Play like Wenger (4-4-2)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ImageΑυτο ειναι το σύστημα που έφτιαξα στην προσπάθεια μου να προσομοιάσω τον τρόπο ανάπτυξης της Arsenal

Τα κύρια χαρακτηριστικά της είναι:
- Πολλές πάσες, κυρίως με τη δεύτερη επαφή (αλλά και με τη μία)
- Οι πάικτες με το που δίνουν την πάσα κάνουν κίνηση
- Η πάσα έχει στόχο κάποιον παίκτη που είναι σε κίνηση, αλλά το ένα-δύο δεν είναι η πρώτη τους επιλογή
- Offside trap, νομίζω ότι ο Wenger ήταν από τους πρώτους που το εφάρμοσαν στην Αγγλία
- Οι γραμμές (άμυνα, κέντρο, επίθεση) έχουν μικρή απόσταση μεταξύ τους.
- Όλοι οι παίκτες βοηθούν στη δημιουργία του παιχνιδιού

Δείτε το παρακάτω video για να καταλάβετε πως δουλεύει μέσα στο παιχνίδι.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SueS_Vw-Ke0[/youtube]
Image
Τι παίκτες χρειάζονται:

Χρειαζόμαστε τους τυπικούς παίκτες για κάθε 442, ΑΛΛΑ κάθε παίκτης πρέπει να έχει υψηλά τα passing, teamwork και work rate.
Οι αμυντικοί πρέπει να μπορούν να παίξουν το offside-trap. (γρήγοροι με καλά mental)

Συγκεκριμένα για κάθε θέση:
Fullbacks: Πρέπει να είναι επιθετικογενείς μιας και όταν έχουμε μπάλα συμβάλουν πάρα πολύ στην ανάπτυξη, αρκετές φορές περνάν μπροστά από τους wingers (overlapping)
Left winger: Πρέπει να είναι ικανός να τελειώνει φάσεις, ειδικά τα ένας με έναν.
MCs: ο αριστερός MC είναι αμυντικογενής ενώ ο δεξιός είναι ο τυπικός MC.
Strikers: ΜΗ χρησιμοποιήσετε ψηλούς επιθετικούς που δεν είναι καλοί με την μπάλα στα πόδια.

Περιέχονται 3 τακτικές.
a. η κανονική τακτική
b. η ίδια με πιο direct passing, κατάλληλη για βροχερό τερεν (ή όταν θέλουμε οι παίκτεσ να πασάρουν λίγο πιο γρήγορα)
c. η normal με λιγότερο πλάτος, κατάλληλη για άμυνα ή όταν δε θέλουμε οι παίκτες μασ να κουράζονται υπερβολικά.

Εδώ είναι τα 'Team Instructions' από τη normal τακτική
Image

http://www.4shared.com/file/111179514/b ... aggel.html


Σκοπός μου ήταν να προσομοιάσω την τακτική που χρησιμοποιούσε ο Wenger μέχρι πρόπερσι, το flat 442. (πέρσι και φέτος παίζει παραλλαγές του 451 λόγω των πολλών τραυματισμών)
Δεν παραθέτω αποτελέσματα μιας και ο σκοπός δεν ήταν να φτιάξω κάποια "υπερ-τακτική", αν σας αρέσει ο τρόπος παιχνιδιού της Arsenal τότε είμαι σίγουρος ότι δοκιμάσετε αυτή την τακτική.
User avatar
eukarpioths
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2001
Joined: Sat Apr 11, 2009 1:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

μπραβο φιλος καλη δουλεια
θα την κατεβασω και θα σου πω
User avatar
lee-tock
Indispensible
Indispensible
Posts: 1856
Joined: Sat Jun 06, 2009 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Status: Money n Pressure
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε συ λες οτι τα πλαγια μπακ ειναι φουλ μπακ αλλα στο συστημα που εχεις βαλει δεν ειναι :S
εννοω,εχω την εντυπωση οτι τα φουλ μπακ ειναι αυτα που εχουν forward runs often !
ΟΣΟΙ ΕΚΡΑΖΑΝ ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΑΝΕ
iliasathens
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 30, 2008 1:53 pm
Football Manager της ομάδας: osfp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μια ερωτηση φιλε μου...τα δικτυα που τα βρηκες???ειναι απιστευτα καλα...υπαρχει ενα link να τα κατεβασουμε ,η μηπως μπορεις να μου τα στειλεις με pm?..σε ευχαριστω
User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

να ροτισω αν ο ενας Mc πρεπει να ειναι αναγκαστικα Mc..αν βαλω τον riquelme δεν κανει?
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

@lee-tock: εφόσον οι ακραίοι μπακ ανεβαίνουν και καλύπτουν όλη την πλευρά δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός, υπάρχουν και άλλοι παράμετροι σε μια τακτική πέρα από τα forward runs που καθορίζουν το αν θα ανεβαίνει κάποιος παίκτης.

@panatha-13-: κοίτα η τακτική είναι φτιαγμένη για μέσους που χρησιμοποιεί ο Wenger, προτιμά να έχει μέσους που να είναι εργάτες αλλά να ξέρουν και μπάλα πότε δεν πέρασε ένα 10αρι από την Arsenal με την κλασσική έννοια του όρου. Τώρα ο Riquelme μπορεί να είναι χρήσιμος κόντρα σε ομάδες που κλείνονται ώστε με τις πάσες και τα σουτ του να ανοίξει το παιχνίδι αλλά αμυντικά ίσως να έχεις πρόβλημα εξ' αιτίας του.

@iliasathens: τα default δίχτυα είναι δεν τα έχω αλλάξει
iliasathens
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 30, 2008 1:53 pm
Football Manager της ομάδας: osfp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πισω απο τα τερματα βλεπω τα στηριγματα για τα δικτυα,που δεν υπαρχουν στα default.Μηπως ειναι καποιο σκιν που χρησιμοποιεις η καποιος χλοοταπητας?ρωταω γιατι κοιτωντας το βιντεακι σου επαθα πλακα,ειναι πολυ εντυπωσιακα ετσι οπως δειχνουν.
User avatar
Akis123
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Thu Nov 13, 2008 10:47 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham Hotspur
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης,Man Utd,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Paidia eimai neos sto forum.Egw eimai me manchester kai thn dokimasa kai h omada kentaei!!!!!kalh douleia bravo!!!
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καλωσηρθες αλλα γραφε με ελληνικα, ειναι κανονας

Ευχαριστω!
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

να ρωτήσω και εγώ κάτι πανω στην τακτική;

Ενώ η ομάδα έχει κατοχή δεν δημιουργεί πολλές φάσεις για να κάνει γκολ. Σε όλα τα παιχνίδια κερδίζω 1-0 ή 2-1 με το ζόρι.
Στην τακτική ένας από τους δύο επιθετικούς (δεξιος) κάνει τη δουλειά του S και ο αριστερός του FC;
Στο κέντρο οι δύο MC ή DMC ο αριστερός την "επιθετική" δουλεία και ο δεξιός την αμυντική;

Ευχαριστώ
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλη δουλεια και τρομερο video..το μονο που μενει ειναι αν θα τα δεξει στο γηπεδο!!
Να φανταστω οτι ειναι δοκιμασμενη στο 9.3.0???
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8504
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Πολυ καλες τακτικες δοκιμασμενες σε Ελλαδα :wink:
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ συμμαζεμενες οι τακτικες κ πολυ ευστροφες!! Τις δοκιμαζω στην Αλκμααρ και την εχω 3η χωρις φοβερο ροστερ.. Παρολου που ειδα στην αρχη το οφσαιντ τραπ μου φανηκε καπως αλλα τελικα γενικα δουλευει και δν ξεφευγει απ τα γενικα πλαισια... Σε μενα τουλαχιστον.. Οσον αφορα ενα προβλημα που εχω ειναι το σκοραρισμα οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω.. Αλλα το στελνω αλλου δηλ το οτι δν εχω ενα σταθερο βαρβατο MC δημιουργικο αλλα και το να μην τραβαει η δουλεια με το αριστερο χαφ που ειπες οτι θελει εφεση στο σκοραρισμα (χρησιμοποιω Moussa Dembele) και ψαχνω μηπως τον ανεβασω με κανενα prefered move training... Αν εχει κανενας καμια ιδεα...
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

@ crypton777: από PPM για τελείωμα καλό είναι το "places shots", αριστερό μέσο κοίτα να βάλεις κάποιον που να μπορεί να παίξει και επιθετικός για παράδειγμα με Verona είχα τον Giovinco και αργότερα τον Evseev δεν είναι ανάγκη οι MR/L να έχουν δυνατό πόδι το εξωτερικό μιας και δεν έχουν ρυθμίσεις να βγάζουν πολλές σέντρες αλλά να κόβουν προς τα μέσα και να σπάνε τη μπάλα στους MCs για κάποιο μακρινό σουτ.

@ vdimop: και οι δύο επιθετικοί γυρνάνε πίσω για να πάρουν μπάλα, απλά ο αριστερός γυρνάει λίγο περισσότερο ώστε ο ML να γίνει κρυφός επιθετικός. Και οι δύο μέσοι γενικά είναι αμυντικογενείς ο δεξιός έχει περισσότερα δημιουργικά καθήκοντα.
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κ σου εχω το δειγμα γραφης... Την εμπιστευθηκα την τακτικη σου μια χρονια κ με εβγαλε ασπροπροσωπο!! Eredivisie με AZ Alkmaar!!! Απλη τακτιτη και τοσο δυσκολο να βρεθει να πολυ καλο απλο 442!!! Θα προσπαθησω να βαλω screens για να δειτε αποτελεσματα κ βαθμολογια!

Image



Image
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”