4-5-1, WishmasteR's Attacking Football +Training

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
w1shmast3r
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Fri Dec 09, 2005 1:02 pm
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλησπερα σε ολους,
Εδω και καιρο ψαχνομουνα να βρω η να φτιαξω μια τακτικη για να βλεπω ομορφο ποδοσφαιρο του στυλ της αργεντινης εποχης μαραντονα, της ολλανδιας εποχης βαν μπαστεν, της τωρινης μαντσεστερ, αρσεναλ και μιλαν.
Μ'αρεσει πολυ το στυλ της συνεχης πιεσης στο κεντρο, γρηγορες εναλλαγες με τριγωνακια, αναπτυξη απο τα ακρα και πολλες φασεις/γκολ.
Μετα απο πολυ ψαξιμο και δοκιμες τακτικων απο διαφορα φορουμ κατεληξα σε αυτο το 4-5-1, με 2 κεντρικους αμυντικους που πιεζουν ψηλα, 2 επιθετικογενη μπακ που προοθουνται και βοηθουν την αναπτυξη απο τα ακρα, 1 playmaker στο κεντρο, 1 αμυντικο χαφ, 1 επιθετικο χαφ να μοιραζει μπαλιες, 2 wingers να βγαζουν σεντρες και να μπαινουν σε ολες τις φασεις και 1 καθαροαιμο επιθετικο.
Image
Η τακτικη αυτη ειναι δοκιμασμενη σε ΠΑΟΚ και Μιλαν με αψογα αποτελεσματα. Παρακαλω δοκιμαστε την και πειτε μου κι εσεις τη γνωμη σας.

Η δευτερη τακτικη μου εχω μεσα ειναι ενα tribute στην εθνικη Ιταλιας, το γνωστο σε ολους μας "Catinaccio". Χρησιμοποιηστε την μετα το '70 αν θελετε να κρατησετε το αποτελεσμα απεναντι σε δυνατες ομαδες. Λειτουργει πολυ καλα και βγαινουν και εξυπνες αντεπιθεσεις.
Image

Επισης υπαρχει και ενα training schedule που χρησιμοποιω με ικανοποιητικη βελτιωση των παιχτων μου.

Θα ηθελα να πω ενα ευχαριστω στον Sioutas για τις τακτικες που εχει δωσει στο φορουμ καθως μ'εχουν βοηθησει να καταλαβω πολλα πραγματα για τα individual instructions.

Τα files ειναι εδω:
http://www.filebucket.net/browse/w1shmast3r/1780_KXeFn
και εδω:
http://www.mediafire.com/file/wwodl4dconk/WishmasteR's Tactics.zip
http://www.mediafire.com/file/nmkqjzzh11w/WishmasteR's Training.zip
User avatar
GLOP
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Thu May 01, 2008 12:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tο training ενα δεν ειναι? γιατι εχεις 2 download
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ.. ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΟ
User avatar
GLOP
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Thu May 01, 2008 12:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Xρησιμοποιησα την πρωτη και δουλεψε ψραια. νικησα 2-1 Αρη. Για playmaker τον amc να βαλω? η εναν mc?
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ.. ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΟ
w1shmast3r
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Fri Dec 09, 2005 1:02 pm
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

στο training εχω 1 για την κυρια ομαδα και 1 για τους under21 (youths).
για playmaker συνηθως καποιος με creativity, passing, και composure ειναι καλος ειτε amc/mc...εγω χρησιμοποιω τον pirlo η τον miguel veloso σε αυτη τη θεση. Δες τα χαρακτηριστικα τους και θα καταλαβεις τι ειδους παιχτη χρειαζεσαι εκει.
Παιχτη δημιουργο αλλα να βοηθαει και στην αμυνα. στον παναθηναικο λογικα καλος θα ηταν ο gilberto σε εκεινη τη θεση, η ο dudu στον ολυμπιακο κτλ.
Οχι καθαρος amc ομως καθως σε εκεινη τη θεση πρεπει να βοηθαει και στα μετοπισθεν λιγακι. Απλα εκεινος ο παιχτης μεταφερει τη μπαλα απο την αμυνα στην επιθεση και πρεπει να ειναι ενας πολυ καλος μεσος.
Hulk2888
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Wed Sep 10, 2008 1:35 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάρα πολύ καλή τακτική.Μπράβο φίλε.Ένα μειονέκτημα είναι ότι πάντα θα φάω ένα γκόλ.Έχω Γιούβε, Ρεάλ, Ολυμπιακό.Πάντα τρώω γκόλς.άλλα νικάω κι όλας.Για ψάξε λίγο αυτό το θέμα ή αν έχεις κάτι να μου προτείνεις???Τώρα έχω ολυμπιακό και το αμυντικό δύδιμο είναι Matias Lequi και Onyewu Oguchi...
w1shmast3r
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Fri Dec 09, 2005 1:02 pm
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

επειδη παιζεται πολυ πιεση στο κεντρο και οι αμυντικοι ανεβαινουν για μαρκαρισματα ψηλα λογικο ειναι να τρως αιφνιδιασμους. το εχω προσεξει κι εγω οταν την παιζω με τον ΠΑΟΚ, αλλα με τη Milan (λογω budjet) εχω περισσοτερα ματς χωρις να δεχτω γκολ. για να μειωσεις τις πιθανοτητες να φας γκολ θελεις γρηγορους αμυντικους (ο lequi ειναι πολυ καλος αλλα αργος), παρε για αμυντικους τον zapata/djourou/breno/srna/esparza/davil luis/rafael/sidnei/leo που εχουν και pace και acceleration για να καλυπτουν πιο γρηγορα στην αμυνα. και φυσικα για GK τον Lloris. Ειναι οντως πολυ επιθετικη τακτικη και αν την πειραξω για να αμυνεται πιο πισω χανω τη μαχη του κεντρου. οποτε η την αλλαζεις με καποια του Sioutas οταν βρισκεσαι μπροστα στο σκορ και παιζεις πιο cool η συνεχιζεις την πιεση για περισσοτερο domination.
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Wish... πολύ καλή η τακτική σου... μπράβο... όσο για τον άλλο φίλο που έλεγε για πλάτη της άμυνας... πρέπει να πάρει γρήγορους αμυντικούς όπως είπες και συ... γιατί, αν κατεβάσει την ομάδα για να πρεσσάρει πιο χαμηλά, τότε δυστυχώς δεν θα κάνει πολλές φάσεις μπροστά... πάει το ΦΜ08 που ενώ είχες την άμυνα χαμηλά έκανες πολλές φάσεις στην επίθεση... άρα η αγορά γρήγορων DC είναι επιτακτική ανάγκη...
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα το δοκιμάσω με ΚΠΡ στην πρέμιερ λιγκ και θα σας πω...ο στόχος είναι άνετη παραμονή
χρειάζομαι 2 γρήγορους αμυντικούς σίγουρα!
Disasterman
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sat Oct 27, 2007 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Ψάχνω ένα καλύτερο λάθος...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε w1shmast3r θα δοκιμάσω κι εγώ την τακτική σου γιατί δεν έχω καταλήξει σε κάποια ακόμα.

Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα: 1) γιατί να βάλω έναν παίκτη στην playmaker list εφόσον δεν είναι τικαρισμένη η επιλογή use playmaker (το έχω παρατηρήσει σε πολλές τακτικές, εκτός αν είμαι UFO -jerk και εννοείται πως πρέπει να το τικάρω)

2) έχω ΑΕΚ σε δύσκολα ματς με Barca π.χ. να ξεκινήσω με το αμυντικό ή είναι μόνο για να κρατάς αποτέλεσμα?
Μεγαλοφυΐα είναι το να πηγαίνεις σε μια παραλία γυνμνιστών και μετά να θυμάσαι φάτσες...

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές υπάρχουν μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!!!
User avatar
GLOP
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Thu May 01, 2008 12:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Disasterman wrote:Φίλε w1shmast3r θα δοκιμάσω κι εγώ την τακτική σου γιατί δεν έχω καταλήξει σε κάποια ακόμα.

Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα: 1) γιατί να βάλω έναν παίκτη στην playmaker list εφόσον δεν είναι τικαρισμένη η επιλογή use playmaker (το έχω παρατηρήσει σε πολλές τακτικές, εκτός αν είμαι UFO -jerk και εννοείται πως πρέπει να το τικάρω)

2) έχω ΑΕΚ σε δύσκολα ματς με Barca π.χ. να ξεκινήσω με το αμυντικό ή είναι μόνο για να κρατάς αποτέλεσμα?
Σωστο με to playmaker... Κ εγω το εχω παρατηρησει
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ.. ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΟ
Disasterman
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sat Oct 27, 2007 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Ψάχνω ένα καλύτερο λάθος...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

GLOP wrote:
Disasterman wrote:Φίλε w1shmast3r θα δοκιμάσω κι εγώ την τακτική σου γιατί δεν έχω καταλήξει σε κάποια ακόμα.

Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα: 1) γιατί να βάλω έναν παίκτη στην playmaker list εφόσον δεν είναι τικαρισμένη η επιλογή use playmaker (το έχω παρατηρήσει σε πολλές τακτικές, εκτός αν είμαι UFO -jerk και εννοείται πως πρέπει να το τικάρω)

2) έχω ΑΕΚ σε δύσκολα ματς με Barca π.χ. να ξεκινήσω με το αμυντικό ή είναι μόνο για να κρατάς αποτέλεσμα?
Σωστο με to playmaker... Κ εγω το εχω παρατηρησει


Επίσης και άλλη μια ερώτηση, γιατιί ειναι επιλεγμένο στο Target man supply Run on to ball εφόσον δε χρησιμοποιούμε Target man?
Μεγαλοφυΐα είναι το να πηγαίνεις σε μια παραλία γυνμνιστών και μετά να θυμάσαι φάτσες...

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές υπάρχουν μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!!!
w1shmast3r
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Fri Dec 09, 2005 1:02 pm
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

για τον playmaker δικη μου λαθος διατυπωση φιλε μου. δεν εχω τικαρει την επιλογη να παιζει με playmaker, απλα ενοουσα πως ο παιχτης που παιζει στη θεση MC πρεπει να εχει τα στατιστικα ενος καλου playmaker, δηλαδη καλο passing, dribble, creativity και decisions, καθως του εχω δωσει εντολες να προοθειται να βγαζει πολλες through balls.

οσο για το target man supply. Τον επιθετικο τον εχω σετταρει ως striker καθαρο, στο target man supply εβαλα run on to ball γιατι θελω να βγαζουν προοθημενες μπαλιες στον επιθετικο μου. Στις λιστες εχω βαλει και playmakers και target men καθως δεν ξερω αν και ποσο χρειαζεται οταν δεν εχεις τσεκαρει την επιλογη στα tactics. ισως να ειναι περιτο. Ως τακτικη παντως δεν ηταν προθεση μου να παιζω με target man η playmaker τικαρισμενο παντως.
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον φιλε η τακτικη ειναι εξαιρετικη! Τουλαχιστον σε 20 παιχνιδια που την δοκιμασα με την Lazio με ατοφια ομαδα εκτος απο μια προσθηκη τον Mokoena... Η ομαδα ηταν 15 και κατεληξε στην 7 θεση και στο Ουεφα.. Η αληθεια ειναι οτι ναι οι αντιπαλοι κανουν αρκετες ευκαιριες αλλα με ενα καλο Dmc και καλο Gk και μετριους Dc εισαι ενταξει... Θα προσπαθησς να δωσω και τα αποτελεσματα... Η μονη απορια που εχω ειναι τα opp instr αν και την εβγαλα ακουγωντας τον Assistant..


http://img9.imageshack.us/i/sslaziowith ... ter45.jpg/
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
User avatar
lee-tock
Indispensible
Indispensible
Posts: 1856
Joined: Sat Jun 06, 2009 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Status: Money n Pressure
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε γουιρμαστερ η τακτικη σου ειναι πολυ καλη ,μοιαζει μαλιστα με ενος αλλου μελους του ντιρκ.
εγω αυτο το μειονεκτημα που εχω βρει και στις δυο τακτικες ειναι το θεμα του επιθετικου. ο οποιος πρεπει να ειναι τουμπανος αλλιως χανεται στις μονομαχιες που δινει με τους αμυντικους της αλλης ομαδας. επισης στις αντεπιθεσεις η ομαδα δεν φευγει τοσο γρηγορα. αλλα παρολα αυτα οι μεσοι σκοραρουν σαν τρελοι !

να σε ρωτησω κατι ? αυτη την τακτικη αμα την εχει αντιπαλος πως την αντιμετωπιζεις ? (με δεδομενο οτι εχεις 4-4-2)
εννοω στα opposition instructions τι βαζεις ?
ΟΣΟΙ ΕΚΡΑΖΑΝ ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΑΝΕ
User avatar
ArxaioS_
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sat Apr 25, 2009 2:04 am
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK-Asteras Tr
Status: Bet_MaNiaC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραιος ο μαν...Αυτη την τακτικη εβαζα και γω στην καλαμαρια , και πραγματικα εκανε παπαδες...κοντα ολες οι γραμμες.
Βεβαια εγω την εφτειαξα και με δικα μου Instructions, τωρα δεν εχω δοκιμασει ακομα...αλλα σαν πρωτη γνωμη αμα εχεις καλα ακρα και το καταληλο FC-ST, τρελενεις κοσμακι -falaina
   Μια ιστορια για την παοκαρα...    Απο το μικρόφωνο στα αποδυτήρια
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”