4-2-3-1 by Simeonjim18 (Η τακτικη των τιτλων)!!!

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
Dirk#41#
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 573
Joined: Sun Mar 02, 2008 11:10 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
Status: Tη ζωούλα μας
Location: Toche Supporter
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπον παίδες...

Δοκιμασμενη τακτικη...απο το FM 2005 την χρησιμοποιώ και όπου παω και κανει ΠΑΠΑΔΕΣ ...

4-2-3-1

Με 2 αμυντικα χαφ (παραλαγη γινεται κ με 3 αν τρβηξετε το 1 AMC πισω...), τα πλαγια μπακ να παίρνουν ολη την πτερυγα και 3 πισω απο τον φουνταριστο..Συνηθως εκει πρέπει να ναι βαρυ φορ και να παιρνει τις μπαλιες των καλων τεχνιτων κ γρηγορων 3 απο πισω..

Αρχικα το συστημα αυτο ειναι καλο για το πρωταθλημα κ το κυπελλο...Ευκολο νταμπλ..Μετα τα 3-4 χρονια κ ενω θα χει δεσει η ομαδα θα κανετε παπαδες στην Ευρωπη..Δεν ειναι τυχαιο οτι οπου πηγα απο το FM 05-FM09 μετα τα πρωτα 3 χρονια με νταμπλ μετα εκανα σερι στα Τσου-Λου!!!!!..Χρειαζεται να εχετε εμπιστοσυνη στους 2 κεντρικους αμυντικους σας ομως..Αλλιως δοκιμαστε κατι αλλο...

Επισης αυτη η τακτικη ειναι δοκιμασμενη απο πρωταθλημα superleague-Ισπανιας -Γερμανιας-Αγγλιας-Ιταλιας κ....Βραζιλιας!!!!Επισης κ απο χαμηλοτερες κατηγοριες..(Manchester City στην Championship...)

Οριστε το αρχειο της τακτικης μου...Το αποθηκευετε στον φακελο Τα έγγραφά μου\Sports Interactive\Football Manager 2009\tactics ...!!!

Δ.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image
Image
Image
tiziano wrote: Αξίζει ένα δαχτυλίδι ο παικταράς ο Ντιρκ...
User avatar
Skoufalis
Backup
Backup
Posts: 761
Joined: Mon Jan 26, 2009 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Nottigham Forest ρε
Αγαπημένη Ομάδα: Πανάθαααα
Location: Αθήνα, Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα τη δοκιμάσω... καλή φαινεται
Image
Image
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Dirk#41# wrote:..Χρειαζεται να εχετε εμπιστοσυνη στους 2 κεντρικους αμυντικους σας ομως..Αλλιως δοκιμαστε κατι αλλο...
Δ.

Τι εννοείς ακριβώς?
Να είναι world-class αμυντικοί? (Π.χ σε ενα σέηβ που παίζω τώρα έχω Beevers-Diakhate που δεν τους λες και τοπ-κλάση!)
Dirk#41#
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 573
Joined: Sun Mar 02, 2008 11:10 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
Status: Tη ζωούλα μας
Location: Toche Supporter
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

sbirlos wrote:
Dirk#41# wrote:..Χρειαζεται να εχετε εμπιστοσυνη στους 2 κεντρικους αμυντικους σας ομως..Αλλιως δοκιμαστε κατι αλλο...
Δ.

Τι εννοείς ακριβώς?
Να είναι world-class αμυντικοί? (Π.χ σε ενα σέηβ που παίζω τώρα έχω Beevers-Diakhate που δεν τους λες και τοπ-κλάση!)
Oxι απαραίτητα World Class...Αρκει να τους εμπιστευεσαι εσυ...Ας πουμε κ γω εχω βαλει διδυμο τα αδερφια Μπερεζουτσκι στην αρχη και δεν τραβηξανε..(που ειναι γνωστοι παιχτες..)..Μετα εβαλα Κομπανι-Σβενσον (που δεν ειναι κ τοπ κλας ) και κανανε παπαδες..Ειχα 19 ματς να φαω γκολ...Τωρα παιζω με 2 ρεγκενς οποτε δεν πιανεται!!! (: (:

ΕDIT-> O Diakhate ειναι καλος παντως..!!!!! -foumarw -foumarw

Δ.
Image
Image
Image
tiziano wrote: Αξίζει ένα δαχτυλίδι ο παικταράς ο Ντιρκ...
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

offtopic: Πολύ καλός είναι αλλά μου πέρνει κάτι κόκκινες αψυχολόγητες...
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλη τοποθετηση στο οτι πρεπει να δεσει η ομαδα σου.. Αλλα εχω 2 αρχικες ερωτησεις χωρις να την δοκιμασω (κατι που θα γινει σε κανα 3ωρο)
1... Χρησιμοποιεις μονο τα μπακ για ολη την πτερυγα?? Δηλ δεν εχεις ΑΜΛ/ΑΜΡ?
2.. Για opps instr???
3... Δεν δινεις και το πατς που την δοκιμασες??

Ευχαριστω και θα σ πω αποτελεσματα
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Dirk#41#
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 573
Joined: Sun Mar 02, 2008 11:10 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
Status: Tη ζωούλα μας
Location: Toche Supporter
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Χωρις AMR-AML παιζω...Με 3 AMC.....μπροστα απο τα 2 αμυντικα χαφ...η με 2 AMC αν γυρισεις τον εναν πισω και παιζεις με 3 DM....

Τα πλαγια μπακ ειναι full back δηλαδη ολη την πτερηγα....( Για αυτο παρε Santon δεξια να....ξενιασεις..)

Χωρις πατς την χρησιμοποιω την τακτικη.....

Opps Instr πριν το ματς μονο βαζω πρεσσινγκ σε δυσκολα ειδικα παιχνιδια ....... Συνηθως οχι πολλα πολλα....

Δ.
Image
Image
Image
tiziano wrote: Αξίζει ένα δαχτυλίδι ο παικταράς ο Ντιρκ...
User avatar
lee-tock
Indispensible
Indispensible
Posts: 1856
Joined: Sat Jun 06, 2009 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Status: Money n Pressure
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε συ δεν μου λες επειδη εχω συνηθισει να παιζω με πλειμεικερ ετσι και βαλω εναν απο τους τρεις επιθετικους μεσους πλει θα επιρεασει αρνητικα το συστημα σου ?
και επισης στην επιθεση οι 3 amc θα προωθουνται σαν να εχω 4 επιθετικους ή ο επιθετικος θα ειναι συνεχεια μονος του σαν την καλαμια στον καμπο στην μεγαλη περιοχη ?
ΟΣΟΙ ΕΚΡΑΖΑΝ ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΑΝΕ
Dirk#41#
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 573
Joined: Sun Mar 02, 2008 11:10 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
Status: Tη ζωούλα μας
Location: Toche Supporter
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Aν ο playmaker σου εχει μεγαλο creativity θα ειναι εξαιρετικα καλο γιατι με αυτο το συτημα κανεις που κανεις φασεις αν εχεις και καλο playmaker θα σου βγαζει και αυτος πολύ ενεργεια κ επιθετικοτητα... Γνωμη μου το playmaker να ειναι ενα απο τα αμυντικα χαφ η ο μεσαιος AMC!!!!!

Παντως χρειαζεται να εχεις εναν δυνατο φορ γρηγορο....η θυριο...Και οι 3 πισω του λειτουργουν πολύ συχνα επιθετικα και σκοραρουν παρα πολύ...Οποτε βοηθανε στο σκοραρισμα....

Δ.
Image
Image
Image
tiziano wrote: Αξίζει ένα δαχτυλίδι ο παικταράς ο Ντιρκ...
User avatar
lee-tock
Indispensible
Indispensible
Posts: 1856
Joined: Sat Jun 06, 2009 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Status: Money n Pressure
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε ντιρκ την δοκιμασα την τακτικη σου και εχω καποιες απορειες να μου πεις πως θα τα κανω. καταρχας λες το αριστερο και το δεξι μπακ να ειναι φουλ μπακ δηλαδη να τα βαλω λιγο πιο πανω στο γηπεδο σε φαση τετοια ?
χ ο τερμας
χχ τα σεντερ μπακ
χ ------------- χ τα πλαγια μπακ
η απλως να τους βαλω το βελακι να προωθουνται ? και αν τα κανω οπως σου εδειξα στο σχεδιαγραμμα να βαλω και βελακι ?

δευτερον εχω ενα κολλημα με τους επιθετικους εννοω δεν θελω να περιοριζομαι και να παιρνω μονο δυνατους επιθετικους πχ στην ματσεστερ σιτυ που ειμαι τωρα εχω τον αλτιντορ . γινεται να κανω κατι για αυτο ετσι ωστε να μην χρειαζεται δυνατο επιθετικο ? πχ κατι τετοιο
χχ κενο χ = οι amc
και ο επιθετικος να ειναι κατω απο το πρωτο χ παραδειγματος χαρην και οχι στην μεση .

τριτον :P οι mc σκοραρουν και συμμετεχουν στο επιθετικο παιχνιδι η χαραμιζονται στα αμυντικα τους καθηκοντα ? αυτοι εχουν βελακι ?

τεταρτον : στους amc kai stous mc να βαλω πολλα λονγκ σοτς η επειδη πολλα θα τα στελνουν στα περιστερια θα επιρεαζεται η βαθμολογια της αποδοσης τους ??

ρωταω τοσα πολλα γιατι εχει προυποθεσεις να γινει πολυ γαματη τεχνικη :D
ΟΣΟΙ ΕΚΡΑΖΑΝ ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΑΝΕ
Dirk#41#
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 573
Joined: Sun Mar 02, 2008 11:10 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
Status: Tη ζωούλα μας
Location: Toche Supporter
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Tα πλαγια μπακ ειναι full back και δεν χρειαζεται να βαλεις κανενα βελακι ή να τα προοθησεις πιο μπροστα.... Απλα στα personal instructions τσεκαρεισ full back και για τους 2...

Για το 2ο που ειπες οχι...δεν θα ειναι καλο να χαλασεις την αρμονια των 3...Μονο αν το κανεις 4-3-2-1 η 4-3-1-2 ( αυτο κυριως σε περιπτωση που δεν ειναι δυνατος κ τοσο καλος ο ενας φορ σου του βαζεις κ 2ο για βοηθεια αλλα το 10αρι σου πρεπει να σπερνει..)

Οι MC, DM, AMC οχι απλως σκοραρουν....Μπιπ κ δερνουν σε μενα (φυσικα με τα αναλογα χαρακτηριστικα και σε αναλογες ομαδες και ανταγωνισμο..)

Αυτο για τα Long shots καντω μονο αν δεις οτι ο φορ σου δεν το ματωνει το δυχτακι ποτε....Εμενα δεν μου χρειαστηκε ποτε παροτι κανουν οι μεσοι μου αρκετα σουτ απο εξω...και σκοραρουν συχνα πυκνα...

Δ.
Image
Image
Image
tiziano wrote: Αξίζει ένα δαχτυλίδι ο παικταράς ο Ντιρκ...
kostascastillo7
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Sun Aug 02, 2009 12:10 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον φιλε εχω και εγω και ερωτηση....τα βελακια να τα αφησω ετσι οπως ειναι????
Dirk#41#
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 573
Joined: Sun Mar 02, 2008 11:10 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
Status: Tη ζωούλα μας
Location: Toche Supporter
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Yeap...

Απο κ κ περα στις παραλλαγες που θα κανεις καθορισε τα αναλογα με τις αναγκες σου...

Δ.
Image
Image
Image
tiziano wrote: Αξίζει ένα δαχτυλίδι ο παικταράς ο Ντιρκ...
kostascastillo7
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Sun Aug 02, 2009 12:10 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε η τακτικη αυτη ειναι τελεια μπραβο
dj_ka
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Wed Feb 04, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos-arsenal-lofos fc
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την δοκίμασα και εγώ αλλά με αγχώνει λίγο στα κόρνερ... -papas
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”