Θέμα 31/05/09: Τακτικές και συστήματα

Locked
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Νέο θέμα για Κυριακή 31 Μαΐου


Στο θέμα αυτό, θέλουμε τις γνώσεις σας πάνω στις τακτικές και τα συστήματα. Πείτε μας, λοιπόν, ποιο σύστημα χρησιμοποιείτε, εάν είστε κολλημένος με αυτό ή αλλάζετε συχνά, εάν θεωρείτε ότι οι παίκτες κάνουν το σύστημα ή το αντίθετο, εάν έχετε διαβάσει το Tactical Theorems για να εμπλουτίσετε τις γνώσεις σας και τέλος, εάν πιστεύετε ότι το Football Manager 2009 έχει ένα ρεαλιστικό επίπεδο δυσκολίας στο χτίσιμο και την απόδοση μιας τακτικής (συμπληρώνοντας όποια άλλη λεπτομέρεια για τα συστήματα και τις τακτικές θέλετε!).



:arrow: Η προθεσμία υποβολής είναι μέχρι το πρωί της Πέμπτης 28 Μαΐου και οι λέξεις των κειμένων θα πρέπει να είναι από 70 (min) μέχρι περίπου 150 (max).
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Χμμμ, ωραίο θέμα...Για να δούμε...
Είμαι λάτρης των συστημάτων που έχουν 2 επιθετικούς. Για το λόγο αυτό, μου αρέσει πολύ το 4-4-2, γιατί πιστεύω ότι είναι ένα πολύ ισορροπημένο σύστημα. Όποια ομάδα κι αν έχω αναλάβει, σε οποιοδήποτε FM/CM πάντα κατέληγα να παίζω με 4-4-2. Οπότε, μπορείς να πεις ότι είμαι λίγο κολλημένος με αυτό...

Έτσι λοιπόν, στο FM2009 μετά από αρκετές αναζητήσεις, έχω καταλήξει σε ένα 4-4-2 που δουλεύει μια χαρά. Δεν το αλλάζω ανάλογα με την δυναμικότητα του αντιπάλου, απλά το προσαρμόζω αναλόγως τις συνθήκες του αγώνα.
Η ανάπτυξη της ομάδας γίνεται από τα πλάγια.
Στηρίζεται:
1 Σε καλά χαφ (στην ίδια ευθεία, αλλά ο ένας χαφ είναι DMC και ο άλλος έχει πιο επιθετικό ρόλο)
2 Σε εξτρέμ (να πατούν περιοχή, να βγάζουν καλές σέντρες, να είναι γρήγοροι)
3 Καλούς και σχετικά γρήγορους DC
4 Ενας απο τους δύο επιθετικούς έχει πιο περιφερειακό και ελεύθερο ρόλο.

Και ναι, είναι αλήθεια, οι παίχτες κάνουν το συστημα. Όσο πιο καλούς παίχτες έχεις, τόσο καλύτερα δουλεύει το σύστημα που έχεις επιλέξει!!!!

Το Tactical Theorems, το διάβασα, (όχι όλο, βέβαια!) κάποια πράγματα τα κατάλαβα και κάποια όχι...Πάντως, πήρα κάποιες
πληροφορίες που αγνοούσα, από εκεί.

Νομίζω ότι το FM2009 είναι το πιο δύσκολ/ρεαλιστικό στο χτίσιμο της ομάδας και την απόδοση της τακτικής, από όλα τα FM/CM που έχουν προηγηθεί!
Last edited by DrGonzo on Sun May 24, 2009 1:28 pm, edited 1 time in total.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχην πολυ ωραιο θεμα. Λοιπον αν και στην πραγματικοτητα το πιο συγχρονο συστημα ειναι το 4-5-1 με τρια αμυντικα χαφ, στο φμ δεν τραβαει τουλαχιστον σε εμενα ιδιαιτερα. Το συστημα που στα δικα μου παιχνιδια δουλευει ειναι το 4-4-2 ειτε σε ρομβο ειτε σε τρεις γραμμες στην ευθεια.Τα tactical theorems τα εχω διαβασει και μπορω να πω οτι βοηθανε αρκετα.Επισης σαν επιθετικα διδυμα δεν τραβανε πολυ βαρια φορ και αργα, οι καλυτερες επιλογες ειναι γρηγορους με καλη ντριμπλα.
Χρησιμοποιω δυο γρηγορα στοπερ και εναν αμυντικο που δαγκωνει σιδερα. Στην κορυφη του ρομβου ή διπλα στο dmc χρησιμοποιω ενα τεχνιτη με καλη πασα και σε ελευθερο ρολο.Σημαντικα παρα πολυ ειναι και τα wingers .Τωρα το επιθετικο διδυμα θα πρεπει να εχει μια διαφορα στο mentalιty, ο ενας με πιο χαμηλη και ο αλλος με πιο υψηλη.αυτος με την χαμηλοτερη mentality ειναι χρησιμο να ειναι σε ελευθερο ρολο
Bill_xanthi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5131
Joined: Sat Oct 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Man United
Αγαπημένη Ομάδα: Glory
twitter: iBillxan
Status: As the Reds go marching, on, on, on!
Location: Glory
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στο τελευταίο παιχνίδι που έχω αρχίσει και έχω την Ρεάλ, είναι αλήθεια πως έχω ψιλοαφήσει -για πρώτη φορά- το θέμα των τακτικών, αφού με τέτοιους πάικτες δεν "χρειαζεται" σύστημα.Για τον λόγο αυτό έχω επιλέξει ένα σύστημα χωρίς ούτε ένα εξτρέμ ή μέσο στην αριστερή ή δεξιά πλευρά...το συστημα μου είναι το 4-1-1-1-3 με τέσσερις αμυντικούς, 1 έναν αμυντικό μέσο, έναν στο κέντρο και έναν πίσω από τους τρεις επιθετικούς!

Κατα τα άλλα, σε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια χρησιμοποιώ είτε το 4-4-2 (Diamond) δηλαδή με έναν αμυντικό χαφ , ένα επιθετικό χαφ και δύο στις πλευρές είτε -και συνηθέστερα- το 4-3-3 (Standard), με ένα αμυντικό χαφ, δύο στο κέντρο, έναν aml, έναν amr και εναν σεντερ φορ!

Τα Instructions τα αλλάζω, κοιτώντας την δυναμικότητα του αντιπάλου -κυρίως-, αλλά και τους στόχους μας για το συγκεκριμένο παιχνίδι!

Τα Tactical Theorems είναι αλήθεια πως ξεκίνησα να τα διαβάζω αλλά σε κάποιο σημείο κόλλησα και από τότε κάνω τις αλλαγές μόνος μου!

Τέλος, πιστεύω πως το Football Manager 2009, είναι από τα πιο σύνθετα σε θέμα τακτικών που αυτό κάνει το παιχνιδι πιο δύσκολο αλλά και πιο ρεαλιστικό

Bill_xanthi, Ξάνθη
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο
και τ' όνομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο..♪♫
philip21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3525
Joined: Wed Jan 09, 2008 6:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Barca
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Πρώτο μου ποστ στο τόπικ της SportDay,πολύ καλό θέμα :-D

Για μένα η τακτική είναι το πιο σημαντικό πράγμα σε έναν προπονητή και γι'αυτό το λόγο δίνω πολύ βάση σε αυτήν.Σε όλες τις ομάδες που έχω πάει έχω χρησιμοποιήσει το 4-5-1,το αγαπημένο μου.Μπορεί σε μερικούς να φαίνεται αμυντικό σύστημα αλλά δεν είναι,παίζουν ρόλο τα team instructions για το αν είναι αμυντικό ή όχι.Το χρησιμοποιώ για να γεμίσω το κέντρο γιατί θεωρώ ότι άν έχεις κέντρο παίρνεις και το παιχνίδι.Ίσως ο επιθετικός μπροστά φαίνεται μόνος άλλα με τις προωθήσεις και τις σέντρες των πλαγίων και με τις κάθετες πάσες του επιθετικού μέσου μπορεί να κάνει πολλά πράγματα.Επίσης το σύστημα είναι καλό γιατί θα υπάρχουν 2 αμυντικά χαφ που είναι πολύ σημαντικά στο σύχρονο ποδόσφαιρο.

Έχω κάνει μια απόπειρα να διαβάσω και να εφαρμόσω τα Tactical Theorems αλλά νομίζω δεν με βοήθησαν πολύ,ίσως να μου έδωσαν κάποιες πληροφορίες για πράγματα που δεν ήξερα αλλά μέχρι εκεί.

Το Football Manager 2009 είναι αρκετά ρεαλιστικό όσον αφορά το επίπεδο δυσκολίας στο χτίσιμο και στην απόδοση μιας τακτικής.

Φίλιππος,Κατερίνη
User avatar
stathis13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 344
Joined: Tue May 19, 2009 8:41 pm
Status: In Mood for Food!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το συστημα που χρεισημοποιω στον Παναθηναίκο είναι το 4-5-1 με 2 μεσαιους συγκριτικά στοπερ (Samuel και Gioda) καθώς ειναι 1.87 και 1.92 αντιστοιχα άλλα είναι εξίσου γρήγορη παρά το ύψος τους.
Μετα εχω έναν ML και ένα MR (Ninis και Ivanschitz) και εναν dmc να τρώει σίδερα (Simao).
Δυο 10ρια ( Cleyton και Parejo) και στην κορυφη τον Lewandowski.

Για το tactical theorems ναι το εχω διαβάσει για να λυσω καποιες απορίες που ειχα σχετικά με τα συστήματα (δν το εχω διαβάσει όλο).

Το φετινό FM απο ότι έχω παρατηρίσει είναι σχετικά πιο δύσκολο απο τις προήγουμενες εκδόσεις και πολυ πιο ρεαλιστικό.

Σταθής Παντερμαράκης , Αγιος Νικόλαος
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4087
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Συνήθως χρησιμοποιώ ένα 4-2-3-1,το οποιό στηρίζεται σε όλες της θέσεις.Στην άμυνα φροντίζω να έχω ένα γκολκιπερ ''κοσμογυρισμένο''.Στα μπακ πρέπει να υπάρχει ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα και επίθεση.Δηλαδή όχι τους παραδοσιακούς-επιθετικούς-Βραζιλιλανους,αλλά όχι και τους βαρετούς Αγγλους!Στόπερ ένας ψηλός που μπορεί να κάνει δουλειά και σε άμυνα,αλλά και σε επίθεση κι παρτενέρ του ένας κλασικός στόπερ.Πάμε στη μεσαία γραμμή.Εκεί πάντα υπάρχει ένα μηχανάκι που το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τον ''κουρδίσεις''.Δίπλα του ένας πιο τεχνίτης και επιθετικός χαφ.Πάμε στην γραμμή κρούσης.Επιθετικός χαφ,ένας μπαλαδόρος,και τις περισσότερες φορες ο καλύτερος παίκτης της ομάδας!Στα άκρα γρήγοροι,κλασικοί εξτρέμ και μπροστά ένα σκυλί,που τρώει σίδερα.
Έχω διαβάσει τα Tactical Theorems και με έχουν βοηθήσει σε τεράστιο βαθμό!
Τέλος,στο Football Manager,πιστεύω πως οι τακτικές είναι το πιο ενδιαφέρον πράγμα που μπορείς να κάνεις
vavas/Κατερίνη


Off Topic:
Νικανδρε,μήπως γίνεται να μπαίνω ως ''vavas'' και όχι ως ''vavas457''

Off Topic:
Καλά είναι οι λέξεις ή να αρχίσω να κόβω; -tsekouri -falaina
Liakos 4
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 640
Joined: Fri Apr 25, 2008 5:16 pm
Football Manager της ομάδας: You'll see!!!
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ/ΦΚ ????????
Status: ΙΔΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΙΔΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (ΠΑΟΚ, ΠΑΡΤΙΖΑΝ, ΟΦΗ)
Location: Ηρακλειο κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η αλήθεια είναι οτι είμαι λάτρης του επιθετικού παιχνιδιού.Παρολαυτά,σε κάθε FM δουλεύω κυρίως με το κέντρο στις τακτικές μου,εννοώντας οτι προσπαθώ να ανεβάζω τους μέσους μου παρά να βάζω πολλούς επιθετικούς.Το σύστημα που χρησιμοποιώ σε όλες μου τις ομάδες είναι το 4-3-2-1 Επιθετικό (Attacking) γνωστό και ως "Christmas Tree".Σε αυτό το σύστημα εχω 4 αμυντικούς στην ίδια ευθεία για να έχουμε πλήρη κάλυψη στα νώτα μας.Στο κέντρο εχω 3 μέσους με τους πλάγιους να ανεβαίνουν και τον κεντρικό να έχει και ανασταλτικό ρόλο.Πίσω από τον μοναδικό επιθετικό υπάρχουν 2 επιθετικοί μέσοι οι οποίοι προωθούνται στην επίθεση ή τροφοδοτούν τον επιθετικό με κάθετες πάσες.Με αυτό το σύστημα έχω φάει πραγματικά μεγάλο κόλλημα και το αλλάζω μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.Οι παίκτες μου το έχουν δουλέψει στην προπόνηση και το ακολουθούν πιστά.Το tactical theorems το έχω διαβάσει μόνο για να λύσω απορίες μου.Τέλος,πιστεύω πως το FM 2009 είναι όντως το πιο δύσκολο και ρεαλιστικό παιχνίδι σε ό,τι αφορά τις τακτικές.
Liakos 4,Ηράκλειο Κρήτης
Image
ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ . . .

Image
Image

Image
Image
User avatar
Sir___Alex
National Manager
National Manager
Posts: 9822
Joined: Tue Jul 15, 2008 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: -
facebook προφίλ: VagelisPs
twitter: Vagelis_Ps
Status: Έχει διαβάσει το κόμικ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aνεκαθεν ημουν κολλημενος με το 4-4-2 diamond attacking,και δε το αλλαζα ποτε,μεχρι το FM2009.Δοκιμασα πολλα συστηματα και κατεληξα στο 5-4-1 με 3 στοπερ,2 μπακ-χαφ,3 mc,1 amc και 1 striker.Παροτι ειναι κυριως αμυντικο,δεν περιοριζει την ομαδα επιθετικα καθως δινει απολυτο ελεγχο του παιχνιδιου και κατοχη μπαλας στην ομαδα μου.Στα περισσοτερα ματς οι αντιπαλοι κανουν το πολυ 5 ευκαιριες,και σπανια δεχομαι γκολ,ακομα και σε πολυ δυσκολα ματς.
Τα Tactical Theorems δε τα διαβασα γιατι προτιμω να βρισκω τακτικες μονος μου.
Κατα τη γνωμη μου το FM2009 ειναι το ρεαλιστικοτερο μανατζερ στο χτισιμο τακτικης μακραν,και πιστευω οτι ηταν σωστη κινηση να αφαιρεθουν τα βελακια.


Βαγγελης / Θεσσαλονικη
Join the Universal Church of Truth
User avatar
Jimiriou
Amateur
Amateur
Posts: 147
Joined: Thu Jun 12, 2008 12:00 pm
Status: Unlike in match fitness!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλό θέμα!!!
Έχουμε και λέμε... Πρώτα από όλα τα συστήματα και τα πουλέν είναι οι πιο σημαντικοί λόγοι που παίζουμε Football Manager!!!
Εγώ προσωπικά το σύστημα που λατρεύω είναι το 4-3-3!!! Τέσσερις αμυντικοί, ένας αμυντικός χαφ, δύο κεντρικά χαφ, δύο φτερά, και ένα σέντερ φορ!!! Τα δύο κεντρικά χαφ να έχουν μεγάλο stamina, τα φτερά να τρέχουν γρήγορα και refered moves: cuts inside, και σέντερ φορ που να ρίχνει άγκυρα στην αντίπαλη περιοχή. Όχι απαραίτητα target man!
Όταν θέλω βέβαια να αμυνθώ το αλλάζω κάπως: 2 αμυντικά χαφ, ένα επιθετικό χαφ, 2 φτερά με βελάκια προς τα πίσω και έναν επιθετικό γρήγορο καθώς το mentality της ομάδας είναι αμυντικό το width ειναι narrow και παίζω και με αντεπιθέσεις!!!
Καλή συνέχεια! Πολύ καλη δουλειά!!!

Κώστας απο Αιγάλεω
Γιατί μα τον ΤΟΥΤΑΤΗ ο Santiago Munez δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με την άδεια εργασίας του στην Αγγλία??????
User avatar
jimchrys
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Sun Dec 16, 2007 1:34 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζω με σύστημα 4-4-2 με δύο κεντρικούς μέσους και δύο εξτρέμ (AML και AMR), ένα σύστημα πού σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ γιατι θεωρώ πως είναι το αποδοτικότερο,λόγω της καλής κυκλοφορίας της μπάλας απο τους κεντρικούς μέσους αλλά και της επιθετικότητας που αποκτά η ομάδα με τα 2 εξτρέμ και τους 2 επιθετικούς.Γενικά οι παίκτες αποδίδουν με αυτό το σύστημα, όμως αυτό οφείλεται κυρίως στο οτι βρίσκω παίκτες που έχουν ως φυσική θέση την κάθε θέση που έχω επιλέξει...Το Tactical Theorems το χρησιμοποίησα κυρίως ως προς την επίλυση μερικών ερωτημάτων
Όσον αφορά τη δυσκολία σε επίπεδο τακτικής του Football Manager 2009 νομίζω πως είναι μεγάλη, γιατι τα όρια μεταξύ του χτισίματος μιας επιθετικής ομάδας που αποδίδει και μιας η οποία δεν μπορέι να αναπτυχθει δημιουργικά έτσι ώστε να αποφέρει έργο η επιθετική φιλοσοφία αυτή ειναι πολύ μικρά.

Δημήτρης, Γαλάτσι
fmistas
Trialist
Trialist
Posts: 91
Joined: Tue Dec 30, 2008 2:25 am
Football Manager της ομάδας: pao
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos/tenerife
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα θεματά τακτικών έχω ένα κόλλημα με δύο συστήματα το
4-4-2(attack) με δύο dmc στην ίδια ευθεία,δύο γρήγορους εξτρεμ και δύο επιθετικούς ενα βαρύ φορ περιοχής και έναν
γρήγορο περιφεριακό να παίζει πίσω απο τον φορ σάν 10αρι φανταστίται άλλα πιο μπροστά.Το αλλο κολλημά μου
είναι το 4-3-3 με ένα dmc δύο mc,δύο πολυ γρήγορα εξτρεμακία να πλεσιόνουν την περιοχή και εναν επιθετικό killer!.To tactical theorems το έχω δεί βοηθάει παρά πολυ αλλα προτιμώ να πηραματίζομαι μόνος.Για το άν το σύστημα κάνει τους παίκτες ή το αντίθετο η αποψή μου είναι
οτι και παικταραδές να εχεί κάποιος άν δεν τους προσαρμόσει σε σωστό σύστημα δέν θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα ειδικά στο fm2009 που η τακτική παίζει πολυ σημαντικό ρόλο τόσο στην ανάπτυξη του παιχνιδιού όσο και στη επικράτηση μεσα στο γήπεδο.
Τάσος Παπαδόπουλος/fmistas Νεα Σμύρνη
fibs
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Mon May 18, 2009 3:14 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester Utd
Status: Ola einai dromos...
Location: Kipseli
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο fm09 συνήθως χρησιμοποιώ το 4-2-3-1. Φροντίζω να έχω 2 γρήγορα ακραία μπακ με επιθετικογενή χαρακτηριστικά και 2 σέντερ μπακ όπου το ένα είναι δυνατό και ψηλό και το άλλο λίγο πιο γρήγορο, ώστε να μαρκάρει τον γρήγορο επιθετικό στα δύσκολα ματς. Στο κέντρο βάζω 2 κεντρικά χαφ τα οποία να έχουν καλά αμυντικά στατιστικά, 2 εξτρέμ γρήγορους, μπουκαδόρους, με καλή αίσθηση του γκολ (πολλές φορές χρησιμοποιώ επιθετικούς που παίζουν ή τους μαθαίνω να παίζουν τη θέση του εξτρέμ, όπως ο Aquino ή ο Pallacio) και έναν επιτελικό με πιο ελεύθερο ρόλο για να φτιάχνει παιχνίδι και να σουτάρει από απόσταση. Κορυφή ένας επιθετικός που να είναι γκολτζής και να ανταποκρίνεται καλά στη μοναξιά της επίθεσης.Είναι ένα σύστημα με καλή ισορροπία άμυνας και επίθεσης, αλλά ανάλογα τον αντίπαλο παίζω και με 4-4-2, 4-4-2 ρόμβο και 4-1-3-2. Έτσι προσαρμόζω το σύστημα στον αντίπαλο, ποτέ όμως στους παίκτες.
Θεωρώ ότι το fm09 είναι το πιο δύσκολο, αλλά και το πιο ρεαλιστικό παιχνίδι ποδοσφαιρικών τακτικών και διαχείρησης ποδοσφαιρικού υλικού τόσο σε σχέση με άλλα παρόμοια, όσο και με παλαιότερες εκδόσεις του, γι'αυτό και είναι τόσο πορωτικό!
Fibs,Αθήνα
Orestis1
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Sun Nov 23, 2008 2:29 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίρνω τον Ολυμπιακό (έχει σημασία η δυναμικότητα της ομάδας)

Θεώρω οτι οι παίχτες κάνουν το σύστημα γιατί απλούστατα αν παίζεις 4-4-2 και δεν εχεις καλούς ακραίους τότε
δεν θα δουλέψει σωστά.

Το αγαπημένο μου σύστημα ειναι το 4-4-1-1 γιατί δεν αποδυναμώνω τον άξονα επειδη
βάζω δυο πολύ καλούς MCs με έμφαση στο Marking και Τackling και εαν εξαιρετικό AMC ώστε
η ομάδα να μην χάνει στη δημιουργικότητα.

Στην Ευρώπη στα εκτός έδρας παιχνίδια το γυρίζω σε defensive 4-4-2
γιατί πρώτον θέλω οι δύο επιθετικοί να πιέζουν τους κεντρικούς αμυντικούς ώστε να μην είναι εύκολο
να φτιάξουν παιχνίδι και δεύτερον διότι θέλω η ομάδα να απειλεί.

Η τελευταία αλλαγή που κάνω είναι στην νοκ αουτ φάση, στα εντός έδρας παιχνίδια. 4-1-4-1
Αυτό το κάνω ώστε να μην δέχομαι γκολ στην έδρα μου.

Πιστεύω οτι το FM ειναι αρκετά ρεαλιστικό
ώστε να σου δώσει βασικές γνώσεις πάνω στην τακτική.

Τέλος ναι έχω διαβάσει τις θεωρίες τακτικής και τις βρήκα ενδιαφέρουσες.

Ορεστης, Πατρα
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από την εποχή των CΜ ακόμα χρησιμοποιώ το 44 fu**ing 2 , όπως λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι, και τις παραλλαγές του. Αγαπημένες μου το 4-1-3-2, με ένα αμυντικό χαφ πιο πίσω και τους υπόλοιπους στην ίδια ευθεία και το κλασσικό 442, με ρόμβο στο κέντρο που κυριαρχεί η φιγούρα του «δεκαριού-ηγέτη», τις οποίες χρησιμοποιούσα σε όποια ομάδα κι αν πήγαινα!
Στο FM09 ξεκίνησα με ένα κλασσικό 4-4-2 με τις γραμμές στην ευθεία αλλά αντιμετώπισα προβλήματα με τον Μπελούτσι πρώτα και τον Τζιοβίνκο αργότερα, καθώς δεν ταίριαζαν στο σύστημα !
Επειδή όμως, «σοφός δεν είναι αυτός που δεν κάνει λάθη, αλλά αυτός που τα παραδέχεται» κατάλαβα ότι η ομάδα χρειαζόταν να στραφεί σε ένα άλλο σύστημα που θα έδινε περισσότερες ελευθερίες στον παίκτη πίσω από τον επιθετικό! Με την βοήθεια των Tactical Theorems που είναι αρκετά χρήσιμα άλλαξα τακτική και για πρώτη φορά χρησιμοποιώ το 4-4-1-1 με ιδιαίτερη επιτυχία αποχαιρετώντας το αγαπημένο μου 442!

Γιώργος jordi el gordo Ηλιούπολη
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Locked

Return to “Το fmgreece στην SportDay!”