4-2-3-1 ptoma22

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
ptoma22
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Mon Nov 15, 2004 9:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα σε όλους.Αποφάσισα να σας παραθέσω την τακτική που χρησιμοποίησα την πρώτη σεζόν με το Θρύλο και τα πήγα σχεδόν τέλεια.Κέρδισα το πρωτάθλημα με 17 πόντους διαφορά, κέρδισα το CL στον τελικό με Chelsea στα πέναλτι αποκλείοντας διαδοχικά Βιγιαρεάλ, Μάντσεστερ και Ίντερ, αλλά το αρνητικό είναι ότι επειδή άργησαν οι παίκτες να αφομιώσουν το νέο σύστημα, αποκλείστηκα στο κύπελλο από τον Ιωνικό στον πρώτο γύρο. (:
Είναι ένα σύστημα 4231 ή αλλιώς ένα επιθετικό 451 το οποίο δημιουργεί αρκετές φάσεις, έχει κατοχή μπάλας και κρατάει πολύ καλά πίσω.Στο Cl να φανταστείτε δεν έκανα καμία τροποποίηση εντός ή εκτός έδρας παρά ελαχίστων περιπτώσεων. Κλείδι στη λειτουργία του είναι τα δύο ακραία μπακ που πρέπει να καλύπτουν τα φτερά, ο ένας από τους 2 στο κέντρο να τρώει σίδερα και φυσικά μια κολώνα στην επίθεση να τρώει το ξύλο (εγώ αγόρασα τον Pogrebnyak me 4.500.000 euros σε 24 άτοκες δόσεις και μαζί με τον Diogo μοιράστηκαν τα ματς).
Προβλήματα ίσως αντιμετωπίσετε με κλειστές άμυνες για αυτό στη θέση του AMC αντί του Μπελούτσι σε μερικά ματς έβαζα τον Ντιόγκο για να γίνει πιο απειλητική η ομάδα.Καλό θα ήταν να τη δοκιμάσετε από την αρχή της σεζόν ή σε ένα σερί εύκολων ματς για να μην την πάθετε όπως εγώ στο κύπελλο.
Με χαρά θα ακούσω τα σχόλια σας.
Παρακάτω σας παραθέτω και τα screenshots για του λόγου το αληθές.
-meaculpa Καλό κάψιμο -kapetanios
4-2-3-1_ptoma22.tac
tactic 1
http://img220.imageshack.us/my.php?image=tac1rl7.jpg
tactic 2
http://img233.imageshack.us/content.php ... ac2ie7.jpg
superleague
http://img214.imageshack.us/content.php ... 453rg8.jpg
Group stage
http://img228.imageshack.us/content.php ... oupre9.jpg
CL final
http://img123.imageshack.us/content.php ... nalji0.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Τα πάντα όλα, ξέρω 'γω τι, το να τ' άλλο, πέστο και έτσι...μάθε μπαλίτσα!
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Βάλε κανα ss από κατοχή και σουτ που κάνεις σε κάθε ματς!!!
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
ptoma22
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Mon Nov 15, 2004 9:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε Αντόνιο, παραθέτω 3 ενδεικτικά sreenshots που μου ζήτησες.Τη δοκίμασες καθόλου?

:wav:

http://img212.imageshack.us/content.php ... aeker1.jpg
http://img212.imageshack.us/content.php ... paoql2.jpg
http://img136.imageshack.us/content.php ... tercx5.jpg


Image

Image

Image
Τα πάντα όλα, ξέρω 'γω τι, το να τ' άλλο, πέστο και έτσι...μάθε μπαλίτσα!
philip21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3525
Joined: Wed Jan 09, 2008 6:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Barca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάτσε,για να καταλάβω,πήρες Τσάμπιονς Λιγκ με τον Ολυμπιακό την 1η χρονιά????????????????????????????????????????????? :shock: :shock:
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4071
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καταρχήν δες να πως ανεβάζεις ss: viewtopic.php?f=163&t=23026
Η τακτική είναι καλή.Όμως όταν παίζεις με μεγάλες.Με Ιντερ έκανες 26 σουτ,γιατί η Ιντερ δεν μπορεί να κάτσει να περιμένε τον Ολυμπιακό.Έτσι σε συνδυασμό με το counter attack κατα 99.9% τα σουτ έγιναν στην κόντρα επίθεση :wink: .Επίσης για Ολυμπιακο δεν κάνει,γιατί ο Ολυμπιακός είναι επιθετική ομάδα,όχι ανεπιθέσεων.Έτσι θα υπάρχουν προβλήματα με μικρές,όπως είπες.Αποκλείστηκες στο κύπελλο από μικρότερη ομάδα λογικά,γιατί λογικό είναι να μην παίζει επίθεση.Η τακτική σου είναι καλή για όταν θες να παίξεις πίσω και να χτυπήσεις με αντεμπθέσεις.Αλλιώς για μικρές είναι καλή
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Απο τα πιο εντυπωσιακα screens που εχω δει ever. Θα τη δοκιμασω οταν βρω χρονο να ξαναπαιξω, φαινεται σουπερ.
ptoma22
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Mon Nov 15, 2004 9:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κι όμως το πήρα....
Πήρα μεταγραφές τους: Enyeama (325 K), Gioda (1,3 M), Moniakis (450 K), Karypidis (1,1 M), Makos (1,5 M), Datolo (725 K), Giantsis (625 K), Mihelic (210 K), Palmiteri (free), Pogrebnyak (4,5 M) όλους με 24 δόσεις και future clauses. Έστειλα Kovac, Kovacevic, Zewlakow, Oscar, Sisic, Panto και Domi. Χρησιμοποίησα από αρχές Οκτωβρίου το 4-2-3-1 και προπονησούλα Fireblast '08 που τη βρήκα εδώ.
Και αρκετή Τ Υ Χ Η...
Α, τρέχω update 9 2 0 αν αυτό έχει σημασία...
:microwave:
Τα πάντα όλα, ξέρω 'γω τι, το να τ' άλλο, πέστο και έτσι...μάθε μπαλίτσα!
ptoma22
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Mon Nov 15, 2004 9:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vavas457 wrote:Καταρχήν δες να πως ανεβάζεις ss: viewtopic.php?f=163&t=23026
Η τακτική είναι καλή.Όμως όταν παίζεις με μεγάλες.Με Ιντερ έκανες 26 σουτ,γιατί η Ιντερ δεν μπορεί να κάτσει να περιμένε τον Ολυμπιακό.Έτσι σε συνδυασμό με το counter attack κατα 99.9% τα σουτ έγιναν στην κόντρα επίθεση :wink: .Επίσης για Ολυμπιακο δεν κάνει,γιατί ο Ολυμπιακός είναι επιθετική ομάδα,όχι ανεπιθέσεων.Έτσι θα υπάρχουν προβλήματα με μικρές,όπως είπες.Αποκλείστηκες στο κύπελλο από μικρότερη ομάδα λογικά,γιατί λογικό είναι να μην παίζει επίθεση.Η τακτική σου είναι καλή για όταν θες να παίξεις πίσω και να χτυπήσεις με αντεμπθέσεις.Αλλιώς για μικρές είναι καλή

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου, που λες ότι για τον Ολυμπιακό δεν κάνει.Πρωτάθλημα με περίπατο και κούπα στο CL. Αν το ότι αποκλείστηκα στο κύπελλο αναιρεί όλη την πορεία της ομάδας, τότε ναι: Για τον Ολυμπιακό δεν κάνει....
-traino
Τα πάντα όλα, ξέρω 'γω τι, το να τ' άλλο, πέστο και έτσι...μάθε μπαλίτσα!
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4071
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Δεν σου λέω δεν μου αρέσει,μην το παίζεις.Να είσαι σίγουρος ότι θα δοκιμαστεί.Πιστεύω όμως τα παραπάνω που έγραψα.Απλά υπάρχει ένα Counter Attack με τικ.Δες την :wink: Πιστεύω πως καταλαβαίνεις...Το παραπάνω ποστ μου είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ.Θεωρώ την τακτική αρκετά ΑΜΥΝΤΙΚΗ
ptoma22
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Mon Nov 15, 2004 9:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

OK φίλε.Δεκτό.Δεν αμφιβάλλω ότι είναι καλοπροαίρετη η κριτική σου.Δεν είναι και το πιο επιθετικό σύστημα παρόλο που στο πρωτάθλημα σε 30 ματς έβαλε η ομάδα 59 γκολ και στο CL στους ομίλους 11 γκολ σε 6 ματς.
Καλά μανατζεριλίκια....
:DJ:
Τα πάντα όλα, ξέρω 'γω τι, το να τ' άλλο, πέστο και έτσι...μάθε μπαλίτσα!
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Το counter attack παντως δε σημαινει υποχρεωτικα αμυντικη τακτικη. Απλως σημαινει οτι αν υπαρχει ευκαιρια για αντεπιθεση τοτε κοιτουν να κανουν γρηγορη επιθεση (π.χ. Man Utd)
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4071
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Χρειάζεται αρχικά:Kαλά extreme,αμυντικά χαφ και φορ που να έχει την δυνατότηατα,είτε να φάει κλοτσιές,είτε να σπάσει στα extreme τα οποία θα είναι πιο μέσα.Φαίνεται δουλεμένη τακτική.Μπράβο για τα κατοθόρματα.
Έβαλε 59 γκολ,γιατί είχες και καλό φορ και καλά extreme.Tι μου προτείνεις;Μakukula ή Diogo;
ballas38 wrote:Το counter attack παντως δε σημαινει υποχρεωτικα αμυντικη τακτικη. Απλως σημαινει οτι αν υπαρχει ευκαιρια για αντεπιθεση τοτε κοιτουν να κανουν γρηγορη επιθεση (π.χ. Man Utd)
Δεν διαφωνώ.Κατά 99% χρησιμοποιείται σε αμυντικές τακτικές.Επίσης κοίτα λίγο το mentality.Η Manchester United έχει τον καλύτερο προπονητη του κόσμου.Επίσης παίκτες υψήλης κλάσης που είτε θα λειτουργήσουν αμύντικα είτε επιθετικά.Ο O'shea τόσα χρόνια βγάζει από πίσω την ομάδα στο κέντρο.Ο Scholes περνάει την μπάλα στα extreme(ή στο φορ)(παίκτες υψηλής κλάσης(Ronaldo,Giggs))τα όποια βγάζουν στον φορ(μεγάλος παίκτης(Ρούνει,Σόλκσερ)και γκολ.Τέρμα το -spam
Πρέπει να έχεις καλούς παίκτες για μία τέτοια τακτική
ptoma22
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Mon Nov 15, 2004 9:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις 100% δίκιο.Για το συγκεκριμένο σύστημα χρειάζεσαι μπροστά ένα μουλάρι να αντέχει στο ξύλο.Μεταξύ Makukula ή Diogo μόνο του μπροστά θα προτιμούσα τον πρώτο.Ο Pogrebnyak που πήρα εγώ είναι λίρα εκατό αλλά τραυματίζεται συνέχεια.Ρίξε μια ματιά στον Frutos.Είναι πολύ αξιόπιστος σαν target man.
-falaina
Τα πάντα όλα, ξέρω 'γω τι, το να τ' άλλο, πέστο και έτσι...μάθε μπαλίτσα!
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4071
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

OK.Πόσο κάνει ο Frutos;
ptoma22
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Mon Nov 15, 2004 9:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νομίζω ότι με ένα ποσό γύρω στα 3 μύρια τον δίνει η Άντερλεχτ
Τα πάντα όλα, ξέρω 'γω τι, το να τ' άλλο, πέστο και έτσι...μάθε μπαλίτσα!
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”