Θέμα 18/04/08: Play-off

Locked
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Λόγω της μεταφοράς της στήλης για το Σάββατο αυτό το Σ/Κ, θα έχω έκτακτα μια σελίδα στη SportDay του Σαββάτου για τη στήλη του FM, οπότε το θέμα είναι επίκαιρο και είναι το εξής:

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε με το θεσμό των play-off στο Ελληνικό πρωτάθλημα? Πιστεύετε ότι προσφέρουν ή ότι κάνουν κακό? Γράψτε μας τη γνώμη σας, συνδιάζοντας και τη δική σας εμπειρία απ' το FM: Αν συμμετείχατε ποτέ στα play-off του Μanager, πως τα πήγατε κτλ.

:arrow: Το κείμενό σας δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τις 150 λέξεις και η προθεσμία υποβολής είναι μέχρι Πέμπτη πρωί.
vitriolis192837465
Indispensible
Indispensible
Posts: 1596
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:19 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Play-off = Αγγαρεία!

Τα play off είναι μία εφεύρεση που μόνο σκοπό έχει να κουράσει τους πάντες. Θεωρητικά ο στόχος τους είναι να δώσουν μια δεύτερη ευκαιρία σε όποιον δεν ήταν τόσο τυχερός στα αποτελέσματα του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Είναι όμως έτσι;
Η ιστορια των play-off μας έχει δείξει οτι αυτό το "δεύτερη ευκαιρία" δεν υπάρχει. Μοναδικό αντιπαράδειγμα η ΑΕΚ, όμως εδώ υπάρχει πολύ συζήτηση. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου στο fm μου έχει δείξει ότι όταν παίζω στο ελληνικό πρωτάθλημα και είτε είμαι δεύτερος είτε κοντά στη ζώνη των play-off, κουράζομαι και μόνο στη σκέψη στο ότι θα παίξω εκεί. Το ίδιο πιστεύω πως σκέπτονται και οι ομάδες στην πραγματικότητα. Το συμπέρασμα λοίπον είναι ότι τα play-off έχουν καταστεί ατελέσφορα -αν είχαν στην ουσιά κάποιο σκοπό- και επομένως μία αγγαρεία.

Άγγελος / 20 / Άργος
So this is how liberty dies... with thunderous applause

29.10.2001 - 19.07.2013
heottt
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 510
Joined: Sat Nov 01, 2008 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: Asteras Tripolis
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: Τα παντα ΟΛΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

΄Οτι χειρότερο μπορούσαν να σκεφτούν οι άνθρωποι της Super League,
νομίζουν οτι μπορεί να κανει καλύτερο το ελληνικό πρωτάθλημα,αλλα κάνουν λάθος,
το κάνουν ακάμα πιο χάλια απο οτι είναι...
Τώρα για τα play-off του FM απλά μας καθηστερούν λιγο παραπάνω για τις διακοπές
και για τον να ψάξουμε να βρούμε παίχτες...Αλλά οκ τα πάω καλά στο FM.
Last edited by heottt on Mon Apr 13, 2009 10:23 pm, edited 1 time in total.
Θελω ban βαρεθηκα
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμενα δεν με ενθουσιαζει ιδιαιτερα διοτι ολη την χρονια κανεις προσπαθεια για να παρεις οσο καλυτερη θεση στο πρωταθλημα κα στο τελος τα playoff σου το γκρεμιζουν.ειδικα οπως εχει γινει φετος που οι ποντοι των ομαδων οταν αρχισουν τα playoff δεν εχουν μεγαλη διαφορα .
Bill_xanthi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5131
Joined: Sat Oct 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Man United
Αγαπημένη Ομάδα: Glory
twitter: iBillxan
Status: As the Reds go marching, on, on, on!
Location: Glory
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τα play-off είναι σαν ένα νόμισμα...Έχουν δύο όψεις..Αν είσαι στην 2η ή στην 3η θέση του πρωταθλήματος τότε ναι, όντως συμβαίνει η γνωστή "καραμέλα" που ακούγεται από τότε που εισήλθαν στην Σούπεριλιγκ, ότι δηλαδή όντως πάει χαμένη η τόση προσπάθεια όλης της χρονιάς εφόσον η διαφορά εξανεμίζεται! Από την άλλη όμως, αν η ομάδα σου έχει καταλάβει την 4η ή την 5η θέση τότε μπορεί να βοηθηθεί μέσα από όλη αυτή την διαδικασία και να μπορέσει να αποδείξει ότι άξιζε να ήταν 1-2 θέσεις παραπάνω στον βαθμολογικό πίνακα! Επίσης, αυτές οι ομάδες ενθαρρύνονται από τα playoff ώστε να μην ανακόψουν τον ρυθμό τους στα μέσα της χρονιάς, βλέποντας ότι έχουν εξασφαλίσει την 4η ή την 5η θέση. Κάτι τέτοιο ισχύει και στο άκρως ρεαλιστικό Football Manager.Ίσως βέβαια αυτό να είναι υποκειμενικό λογω του ότι εγώ προσωπικά είτε έβγαινα 1ος στο πρωτάθλημα είτε -με μια μικρότερη ομάδα- κατελαμβανα μια εκ των τελευταίων θέσεων στα playoff οπότε και με συνέφερε!

Βασίλης Χ. Bill_xanthi, Ξάνθη
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο
και τ' όνομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο..♪♫
heottt
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 510
Joined: Sat Nov 01, 2008 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: Asteras Tripolis
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: Τα παντα ΟΛΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bill_xanthi wrote:Τα play-off είναι σαν ένα νόμισμα...Έχουν δύο όψεις..Αν είσαι στην 2η ή στην 3η θέση του πρωταθλήματος τότε ναι, όντως συμβαίνει η γνωστή "καραμέλα" που ακούγεται από τότε που εισήλθαν στην Σούπεριλιγκ, ότι δηλαδή όντως πάει χαμένη η τόση προσπάθεια όλης της χρονιάς εφόσον η διαφορά εξανεμίζεται! Από την άλλη όμως, αν η ομάδα σου έχει καταλάβει την 4η ή την 5η θέση τότε μπορεί να βοηθηθεί μέσα από όλη αυτή την διαδικασία και να μπορέσει να αποδείξει ότι άξιζε να ήταν 1-2 θέσεις παραπάνω στον βαθμολογικό πίνακα! Επίσης, αυτές οι ομάδες ενθαρρύνονται από τα playoff ώστε να μην ανακόψουν τον ρυθμό τους στα μέσα της χρονιάς, βλέποντας ότι έχουν εξασφαλίσει την 4η ή την 5η θέση. Κάτι τέτοιο ισχύει και στο άκρως ρεαλιστικό Football Manager.Ίσως βέβαια αυτό να είναι υποκειμενικό λογω του ότι εγώ προσωπικά είτε έβγαινα 1ος στο πρωτάθλημα είτε -με μια μικρότερη ομάδα- κατελαμβανα μια εκ των τελευταίων θέσεων στα playoff οπότε και με συνέφερε!

Βασίλης Χ. Bill_xanthi, Ξάνθη

Off Topic:
Ναι συμφωνω απολυτα με τα πρωτα που εγραψες...
Π.χ περυση η ΑΕΚ απειλησε ακομα οτι δεν θα κατεβει να παιξει στα play off
Kαι φετος τπτ,την συμφερουν που υπαρχουν διοτι χωρις αυτα θα εβγαινε 4η
Θελω ban βαρεθηκα
User avatar
Skoufalis
Backup
Backup
Posts: 761
Joined: Mon Jan 26, 2009 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Nottigham Forest ρε
Αγαπημένη Ομάδα: Πανάθαααα
Location: Αθήνα, Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικά , τα play-off είναι πολύ βαρετά. Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται... Θεωρώ πως διεξάγονται μόνο και μόνο για να γεμίζουν τα γήπεδα, αφού ο κόσμος στις μέρες μας πάει μόνο να παρακολουθήσει τα ντέρμπι. Διότι τα play-off δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια σειρά ντέρμπι. Επίσης, είναι άδικο κάποιος που βγήκε 2ος σε μια προσπάθεια που εκανε ολόκληρη τη χρονιά, να βγει τελικά 3ος από 6 ματς. Στο fm, μια φορά πήγα play-off, ως μάνατζερ του Πανιωνίου, και τότε δεν ήθελα να συμμετέχω. Ευτυχώς αν δε θέλεις να παίξεις ένα ματς υπάρχει και η λύση του go on holidays... :D

Ανδρέας Ε.''Skoufalis''/14/Αθήνα
Image
Image
Skinio
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Sat Apr 11, 2009 8:12 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατά τη γνώμη μου ο θεσμός των πλέι-οφ κάνει καλό στο πρωτάθλημα μας για μερικούς λόγους.Καταρχήν,οι ομάδες που βρίσκονται στην ζώνη αυτή δεν είναι αδιάφορες στις τελευταίες αγωνιστικές,καθώς θέλουν να να ξεκινήσουν τα πλέι-οφ με όσο το δυνατόν περισσότερους πόντους,άρα στις τελευταίες αγωνιστικές το πρωτάθλημα γίνεται πιο ανταγωνιστικό.Ακόμα,αυτός ο θεσμός μπορεί από το πουθενά να δώσει την δεύτερη θέση,και ταυτόχρονα την είσοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ σε μία ομάδα που στάθηκε άτυχη και δεν την ευνόησαν τα αποτλέσματα.Βέβαια θα μου πείτε,μια ομάδα που διεκδικούσε πρωτάθλημα και τελικά βγήκε δεύτερη,με τι ψυχολογία να πάει να δώσει 6 ακόμα αγώνες;
Αλλά εκεί φαίνονται οι μεγάλες ομάδες...


Μηνάς Ροφούζος/14/Αθήνα
User avatar
dalan2007
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1426
Joined: Thu May 10, 2007 9:34 pm
Location: Γαλατσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τα play-off πρεπει να καταργηθουν.δεν υπαρχει καμια λογικη μια ομαδα που μοχθησε ολη την χρονια λογω των εξτρα αγωνων να χανει την θεση της στη ευρωπη.
Στο FM δεν εχω εμπειρια αφου δεν παιζω το ελληνικο πρωταθλημα
Δημητρης/dalan2007/Καλλιθεα
fmrookie
Trialist
Trialist
Posts: 50
Joined: Sun Dec 14, 2008 7:36 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: παο,ηλυσιακος,καρδιτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τα play-off κατά τη γνώμη μου δημιουργήθηκαν για κερδοσκοπικούς πιο πολύ σκοπούς για να πλουτίσουν οι ομάδες και τα κανάλια από τα τηλεοπτικά δικαιώματα και τα εισητήρια παρά για να κρατήσουν ζωντανό το ενδιαφέρον για τις ευρωπαικές θέσεις.στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τώρα,κρατούν ενα ενδιαφέρον αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα χωρίς αυτά αλλά με μια πιο αγωνιώδη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος,όπου και οι μικρές ομάδες μπορούν να παίξουν ρόλο ρυθμιστή.σε εμένα προσωπικά δεν έχει συμβεί να παίξω σ' αυτά καθώς δεν παίζω ελληνικό πρωτάθλημα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα με κούραζε και θα με κανε να βαριόμουνα.κάπως έτσι θα πρέπει να νιώθουν και οι παίκτες και οι προπονητές στην πραγματικότητα

δημήτρης,νέα σμύρνη
Last edited by fmrookie on Tue Apr 14, 2009 1:18 am, edited 1 time in total.
fmistas
Trialist
Trialist
Posts: 91
Joined: Tue Dec 30, 2008 2:25 am
Football Manager της ομάδας: pao
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos/tenerife
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατα τν γνωμη μου τα πλει-οφ ειναι ανουσια και βαρετα το μονο που καταφερνουν ειναι να κουραζουν του παικτες και να καθυστερουν τν προετοιμασια τν ομαδων οι 4εις ομαδες που πανε πλαι-οφ εχουν παρει καποιες θεσεις πχ 2η 3η κτλ γιατι λοιπον μια ομαδα που στην κανονικη διαρκεια ηταν 5η να στερει το c.l απο μια ομαδα που παλεψε και βγηκε 2η δεν ειναι αδικο? και στο κατω κατω η ομαδα που ηταν πχ 4η αν αξιζε κατι καλυτερο θα το επερνε στν κανονικη διαρκεια τι θα γινει στα πλει-οφ θα μαθουν μπαλα οι παικτες της? και να φανταστει κανεις οτι ειμαι παναθηναικος και αυτο δν με συμφερει αλλα το σωστο να λεγετε! τεσπα δν εχω εμπειρια απο πλει-οφ στο fm δεν εχω συμμετασχει αν και παιζω το ελλ.πρωταθλημα με τον παο και δεν μπορω να εκφαιρω ολοκληρομενη αποψη αλλα και εκει θα ειναι κουραστικο.
τασος απο νεα σμυρνη
User avatar
lgotzy02
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 602
Joined: Fri Oct 03, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Gateshead
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Μπαγερν,Αγιαξ,Ρομα
Location: Αγ.Παρασκευη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημερα και μπαινω στο θεμα καθως οι 150 λεξεις ειναι ελαχιστες....μιστερ νικ33...

Βασικα τα πλει οφ δεν διεξαγονται με σωστο τροπο.Θα μπορουσε να υπαρχει αλλη μεθοδος.Οπως να κουβαλανε οι ομαδες τους βαθμους απο τα μεταξυ τους ματς ωστε να ειναι πιο δικαια και να εχουν ολες οι ομαδες δυνατοτητα για την επιτυχια σε σχεση με το σημερα που η Λαρισα αν μπει θα ειναι απλα ρυθμιστης.Το οτι οι φημες λενε οτι υπηρξε συμφωνια για να δωσει ο Αρης τα δυο ματς στα πλει οφ σε περιπτωση που τον αφηνε η ΑΕΚ με διπλο(οπως και εγινε) για να εχει η ΑΕΚ το πανω χερι δειχνουν πολλα αρνητικα για την συγκεκριμενη κατασταση και το ολο εγχειρημα των πλει οφ.Φανταζεστε να μην εδινε και ο Ολυμπιακος το ματς στη Λαρισα και να ξεκινουσε τα πλει οφ η ΑΕΚ με 6 σιγουρα ποντακια απο τον Αρη την ωρα που ΠΑΟΚ και Παναθηναικος θα ματωναν να νικησουν εστω σε ενα παιχνιδι?
Σιγουρα πρεπει να αλλαξει ο τροπος διεξαγωγης και να γινει διαφορετικος και κυριως πιο δικαιος.

Για το ΦΜ δεν εχω προβλημα γιατι συμμετεχω μονιμως σε Αγγλικες κατηγοριες και εκει μονο με νικες ανεβαινεις κατηγορια η σωζεις το τομαρι σου....οποτε ειναι ποιο ξεκαθαρα τα πραγματα χωρις....κομμενους βαθμους,διαιρεσεις,υπουλα συμφεροντα και προπαθεια κονομας αδιαφορων ρυθμιστων...και οποιος καταλαβε καταλαβε..
Πατήστε το παρακάτω λίνκ να οδηγηθείτε στην μαγεία που μόνο το ποδόσφαιρο προσφέρει
Καλοκαίρι στην Αγγλία για μια νέα ευκαιρία.GATESHEAD story
Η ιστορία μου με την Γκέιτσχεντ εμπνευσμένη από την πραγματικότητα..?
timour14
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 589
Joined: Wed Oct 17, 2007 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα πλέι-οφφ βοηθάνε τι μεγαλομεσαιές ομάδες να κυνηγήσουν το όνειρο της Ευρώπης αφού έρχονται πιο κοντά στους μεγάλους και με μια καλή σειρά αποτελεσμάτων και λίγη τύχη μπορεί να ζήσουν και αυτή την ευρωπαϊκή εμπειρία. Όμως εφόσον η πλειοψηφία των οπαδών υποστηρίζει Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, ΑΕΚ είναι λογικό να υπάρχει μεγάλη αντίδραση σε βάρος αυτού του θεσμού. Άποψη μου είναι πως για να λειτουργήσει σωστά ο θεσμός πρέπει να μειωθεί το χάσμα μεταξύ των ομάδων για να έχουν όλοι την ευκαιρία για κάτι καλό.

Προσωπικά έχω παίξει με τον Άρη στο FM στα πλέι-οφφ και όλες οι ομάδες τερμάτισαν στην θέση από την οποία άρχισαν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο θεσμός δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά αλλά ότι πρέπει να αλλάξουν κάποια άλλα πράγματα πρώτα.

Κλεάνθης Σ./15/Λευκωσία, Κύπρος
Image
Image
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

play off = Όλα τα είχε η Μαριορή, ο φερετζές της έλειπε.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Bill_xanthi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5131
Joined: Sat Oct 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Man United
Αγαπημένη Ομάδα: Glory
twitter: iBillxan
Status: As the Reds go marching, on, on, on!
Location: Glory
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

αχαχαχα αυτό πρέπει να μπεις οπωσδήποτε..άσε που δεν πιάνει και χώρο :P
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο
και τ' όνομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο..♪♫
Locked

Return to “Το fmgreece στην SportDay!”