Σταθερή τακτική? Δεν γίνεται...

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάτι που έχω παρατηρήσει στο φετινό ΦΜ είναι πως δεν μπορείς με την ίδια τακτική να πηγαίνεις σε όλους τους αγώνες και να παίζεις καλά. Θέλει συνεχείς αλλαγές, όχι μόνο πριν το ματς, αλλά και κατα την διάρκεια, με Opposition Instructions και κυρίως κάνοντας τις ρυθμίσεις που προτείνει κατα την διάρκεια του αγώνα ο βοηθός.
billy_marseille
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Dec 04, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique de Marseille
Αγαπημένη Ομάδα: Olympique de Marseille/Osfp
Location: Athens/Marseille
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνω σε αυτο! Οντως ισχυει. Απλα παιζει ομως μεγαλο ρολο και ο αντιπαλος τι συστημα παιζει, και ειδικα αν ειναι και εκτος εδρας πρεπει να προσαρμοσεις καπως το συστημα σου. Π.χ εγω με την marseille οταν παιζω δυνατα ντερμπι οπως με την lyon η την psg κυριως εκτος εδρας βλεπω πριν τι συστημα θα παιξουν και προσπαθω ειτε να κλεισω καποιους χωρους παραπανω ειτε να δω που με περνει και να χτυπησω εκει. Με την lyon για παραδειγμα βαζω εναν dmc mantoman κολημενο πανω στον Juninho ετσι ωστε να μην μπορεσει να κανει το παιχνιδι της η lyon αφου απο αυτον ξεκινανε ολα. Συνηθως παιζω 4-4-1-1 με αντεπιθεσεις αλλα στα δυσκολα το μετατρεπω σε 4-5-1.
Ειναι βεβεαι και τι στυλ παιχνιδιου θελεις να παιζεις. Εγω ξεκιναω απο την αμυνα, ειναι το πρωτο πραγμα που κοιταω και προσπαθω να φιαξω οταν αναλαμβανω μια ομαδα, ειτε στις μεταγραφες ειτε στο συστημα.Προτιμω να νικαω 1-0, 2-0 η και να περνω ισοπαλια σε μια δυσκολη εδρα παρα να ανοιχτω και να χασω και μαλιστα να μαζεψω και καμποσα μπαλακια. Ειναι θεμα φιλοσοφιας του καθενα απο εμας.
Απλα να προσθεσω και κατι αλλο σε αυτο που λες, το συστημα σου μπορει να ειναι καλο αλλα να σκεφτεσαι κιολας οτι δεν μπορουν και ολοι οι παιχτες να αποδιδουν πολυ καλα σε ολα τα ματς, καποιος δεν θα ειναι και σε τοσο καλη φορμα η δεν θα του βγει το παιχνιδι κλπ.
Αυτα απο εμενα.
Χαιρετω!
DROIT AU BUT
karagian7
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Tue Jun 10, 2008 9:42 am
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγω θα ελεγα οτι μπορεις με το ιδιο συστημα να παιζεις σε ολους τους αγωνες.

Μετα απο απειρες δοκιμες και ηττες εφτιαξα το συστημα που η ομαδα μου δουλευει ρολοι.

Ο σχηματισμος των παιχτων δν αλλαζει ,το μοναδικο που αλλαζω ειναι οι ατομικες οδηγιες,το mentality συγκεκριμενων παικτων καθως και πρεπει να προσαρμωζεις τους παικτες της 11δας σου αναλογα με το ποιον εχεις απεναντι σου.Δηλαδη ψηλο dc αν εχεις απεναντι ψηλο επιθετικο κτλ.

Αυτα τα λιγα απο μενα
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

karagian7 wrote:Εγω θα ελεγα οτι μπορεις με το ιδιο συστημα να παιζεις σε ολους τους αγωνες.

Μετα απο απειρες δοκιμες και ηττες εφτιαξα το συστημα που η ομαδα μου δουλευει ρολοι.

Ο σχηματισμος των παιχτων δν αλλαζει ,το μοναδικο που αλλαζω ειναι οι ατομικες οδηγιες,το mentality συγκεκριμενων παικτων καθως και πρεπει να προσαρμωζεις τους παικτες της 11δας σου αναλογα με το ποιον εχεις απεναντι σου.Δηλαδη ψηλο dc αν εχεις απεναντι ψηλο επιθετικο κτλ.

Αυτα τα λιγα απο μενα
Αρχίζω να το πιστεύω αυτό...
Εχω εδω και 3 χρονιες το 4-3-3 μου μεσα-έξω, Ντερμπυ-ευκολα και με τους ιδιους παικτες (το πολυ 1-2 ποιοτικές προσθήκες/αντικαταστασεις τον χρόνο) και πολυ rotation και η ομαδα ρολαρει απιστευτα!!

Με τον ΠΑΟΚ ειμαι ~40 ματς αήττητος στο πρωταθλημα/κυπελλο και στο τσουλου παω 16 ανετα
Spoiler: show
απο κει και περα αρχίζουν τα ζόρια ... :D :D :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικα καθε χρονο στην αρχη της χρονιας βαζω μια τακτικη και την εφαρμοζω στα φιλικα και αν δω οτι πιανει τοτε την χρισιμοποιω ολη την χρονια ασχετως αν τα παω καλα η οχι.Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να αλλαξω τακτικη στην μεση της χρονιας για τον λογο οτι δεν ειμαι σιγουρος αν οι παιχτες μου μπορουν να πεξουν μια διαφορετικη τακτικη.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Εξαρτάται τι είδους αλλαγές κάνεις.. Άλλο είναι ν' αλλάξεις το 4-4-2 ρόμβου σε 4-4-2 με χαφ και άλλο να το κάνεις 5-4-1..
Thanix
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Wed Jan 07, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diant wrote:
karagian7 wrote:Εγω θα ελεγα οτι μπορεις με το ιδιο συστημα να παιζεις σε ολους τους αγωνες.

Μετα απο απειρες δοκιμες και ηττες εφτιαξα το συστημα που η ομαδα μου δουλευει ρολοι.

Ο σχηματισμος των παιχτων δν αλλαζει ,το μοναδικο που αλλαζω ειναι οι ατομικες οδηγιες,το mentality συγκεκριμενων παικτων καθως και πρεπει να προσαρμωζεις τους παικτες της 11δας σου αναλογα με το ποιον εχεις απεναντι σου.Δηλαδη ψηλο dc αν εχεις απεναντι ψηλο επιθετικο κτλ.

Αυτα τα λιγα απο μενα
Αρχίζω να το πιστεύω αυτό...
Εχω εδω και 3 χρονιες το 4-3-3 μου μεσα-έξω, Ντερμπυ-ευκολα και με τους ιδιους παικτες (το πολυ 1-2 ποιοτικές προσθήκες/αντικαταστασεις τον χρόνο) και πολυ rotation και η ομαδα ρολαρει απιστευτα!!

Με τον ΠΑΟΚ ειμαι ~40 ματς αήττητος στο πρωταθλημα/κυπελλο και στο τσουλου παω 16 ανετα
Spoiler: show
απο κει και περα αρχίζουν τα ζόρια ... :D :D :D
Ποιο 4-3-3 παιζεις φιλε γιατι η ομαδα δεν λεει να ρολαρει
Einmal Lowe Immer Lowe! TSV 1860 MUNCHEN!
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanix wrote:Ποιο 4-3-3 παιζεις φιλε γιατι η ομαδα δεν λεει να ρολαρει
Με ένα δικό μου σε στυλ μπάρτσα.. -kavala
Αν θές μπορώ να στο εξηγήσω πιο αναλυτικά ..
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Thanix
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Wed Jan 07, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diant wrote:
Thanix wrote:Ποιο 4-3-3 παιζεις φιλε γιατι η ομαδα δεν λεει να ρολαρει
Με ένα δικό μου σε στυλ μπάρτσα.. -kavala
Αν θές μπορώ να στο εξηγήσω πιο αναλυτικά ..
Shoot it γιατι με βλεπω να το σπαω...

Για κανε μια αναλυση
Einmal Lowe Immer Lowe! TSV 1860 MUNCHEN!
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanix wrote:
diant wrote:
Thanix wrote:Ποιο 4-3-3 παιζεις φιλε γιατι η ομαδα δεν λεει να ρολαρει
Με ένα δικό μου σε στυλ μπάρτσα.. -kavala
Αν θές μπορώ να στο εξηγήσω πιο αναλυτικά ..
Shoot it γιατι με βλεπω να το σπαω...

Για κανε μια αναλυση
Για δες
Off Topic:
Ο δεξής MC είναι playmaker (deep lying) και τα μπακ εχουν moves: forward whenever possible kai dribbling down L/R side
και αν προσέξεις οι 2 wingers έχουν διαφορετικά instructions γιατι αριστερα εχω εναν ST που τον εκανα AML και δεξια ενα κλασσικό εξτρεμ.Δεσ την, προσεξε τα personal και team instructions και ότι δεν καταλαβαίνεις εδώ είμαστε ...
και να σου πω ότι η 11 είναι κατα 8/11 περίπου ίδια όσο διατηρώ το σχήμα, περίπου 4 χρόνια με 1-2 ποιοτικές προσθήκες καθε καλοκαιρι στον ΠΑΟΚ ...
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Thanix
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Wed Jan 07, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα την τσεκαρω και θα σου πω... :-D

Εχω τρελαθει με αυτο το πατς...παιζω απο το 97 μανατζερ και εινια η πρωτη φορα που δεν μπορω να στρωσω την ομαδα -toixos2

Ευχαριστω
Einmal Lowe Immer Lowe! TSV 1860 MUNCHEN!
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γενικα το 4-3-3 δεν ρολαρει τοσο πολυ οσο στα παλια μαναντζερ
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanix wrote:Θα την τσεκαρω και θα σου πω... :-D

Εχω τρελαθει με αυτο το πατς...παιζω απο το 97 μανατζερ και εινια η πρωτη φορα που δεν μπορω να στρωσω την ομαδα -toixos2

Ευχαριστω
Τπτ φίλε!
Και την τακτική την δοκιμάζω στο 9.1 ... :D
Ελππιζω να σε βοηθήσει πάντως ..
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Thanix
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Wed Jan 07, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

A στο 9.1?
Εκει και εγω ειχα μια που δουλευε αψογα αλλα στο 9.3 δεν κανει τπτ -thymwmenos
Einmal Lowe Immer Lowe! TSV 1860 MUNCHEN!
User avatar
jeydee
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2151
Joined: Sun Jul 03, 2005 1:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Bayern Munchen
Location: Πολύγυρος, Χαλκιδική
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanix wrote:Θα την τσεκαρω και θα σου πω... :-D

Εχω τρελαθει με αυτο το πατς...παιζω απο το 97 μανατζερ και εινια η πρωτη φορα που δεν μπορω να στρωσω την ομαδα -toixos2

Ευχαριστω
Ακριβώς το ίδιο ρε φίλε..Με τιποτα όμως!!!
Και γω απ'το 97 παίζω, φέτος δεν γίνεται δουλειά με τίποτα...
Ε τώρα με Man Utd να μη μπορώ να κερδίσω εκτός με ΤΙΠΟΤΑ...
Φέτος το παιχνίδι είναι Τέρμα Εκνευριστικό, χειρότερο από κάθε άλλη χρονιά!!
Υ.Γ. Εντάξει στα ντέρμπι ειδικά, ούτε κατά διάνοια!!!
"Όλοι πληρώνουμε τη ζωή με θάνατο γι αυτό όλο το ενδιάμεσο πρέπει να είναι δωρεάν."
Bill Hicks
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”