4-4-2 και 5-3-2 , ΝΕΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ "πατς 9.3.0" by sioutas

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

torres robihno eto laurito ολοι αμπαλοι ειναι[/quote]

Seloner, εγώ που χρησιμοποιώ αυτές τις τακτικές του sioutas, και πολυ περισσότερο το 4-4-2 attacking, μια χαρά σκοράρουν οι επιθετικοί μου. Ειδικά ο Marquinos (και ο Ντιόγο, αλλά όχι πάντα οσο ο πρωτος). Αν θες, μια αλλαγή που μπορεί να σε βοηθήσει (αν και δεν ξέρω σε ποιο πρωτάθλημα παίζεις, αλλά απ'τα ονόματα των επιθετικών που ανέφερες, σίγουρα θα'σαι σε κάποιο ανώτερο του ελληνικού) είναι να 'τικάρεις' τα use target man, counter attack & tight marking. Αν θες δε, κάνεις περισσότερο επιθετική την ομάδα σου (σαν mentality).
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

liberistas wrote:torres robihno eto laurito ολοι αμπαλοι ειναι
Seloner, εγώ που χρησιμοποιώ αυτές τις τακτικές του sioutas, και πολυ περισσότερο το 4-4-2 attacking, μια χαρά σκοράρουν οι επιθετικοί μου. Ειδικά ο Marquinos (και ο Ντιόγο, αλλά όχι πάντα οσο ο πρωτος). Αν θες, μια αλλαγή που μπορεί να σε βοηθήσει (αν και δεν ξέρω σε ποιο πρωτάθλημα παίζεις, αλλά απ'τα ονόματα των επιθετικών που ανέφερες, σίγουρα θα'σαι σε κάποιο ανώτερο του ελληνικού) είναι να 'τικάρεις' τα use target man, counter attack & tight marking. Αν θες δε, κάνεις περισσότερο επιθετική την ομάδα σου (σαν mentality).[/quote]

αγγλια ειμαι αλλα νταξει σκοραρουν τωρα
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αγγλια ειμαι αλλα νταξει σκοραρουν τωρα[/quote]

Ε εντάξει, οπως και στην πραγματικότητα, ένα σύστημα μια ομάδα χρειάζεται κάποιο χρόνο για να το αφομοιώσει.. και μετά μπορεί να παίζει μια χαρα!
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ονειρο...Μαγεια...Εξταση....Ολυμπιακος-Τσελσι 4-2!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πρωτο ματς για τους 16 του CL.Ξεκιναω με 5-3-2 κ βρισκομαι πισω στο σκορ με κεφαλια του Joe Cole.Ειχα μια ευκαιρεια για να ισοφαρισω αλλα δεν τα καταφερα.Στο ημιχρονο δινω εντολη στους παικτες οτι μπορουν να παρουν το ματς κ τρωω κ δευτερο με κεφαλια απο στημενο.Αλλαζω αμεσως σε 4-4-2 normal κ γινεται το θαυμα! 4 γκολ απο το 65 μεχρι τις καθυστερησεις με δραστες τον Diogo (2),Dudu κ Μενδρινο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για του λογου το αληθες.

Image
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
PatroklosG9
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Tue Nov 13, 2007 8:24 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ! Μ'έσωσες!!!!! :-P
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

άρα αν θέλετε να κάνετε ανατροπή, 2 ημίχρονο, 1 Τελικό, χωρίς να σας πάρει χαμπάρι η ουέφα και να σας τιμωρήσει... παίξτε 5-3-2 σο 1ο και 442 νορμάλ στο 2ο!!! (:
Brizolakias
Amateur
Amateur
Posts: 152
Joined: Thu Sep 04, 2008 8:40 pm
Football Manager της ομάδας: Standard
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Siouta η παλιά σου 4-4-2 attacking που έχεις στο άλλο topic είναι σαφως καλύτερη απο όλες αυτές απλά επειδή στην παλια εχεις βάλει direct passing που ειναι must στο φετινό FM αλλα και επειδή έχεις βάλει free role sto MCA σε αυτές τις καινούργιες.

περιμένω σχόλια!
soulanan3
Trialist
Trialist
Posts: 89
Joined: Mon Nov 03, 2008 2:05 pm
Football Manager της ομάδας: asterastripolis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη τακτικη και αποδοτικη το 442 νορμαλ οπως και η ατακ αλλα η 532 δεν μου αποδιδει τα αναμενομενα . αυτο που εχω διαπιστωσει και απο την δικη μου τακτικη ειναι οτι με 2 φορ περιοχης παντα το βαρυ φορ δυσκολευεται εκτος αν τα χαφ σου ειναι πολυ ποιοτικα και εχουν καλη σεντρα. ισως αν τον περιφεριακο φορ τον ειχες πιο πισω με βελακι να παταει περιοχη να σου ελευθερωνε τον φορ στο 442. επισης τα χαφ πρεπει να ειναι καθαρα mr kai ml γιατι σαν amr kai aml ψιλοχανονται στο παιχνιδι. για το 532 ισως τα 2 μπακ χαφ σου να ειναι στην ιδια ευθεια με τα στοπερ με βελακι προς τα πανω αφου ετσι ισως να εχεις λιγοτερα ρηγματα απο τα φορ αντιπαλου οταν θα τραβιωνται στα πλαγια και θα κανουν παρτυ τα κεντρικα χαφ απο πισω. ισως να εχεις δοκιμασει τα παραπανω απλα φιλικα λεω την γνωμη μου σωστη η λαθος. αναμενω την αποψη σου
User avatar
Scorpio1979
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Mon Nov 26, 2007 4:06 am
Football Manager της ομάδας: Panaitolikos
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Πειραιας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω παλι δεν εχω δοκιμασει τις καινουργιες (ισως δοκιμασω την 5-3-2 για το CL που δεν σταυρωνω νικη στους ομιλους) αλλα επειμενω να παιζω την 4-4-2 την diamond του sioutas με μικροαλλαγες η οποια μου εδωσε το πρωταθλημα (ΑΕΚ) με αντιπαλο τον κολλητο μου (ΟΣΦΠ) για πλακα (10 βαθμους απο ΠΑΟ και 19 απο ΟΣΦΠ 2009-2010 χρονια) και συνεχιζω και την επομενη χρονια να ειμαι πρωτος (2010-2011) ....

Η αλλαγες που εχω κανει ειναι να εχω βαλει τον AMC να παιζει ΜC και τους ΜL και ΜR να παισουν AML και ΑΜR ( σημειωση ο ποιο αργος μου παιχτης απτο κεντρο και μπροστα ειναι ο Lewadowksi με pace 15)

H εντεκαδα που χρησημοποιω συνηθως:

GK Saha (CPt με τα ολα του βγαινει παντα καλυτερος τερματοφυλακας και βαραει ολα τα πεναλτι τις ομαδας δεν εχει χασει ουτε ενα εδω και 3 χρονια)
DL Monzon (απιστευτος απτα αριστερα παιζει φοβερα πρωτος σε tackling αν και μοιρασετε συμμετοχες με Archubi που ειναι ποιο σταθερος σε αποδοση)
DR Diogo (απο Zaragoza 2010 ελευθερος επαιζε Zebina που ειναι backup του τωρα)
DC Lequi (βραχος και σκοραρει πολυ απτα κορνερ)
DC Kyrgiakos (ογκολιθος)
DM Zuculluni (δεν σταματει να τρεχει που και που του δινει ανασες ο Pliatsikas)
MC Equi Gonsalez or Milano (Kαλα ο Μilano ειναι ολα τα λεφτα παιζει MC,AMR,FC και παντα παιζει καλα ειναι ο μπαλαντερ της ομαδας o Equi τα φτυνει ευκολα)
AML Datolo (η ψυχη της ομαδας και μονιμη απειλη απο αριστερα πρωτος σε assist με διαφορα που και που τον ξεκουρασει ο Koutsianikoulis που τον εχει κανει tutor o Datolo και εχει ανεβασει απιστευτα τα στατιστικα του)
AMR Cardoso (2010-2011 πηρα Cardoso απο Βoca γιατι ο Scocco πηρε μεταγραφη για Sienna ακομα δεν τον εχω αξιολογισει)
FC Palacio
(σε αρκετα παιχνιδια παιζει και ο Ruben απο Villareal ST γιατι o Palacio τρωει πολυ ξυλο)
FC Lewadovwski (απλα Θεος)
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

soulanan3 wrote:καλη τακτικη και αποδοτικη το 442 νορμαλ οπως και η ατακ αλλα η 532 δεν μου αποδιδει τα αναμενομενα . αυτο που εχω διαπιστωσει και απο την δικη μου τακτικη ειναι οτι με 2 φορ περιοχης παντα το βαρυ φορ δυσκολευεται εκτος αν τα χαφ σου ειναι πολυ ποιοτικα και εχουν καλη σεντρα. ισως αν τον περιφεριακο φορ τον ειχες πιο πισω με βελακι να παταει περιοχη να σου ελευθερωνε τον φορ στο 442. επισης τα χαφ πρεπει να ειναι καθαρα mr kai ml γιατι σαν amr kai aml ψιλοχανονται στο παιχνιδι. για το 532 ισως τα 2 μπακ χαφ σου να ειναι στην ιδια ευθεια με τα στοπερ με βελακι προς τα πανω αφου ετσι ισως να εχεις λιγοτερα ρηγματα απο τα φορ αντιπαλου οταν θα τραβιωνται στα πλαγια και θα κανουν παρτυ τα κεντρικα χαφ απο πισω. ισως να εχεις δοκιμασει τα παραπανω απλα φιλικα λεω την γνωμη μου σωστη η λαθος. αναμενω την αποψη σου
Δεν ξέρω αν πρέπει να συμφωνήσω, γιατί σε μένα αποδίδουν καλά και οι 2 φορ... αλλά δεν έχω βαρύ-βαρύ... είναι και τεχνίτες και σχετικά γρήγοροι... όσα βαριά φορ και αν δοκίμασα όπως ο Ζίγκιτς ή ο Μπέντνερ, δεν απέδωσαν και από τότε παίρνω μόνο παίκτες με σχετικά καλή τεχνική και ταχύτητα... για τα amrl που ανέφερες εξαρτάται, αν έχουν mrl accomplished αποδίδουν πολύ καλά... τώρα είπαμε εξαρτάται απ΄την ομάδα του καθενός και τους παίκτες που έχει... αν βάλεις εκεί έναν παίκτη που να μην έχει ιδέα από μαρκάρισμα δεν θα αποδώσει τα αναμενόμενα...
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eτοιμαζομαι να τις δοκιμασω τις τακτικες.Μια ερωτηση μονο...εχεις βαλει στα κορνερ την κομπινα?(6yeard post και challenge keeper o best header που εχεις?)
User avatar
lgotzy02
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 602
Joined: Fri Oct 03, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Gateshead
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Μπαγερν,Αγιαξ,Ρομα
Location: Αγ.Παρασκευη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον θα γραψω λιγα,απλα,κατανοητα και κυριως....ρεαλιστικα..

Τις ετοιμες ενδεκαδες κτλ...δεν μου αρεσει να τις χρησιμοποιω.Η ειμαι κοουτς και παιζω μανατζερ η περνω ετοιμα συστηματα,προπονησεις,τακτικες κτλ...και απλα λεω οτι ειμαι μανατζερ...εχει τεραστια διαφορα.

Επισης μην ξεχνατε οτι τα συστηματα που γινονται και οι τακτικες βασιζονται στο υλικο καθε ομαδας.Δηλαδη....

Δεν μπορεις να παιζεις για παραδειγμα με 3-5-2 αν δεν εχεις 3 καλους σεντερ μπακ και 1-2 ακομα μπακ για να σε βοηθανε.Ουτε ειναι ευκολο να παιξεις 4-4-2 αν δεν εχεις στην ομαδα σου τουλαχιστον 4 παικτες 2 αριστερους και 2 δεξιους μπακ για να στησεις την ομαδα με 4 πισω.Επισης αν εχεις στην ομαδα σου ενα που ειναι εξαιρετικος λιμπερο SW τοτε καλο ειναι να παιξεις με τρεις πισω και αυτον λιμπερο να καθαριζει χωρις τεχνητο οφ σαιντ.

Δηλαδη για να μην πλατιαζω....στηνεις την ομαδα και το συστημα αναλογα με το ροστερ που εχεις και στην πορεια φτιαχνεις και ενα δυο εφεδρικα για να μπορεις να κρατας το σκορ αν κερδιζεις η να γυρνας τα ματς αν εισαι πισω στο σκορ..και στην πορεια κανεις αναλογως και μεταγραφες...απλα τα πραγματα...


Αυτα τα ολιγα με βασικο γνωμωνα οτι ο καθε ενας στηνει την ομαδα βαση της δικης του λογικης,εμπνευσης,ελευθεριας σκεψης και κυριως ροστερ ωστε να μπει στο πετσι του ρολου του μανατζερ και οχι να βρισκει ετοιμα συστηματα που εφτιαξαν αλλοι.

Αυτη ειναι η γνωμη μου και οποιος θελει την ακολουθει ως συμβουλη και γινεται μανατζερ με αρχ....η.....απλα ειναι αρ...μανατζερ... αν τα βρισκει ολα ετοιμα απο αλλου με βοηθειες κτλ..
Πατήστε το παρακάτω λίνκ να οδηγηθείτε στην μαγεία που μόνο το ποδόσφαιρο προσφέρει
Καλοκαίρι στην Αγγλία για μια νέα ευκαιρία.GATESHEAD story
Η ιστορία μου με την Γκέιτσχεντ εμπνευσμένη από την πραγματικότητα..?
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

συμφωνώ απόλυτα με τον αποπάνω... γι΄αυτό και γω δεν πρόκειται να ξαναποστάρω τακτικές... εκτός βέβαια και αν επαναφέρουν τα βελάκια! :D

Ανάλογα την ομάδα που έχεις έτσι και την στήνεις... απλά μπαίνουν πολλοί καινούριοι που δεν ξέρουν και πολλά από το ΦΜ και νομίζουν ότι ισχύει ότι και πέρσι στις τακτικές, δλδ βάζεις μια καλή, κερδίζεις συνεχώς και δεν την αλλάζεις ποτέ! Εμ, δε που ισχύει το ίδιο και φέτος... ανάλογα τον αντίπαλο και ανάλογα τους παίκτες σου τη στήνεις φέτος... αλλά δεν είναι και πολύ δύσκολο να τα καταφέρει κάποιος, αρκεί να σκεφτεί λογικά, προπονητικά και να έχει ένα πλάνο στο μυαλό του!

π.χ. βάζω direct passing... αλλά παίζω με πλειμέικερ... ε, τότε στον πλειμέικερ πρέπει να του βάλω mixed passing, αφού αν παίζει κι αυτός με τη μια, ανερεί το καθήκον του ως οργανωτή... ή βλεπουμε να περνάει ο χρόνος χωρίς να μπορούμε να κάνουμε φάση... τότε βάζουμε πιο πολύ πρεσσινγκ γιατί ο αντίπαλος ίσως κάνει καθυστέρηση και ανεβάζουμε την ομάδα πιο ψηλά αν αμύνεται μαζικά και πολλά άλλα τέτοια!
User avatar
lgotzy02
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 602
Joined: Fri Oct 03, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Gateshead
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Μπαγερν,Αγιαξ,Ρομα
Location: Αγ.Παρασκευη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακριβως φιλε.Αυτα ακριβως εχω στο μυαλο μου και χαιρομαι που συμφωνεις.Ο καλος ο κοουτς ανα πασα στιγμη αλλαζει τα δεδομενα του παικτη του,της γραμμης που ποναει και της ομαδας ολοκληρης με νεο συστημα και γενικοτερες αλλαγες αναλογως του ροστερ,του αποτελεσματος ως εκεινη την ωρα και του τι τον εξυπηρετει.Εκει φαινεται ο μανατζερ που πραγματικα παιζει και ευχαριστιεται τον εξομοιωτη ποδοσφαιρικης ζωης που λεγεται Φουτμπολ Μανατζερ 2009..
Πατήστε το παρακάτω λίνκ να οδηγηθείτε στην μαγεία που μόνο το ποδόσφαιρο προσφέρει
Καλοκαίρι στην Αγγλία για μια νέα ευκαιρία.GATESHEAD story
Η ιστορία μου με την Γκέιτσχεντ εμπνευσμένη από την πραγματικότητα..?
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”