 AMC και 1 ST! Αλλιως 2 ST...
Tο αφηνετε στο Νορμαλ, Wide, Both Flanks, Tight Marking Always και πασες στο Short!

Τα αποτελεσματα..?? Την επομενη αγωνιστικη απο την 3αρα της Βερντερ επαιζα με τη Τσελσι στο Καραισκακη!
2-0 για πλακα..!
Την επομενη απο την ισοπαλια του Λεβαδειακου, επαιζα με ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ..!
0-3 στο 24! Για πλακα!!

Μεχρι στιγμης τσουλαει τρελα το συστημα αυτο.. αλλα απο 2 αγωνες δεν μπορεις να βγαλεις σοβαρα συμπερασματα!
ΤΕλικα οσα εμαθα στη σχολη, μοιαζουν να πιανουν τοπο!
"H 8a broume to dromo mas, h 8a ton dhmiourghsoume...." Annibas
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4071
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Τέλειες.Μόνο ένα θέλω.Ένα αμυντικό.Όλα είναι επιθετικά.
User avatar
Skalomenos
Amateur
Amateur
Posts: 117
Joined: Thu Jul 31, 2008 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω μια ερώτηση σχετικά με αυτό το σύστημα...έχεις 2 παίχτες που είναι MC(παίζουν στο κέντρο δλδ)...ένας παίχτης τύπου buonanotte,van der vaart(AMC δλδ)δεν χοράει σε αυτό το σύστημα..??δλδ δεν μπορούν να αποδόσουν καλά??
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”